Zima za války

Job ter Burg

Scénografie:

Floris Vos
  • JohnMiller

Na tému 2 svetovej vojny boli natočené mnohé skvosty ovenčené aj Oscarmi.. A tento sa nezdal byť zo začiatku nejak zlý či nepodarený.. Ide tu v skutku o zaujímavý príbeh o chlapcovi ktorý pomáha pilotovi z veľkej Británie. Pilot menom Jack po páde lietadla uviazol hlboko za nepriateľskou líniou v okupovanom Holandsku..Pekne citom filmovaný príbeh graduje do chvíľky kým nieje otec chlapca verejne popravený. Za čo všetko vlastne mohol pilot. Potom kvalita klesá nenávratne a prudko dole. Pokus tvorcov ma prekvapiť záverečným rozuzlením zabíja premenenie chlapca na Sherlocka Hlmesa a Ramba v jednom. Bolo to trápne naivné, smiešne ale zároveň mi bolo filmu ľúto.. Prvá polovica bola pre mňa **** skvost. Dalej nič pre mňa aj keď celí film vyznel príjemne autenticky od zbraní a uniformy až po dobové automobily a účesy.(27.10.2013)

• Morien

Jen co film začal, už jsem tetelila radostí, že jsem si ho vybrala do promítací kombinace s Linklaterovým Chlapectvím. Oorlogswinter ukazuje dospívání z brutálně jiné strany, jen co je pravda, a také mě to přivedlo na myšlenku, že přece jen nejsem takový formalista, jak jsem si o sobě myslela, nebo ne rozhodně tolik jako dřív. Přeměnila jsem se na idealistu, takže zpočátku si mě tenhle film docela omotal kolem prstu. Úvodních pár obrazů je docela nekompromisních, ale postupně jsem si čím dál víc uvědomovala, že mi vadí absence následků provedených činů (chlapec ukradne doma králíka, nikdo si toho nevšimne, nikdo to neřeší). Autoři se bohužel v tomto duchu rozhodli vyvíjet zbytek zápletky a spolu s finálním žánrovým zmutováním tím zkazili veškeré budování atmosféry i původní dojem, že se jedná o chytrý film. Finální výstřel deset metrů od německé kolony? Slow motion a prolínačky obličejů? Úplně mokrý zmrzlý týpek unikne pozornosti okupujících hlídek? Věčná škoda toho sklouznutí k nelogickému sentimentálnímu kýči.(9.2.2015)

Sníh a válka je spojení, které se mi zamlouvá, tudíž moji pozornost přilákal i tento snímek. Nemohu říct, že by byl špatný, ale ani mě neučaroval. Chování některých postav mi občas přišlo nelogické a napínavých okamžiků také nebylo mnoho. Zápletka kolem konfidenta ovšem nebyla marná. Celkově průměrná podívaná.(7.7.2015)

V porovnání s jiným nizozemským snímkem, který se zabývá nešťastnou historií holandského kolaborantstvím, který má tak blízko naší historii, Černá kniha, tento film vyhrává ve své opravdovosti oproti umělosti Verhoevenova snímku. Je jasné, že Paul Verhoeven je zručnější režisér, který dokáže diváka jedním střihem upoutat, ale ve Winter in Wartime jsem našel, co jsem u Černé knihy nenašel - lidskost příběhu, který se mohl stát.(24.9.2009)

Smál jsi se s Němci…. Zaplést se do války, když jste dospívající kluk a myslíte si, že všemu rozumíte může být snadné. Nota bene, máte li v ruce dopis, který byl určen člověku z odboje. Válečná zima není válečný film, ale film o odboji v provedení mladého chlapce a jeho pohled na svět kolem. Kdo je hrdina a kdo ne? Zdání občas klame a nejen slaboši přežívají válku v bezpečí. Přestože se jedná o velmi zvláštní film o důvěře odvaze a přátelství, ve kterém není o dramatické situace nouze, něco mi brání dát 4*. PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ***(10.10.2009)

• - Režisér Martin Koolhoven je velkým fanouškem spaghetti westernů, což byl důvod, proč do filmu obsadil Dana van Husena. Ten v začátcích své kariéry v Itálii hrál ve více než dvaceti spaghetti westernech. (-bad-mad-wolf-)

• - Snímka bola podľa holandskej tlače zvolená za Najlepší holandský film roku 2008. (MikaelSVK)

• - Film je natočený na motívy románu "Oorlogswinter" od Jana Terlouwa, niekdajšieho vysokopostaveného holandského politika. (MikaelSVK)