Szabadság, szerelem

Children of Glory

Válečný / Historický / Romantický / Drama

Maďarsko, 2006, 123 min

Priznám sa, že som veľa filmov spoza Dunaja nevidel, no tento považujem určite za ten najvydarenejší. Najprv mi pripadala vyobrazená revolúcia a jej začiatky až príliš príjemné, no v druhej polovici filmu sa to "žiaľ" zvrtlo a ukázala sa pravá stránka tejto krvavej revolúcie. Ešte šťastie, že sme ako Maďari nedopadli aj my o 12 rokov neskôr... Herci boli sympatickí, takisto ako aj hudba a dokonca ani maďarčina nejak nevadila :-) Jediným mínusom filmu, ktorý by som chcel spomenúť je to, že viaceré spomalené zábery pôsobili nevhodne a v záverečnom zápase na OH až chaoticky... Pre upresnenie dodám, že Maďari sa vo finále postavili proti Juhoslovanom, ktorých porazili 2-1 a získali svoje 4 zlato z OH...(24.4.2012)

Myslím si, že na Maďarsko nadstandardní práce, ale přišlo mi to až moc předimenzované a místy trochu přitažené na vlasy. Co jsem slyšel, tak je ve filmu i dost nesmyslů, které já osobně nejsem schopen identifikovat, ale jsou tam. Bohužel si ani přesně nepamatuji co, ale mám dojem, že je to postava hlavního hrdiny, asi by nemohl stíhat být všude. Ale v celku se mi to líbilo.(25.8.2017)

Vynikající snímek ze stejných surovin jako mistrovský snímek Katyn. Kombinace dokumentárně pojaté reality sovětské okupace a touhy po svobodě na pozadí historických událostí díky vynikajícímu zpracování funguje i zde. Film se nese v hrdém národním duchu, kdy obzvláště ze začátku sálá atmosféra celkem nedávno „svobodného“ národa. Pochmurná atmosféra roku 1956 však hned na začátku ukazuje kdo byl tehdy pánem a kdo sluhou. I prověření sportovci, kteří by měli být prorežimní, si však tváří v tvář národnímu uvědomění v čele s hlavním hrdinou uvědomují, kde je spíše jejich místo. Po procitnutí z ideálů reformovatelnosti režimu si ve snímku nachází místo romantická část, víceméně na pozadí revolučních a vojenských akcí. Politická složka je daleko lepší než válečné/násilné scény, jejichž uvěřitelnost ve srovnání s momenty jako pochod na parlament je znatelně nižší. To je také víceméně jediný mínus snímku, o scény boje s tanky se snažili hezky,i efekty jsou povedené, jen ta realističnost chybí. Škoda, pár dobrých konzultantů by to jistě napravilo. Závěr snímku na olympiádě v Melbourne mi přišel příliš rychlý, myslím že by ze slavného finálového zápasu šlo vytěžit ještě více…Ale to rozhodně nevadí, i tak je závěr celkem silný a povedený. Dávám 4 a půl hvězdičky, od pěti hvězdiček snímek oddělili jen ty „ne úplně vhodné“ vojenské scény,nicméně laik by mohl dát 5 s čistým svědomím.(26.8.2008)

Amerikanizace východních kinematografií, to je věc zapeklitá. Na jednu stranu pokorně uznávám, že uspávající dějepisné cvičení propagační funkci podobných projektů ani zbla neprospěje. Jenže povězte sami, umíte si živě představit filmovou rekonstrukci srpna 1968 s pozice úspěšného hokejisty a jeho milé? Nehledě na to, že politická realita dostává potupně malý prostor a Maďarská režisérka vypráví vlastně jen zhuštěnou "love story ". Tím tedy duchovní osvěta filmu, která dostává patřičně na frak. Když to ale obrátím na pozici klasického velkofilmu, tak nemám výtek. Vše skvěle funguje, velké scény působí velkolepě, film má perfektní tempo a charismatické postavy. Že se nikomu deset minut po titulcích nebude chtít listovat historickou brožurou je věc jiná. Maďaři se zřejmě nechtěli vyrovnat se zásadní událostí, ale ukázat moc jejich filmu. Tu jim nelze upřít.(16.9.2009)

Spomedzi filmografie režisérky Krisztiny Goda pre mňa najslabší film (aj keď jej životopis tvrdí niečo iné). Téma bola nadmieru zaujímavá a v podstate pre mňa aj dosť veľká neznáma. Napriek tomu však mám pocit jeho historická výpovedná hodnota bola dosť otázna a nebyť môjho manžela, ktorý sa v tomto trochu vyzná, zostala by som úplne mimo. Ak by som však aj sled udalostí brala ako nevyhnutnú historickú kulisu, zvyšná časť príbehu, ktorá sa mala týkať maďarských vodných pólistov bola napriek tomu veľmi mizivá. Bol to vlastne príbeh jedného pólistu a jednej revolucionárky. Veľká téma, ktorá sa ale nedočkala adekvátne veľkého spracovania. Musím súhlasiť s tými, ktorý tvrdia, že toto už bolo pre režisérku priveľké sústo, ale nemožno zabudnúť na to, že samotný príbeh robí scenár a už tam sa stala prvá chyba...(12.4.2015)

• - S tržbou 213 miliónov forintov z kín sa Szabadság szerelem stal najúspešnejším fimom Maďarskej kinematografie. Za prvých 15 dní premietania mal film návštevnosť 240 tisíc divákov, čo bol taktiež rekord. (TeeAge)

• - Film bol pozvaný na Berlínsky Filmový Festival samotným Dieterom Kosslickom do kategórie Berlinare Special. Domáca návštevnosť filmu sa v tom čase vyšplhala na 460 tisíc. (TeeAge)