Venkovský učitel

Mladý muž z Prahy přestupuje na malou vesnickou školu jako učitel. Rozhodl se utéct od všech svých bezvýchodných vztahů do prostředí, kde snad bude moci najít sebe a další životní cestu. Postupně se sblíží s okolím, především s rozvedenou farmářkou a jejím dospívajícím synem. Lidské vztahy jsou ale komplikované, zvláště ve filmech Bohdana Slámy. Učitel totiž miluje syna, jehož matka je zamilovaná do něj, a syn miluje dívku, která mu uteče... V tomto filmu se zkrátka lásky míjejí, žádná z nich nedosáhne naplnění, ale podstatná je bolest jejich duše, kterou tu režisér nepateticky a přesto s pochopením a dojímavě zachytil, a hledání východiska ve vzájemném odpuštění. Vyrovnat se s odlišností je komplikovaný proces... Pavel Liška v titulní roli dokázal vymodelovat emoce muže, který se zmítá v uzamčeném kruhu své duše, svého údělu. (Česká televize)

šalenka

Mám velmi ráda filmy Bohdana Slámy. A jak se zdá opět nezklamal. Venkovský učitel je jeho dalším zdařilým dílem, jeho vyjádření vesnických zábav a mentality venkova je přesné. Těším se snad na další (?). ()

bari68

Kvalitne natočená dráma s českou réžiou. Aj na tuzemské pomery je to film s veľkou dávkou melanchólie a ako sme už zvyklý i na trochu humoru a romantiky. Milostný kruh odohrávajúci sa na vidieku , kde ich osudy a životné situácie sledujeme vo výbornom podaní Pavla Lišky a Zuzany Bydžovskej . Jediná vec , ktorú by som vytkol je hudba. Že tu strieda skladby vážnej hudby a klasického punku Visacieho zámku by ostatne až tak nevadilo,ale v celkom peknom a pre niekoho až dojemnom konci spolu s konečnými titulkami musím povedať, že Známka punku sa tu veľmi nehodí.Ostatne, táto vec, by na hodnotení až tak neubrala,ale aj tak príjemné prekvapnie. ()

Sipora

Toto almodóvarské téma pojato na české poměry poněkud pateticky. Výborné by byly herecké výkony Pavla Lišky a Zuzany Bydžovské - akorát v úplně jiném filmu. ()

Kracken

Zřejmě nejkvalitnější režisér v Čechách Bohdan Sláma mě opět uvedl v úžas již svým druhým snímkem. Pavel Liška a Zuzana Bydžovská jsou ve filmu výborní a scénář jakbysmet. Ať Slámova ulita do velikosti a kvality roste dál. ()

velkyvezir

Bohdan Sláma je pro mne mužskou alternativou Alice Nellis. Každý jeho celovečerní film mne potěší a nejinak je tomu i u Venkovského učitele, kde exceluje Pavel Liška, coby homosexuál. Slámovi se daří vystihnout atmosféru vesnice - na jednu stranu poklidné místo, které narušuje jakýkoliv zásah z města, zároveň nejde o idylické pojetí, ale realistické upozornění na tvrdé podmínky života na venkově, zejména v namáhavé práci. ()

radecacek

Nadprůměrný český film, obzvlášť díky hlavním představitelům. Bohužel vedlejší postavy hrajou příšerně a děj to docela ruší 3,5* (půl za Voříškovou:) ()

killjezor

Nemůžu si pomoct, mi prostě Sláma nesedí. Ať už výběrem herců, kteří jsou sice výborní, ale v jeho filmech pořád, stejně tak jistou nudnou atmosférou jeho snímků. Ono to ani jinak nejde natočit, ale mé osobě to prostě nesedí. ()

leon_id

Venkovsky ucitel v podani Pavla Lisky byl pro me velmi prijemne prekvapeni. Jsem rad, ze si tuhle roli nakonec vybral, protoze mu padla jak usita a konecne si odpocinul od vecneho hrani posuku a podivinu. Zuzana Bydzovska tu na svuj vek vypada velmi koukatelne a jeji postava me konecne jednou nevytaci, jak tomu vetsinou byva v jinych rolich. Bohdan Slama tu krasne pracuje s venkovskym prostredim a obsazeni zdejsich nehercu jen podtrhuje autenticnost scenare. Nad scenou rodici kravy jsem opravdu zasl a jiste verim, ze dopomohla k Ceskemu lvu pro pani Bydzovskou ;) ()

Testament

Pavel Liška.. Český Johny Depp, dalo by se říct, po skouknutí "Venkovského učitele". Po shlédnutí "Horem Pádem" jsem měl tohoto herce zaškatulkovaného jako primitva (subjektivní náhled), co neumí hrát, ale příchod tohoto snímku mi vytřel (nejen) zrak. Liška hraje homosexuálního učitele, co se přestěhuje na vesnici a divák sleduje jeho běh života. Pozvolnější způsob vyprávění ale snímku neubírá na síle, vše plyne naprosto přirozeně a hlavně Liška je naprosto přesvědčivý ve své roli, kde by řada herců zkrachovala...Okamžiky, kdy by snímek mohl působit nechtěně směšně, právě zachraňuje herectví PANA herce. Absolutorium. ()

Michelle75

Venkovský učitel má jistě své kouzlo, ale pro mě hlavně kouzlo českého venkova, ta letní barevnost byla dokonalá. Zuzana Bydžovská je výborná herečka, ale ona hraje pořád tak nějak stejně a nejinak tomu je i tady, žádné překvapení.Naopak pan herec Liška byl uvěřitelný a řekla bych, že je to asi nejlepší role v jaké jsem ho viděla. Chtěla bych dát vyšší hodnocení, ale i přes všechny klady pro mě celkově tento film vyzněl plytce, no možná jen nebyl ten správný den na podívání. ()

janik.sk

Nerozumiem komentárom, že hlavný hrdina nevyzeral ako gej. Na to snáď existuje nejaká šablóna? Liška hrá úsporne, takmer ako jeho filmový otec Krobot, ktorý tu dostal minimálny priestor, ale aj ten dokázal využiť naplno (niekoľkosekundová balkónová scéna). Film je natočený veľmi citlivo, poeticky a z každej postavy cítiť túžbu po láske, pochopení a odpustení. ()

klukluka odpad!

Pro mě příšernej sranec od partičky lidí, která mi dříve nejednou připravila kvalitní podívanou. Ne tak tentokrát. ()

cold

Bohdan Sláma zkrátka umí točit filmy o obyčejných lidech a přitom ukazovat vše tak přirozeně, že Vám ani nepříjde, že se díváte na film. Dlouhé scény bez střihu dokáží tak vtáhnout do děje, že si připadáte aktéry či přímými svědky jednotlivých scenérií (i když ne bezstarostných). Bravooo, jen více takových snímků na našem českém písečku. ()

svorad

Film o tom, jak se člověk vyrovnává s tím, co mu život přinese. A nemusí to být vůbec homosexualita jako v případě učitele v tomto filmu. Film plný myšlenek a citů jednoho člověka k druhému. Pár scén možná trochu moc dlouhých, ale jinak výborné - kamera, režie i herecké výkony. ()

baXter

Bydžovskou, se musím přiznat, nemám zrovna v lásce, ale tady byla skvělá. V roli zdrcené a opět nalezené matky Marie si nedokáži představit nikoho jinýho. Jsem rád že v české produkci může stále vzniknout kvalitní český film, a ne jen samé kýčovité rádobykomedie ! ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008