Milionář z chatrče

• Velká Británie Slumdog Millionaire (více)

Džamal Malik pochází ze slumu v Bombaji, ale i tak se náhle ocitá ve finále indické adaptace soutěže „Chcete být milionářem?“ Ve finále bude Džamal hrát o 20 milionů rupií, ale moderátor ho po skončení prvního večera a získání 10 milionů rupií obviní z podvodu, a tak Džamala odváží policie k výslechu. Džamal je mučen a pak vyslýchán. Inspektor s ním prochází záznam pořadu a chce, aby mu Džamal vysvětlil, jak mohl znát všechny odpovědi. Díky tomu se dozvíme životní příběh Džamala. Džamal vyrůstal se svým bratrem Salímem a kamarádkou Latíkou. Vše začíná, když je Džamalovi přibližně 9 let a při nepokojích zahyne jeho matka. On, Salím a Latíka před nepokoji utekli a chvilku žili na ulici, ale pak se jich ujal jeden muž, který se o ně začal starat. Děti pro muže žebraly a ze Salíma se stala mlátička. Jednou v noci ale měli Džamalovi popálit oči, takže mu Salím pomohl utéct. Latíka chtěla utéct také, ale Salím ji schválně opustil. Bratři se jistou dobu živili prodejem a drobnými krádežemi ve vlacích, ale pak se dostávají k Tádž Mahalu, kde rozjedou byznys s kradenými botami a jako falešní průvodci. I když se jim daří dobře, po nějaké době se vrací do Bombaje a vyhledají Latíku, která pracuje stále pro stejného muže jako tanečnice. Džamalův bratr tohoto zločince zastřelí a všichni tři společně prchají. Salím se pak ale přidá k jinému gangsterovi a přivlastní si Latíku. Džamal je vyhnán. Džamal už pak dvojici nikdy neviděl, ale když začal pracovat jako nosič čaje v telefonní společnosti, podařilo se mu zkontaktovat svého bratra, se kterým se pak i sešel. Salím stále pracuje pro stejného muže, ale Latíka je prý navždy pryč. Salím chce, aby se Džamal nastěhoval k němu, čehož Džamal využije, a Salíma sleduje. To ho zavede za Latíkou, která žije se Salímovým šéfem. Džamal se pokusí Latíku osvobodit, ale Salím jí nedovolí utéct. Džamal se rozhodne využít soutěž „Chcete být milionářem?“, aby ho Latíka našla, protože ta na soutěž ráda kouká. Džamal je ve hře úspěšný a policii na svém životním příběhu dokáže, že nepodvádí, on ty odpovědi prostě zná. Jakmile se Latíka dozvídá, že je Džamal v soutěži, za pomoci Salíma uniká ze svého vězení... (TV Prima)

Camac

Je to pěkný film, dobrý nápad, zajímavě podaný, dobře se na něj dívá. Ale je to trochu moc velký hollywood a jedno podívání stačí. Navíc se mi nelíbí, že všichni Indové (i ti ze slumu) mluví anglicky, takže ta Indie i přes všechnu špínu působí poněkud idealizovaně. ()

Dominol

Opravdu velmi dobrý film, jehož první část je opravdu skvělá. Tvrdý život malého chlapce z indického slumu, který ztratí rodinu, v nikom nemá jistotu a nemůže se na nikoho spolehnout (ani na vlastního bratra) mě opravdu zasáhla. Bohužel děj ubral na intenzitě a příběh se mi v prostřední části filmu trochu okoukal. Lesk a kouzlo tohoto filmu jemně uvadlo, ale jak děj začal zase nabírat na obrátkách, film dostal nový impuls, po kterém jsem se znovu přibil k obrazovce. ()

Dlaha

Malý kluk se na první pohled zamiluje do malé dívky, uběhne spousta let a jedna scéna se lžící a nakonec se opět ve "zdraví" shledají a všichni zpívají a tančí. Ty 3 hvězdičky si film zaslouží za to, že takhle infantilní námět dokázal roztáhnout na dvě hodiny, u kterých se to dá i bez větších problému vydržet. Ale po zkouknutí přijde stejně takový ten "co to pro všechno na světě mělo vlastně znamenat?" pocit. Příště pane režisére prosím využijte svůj talent na něco s pořádnou kostrou a budete můj favorit. Humbuk kolem filmu nechápu, pro mě průměr, který poslední taneční vystoupení sráží skoro k podprůměru. ()

andaa

lahůdka, pro oko i ucho... Ten orientální soundtrack mě dokáže rozpohybovat i na zastávce, když mám uších Kossy a nevnímám nic kolem... On je to asi indickej popík, ale stejně je to "něco jiného" a já mám ráda originalitu... Na příběhu o náhodách a osudu originálního není zhola nic.. Takových filmů už byly natočeny mraky, ale tenhle je jiný v tom, že se věnuje náhodám v životě jednoho člověka a ne více lidí, jež právě osud svede dohromady ve správnou chvíli. Shrnout jeden lidský život smolaře do půlhodinové soutěže, vypíchnout důležité momenty otázkou..Tomu říkám dobré zpracování. Lidský život se dá shrnout do pár nejdůležitějších momentů, na které nikdy nezapomenem, poprvé člověk uvidí moře, odjede od rodičů, první pusa, první sex, první partner, první dítě.. Ale tady jsou těmi stěžejními momenty obyčejné chvíle, které mozaiku Jamalova života poskládají zajímavěji, takže z toho není průměrné Bčko... Jo a Latika byla fakt kus! ()

Darth Vader

Nevím kde se ve mně vzalo to nadšení?! Moje mysl byla dlouhou dobu ošálena nějakým rasistických oparem a já odmítal se na tento film kouknout, i přesto, že byl oceněn Oscarem. Jednoduše mě nijak nelákalo téma a rozhodně ne začlenění děje do jedné z nejhn.. lidnatějších zemí světa. Pak jsem se probudil a zjistil, že to je opravdu snímek hodný uznání- Originálním a nekýčovitým způsobem vyjádřen osud nehynoucí lásky v podkresu- Chci být milionářem, ale jen s jejím srdcem- a právě za tuto skrytou myšlenku mě snímek dostal. Má to hlavu a patu! ()

readan

Úplne skvelý film. Herci sú pre mňa doteraz nie veľmi známi, ale odviedli kus úžasnej roboty, ktorá si právom zaslúžila 8 Oskarov. Súhlasím i s ostatnými komentármi, že tá bieda v Indii je hrozná a určite nikto z nás by si ju neprial zažiť. No ako sme videli, aj cez túto biedu sa môže podariť obyčajnému človeku vyhrať Milionára. ()

Aere

I když ten film ani jinak než dobře skončit nemůže, líbilo se mi to. Zaskočila mě ta syrovost Indie, jak zde byla ukázána. Love story v pozadí a neuvěřitelný příběh chudého indického chlapce je možná už trochu přitažený a přeslazený, odpustil jsem jim to. :) ()

AndreyCSFD

Jeden z nejlepších Boylových filmů, který popisuje příběh o tom, jak indický Honza Jamal hádal až vyhádal princeznu Latiku a království v podobě 20 milionů rupií k tomu. K vyprávění příběhu je chytře využitá soutěž Chcete být milionářem, kde se v horkém křesle ocitne vyjukaný mlaďoch Jamal, a protože je jaksi moc chytrý, tak si ho podá policie, která z něho vytáhne jeho životní příběh i to, jak je možné, že zná na všechny otázky správnou odpověď. Film je sice inspirovaný knihou Vikase Swarupa, ale jen velmi velmi volně. Boyle od začátku totiž dobře věděl, co chce natočit za film a jak si chce diváky směrovat. Záměrně ukazuje putování sirotků Malikových jako velké dobrodružství a bžundu, současně se však nebojí ukázat i syrovější záběry, ve kterých se ovšem nepitvá a vzápětí je zmírňuje akčními sekvencemi. Podařený byl i nápad střídat scény ze studia se scénami ze života a na konci tyhle linie protnout. Boyle není vizuální režisér, ale tady mu není v podstatě co vytknout, natočil Indii tak, jako kdyby točil cokoli jiného - minimalizoval počet přikrášlených panoramatických záběrů či samoúčelných líbivých scén. Co se týče castingu, tak tady měl někdo mimořádně šťastnou ruku jak při výběru dětských herců, tak i při výběru dospělého představitele Jamala - Dev Patel není prvoplánovitý krasavec, ale je sympaťák a Latiku mu přejete a Freida ,,Latika" Pinto je určitě ta nejhezčí indická herečka. Soundtrack je rovněž celkem povedený - obzvlášť skladba Millionaire, která sedí dokonale na scénu. Konec filmu je předvídatelný, ale přesto závěrečná scéna překvapí s trochou toho bollywoodu. Jinak označování tohohle snímku jako ,,good feeling", je velký omyl. Film pouze působí jako ,,good feeling", ale pod načančanou výpravou a usmátými tvářemi dětí vyjede napovrch děsivý příběh o dětech, které mají jiné problémy než to, že zrovna nemají novou MP3. Film ale nemá snahu tohle nějak řešit, zkrátka jenom vypráví příběh jednoho klučiny, který věří na osud. ()

adriane9

Strašně mě to nebavilo, absolutně nepochopený smysl filmu, po měsíci zhlédnutí téměř nevím o čem to bylo.. Shrnutí dle komentářů a hodnocení zde, uznávám : Jsem divná. ()

pirko7

Tenhle typ filmů nemám moc rád, je opravdu potřeba to aspoň dokoukat celý, poté ve Vás film aspoň něco zanechá. ()

IBBY

...nerozumím jedné věci - jak někdo může natočit skvělý film s tak odporně přeslazenou poslední kapkou...nic proti happyendu či happyendům obecně, ale čeho je moc....chvíli jsem se ke 4* musela přemlouvat, ale příběh pro tentokrát vyhrál... ()

Extrakritik

Taková indická pohádka.Dobrodružné,romantické drama o dětské lásce,které stále trvá,až do současnosti.Já sice na romantiku moc nejsem,ale tady musím udělat vyjímku a dát plný počet hvězd. ()

Bozvav

Načančané, líbivé a dost nereálné. Na mne film působil jako na objednávku pro diváky vyspělých západních zemí, aby se mohli dojmout sladkobolným příběhem s patřičným happy endem. Vše působí uměle, odtažitě. Jistě, situace ve slumech je děsivá, ale to se dle mého ztratilo v překladu. Zůstala jen divná pachuť. Nicméně mladí protagonisté, režie, kamera, zvuk i střih jsou výborné. Hudba asi taky (není to můj šálek kávy). Film rozhodně stojí za to vidět, nicméně taková pecka, jakou z ní dělali to není. Za mne 60%. ()

aliaska

😧😧😧😧asi naozaj len rozprávkach....je láska..❤️ tak krásna,,,,,skutočná a urobíme pre ňu čokoľvek 💔 ()

kollma

Já jsem si bláhově myslel, že tohle bude film o člověku, který dokázal vyhrát tím, že ve hře prokázal vědomosti nabyté svou píli a cílevědomostí. Ale hlavní hrdina je vlastně jen průměrný pasivně-agresivní jedinec, který měl zrovna velkou dávku štěstí. ()

Flagg

Vizuálně opojná, ale ve výsledku totálně naivní pohádka o tom, jak chudý indický Honza ke štěstí přišel. Sorry jako... ()

Lukin413

Já si říkám, kterému indickému tvůrci se podařilo prorazit na Oscarech a on Danny Boyle! Pěkná pohádka, atraktivní a exotické prostředí, závěrečné Bollywoodské titulky jsou boží. ()

TheSpearCZ

Opět se mi potvrdilo, že v Indii se točí ty nejokouzlující filmy a tady v trošku nečekané spolupráci s Danny Boylem z toho vzniklo magické dílo, které nejspíše vůbec nikdo nečekal, což dalo prostor filmu překvapit a ten náležitě překvapil ve velkém. Nejvíc mě na tom uchvátilo to tvůrčí využití celosvětově známé show, k samotnému vyprávění celého příběhu, na to se krásně koukalo. Ona je to taková nenápadná, ale unikátní záležitost v mnoha ohledech, ať už kamerou nebo skladbami, to jsou dva velké faktory proč si Slumdog Millionaire drží takový úspěch. A jsem fakt rád, že i takovýhle snímek "ze života" dokázal prorazit a zaslouženě získal mnoho Oscarů. Potěšil mě také Irrfan Khan ve vedlejší roli, na jehož herecké umění se vždy kouká dobře. 5* ()

BathoryMan

Boyle ma neprestane prekvapovat!Nezainteresovaní diváci by asi tažko hádali že to natočil práve on!Pripadalo mi to chvílami síce ako by som sa díval na Mesto Bohov z Indie ale Boyle sa vybral svojou vlastnou cestou vydlaždičkovanou dynamickým strihom,skvelou hudbou,sympatickými hercami a zachytil Bombaj bez akehokolvek prikrášlovania aj so svojími temnými stránkami ako sú chudoba,kriminalita,násilie....A Jamalovi som držal palce od prvej minuty!Nie nadarmo sa hovorí že najlepšie príbehy píše sám život! ()

Zemřel herec Irrfan Khan

Zemřel herec Irrfan Khan

29.04.2020

V 53 letech zemřel hvězdný indický herec Irrfan Khan. Příčinou byla infekce tlustého střeva. Od roku 2018 zároveň bojoval s rakovinou. Herce mohou diváci znát nejlépe z rolí jako Pí a jeho život,… (více)

Annaud našel černé zlato

Annaud našel černé zlato

20.12.2010

Po Souboji titánů vypukne Válka bohů

Po Souboji titánů vypukne Válka bohů

03.04.2010

Samozřejmě, o tomto filmu u nás nečtete poprvé. Starořecká fantasy War of Gods (resp. Dawn of War, pořád je v tom trochu zmatek) měla původně bezprostředně konkurovat Souboji titánů, ale díky… (více)