Zima za války

Els Vandevorst

Job ter Burg

Scénografie:

Floris Vos

Nizozemci prostě tyhle filmy umí. ČERNÁ KNIHA byl ohromný hit a ani tento snímek nezklamal mé očekávání. Snímek po celou dobu nenudí, zajímavá zápletka v rodině hlavního hrdiny, jehož herecký výkon byl podle všech komentářů výborný, což uznávám, ale že by chlapec v tomhle věku, čelil válce s takovou suverenitou ? Celkově, ale zase jeden vcelku povedený evropský pohled na 2. světovou válku,(1.4.2012)

• JohnMiller

Na tému 2 svetovej vojny boli natočené mnohé skvosty ovenčené aj Oscarmi.. A tento sa nezdal byť zo začiatku nejak zlý či nepodarený.. Ide tu v skutku o zaujímavý príbeh o chlapcovi ktorý pomáha pilotovi z veľkej Británie. Pilot menom Jack po páde lietadla uviazol hlboko za nepriateľskou líniou v okupovanom Holandsku..Pekne citom filmovaný príbeh graduje do chvíľky kým nieje otec chlapca verejne popravený. Za čo všetko vlastne mohol pilot. Potom kvalita klesá nenávratne a prudko dole. Pokus tvorcov ma prekvapiť záverečným rozuzlením zabíja premenenie chlapca na Sherlocka Hlmesa a Ramba v jednom. Bolo to trápne naivné, smiešne ale zároveň mi bolo filmu ľúto.. Prvá polovica bola pre mňa **** skvost. Dalej nič pre mňa aj keď celí film vyznel príjemne autenticky od zbraní a uniformy až po dobové automobily a účesy.(27.10.2013)

V porovnání s jiným nizozemským snímkem, který se zabývá nešťastnou historií holandského kolaborantstvím, který má tak blízko naší historii, Černá kniha, tento film vyhrává ve své opravdovosti oproti umělosti Verhoevenova snímku. Je jasné, že Paul Verhoeven je zručnější režisér, který dokáže diváka jedním střihem upoutat, ale ve Winter in Wartime jsem našel, co jsem u Černé knihy nenašel - lidskost příběhu, který se mohl stát.(24.9.2009)

• Morien

Jen co film začal, už jsem tetelila radostí, že jsem si ho vybrala do promítací kombinace s Linklaterovým Chlapectvím. Oorlogswinter ukazuje dospívání z brutálně jiné strany, jen co je pravda, a také mě to přivedlo na myšlenku, že přece jen nejsem takový formalista, jak jsem si o sobě myslela, nebo ne rozhodně tolik jako dřív. Přeměnila jsem se na idealistu, takže zpočátku si mě tenhle film docela omotal kolem prstu. Úvodních pár obrazů je docela nekompromisních, ale postupně jsem si čím dál víc uvědomovala, že mi vadí absence následků provedených činů (chlapec ukradne doma králíka, nikdo si toho nevšimne, nikdo to neřeší). Autoři se bohužel v tomto duchu rozhodli vyvíjet zbytek zápletky a spolu s finálním žánrovým zmutováním tím zkazili veškeré budování atmosféry i původní dojem, že se jedná o chytrý film. Finální výstřel deset metrů od německé kolony? Slow motion a prolínačky obličejů? Úplně mokrý zmrzlý týpek unikne pozornosti okupujících hlídek? Věčná škoda toho sklouznutí k nelogickému sentimentálnímu kýči.(9.2.2015)

Jednou z hlavných a nepekných vecí, ktoré urýchľujú dospievanie a ničia detstvo je jednoznačne vojna. To v tomto snímku postihlo aj chudáka Michiela. Spočiatku len naivné hrdinské a dobrodružné predstavy o odboji, ku koncu trpká realita a predčasná dospelosť. Veci už nikdy nebudú také ako predtým... Po atmosferickej, dramatickej a pocitovej stránke to síce nebolo až tak silné ako napr. Choď a pozeraj sa (1985), ale film zase pôsobil divácky prístupnejším dojmom. V každom prípade ma milo prekvapil. 70/100(4.3.2016)

• - Snímka bola podľa holandskej tlače zvolená za Najlepší holandský film roku 2008. (MikaelSVK)

• - V domácím Nizozemsku byl film velkým hitem, v roce uvedení předčil dokonce i filmy Temný rytíř a Stmívání. (-bad-mad-wolf-)

• - Natáčanie prebiehalo na viacerých miestach v Holandsku, ale aj v Litve. (MikaelSVK)