Milionář z chatrče

• Velká Británie Slumdog Millionaire (více)

Džamal Malik pochází ze slumu v Bombaji, ale i tak se náhle ocitá ve finále indické adaptace soutěže „Chcete být milionářem?“ Ve finále bude Džamal hrát o 20 milionů rupií, ale moderátor ho po skončení prvního večera a získání 10 milionů rupií obviní z podvodu, a tak Džamala odváží policie k výslechu. Džamal je mučen a pak vyslýchán. Inspektor s ním prochází záznam pořadu a chce, aby mu Džamal vysvětlil, jak mohl znát všechny odpovědi. Díky tomu se dozvíme životní příběh Džamala. Džamal vyrůstal se svým bratrem Salímem a kamarádkou Latíkou. Vše začíná, když je Džamalovi přibližně 9 let a při nepokojích zahyne jeho matka. On, Salím a Latíka před nepokoji utekli a chvilku žili na ulici, ale pak se jich ujal jeden muž, který se o ně začal starat. Děti pro muže žebraly a ze Salíma se stala mlátička. Jednou v noci ale měli Džamalovi popálit oči, takže mu Salím pomohl utéct. Latíka chtěla utéct také, ale Salím ji schválně opustil. Bratři se jistou dobu živili prodejem a drobnými krádežemi ve vlacích, ale pak se dostávají k Tádž Mahalu, kde rozjedou byznys s kradenými botami a jako falešní průvodci. I když se jim daří dobře, po nějaké době se vrací do Bombaje a vyhledají Latíku, která pracuje stále pro stejného muže jako tanečnice. Džamalův bratr tohoto zločince zastřelí a všichni tři společně prchají. Salím se pak ale přidá k jinému gangsterovi a přivlastní si Latíku. Džamal je vyhnán. Džamal už pak dvojici nikdy neviděl, ale když začal pracovat jako nosič čaje v telefonní společnosti, podařilo se mu zkontaktovat svého bratra, se kterým se pak i sešel. Salím stále pracuje pro stejného muže, ale Latíka je prý navždy pryč. Salím chce, aby se Džamal nastěhoval k němu, čehož Džamal využije, a Salíma sleduje. To ho zavede za Latíkou, která žije se Salímovým šéfem. Džamal se pokusí Latíku osvobodit, ale Salím jí nedovolí utéct. Džamal se rozhodne využít soutěž „Chcete být milionářem?“, aby ho Latíka našla, protože ta na soutěž ráda kouká. Džamal je ve hře úspěšný a policii na svém životním příběhu dokáže, že nepodvádí, on ty odpovědi prostě zná. Jakmile se Latíka dozvídá, že je Džamal v soutěži, za pomoci Salíma uniká ze svého vězení... (TV Prima)

Jino

Dobrý film? Rozhodně ano. Ale tolik Oscarů? No nevím nevím.... Dobře se na to dívá, děj ubíhá rychle. Příjemní a sympatičtí herci, vynikající kamera a zvuk jsou navýsost dobré. V podstatě není tomuto snímku až moc co vytknout, akorát si myslím, že Akademici při udělování Oscarů ho docela nadhodnotili. Víc se mi líbil Podivuhodný případ Benjamina Buttona, který byl můj favorit jako film roku... Dále mě zaráží udělení Oscara Dannymu Boyleovi za režii. Možná, že to měl v Indii těžké, ale toto ocenění měl vyhrát David Fincher. Toť vše 80%. ()

shyster

S milionářem mám několik problémů. Předně se myslím, že kolem něho a jeho kvalit vznikla až nepřirozená bublina (už chápu reakce některých na Temného rytíře). Dále nám tvůrci tak trochu lžou. Je to jen prachsprostá pohádka, těch pár drsných scén, od kterých se kamera ve snaze zesílit účinek odvrací, na mě nepůsobilo. A samotné mučení mi přišlo směšné, když hlavní hrdina je při následném výslechu zase v pořádku a nejeví žádné známky zranění (a nemyslim jen ty vnější). Největší problém mám ale se samotným konceptem filmu. Po vyslovení otázky se vždy vracíme do minulosti a po pár takových flashbacích mě už to začne nudit a velice mi to připomíná Cimrmanovu hru Němý Bobeš a větu "Víš, to bylo tak....". A na závěr musím podotknout, že pokud takhle vypadají všechny děti, co vyrůstají ve slumech, tak bych tam chtěl taky žít. ()

Tomik12345

Oskarový snímek, řekl jsem si. Všichni jsou z toho unešeni, to musím vidět. Ale popravdě řečeno jsem z toho tak nadšen nebyl. Nevím. Je to rozhodně dobrý film, o tom žádná. Příběh má hlavu a patu, člověk se nenudí. Ale na Oskara? Domnívám se, že je snímek tak trochu přeceňovaný právě kvůli tomu, že se děj odehrává v chudinských čtvrtích Indie. Celý vyspělý svět soucítí s těmito "chudáky", tak proč z toho něco "nevytřískat"? A navíc, když na vyhlášení přijedou dvě malé indické děti, kdo by je chtěl zklamat a Oskara jim nedat...Snímek určitě stojí za shlédnutí, ale na 5* to není. Za mě 4 * a to jen tak tak. ()

lebowski!

První polovina filmu zcela brilantní, film šlape jako hodinky, vše se krásně doplňuje. Škoda že ke konci ztrácí dech, objeví se i pár klišé a jedna (vskutku záludná) finální otázka v "milionáři". Nebyl jsem zklamán, to zase ne, ale s akademií bych polemizoval. P.s. Tanec v závěrečných titulkách nepočítám a raději vypínám. ()

Petoss1

Po dlhšej dobe váhania, dá sa povedať nezáujmu o tento 8 oscarový "skvost" som si to nakoniec rozmyslel. Takto ma vyzerať najlepší film roka?! U mňa fakt nie. Zaslúžené ocenenie možno za hudbu a zvuk, ale za taký scenár? (hlavne že zabudli na Clinta!) Čo tam bolo také výnimočné, zdrvujúce, úžasné?! No pre mňa nič, veď príbeh je klasický. Hrdina prežije niekoľko útrap, zamiluje sa, lásku mu ukradnú, nakoniec povyhráva všetko možné a žijú šťastne, až kým ich svetová kríza nezasiahne. Jednoducho by sa dalo povedať, že to je pekná, novodobá, indická, romales rozprávka. 77% ()

bourec

Danny Boyle je hodně nevyrovnanej režisér.I když mě povětšinou jeho filmy bavily jen tak napůl a za jeho nejlepší film považuju Mělký hrob,tak jeho milionář je skvělej.Ze začátku jsem sice při sledování osudů těch dvou špuntů doufal ,že se film vyvine v něco se zápletkou,že nebudeme sledovat jen film složenej ze střípků jejich životů,ale nakonec k mý spokojenosti to bylo perfektní.A jak se blížil konec,pořád sem si říkal,hlavně ať Danny netlačí na pilu,a nezakončí ten film jinak,než jsem chtěl,to bych totiž nevydejchal.Režie skvělá,mezi skvělejma hercema nebylo možný si nevšimnout naprosto nádherný Freidy Pinto.Takže za tenhle nevšední kousek dám 70%. ()

O´Neill

Docela zajímavý snímek, který popisuje dětství až dospělost. Co mě velice potěšilo, bylo, že každá odpověď na otázku zde byla pařičně odůvodněná tím, že to Jamal prožívál a tedy ví odpověď. Je to sice rozpočtem béčko, ale i tak slušně zahráno, a dobře napsáno. ()

Caym

Po 127 hodinách jsem velice negativně naladěna usedla do křesla v kině. Očekávat hrůzu se vyplatí. Nakonec to nebylo tak zlé. Vlastně to bylo chytlavé. Soundtrack potěšil. Ve 2/3 film sice začal ztrácet obrátky, takže dojezd byl předvídatelný a trošku pomalejší, ale nevadil a vyloženě nenudil. Moderní titanic love story z Indie pro mě zůstala někde na půli cesty mezi hodnocením 3/4. Ale když si vzpomenu na 127 hodin, musím ty 4 stoprocentně dát. Ano, souhlasím s tím, že to (opět) není nic hlubokomyslného. Ale má to kouzlo. ()

Elyssea

Dětská část je nejpřesvědčivější, hlavně díky sympatickým výkonům obou klučinů. Jinak to nebylo špatné, ale nadšení se nedostavilo a dojmutí se nekonalo. ()

Attta

Film je udělán v podsatě z ničeho, ale dokáže na diváka udělat velký dojem. Danny Boyle je sympaťák a skvělý rejža, který se do filmu vyloženě obul a výsledek si myslím, že je výborný. Na filmu mě ovšem stejně chybí jedna věc a to je tzv. faktor x, který film udělý pětihvězdičkovým filmem (sám nemůžu přijít na to, čím to je). ()

eurika

Ten nepodarený tanček na záver, to už bolo riadne cez. O porovnávaní s Mestom Bohov tu v žiadnom prípade nemôže byť ani reč. ()

Streeper

Řekla bych, že se nám snímek hlavně snaží ukázat život v Indii, jaký byl krutý a co všechno museli zažívat děti v té době. To byli asi ty nejsilnější scény z celého filmu. Jinak je to nuda. Na tak oblíbený film bych si představila něco lepšího a napínavějšího. ()

joker.george

Vypadalo to, že si budu muset co nejdříve pustit film, který mi pomůže rozehnat chmury, které se začaly objevovat. Nakonec se jím však stal právě Milionář z chatrče, a to bez sebemenších pochyb. Snímek se tím vůbec netají, naopak to vystaví jako svůj největší klad a z vyznačených pohádkových kolejí tedy neuhne ani o píď. Postupně se však kvůli tomu vytratí jakékoli napětí nebo pocit satisfakce, který si postavy (a divák) bezesporu zaslouží. Naštěstí tuhle jednoduchost vynahrazuje přesným střihem a perfektně vyskládanými flashbacky, díky kterým nad ním nejde zlomit hůl. ()

Andrea1717

Tento film vo mne zanechal rozporuplné pocity, cítiť tam západný vplyv a to veľmi, akurát dej je zasadený do Indie. Ak je niekomu niečo súdené, osud to zariadi, toto je téma filmu vo voľnom podaní, a osudu je jedno ako. ()

Lopic

Super film! Viděl sem už několik kanditátů na letošní oskary, a Slumdog millionaire u mě zatím jasně vede. Jediný protikanditát pro mě zřejmě bude Benjamin Button, na kterýho se taky hodně těším. Argumenty, že by si tohoto filmu nikdo nevšiml nebýt jména na režisérské stoličce, mají možná něco do sebe. Film by hlavně nepronikl do širší známosti, ale svoje nesporné kvality prostě má a o nějakém hypu tady nemůže být řeč. Kdyby se na něj podíval divák, který o něm předtím neslyšel žádné ódy od kritiků, stejně by z něho musel být nadšený. Začátek byl vynikající, potom trochu zpomalilo tempo, ale pořád se byl na co dívat. Je pravda, že konec byl trochu patetický, ale nedojmul by jenom toho největšího suchara. Obávám se, že na oskarech zas takový úspěch mít nebude, protože to není klasický hollywoodský film, ale v letošní slabé konkurenci šanci určitě má. ()

4daPeace

Verdikt: Chvály na tento snímek si všude (nejen nad tímto a pod tímto komentářem) přečtete dost a dost, s většinou nezbývá než souhlasit (výborné herecké obsazení, kouzelný soundtrack...) nebudu se tedy opakovat a začnu z kritického soudku. Přišlo mi, že Danny Boyle se dle bollywoodských tradicí snaží zkombinovat snad všechny žánry (krom hororu) do jednoho filmu, výsledek si dokážete představit. Z počátku drsné drama alá Město bohů se postupně protíná osudovou pohádkovou láskou, aby se soutěžení v Chcete být milionářem stalo jen vedlejším efektem a během závěrečných titulků nám hlavní hrdinové hromadně zatančili. Sakra Danny, natočil jsi výborný film, ale nemohu se zbavit vtíravého pocitu, že mohl být zpracován ještě o něco lépe, čímž by se definitvně zapsal mezi nejlepší filmy všech dob. Kdo z nás někdy nechtěl prožít pohádku? ()

ad

Vsimli jste si, ze je to vlastne jen hezky natoceny schematicky kýč??? Druha polovina filmu mne svoji vykalkulovanou podlezavosti az urazela... ()

Zemřel herec Irrfan Khan

Zemřel herec Irrfan Khan

29.04.2020

V 53 letech zemřel hvězdný indický herec Irrfan Khan. Příčinou byla infekce tlustého střeva. Od roku 2018 zároveň bojoval s rakovinou. Herce mohou diváci znát nejlépe z rolí jako Pí a jeho život,… (více)

Annaud našel černé zlato

Annaud našel černé zlato

20.12.2010

Po Souboji titánů vypukne Válka bohů

Po Souboji titánů vypukne Válka bohů

03.04.2010

Samozřejmě, o tomto filmu u nás nečtete poprvé. Starořecká fantasy War of Gods (resp. Dawn of War, pořád je v tom trochu zmatek) měla původně bezprostředně konkurovat Souboji titánů, ale díky… (více)