Pozemšťan

• USA The Man from Earth (více)

Phily3

Po strašně dlouhé době jsem narazil na chytrý film s originální myšlenkou a námětem. Zpracování rovněž originální. A originalitu, tu umím ocenit. Dnešní filmový divák nejvíce ocení film s rozpočtem nad 100 milionů dolarů, efektní výbuchy, honičky, střelbu, několik mrtvol, prostě akci, akci, akci. Film musí být pastva pro oči a uši. Má být nenáročným odpočinkem po náročném týdnu v práci či ve škole. Na zapojení mozku se v současné době tak nějak zapomíná. A to je podle mě velká škoda. Avšak kdo si za 20 let vzpomene na efektní Transformers?! Man From The Earth však nezestárne a bude stejně kvalitní klidně i za 50 let (pamatujete na 12 Angry Men?). První a poslední film u kterého jsem letos přemýšlel. Bravo! ()

El_Rabbit

Tak tenhle film mě vtáhnul a nepustil celých bez mála 90minut. Byl jsem mile překvapen, jak skvělé sci-fi se dá natočit s dobrým nápadem, několika herci v jednom domě a to bez jakýhkoliv speciálních efektů. Byl jsem nadšen tím, že film přemýšlí nad věcmi z podobného ateistického pohledu jako já. O co šílenější je pojetí Ježíše, jak ho ukazuje film, než to jak ho známe z náboženských přestav...? Pozemšťana jsem si pustil po zkoušce s tím, že si u něj odpočnu. Opak byl pravdou, nakonec jsem si pěkně zapřemýšlel, ale rozhodně to stálo za to. ()

1945

Scifi, ve kterém nespatříte ani na okamžik cokoliv nepřirozeného - jeho hlavním tématem je ,,jen" zajímavá debata mezi několika přáteli ()

TheKiw

Vlastně taková příjemná filozoficko-náboženská přednáška. Bohužel postavy občas příliš násilně a zjevně přecházejí ze svých rolí do zbytečného předvádění scénáristových myšlenek a postojů. Nepřesvědčivý David Lee Smith v hlavní roli také dojem nevylepšoval. ()

Ricky_CZ

Je skvělé si po shlédnutí uvědomit, jak jste byli pohlceni. Nepřišlo mi nijak otravné, že jsem neopustil jedinou místnost a sled otázek a odpovědí stál za to...85% ()

Baštipán

Nečekejte nadupané efekty, vybuchující objekty. Snímek se všeho všudy odehrává v jedné místnosti. To mu ovšem nijak neubírá, ba naopak se podvedlo navodit skvělou komorní atmosféru, kde vysokoškolský profesor John Oldman pořádá rozlučkovou party se svými kolegy. Když tu někdo řekne, že John vypadá naprosto stejně jako před deseti lety, pořád stejně mladý (jak to jen dělá?). Nejprve John váhá, ale pak využije situace a všem dokola prozradí, že už na Zemi pobíhá plus/mínus 14tisíc let. Nikdo mu samozřejmě nevěří, a tak mu pokládají nejrůznější otázky z minulosti, čekajíc kdy John odpoví špatně. Ale špatná odpověď nepříchází. Otázkou zůstává: Co když mu opravdu je 14 tisíc let? Od tohoto filmu jsem opravdu moc nečekal, dlouho jsem ho opomíjel... velká chyba. Zde je totiž perfektně vidět, že film nedělá rozpočet, ale nápad. ()

geimz

Originálny film s vynikajúcim scenárom, ktorý mi vyrazil dych. Na takýto počin ani netreba skvelo hrajúcich hercov, ale stačí jedna malá miestnosť, prepracované myšlienky, otázky a ešte lepšie odpovede. Po celú dobu som sa na hodinky ani len nepozrel a po skončení som chcel ešte viac, viac do detailov rozvinúť tie nápady, čo sa mi často nestáva... ()

Pafl

12 rozhněvaných mužů, verze pro střední školy. Rozumím oceněním, který tenhle film dostal v Americe, kde přesvědčení o škodlivosti církevního dogmatu může pořád hrát roli protisystémové alternativy (viz knížky Richarda Dawkinse a diskuse nad nimi), ale co na téhle mýdlové opeře přitahuje českého bezvěrce, to mi vysvětlete. Intelektuální ani dějová hloubka to být nemůžou. Ani hloubka ostrosti, když jsme u těch telenovel. ()

Phorbo

Mluví snad hlavní hrdina pravdu, či vytváří jednu z největších fabulací historie lidstva... Trošku mi vadí krátká stopáž a označení scifi. Více je to mysteriózní nez science fiction. Velmi nevýrazná hudba ve filmu až protivně kompenzují vokály na konci snímku, které zadumaného člověka u obrazovky z ukecaného filmu a klidného beethovena dostanou jako studená voda na letním slunci. ()

Pompaj

Film založený jenom na dialozích?. Film založený jedině o jednom pokoji?. Myslíte, že by vás to bavilo?. Říkáte, že ne?. Tak to se pletete. Film vtáhne do děje ( dialogů:) ) a dokáže člověka přinutit se zamyslet. Opravdu báječné nízkorozpočtové sci-fi ( pokud nějaké peníze vůbec dostali). 85% ()

Mikino00

Výborné originální, z minima vytěženo maximum, spousta myšlenek a úvah, pramenící z filmu, určitě stojí za uvážení. Co kdyby to byla pravda? Chtěl jsem dát za 5 * ale nejde to, na konci to absolutně přehnali. ()

smetyl

Sakra zajímavý film o muži který prozradí svým přátělům že je 14 000 let starý. Přestože je film založený jen na dialozích a postupném přesvědčování přátel onoho muže je to vážně originální a vzrušující. Postupem času i divák začne zjišťovat, že to co tam tne týpek vykládá je prakticky možný. Docela jsem se pobavil u konce, to jsem fakt nečekal a taky to nebylo tak efektivní jak si režisér asi myslel. ()

Rufete

"What if a man from the Upper Paleolithic had survived until the present day?" Komentář může obsahovat spoilery. Zajímavě a nápaditě zpracované. Od začátku napínavé, stupňující se vyprávění, které skvěle vyplňují dobře zvolené postavy, které reagují jako několik typů dnešních lidí. Jedny to zajímá a rádi se pohrouží do kouzelného světa, jiní jsou skeptičtí, snaží se najít skuliny a nesrovnalosti v příběhu, další lidi jsou pobouřeni a připraveni učinit tomu přítrž. Ve filmu bylo od každého něco a herecky dobře ztvárněno. Přesto scénář obsahuje jisté nadbytečnosti, kterých bych se raději vyvaroval, a to co se týče vyprávění. Do půlky filmu se mi vše zamlouvalo a hltal jsem každé slovo, nicméně jakmile přišla zmínka o tom, že John je vlastně Ježíš, šel celý nápad do kytek. Do filmu se to vůbec nehodilo a nedokážu tuto skutečnost přijmout. Film se přece mohl držet stejných cestiček po celou dobu, vyprávět o poznávání světa v různých krajinách a různých časových obdobích. Začlenění křesťanství do tohoto filmu je velkým milníkem, nepasovalo to. Sám jsem si představoval, jaké by to bylo, kdybych žil 14 000 let a takovému životu bych se nebránil. Měl bych konečně dostatek času, abych ve světě něco dokázal. Ovšem za cenu umírání a umírání spousty svých přátel a blízkých. V komentářích vidím srovnávání s filmem K-PAX a za sebe můžu říct, že K-PAX se mi líbil víc. Snad to bylo krásným koncem, který v tomto filmu nebyl nic moc. Závěrečné psychologovo odhalení mělo na něco upozornit a to zřejmě na zamyšlení nad tím, jestli bychom byli ochotni podstoupit tisíciletý život, když bychom se museli vypořádat například s úmrtími svých vlastních dětí a sami nezestárnout ani o den. Pěkný film, který ale zabila část příběhu. ()

Mikeel

Úžasně poutavý film, jež má přesah i nad svůj vlastní rámec. Jeho středobodem není žádný gradující děj, strhující vizuál, ani jiné atributy, kterými sci-fi obvykle oplývá. Prim hrají dialogy a myšlenky, které se sofistikovaně větví a předkládají jeden z nejzajímavějších námětů, jaký byl kdy zpracován. Provedení je velmi decentní a minimalistické, ale zcela stačí na to, aby udrželo pozornost po celou stopáž. Jak se píše v anotaci, trhliny nepřicházejí... ()

Klajnik

Tenhle film by vlastně mohl natočit prakticky každej. V tom je ta krása. Stačí pár lidí, jedna chata a nápaditej scénář, na kterém lze komorní konverzační hříčku postavit. Je to vlastně komorní dialogové sci-fi, které sice příliš nevyužívá média, ale mě to po celou dobu dost velmi bavilo, protože mě to vtáhlo tématem i intekrakcí mezi jednotlivými charaktery. ()

dan4815

Konverzační film s existencionálnějšími otázkami. Komorní atmosféra vystěhované místnosti tomu tak chtěla, aby se tu s jistým sentimentem sjeli přátelé hlavní postavy, která se chce rozloučit. Již začátkem o sobě dávala záhada dlouhého věku vědět, když někdo poznamenal, že snad John Oldman nestárne. Již to samotné příjmení je jednoznačné. Což o to, náznaky dobré, ale John si nemohl vybrat horší společnost intelektuálů a jedné pobožné postarší ženy s Malleus maleficarum a vymítáčskou sadou v ruce. Film by byl lepší, nebýt hloupého sboru kokotů, i samotní herci se občas chovali nesympaticky. Ale to jsem přehlédl, spíše mi tu opravdu chyběla větší hloubka, a ačkoliv film hodnotím ****, tak jenom proto, že tu něco takového není. Tomuto filmu chybí retrospektiva, protože samotný film skáče z jednoho tématu na druhé a nedává možnost je nějak více rozvinout. Pobožnou placentu nejvíce iritovala informace, že John byl Ježíš, a tak nějak celkově se John dotkl všech v místnosti, za což má plus. Zkuste se vžít do jeho role, na zemi žijete už od dob pravěku. Vidíte lidstvo se vyvíjet, stáváte se objetí mnoha kulturních zvyklostí a myšlení, po nějaké době přestáváte věřit a poté se zase stáváte obětí vaší nestárnoucí tendence. Film ukazuje jistou depresivní stránku věci - člověk se zamiloval snad už tisíckrát, a aby předešel dalšímu smutku ze smrti blízkého, raději se straní a vynalézá způsob, kterým zabrání k nějakému sblížení. Ruku na srdce, i ten největší asociál by se během deseti let s někým sblížil, pro Johna to však k jeho věku bylo nic, takové cynické nic. Začátek byl ve znamení chytřejší konverzačky, pozdější vývoj událostí byl o poznání slabší a neuspokojivé, jako kdyby došly nápady a film se potřeboval natáhnout. Myšlenky jsou chaoticky za sebou a jako celek to nedává přílišný smysl. Otázky typu: "Proč zrovna zmiňuje tuhle věc, a proč zrovna teď?", si budete říkat co pět minut. Nicméně jako relax na nedělní odpoledne dobrý. ()

filipvrbik

Brilantní psychologicko náboženská hra, spíše to však připomíná hru divadelní.-ale určitě stojí za vidění...70% (i když mám pocit , že to opsali z Highlandra) ()