Probuzení tmy

Prebudenie tmy

Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy

USA, 2007, 95 min

• Nathalie

Jednobarevná brána do pekla. Chápu, že narkomany je třeba léčit za pomoci alternativních terapií a že tvořivá filmová činnost může prospět. Ale v totální tmě toho, že individuum sjíždějící modré houbičky stojí za kamerou a sekýruje dětské antitalenty (vedle nich je otravná Lucinka z Narnie druhá Shirley Temple) , mi elektrošoky poprvé připadají jako humánní metoda. Divák jich během uzívané stopáže schytá celou sérii. Doporučuje 11 z 10 masochistů. Chrániče chrupu povinné.(16.10.2007)

• anli

Román Susan Cooperové,který má 5.svazků je velmi oblíbený po celém světě.Já ho nečetl a po shlédnutí tohohle filmu nevím,jestli k tomu někdy dojde.Netuším tak,jaká knižní předloha ve srovnání s filmem je.A nevím taky,na kolik se tvůrci knihy drželi a jakou část série film obsahuje.Takže tu hodnotím jen film jako takový.No a ten mě moc nenadchl,vlastně vůbec nenadchl.Připadlo mi to jako podívana pro malé děti,protože to nemohlo zaujmout nikoho nad 10 let.Scénář je bez nápadu,chybí spousta prvků,ktere drží fantasy pohromadě(vysvětlování,patřičně silný hlavní hrdina,patřičně husté zlo,atmosféra atd.)a stejně tak režie je naprosto sterilní.Zpomalený kůň a ptáci opravdu k vizualizaci nestačí.Dále je tu jedno z nejhorších použití časové smyčky,co jsem kdy viděl a nebojím se to nazvat"časový fujtajbl".Efekty jsou na průměrné,spíš televizní úrovni a ostatní složky filmu také.Jen herci se snaží,ale to bohužel nestačí.Jak mám rád fantasy,tohle je spíš fantasy-tragédie a proto nemohu dát víc než 30% za herce a kameru.Jen díky nim to nebylo ještě horší.No a malé děti si mohou s klidem 20% přidat.(13.3.2011)

• Lima

CIA má pro výslechy na Guantanámu novou zbraň. Už ne elektrické šoky, stereotypní kapání vody na vyholenou část hlavy, či soustavné odpírání spánku, ale pravidelné promítání tohoto paskvilu, který je diváckým utrpením každého fanouška žánru fantasy (a nejen jeho). Jediná pozitiva: chlapcovi pomocníci - sympaťáci George a Dawson, roztomilé koťátko a že to je tak krátký. Negativa: všechno ostatní. Tak nudné a zbytečné, že to neobstojí ani v „guilty-pleasure“ ranku.(15.2.2008)

Byla to pohodová pohádka, které se nedá až tak úplně říkat fantasy. Ale mělo to své kouzlo i když v tom byla vidět vidina trháku a proto je to i tak přeplácané. Nemyslím dějově, ale všemožně, například kamera, střih, bullet time (nebo jak se to píše, vy to určitě chápete - pro méně chápavé MATRIX) a tak dále a tak dále. Já bych tomuto snímku dal i 4*, protože jsem se nenudil a bavil jsem se, jenže dojem kazí již zmiňovaná "velkolepost".(1.1.2009)

• blackJag

Myslel jsem, že po první Narnii a Eragonovi už v kině na horší fantasy nelze narazit... Šeredně jsem se spletl! Probuzení tmy je otřesný pokus o vytěžení současné popularity žánru, přičemž schopnosti zainteresovoných končí někde v rovině tvůrců papundeklových pohádek z nedělního dopoledne na ČT1. Film je přehlídka samoúčelných zpomalovaček, hloupého scénáře a prachmizerných hereckých výkonů. Protagonisté si pletou tajemno s trapnem a to vůbec nejhorší je zarputile koncentrováno v postavě hlavního záporáka, který je kombinací Ondřeje Havelky (aniž bych ho chtěl nějak urazit) a parodie na Ralpha Fiennese - ultra trapas. V době po Pánovi prstenů a jeho Nazgůlech vypadá tento "padouch" na koni jako klaun na poníkovi. 20%(19.3.2008)

• - Film je volnou adaptací díla britské spisovatelky Susan Cooper "The Dark Is Rising". (Hromino)

• - Natáčení probíhalo v Rumunsku. (Terva)

• - Will Stanton (Alexander Ludwig) nosí hodinky značky Casio G-Shock G9000-1V Mudman. (dyfur)