Probuzení tmy

Prebudenie tmy

Akční / Dobrodružný / Drama / Fantasy

USA, 2007, 95 min

• imf

Totální trip utopený v modrých barvách. Can I fly? Ne, dneska pojedeme z kopce, chlapče. Nechyběly jenom peníze, chybělo všechno. David L. Cunningham stříhá s ochotou kombajnu s přídavným spalováním, příběh nabírá spirálu asi jako když spláchnete na záchodě a zbytečnost veškerého dění je až neuvěřitelná. Těžko říct jestli je otravnější "votrslík" Alexander Ludwig, přemoudřelý Ian McShane nebo... ne, vyhrává Christopher Eccleston, který vždycky přijede na koni, prohlásí, že už zítra teda všem nakope zadky a nakonec přijde o všechny koule. Doslova. Jaj... Uwe Boll bude mít brzy ve své polstrované cele společnost. (30%)(16.10.2007)

Byl jednou jeden páteční večer a já zas neměl co na práci, a tak jsem usedl před TV a jen tak přepínal kanály. Najednou jsem narazil na právě začínající fantasy "Probuzení tmy", která podle dvouřádkového popisku vypadala celkem lákavě. A tak jsem se na to podíval, bez znalosti hodnocení čsfd, bez toho abych vůbec věděl o co půjde. A líbilo se mi to. Prostě příjemná rodinná fantasy. Příběh je celkem zajímavý, má to spád, postavy jsou sympatické a celkem slušně zahrané, efekty sice neohromí, ale ani vyloženě neurazí. Samozřejmě, na vrcholy žánru to nemá ani omylem, ale to je snad důvod k zatracování? Podle mě ne. Přiznám se, že když jsem pak viděl to hodnocení tady na čsfd, tak jsem snad myslel, že jsme viděli jiný film. 35% si to opravdu nezaslouží. Není to top, ale lepší průměr určitě. Váhal jsem mezi 3 a 4*, nakonec když vidím tu demenci tady, přikláním se ke čtyřem. /viděno v TV: 70% a 4*/(20.3.2011)

• Gore

Tak nám jeden čtrnáctiletej přiblblík probudil světlo, ale byl to těžkej porod (pro diváka). Co je to za filmovej svět, že nám už (na první pohled) retard zachraňuje svět. V momentech, kdy okolo něho všichni bojujou, tak on jen přiblble čumí, má hledat znamení, zas jen přiblble čumí, vlastně celej film jen přiblble čumí a pak bum zachrání svět (a při tom nezapomene zas přiblble čumět). Pak dlouhý zpomalený záběr na koně, kterej se otáčí (asi to má bejt cool) a i padouch je nevýraznej, jak tři dny starý lečo. Od odpadu, to zachraňuje jen občas povedená výtvarná stránka filmu. Film vhodnej akorát pro zamerikanizovaný děti na dopoledne v předvánočním shonu, který odmítaj koukat na stále opakující se vánoční klasiky.(24.9.2009)

• blackJag

Myslel jsem, že po první Narnii a Eragonovi už v kině na horší fantasy nelze narazit... Šeredně jsem se spletl! Probuzení tmy je otřesný pokus o vytěžení současné popularity žánru, přičemž schopnosti zainteresovoných končí někde v rovině tvůrců papundeklových pohádek z nedělního dopoledne na ČT1. Film je přehlídka samoúčelných zpomalovaček, hloupého scénáře a prachmizerných hereckých výkonů. Protagonisté si pletou tajemno s trapnem a to vůbec nejhorší je zarputile koncentrováno v postavě hlavního záporáka, který je kombinací Ondřeje Havelky (aniž bych ho chtěl nějak urazit) a parodie na Ralpha Fiennese - ultra trapas. V době po Pánovi prstenů a jeho Nazgůlech vypadá tento "padouch" na koni jako klaun na poníkovi. 20%(19.3.2008)

Tak dalsi ctrnactiletej smrkac dostal sanci bejt vyvolenej a zachranit svet a zas bekdo neodolal a musel to natocit. Bohuzel. NIcmene zustava fakt, ze deti a stejne stari si v jeho pocinani urcite najdou neco, co se jim zalibi - byt je to vykradenina vseho moznyho, navic postavena na karlikovskym principu jdeme od adepta k adeptovi (od artefaktu ka artefaktu), aby nakonec zustal jen jeden (v tomhle pripade vsechny) a neco se stalo. Skoda jen ty vizaze, ktera pripomina spatnej televizni film, naprosto nemoznyho zaporaka, monstrozni klisovitosti (bez niz ale detskou fantasy nenatocite), pravekejch efektu a vseho ostatniho, co je na tomhle blaticku spatny. NIcmene s navrativsim se pohledem ditete za 50%(24.10.2007)

• - Alexander Ludwig si vedle postavy Willa Stantona zahrál také roli svého filmového dvojčete Toma, ačkoli to v závěrečných titulích uvedeno není. (Hromino)

• - Film je volnou adaptací díla britské spisovatelky Susan Cooper "The Dark Is Rising". (Hromino)

• - Will Stanton (Alexander Ludwig) nosí hodinky značky Casio G-Shock G9000-1V Mudman. (dyfur)