Venkovský učitel

Mladý muž z Prahy přestupuje na malou vesnickou školu jako učitel. Rozhodl se utéct od všech svých bezvýchodných vztahů do prostředí, kde snad bude moci najít sebe a další životní cestu. Postupně se sblíží s okolím, především s rozvedenou farmářkou a jejím dospívajícím synem. Lidské vztahy jsou ale komplikované, zvláště ve filmech Bohdana Slámy. Učitel totiž miluje syna, jehož matka je zamilovaná do něj, a syn miluje dívku, která mu uteče... V tomto filmu se zkrátka lásky míjejí, žádná z nich nedosáhne naplnění, ale podstatná je bolest jejich duše, kterou tu režisér nepateticky a přesto s pochopením a dojímavě zachytil, a hledání východiska ve vzájemném odpuštění. Vyrovnat se s odlišností je komplikovaný proces... Pavel Liška v titulní roli dokázal vymodelovat emoce muže, který se zmítá v uzamčeném kruhu své duše, svého údělu. (Česká televize)

Išak

Tak jsem se rozhodl po přečtení pár komentářů zajít si zase jednou do kina, což byl v tomhle týdnu asi můj největší omyl.Celý film byl pro mě neskutečná dvouhodinová nuda.Teda omlouvám se, odhadem asi tak 15 až 20 minut docela ušlo.Asi od poloviny filmu jsem se modlil aby už byl konečně konec.Pro mě velké zklamání a hvězdičku dávám jen kvůli tomu, že to je český snímek a za postavy ředitele školy a opruzovače Bydžovské.Jestliže někomu stačí, aby dal více hvězd za to, že vidí (nerealistický) venkov, ulitu a rodící krávu, dobře, pro mě to důvod k vysokému hodnocení určitě není. ()

matracak42

Všichni herci - PARADA. Vztahy vždy byly složité, ale zde se táké otevřela možnost pocítit vzrušení z LÁSKY - bolest, trápení známe nám všem. Láska učitele vůči chlapci byla tak krásná, že jsem si kladl otázku - Proč ten chlapec tak trojčil ? Věkem, mládím nebo jen čisté nechtění pochopení Lásky muž vs chlapec. Mohl bych se vrátit třeba do Polska, ale postačí se vrátit nohama na půdu České republiky a je to jasné - tato společnost dodnes nedošla toleranci vůči homosexuálním občanům. Takže počkáme až bude na školách povinná četba Péťa a Pepíček in Love ()

cernymotyl

"Jasně, odpouším ti..., ale teď si pojď zašukat. Pojď, nemusíme tomu říkat láska..." Tahle hláška je za jednu hvězdičku a ta druhá za závěrečnou písničku k titulkům. ()

kennyzero

Ten film, přestože je vlastně úplně obyčejný, je tak neobyčejný a krásný, že asi nikdy nenajdu ta správná slova, která by dokázala po zásluze ocenit jeho kvalitu…skvělý výkon Pavla Lišky. ()

Sonny

Jestli bylo záměrem, aby to ukázalo jak se čas na venkově vleče a při tom se řeší každodenní problémy, ale tak nějak spjatě s přírodou, tak to bylo nepřesvědčivé. Ta jiná realita času na venkově nebyla důvěryhodně zachycaná. Polopatisticky a nedůvěryhodně bylo každý den něco jiného... seno, jahody, voda, oheň.... A při tom řešení velkých problémů: můj muž umřel. Bil mě, podváděl, chlastal.... klišé na klišé. ()

gostly

Film není natočený tak špatně, ale měl bych jednu velikou výhradu: Proboha proč se teď točí tolik filmů o teplouších???!!! Co je tohle zase za módu? Při scéně, kdy Pavel Liška osahával toho kluka v posteli, jsem musel odejít... Tohle už je moc! ()

Petkon

Průměrný film se slušně hrající Bydžovskou, toporným a nijak neoslňujícím Liškou, výbornou kamerou. Pro mě film na jedno shlédnutí, podruhé bych ho vidět nemusel. ()

Tomulka

Výborný herecký výkon Zuzany Bydžovské a musím říci, že také Liška se předvedl dobře. Něják mi Liška do této role moc nepasoval, ale snažil se. Co se děje týče čekal jsem trochu jinou zápletku. Přijde mi že příběh člověka se dá natočit aji lépe, někdy jsem měl pocit stráty kontaktu s hrdinou. dramatické okamžiky mne vůbec nechytli za srdíčko. Celý film si myslím je zbytečně dlouhý. Kdyby se více věnovalo rozpitvání jednotlivých (jen těch klíčových) postav jejich příběhu a poté by se teprve odehrával jejich společný osud film by byl rozhodně mnohem lepší. stačí vidět jednou. ()

mayla

Nebojím se dát pět hvězdiček, protože je to podle mě jeden z nejlepších českých filmů. Citlivě natočeno, skvěle odehráno. Moc mi tam nepasovala postava Ládi, oceňuji že ho hrál neherec, ale jeho změny nálad mi přišly moc rychlé a přehnané. Zlý problémový kluk- hodný učící se hošík, odhaluje svoje fuj dětství-wow, zlý utíkající kluk-a opět miláček rodinky. Naštěstí to stokrát odčinil Pavel Liška se Zuzanou Bydžovskou. Jen víc filmů této kvality! ()

Hane

Bohdane Slámo bravo!!! Nejlepší český film posledních let spolu s režisérovým už opravdu vyzrálým prvním mistrovským dílem Štěstí! Samozřejmě také Divoké včely nesmím opomenout, které se mi však nezdály být tak úplně "stoprocentní". No ale k Venkovskému učiteli. Teď když jsem tenhle film konečně viděl, tak lituji že jsem nešel loni na premiéru tady u nás ve Slámově rodné Opavě! A o to jsem na něj několikanásobně víc hrdý, že pochází odsud. Bohdan Sláma je současným režísérem, který nejlépe dokáže vykreslit život jaký skutečně je. Vůbec nic nevytýkám! Dokonalost sama. I když musím uznat, že jsem netrpělivě a nervózně čekal na závěr, jak to vlastně dopadne. A dopadlo tak, jak jsem doufal - přirozeně a realisticky. Děkuji moc za tento dvouhodinový, opravdu hutný zážitek! Už se teším na další režisérův počin. Takže hodnocení za 5. ()

Zette10

"Každej někoho potřebuje." A já to Slámovi "baštím" i s navijákem. Příběh ze současného venkova, do kterého se začínají velmi, velmi pozvolna promítat aktuální sociální problémy dneška. Krásná příroda, nádherná hudba, pohodové, ale nenudící tempo. Kvalitní vystižení atmosféry typické agro-vesnice a typů lidí tam žijících. ()

gizi

Lepší, než jsem čekal. Dobré herecké výkony, zajímavé téma (homosexuály nemusím, ale taky mi to nevadilo a přišlo mi to přirozené). Nenudil jsem se, přestože film má přes 2 hodiny a plyne pomalým vláčným tempem. Pouze musím kritizovat časové disproporce, kterých je víc, ale uvedu jen jeden příklad za všechny: pochopil jsem, že děj se odehrává v roce 1989, a co to PC a LCD monitor? Dávám 70% a skoro 4*. ()

Mer-Em

Poslední roky jen málokdy vidim dobrej českej film (a ikdyž je tu furt takový depresivní téma jak už tu někdo psal) tak tenhle aspoň za něco stojí ()

surprise

Pár hnid by se možná našlo, ale jako celek je to vynikající. Nenudil jsem se ani minutu. Krásně a citlivě podaná problematika homosexuality i problematika života vůbec. Takové jsou prostě filmy B.Slámy. Dýchající životem. Tak dochází-li vám dech, nadechněte se s venkovským učitelem. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008