Zima za války

všechny plakáty

Ke konci druhé světové války pomohl třináctiletý Michiel zraněnému britskému vojákovi. Nedlouho poté se stal součástí odboje, kde zjistil, že surovost války se velmi odlišuje od jeho původních představ. Píše se rok 1945 a Holandsko okupují nacisti. V jedné zasněžené vesničce pomáhá třináctiletý Michiel (Martijn Lakemeier) zraněnému britskému výsadkáři a stane se tak součástí odboje. Michiel je plný chlapeckého vzdoru a touze po dobrodružství, jenže to se brzy změní. Michiel je nucen jednat, ale netuší, komu z dospělých může věřit. Chlapec se v nebezpečných situacích necítí dobře a začíná ho sžírat pocit zoufalství. Realita války je krutá a nemilosrdně ničí jeho dětskou nevinnost. Michiel se musí postavit dobru i zlu, sebrat odvahu, čelit pokrytectví i vlastnímu břemenu odpovědnosti. (HBO Europe)

MaxForValue

Film, ktorý zbytočne "fabuluje" diváka, aby mu nakoniec predostrel úplne novú príbehovú líniu, ktorá je vlastne úplne, ale úplne zbytočná. Ale chválim vykreslenie mladého hlavného hrdinu a jeho iniciáciu do sveta dospelých skrz vojnové hrôzy. ()

Brano

Zaujímavý príbeh z obdobia druhej svetovej vojny, tentoraz trochu netradične z pohľadu mladého chlapca, ktorý zachránil život britskému vojakovi, ktorý sa po páde lietadla skrýval v neďalekom lese. Film na mňa zapôsobil dobre, páčil sa mi odbojársky námet, okupovaná zimná krajina, tiež celkom solídny herci a výborná hudba. Lenže miestami to bolo zdĺhavé a občas aj nudné, čo sa odrazilo na mojom konečnom hodnotení. ()

Kennedy_R

Velice sugestivní snímek. Chudák kluk, toto by se nikomu dít nemělo. A přesto se po celém světě stále děje. Pořád dokola. ()

RomaS

Nizozemí na konci druhé světové války z pohledu dospívajícího kluka vidícího svět černobíle a jak je pro jeho věk typické všechno ví nejlépe. Jak tomu bývá, zjištění skutečnosti nějakou dobu trvá a má velmi hořkou příchuť. Bohužel tady se dala předpovědět na míle daleko. Když odpustím několik scénáristických bot v podobě zazdívání činů a jejich důsledků, film dobarvuje krásný ledový opar a ta atmosférická zima zde zchladí nejen záda. ()

Mates Hradecky

Příběh z II.svět.války svým zpracováním hodí se spíše do odpoledního vysílání pro školy. Přitroublí Němci přispěchají na pomoc malému chlapci na opravu bryčky a vůbec jim není podezřelý anglický pilot sedící v ní. Následuje honička bryčka kontra německé motocykly. Britský pilot vyhoupne se na koně i s chlapcem a v trysku odpojí bryčku, která narazí do stromu a nešikovní Němci klasicky nádávajíce (šajze) havarují. Něco mezi Zorro mstitelem a francouzskou komedií Velký flám. A to nemluvím o závěrečné tarzanovské scéně útěku pilota, která dokazuje, že všichni vojáci wermachtu byli postiženi sněžnou hluchotou. Mám rád evropské snímky z období okupace, ale tudy ne, přátelé!!! ()

Chicharron

Válečný film, z pohledu náctiletého kluka, kde se moc nestřílí. Škoda, že němci jsou zde (opět) vykresleni jako totální paka - stopy na sněhu vedoucí k úkrytu by poznal asi každý, zvláště když tam Michiel cárá každý den, že. No nic...mohlo to být i horší... Recenze č. 300... ()

nemome

Milé překvapení, které docela dost vystihuje chování okupantů v západní Evropě. Pěkný pohled na válku očima mladého chlapce, ktérý v okupantech viděl to nejhorší , ačkoliv vojáci wermachtu zde ukazovali svou lepší stránku. Jeden z mála válečných filmů, který nerozděluje postavy na zlé němce a hodné "domorodce", skvělá kamera, dobrý příběh a především skvělý film. ()

matkoslav1

Občas nudné, občas zdlouhavé, ale pořád neuvěřitelně zajímavé. Belgicko-holandský film jsem opravdu snad ještě neviděl a tak mě tento film hodně překvapil. Překvapivý konec vyvážil ten docela dlouhý a pro mě částečně nepřehledný začátek, výborné výkony herců a hlavně ta ponurá zasněžená nálada... ()

onevoice

Výborný výkon mladého hlavného hrdinu. Smutný dej a krásna ľadová scenéria. Neviem či to nebol prvý film holandskej produkcie čo som videl. Musím uznať, že sa vydaril. ()

Ryorka

lehce naivní, poetické a taky kruté. probleskli mi hlavou Pavlovi srnci ( Smrt krásných srnců ) i když je to malinko odlišné. ()

Trucker

Od začátku do konce je to utahané a nudné, každá scéna je asi tak dvakrát delší než by měla být být. Ženské herecké výkony jsou příšerné - zejména sestra hlavního hrdiny odříkává text jako průměrný člen dramatického kroužku na prvním stupni základní školy. Z celého filmu mi utkvělo asi tak to, že hlavní hrdina neustále jezdí na kole tam a zpátky, protože tento záběr se do zblbnutí opakuje. ()

Ajbell

Môj najobľúbenejší film týkajúci sa druhej svetovej vojny. Žiadne zábery z bojov, či veľké bitky. Naopak, pohľad na život dedinských ľudí a chlapca, ktorý musí zakúsiť ťažké časy vojny a jednať sám za seba. ()