Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Sloboda, láska – tak znie názov filmu, krorý nám dáva najavo, aké to bolo ťažké bojovať malým štátom proti sovietskej únii, ktorej bol súčasťou. V roku 1956 v Maďarsku vypukla revolúcia, do ktorej sa zamiešali aj mladí členovia vtedajšieho neporaziteľného národného tímu vodného póla. Vidiac však beznádejnú situáciu vojny proti sovietom sa rozhodnú, že odídu na Olympiu, a skúsia bojovať takou formou, aká im ide najlepšie. Takto sa uskutočnilo 6. decembra 1956 semifinále, počas ktorého doma rujnovali T-34-ky, a tu stáli voči sebe hráči vodného póla maďarov a sovietov. Teraz mohli ukázať celému svetu, že ich malý národ sa nenechá premôcť. (TeeAge)

(více)

Recenze (15)

Martin741 

všechny recenze uživatele

Krysztyna Goda mi toho vela nehovori, a film je to len priemerny. Nudny namet, tempo nestrhne a po X rokoch film zapadne v priemere. Sandor Csanyi /Kontroll/ hral hovno, a v strede nastupila doslova priserna nuda. iste, krajina menom Medgeroszag bude na film hrda, ovsem vo svete a v Europe len sedivy priemer, akych su 1000 -ky. 42 % ()

flyboyeda 

všechny recenze uživatele

Film, skrze ktery se snazi Madari vyrovnat se svoji historii anebo minimalne poskytnout retrospektivni nahled. Doceni jej vsak predevsim Madari. Z pohledu nezavisleho pozorovatele se nemohu ubranit dojmu, ze myslenka / cil prevysuje provedeni, ktere je o poznani horsii. Dramaticke sportovni pasaze ci dialogy na tema moralniho dilema mezi kamarady mozna funguji, dejova linka milostneho vzplanuti vsak pusobi natolik naivne a klisovite, ze film degraduje do role agitacni frasky. Chapu, ze je tezke madarskou revoluci vtesnat do dvou hodin, ale prislo mi to misty az prilis zjednodusujici. Chvilemi jsem mel take pocit, jako by to natocil madarsky Hrebejk, coz pro nekoho muze byt poklona, pro jineho naopak. Sila tohoto historickeho momentu a krivdy si vsak nejaky film rozhodne zaslouzi. ()

Reklama

liborek_ 

všechny recenze uživatele

Kolem sedící diváci vzrušeně reagovali na každou napínavější akci, já jsem však první 3/4 filmu přemáhal zklamání. V hollywoodském stylu natočený film, který by mohl nést podtitul "maďarská revoluce 1956 v kostce", je totiž poskládaný ze všech myslitelných klišé, které kdy film tohoto žánru nabídl. Celý příběh je postavený na vztahu populárního sportovce Karcsiho Szabóa a revolucionářky Viki. Scénář se drží banálního postupu - Asertivní Karcsi spatří nadšenou revolucionářku, která ho nejprve pohrdlivě odmítá, ale v napjaté atmosféře doby a pod tíhou okolností se do sebe zamilují. Nic nesmí chybět - polibky, když v pozadí projíždějí tanky, milostná scéna v bytě rodičů, prudící matka... Banální je i zobrazení vlastní revoluce. Zkratkovitý popis jejího počátku, nepříjemně efektní průběh bojů, který zatlačuje historické souvislosti ve prospěch vybuchů, pohledů na zmrzačené končetiny a nepřirozeně stříkající krev... To vše podáno neinvenčně a chabě podepřeno snadno předvídatelnými epizodami, jako je např. ta s Karcsiho bratrem a pistolí... Je to škoda, protože tak silné téma by si zasloužilo vynalézavější a ne tak prostřední zpracování. Vše zachraňuje úchvatná závěrečná čtvrtina, která se konečně zaměřuje na onen slavný olympíjský zápas ve vodním pólu mezi Maďarskem s SSSR, i když ani zde si tvůrci neodpustili trapně efektní proud krve, která po úderu agresivního sovětského borce do Karcsiho hlavy zbarví vodu v bazénu do ruda - tady to nelze brát ani jako symbol... Nicméně zápas samotný, prostřihávaný do okupací zmítaného Maďarska a posléze do útrob budovy státní policie, bere dech a já si můžu jen trpce pozvdechnout - Proč se v podobném duchu neodehrával celý film? Proč ty banality a kostrbatě popisný úvod, proč ten kvazihollywoodský styl? Krisztina Goda si vzala velké sousto.. 3 a 1/2* ()

Blizzard 

všechny recenze uživatele

Children of Glory vzdáleně připomíná Verhoevenovu Black Book, oba snímky totiž pojí společné prvky, jakými jsou válka, okupace a odboj. Jak už sám název filmu napovídá, Szabadság, szerelem pojednává o maďarské revoluci a událostech roku 1956. Film však není jen o dramatické okupaci v Maďarsku, vypráví především příběh družstva hrající vodní pólo, které později reprezentovalo svou zemi na XVI. Olympijských hrách v Melbourne. Film začíná machinacemi zápasu vodního póla v USSR, postupně zobrazuje sílící protikomunistické cítění maďarského lidu, kde se po bitvě mezi demonstrujícími a policií zdálo, že komunisté odstoupí, ale nakonec povolali na demonstrující Maďary vojska Varšavské smlouvy. Konec vrcholí nechvalně známým krvavým zápasem - "Blood In The Water" již zmíněného vodního póla mezi Maďarskem a USSR. Na závěr tak sledujeme kontrast mezi vyhrávajícím maďarským týmem nad ruskými soupeři, zatím co v rodné zemi probíhá boj (masakr) maďarských spoluobčanů ruskými vojenskými silami. Dá se říct, že se jedná o dobře zpracovaný snímek historických událostí, se solidními hereckými výkony a výbornou, místy chorální hudbou, ladící s dramatickou atmosférou tehdejší doby, za kterou stojí skladatel Nick Glennie-Smith. (7/10) ()

Cheeter 

všechny recenze uživatele

Myslím si, že na Maďarsko nadstandardní práce, ale přišlo mi to až moc předimenzované a místy trochu přitažené na vlasy. Co jsem slyšel, tak je ve filmu i dost nesmyslů, které já osobně nejsem schopen identifikovat, ale jsou tam. Bohužel si ani přesně nepamatuji co, ale mám dojem, že je to postava hlavního hrdiny, asi by nemohl stíhat být všude. Ale v celku se mi to líbilo. ()

Galerie (33)

Zajímavosti (2)

  • S tržbou 213 miliónov forintov z kín sa Szabadság szerelem stal najúspešnejším fimom Maďarskej kinematografie. Za prvých 15 dní premietania mal film návštevnosť 240 tisíc divákov, čo bol taktiež rekord. (TeeAge)
  • Film bol pozvaný na Berlínsky Filmový Festival samotným Dieterom Kosslickom do kategórie Berlinare Special. Domáca návštevnosť filmu sa v tom čase vyšplhala na 460 tisíc. (TeeAge)

Reklama

Reklama