poster

Podsvětí

 • český

  Brak

 • anglický

  Pulp

Komedie / Krimi

Velká Británie, 1972, 92 min

 • betelgeuse
  ***

  „Co je to za ptáka? – To je maltézský sokol.“ Není divu, že po velmi intenzivním a do jisté míry domýšlivém „Carterovi“ se dvojice Hodges / Caine rozhodla ubrat na stylu, ambici a násilí, a natočila tuhle bokovku, nijak okázale parodující klasické hard-boiled detektivky. "Na cestě do márnice se ani jednou nezasmál." Prvním objektem jejich žánrového sarkazmu jsou suché hlášky komentujícího hrdiny, dalším pak limity jeho sebevědomé maskulinity a schopností jako konatele spravedlnosti [Caine hraje autora brakových detektivek, jako vždy napulírovaného a sukničkářského, než je tenhle "libovej frajer" vtažen do případu, v jehož chápání je vždy o krok pozadu]. „Cítil jsem se jako kapr o Vánocích, jako figurka z čokolády, kterou se někdo chystá sníst.“ Film vidím jako nedokonalý – přece jen příliš rozpustilý, co se postav, vyprávění a dle mého i realizace týče – a polozapomenutý malý kult. „Bylo to jako na pornografický fotce, u který si nejste jistej, kdo co dělá a komu to dělá.“ Zaokrouhlím nahoru za výborného Rooneyho v roli hollywoodského mafiána s napoleonským komplexem a autistickým smyslem pro humor. "Máš hlad, děvko?"(18.11.2006)

 • D.Moore
  ***

  Jeden z těch slabších filmů s Michaelem Cainem, což překvapí obzvlášť vzhledem k snímku Dostaňte Cartera, který M. C. s režisérem Hodgesem natočil o rok dříve. I tak je ale v Pulpu několik velice vtipných chvil (absurdní scéna atentátu a následná identifikace útočníků vedou), Cainovy monology, jimiž příběh vypráví, jsou vesele parodické a na lehce maniakálního Mickeyho Rooneyho je radost pohledět. Kdyby se však v hlavní roli objevil kdokoliv jiný, tři hvězdičky bych rozhodně nedal.(21.8.2012)

 • vitekpe
  ****

  Tomu rikam britsky humor! Nenapadne, ale dokonale suche a ironicke hlasky, vynikajici Rooney i Caine. Potesila tez ucast Liz Scott, Roberta Sacchiho, a predevsim pak zjeveni - Nadia Cassini, ktera vypada jak z nejakeho comicsu. Luxusni sexbomba prvni tridy...me to bavilo. P.S.: zarazeni v Csfd - Akcni/Thriller - ani nahodou, je to komedie - zabavna predevsim pro znalce sveta noiru apod. --- "Co je to za ptaka?" - "To je Maltezsky sokol." :-)(27.4.2012)

 • hans500
  ***

  Překvapivě nijak zvlášť povedené, z předchozí spolupráce Mikea Hodgese a Michaela Cainea vzešel exceletní film "Chyťte Cartera", tentokrát však poměrně průměrný film, jenž zachraňuje několik dobrých hlášek a vtipných momentů a Michael Caine, který útahne sebehorší film. Film vysílán (nejspíš na MGM?) také pod názven "Brak".(22.8.2010)

 • DaViD´82
  **

  Stejnou měrou originální a nápadité, jako po všech stránkách nedotažené, opájející se vlastní bezúčelnou divností a s neobyčejně otravným voiceoverem, kde se sice žvatlá a žvatlá, ale vůbec nic se neříká. Tolik prázdného tlachání nezazní ani u kafíčka na několikadenním srazu chorobně ukecaných fanynek harlequinek. Přijde vám předchozí věta nesmyslně šroubovaná, rádoby vtipná a nic neříkající? Pokud ano, tak vítejte do světa Hodgesova Pulpu. Na hraně snesitelnosti to drží jedině Caine.(11.8.2014)

 • - Spoiler: Počet mrtvých ve filmu je 6. (Zdroj: ČSFD.cz)