Probuzení tmy

Hľadači svetla

Prebudenie tmy

Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy

USA, 2007, 95 min

Měl jsem po spatření místního hodnocení a komentářů trochu obavy (navíc jsem byl donucen shlédnout dabovanou verzi), ale už dřív jsem se naučil brát zdejší názory s rezervou. Společnost Walden Media produkuje velmi specifický druh fantasy, který nemusí sedět každému (a v případě Letopisů Narnie vlastně ani mně). Kdybych srovnával s předcházejícím podobným snímkem jménem Most do země Terabithia (opět - základem knižní předloha, kterou jsem nečetl, hlavní představitel je teenager a ke slovu se hodně dostávají rodinné vztahy), řekl bych, že jak Terabithia měla pomalejší rozjezd a úžasný závěr, tak Probuzení tmy má rozjezd skvělý, ale od nalezení druhého znamení mě vyprávění dost pustilo. Holt jestli místní důchodci (i když já už taky nejsem nejmladší, žejo) nezvládají rychlejší střih, to už je holt jejich problém.(27.3.2011)

• bruceman7

Nudný, nezajímavý, nenapínavý film s postavami, které vás prostě nijak neupoutají. A příběh taky o ničem. Nechápu jak tohle může běžet o sobotním primetimu. No naštěstí to není úplně totální trapárna. A taky že dlouhá cesta staletími je ve skutečností (díky bohu) velmi, velmi krátká. Ze soucitu 3/10(22.3.2011)

Tak musím říct, že mi se to celkem líbilo. Má to spoustu nedostatků, které vyjmenuji níže, ale tak špatné, jako hodnocení zde, se mi to taky nezdálo. Každopádně to mohlo být mnohem mnohem lepší. V první řadě je nutné říci, že mám rád fantasy. Takže co se týká námětu a nápadu, zamlouvalo se mi to. Ale zde se objevuje hned první problém - malá stopáž. Bylo by potřeba a bylo by to tak lepší, kdyby byly více vysvětleny souvislosti, historie, schopnosti hlavního hrdiny a vše okolo. Tady je to takové osekané a nedokáže to jakoby naplno vtáhnout do děje. Další věc, kterou by si film zasloužil by bylo více peněz. Film působí dost televizně, jako nějaká česká pohádka. Sice mi nevadí taková civilní realistická vizualizace, ale tady to bylo jakési podivné. Chtělo to něco ve stylu Bourna, to si myslím, že by zde sedlo. Co se týká efektů, nebylo jich zde mnoho, ale to mi ani nijak extra nevadí, zapadá to do celkem reálného pojetí. A hlavní hrdina - chtělo by se to oprostit od těch dětí a už zase obsazovat dospělé hrdiny. Dětských je už dost. A co se týká plnění "úkolů", mohly být více rozpracovány a mohlo se k výsledku dojít delší a strastiplnější cestou. Co se týká atmosféry, tak první půlhodinka se mi dost líbila - bylo všude tajemnou, člověk moc nevěděl, co se děje (pokud si nepřečetl obsah) a mělo to napětí. Zbytek filmu už neměl takovou atmosféru. Kdyby se tyto nedostatky vymazaly, tak si myslím, že by z toho mohla být velice dobrá fantasy, klidně na více dílů. Takhle je to spíše takové pohádko-fantasy. Nicméně mě to nenudilo, celkem bavilo a na jedno kouknutí v pohodě. Určitě to není film do hlavního vysílacího času, ale spíše na víkendové pohádkové poobědí. Je to škoda, námět má obrovský potenciál. Howgh!(13.3.2011)

• blackJag

Myslel jsem, že po první Narnii a Eragonovi už v kině na horší fantasy nelze narazit... Šeredně jsem se spletl! Probuzení tmy je otřesný pokus o vytěžení současné popularity žánru, přičemž schopnosti zainteresovoných končí někde v rovině tvůrců papundeklových pohádek z nedělního dopoledne na ČT1. Film je přehlídka samoúčelných zpomalovaček, hloupého scénáře a prachmizerných hereckých výkonů. Protagonisté si pletou tajemno s trapnem a to vůbec nejhorší je zarputile koncentrováno v postavě hlavního záporáka, který je kombinací Ondřeje Havelky (aniž bych ho chtěl nějak urazit) a parodie na Ralpha Fiennese - ultra trapas. V době po Pánovi prstenů a jeho Nazgůlech vypadá tento "padouch" na koni jako klaun na poníkovi. 20%(19.3.2008)

• Ainy

Můžu říct, že mě to nijak neohromilo, ale ani neurazilo. Trochu to jeli na sílu. Jako by jim chyběl dech, ale co čekat, když on ten dech zřejmě chyběl i spisovatelce. Konec se dvěma sněžícími těžítky, mírně řečeno, rozpačitý. Snad jen díky Ianovi a Jamesi Cosmovi měl tento planý kousek alespoň nějakou zajímavou příchuť. Dětem se to ale pravděpodobně líbit bude. Strašidlácké a dětsky napínavé.(10.4.2017)

• - Alexander Ludwig si vedle postavy Willa Stantona zahrál také roli svého filmového dvojčete Toma, ačkoli to v závěrečných titulích uvedeno není. (Hromino)

• - Natáčení probíhalo v Rumunsku. (Terva)

• - Film je volnou adaptací díla britské spisovatelky Susan Cooper "The Dark Is Rising". (Hromino)