Světlušky v zahradě

• USA Fireflies in the Garden (více)
Trailer

Částečně autobiografické americké melodrama režiséra Dennise Lee líčí v několika prolínajících se časových rovinách osudy manželů Taylorových (Wiliam Dafoe a Julia Robertsová), jejich dětí i životních partnerů, které vyhrotí nečekaná tragédie...
Pro Lisu, jejího manžela Charlese (Julia Robertsová a William Dafoe), syna Michaela (Ryan Reynolds) a dceru Ryne (Shannon Luciová) to měla být příjemná oslava v domě Lisiny sestry Jane (Emily Watsonová). Tragická autonehoda, při níž Lisa umírá, však plány nečekaně zhatí. Na pohřbu se objevuje i Michaelova manželka Kelly (Carrie-Anne Mossová), která se svým mužem nežije, a právě ona svou přítomností otevírá Pandořinu skříňku plnou tajemství. Michaela pronásledují bolestné vzpomínky z dětství, postupně však všichni tři skrze bolest a slzy zjišťují, jak moc se navzájem potřebují, a že navzdory starým křivdám mohou znovu vytvořit rodinu. Tradiční, částečně autobiografické drama natočil scenárista a režisér Denis Lee. (oficiální text distributora)

Trailer

Pavlínka9

Tenhle film jsem měla stažený několik let a nechávala jsem si ho pořád pomalu jako na vzácnou příležitost. A moje natěšenost byla celkem k ničemu....Je to takové "lehké" a volně si plynoucí, ale hlavně mi to přišlo dost slabošské, jelikož sice s happyendy nemám problém, ale to, co udělal v závěru hlavní hrdina v podání syna Michaela mi přišlo absurdní...Být celé dětství týrán a šikanován svým otcem a nakonec to zabalit a zapomenout na to - přišlo mi to stupidní. Jak bylo již zmíněno - prolínání se časových linií nebylo nějak znatelně odlišené, jelikož tam nebyly extrémní změny v oblečení či interiérech, tudíž to bylo lehce zmatečné. Dávám tomu lepší 2*. ()

Ant

Citlivě natočené drama, kterému k dokonalosti ale chyběla větší intenzivnost. Vždycky když si neznámý režisér vezme do parády takhle silné téma, a k tomu tolik hvězd, mám obavy, aby to nepodělal. Tentokrát měl ale scénář i režii Dennis Lee zjevně pevně v rukou. Ryan Reynolds tady dokazuje, že je film od filmu lepší, zbytek herců už jsou zavedené firmy, které jen tak nezklamou. Konec naštěstí taky nevyšuměl do prázdna, takže já jsem naprosto spokojená. ()

dobytek

Ze začátku mi to přišlo docela dobrý, ale postupně se z toho stane takový obyčejný rodinný drama, na kterym mě zaujal snad akorát Willem Dafoe jako krutopřísnej foter. Ten to zahrál tak dokonale, že jsem měl chuť hodit po něm prázdnou flašku od piva, kdykoliv se objevil na obrazovce :-) Za zmínku stojí ještě Julia Roberts, kterou obvykle nemůžu ani vidět, ale tady v nepříliš rozsáhlý roli ze sebe zřejmě vypotila jeden ze svejch životních výkonů. Jinak já jsem celou dobu čekal, o čem teda je ta kniha, kterou se hlavní hrdina chystá vydat a v závěru filmu se dozvim akorát to, že tu knihu nakonec nevydá. Celkově jsem měl z filmu pocit, že po prvních cca 30 minutách poněkud začíná ztrácet dech a závěr už vypadá spíš jak nějaká epizoda z BH 90210. 55% ()

DavidS.

Neokázalé drama...Natočeno s lehkostí, přesto výrazně a přesně...Střídají se tu vyhrocené momenty s jemnými náznaky i obrazovou poetikou...Nejsilnější je celý snímek ve svém úvodu, pak chvíli přešlapuje na místě...Herecké obsazení lahůdkové...Jen věkově jednotlivé složení rodiny trochu hapruje. Například neuvěříte, že Emily Watson by měla být o dost mladší sestrou Julie Roberts... ()

peetriss

Nejen výborné obsazení, ale také poctivá a kvalitní práce debutujícího Denise Lee včetně jeho pro diváky líbivé obrazotvornosti mají zásluhu na mém nevšedním zážitku. Světlušky v zahradě jsou působivým dramatem o rodině sužované otcem s až despotickými sklony, do jejíž osudů vstoupíme v okamžiku tragické smrti matky. Setkání rodiny se stavá příležitostí k trnité a dlouhé cestě stmelování přetržených vztahových nitek a hledání odpuštění. Ve filmu vše výborně funguje, tak jak se na slušné drama hodí - emoce, psychologie postav a situací, dojímavé scény bez účelových příkras i atmosféra obohacená občas i krásnými poetickými odlehčeními. Pro mě se film, který sází i na výborné herecké výkony celého obsazení, stal zážitkem! 90% ()

• Film se má podle scénáře odehrávat v "nejmenovaném městečku na Středozápadě nedaleko Chicaga", natáčel se ovšem v Texasu, což je z exteriérových scén docela dobře patrné. (curfew77)
  • Celosvětová premiéra proběhla 10. února 2008 na Berlínském mezinárodním filmovém festivalu. (BMW12)
  • Kritici Dennisovi Leemu vyčetli, že jednotlivé časové roviny ve filmu splývají a jsou nepřehledné - s výjimkou modelů aut je totiž od sebe neodlišuje téměř žádný rozdíl v designu šatů nebo budov. (curfew77)