Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Expistolník Steve Sinclair (Robert Taylor) si srovnal v hlavě svůj život a rozhodl se žít v klidu a míru jako rančer. Vše se ale mění ve chvíli, kdy se na farmu vrací jeho mladší bratr Tony (John Cassavetes) a přivádí s sebou svoji snoubenku Joan Blake (Julie London). Duševně nevyrovnaný a impulzivní Tony není schopen se srovnat se svým životem ve stínu "velkého" bratra pistolníka, kterému se chce za každou cenu vyrovnat, proto obrátí život na ruby nejenom bratrovi, ale celému údolí. (KarKulA)

(více)

Recenze (22)

Martin741 

všechny recenze uživatele

O5 tvrdim, ze najlepsie westerny sa tocili v neporekonatelnych 40. a 50. rokoch, tuna sa mladsi surodenec rozhodol starsiemu poriadne strpcit zivot, co povazujem za vyborny namet na film, lebo taky je zivot aj v reale. No, reziser John Sturges Backlash 1956, Walking Hills 1949/ natocil vyborne odsypajuci, ani chvilu nenudiaci film, s vybornym tempom, slusnymi dialogmi a nadhernymi sceneriami, ktore sa vkusne kombinuju s kulisami. John Cassavetes /Odpocitavani smrti 1976, Dirty Dozen/ bol hlavnym tahunom filmu, za vydatnej podpory slusnej Julie London /Muz ze Zapadu/ a Donalda Crispa /Muj pritel Pes/. na western su tu aj slusne herecke koncerty. Minusom moze byt len trochu predvidatelny dej. 70 % ()

Adiemus 

všechny recenze uživatele

Zajímavý námět, který úplně pohřbilo amatérské zpracování, které nemůže vyvážit pohled na westernově neokoukanou krajinu a kvalitní hudba. Zvláštní, že v tomtéž roce vznikla excelentní Velká země, ve které se rovněž objevuje konflikt mezi dobytkáři a zemědělci, ale i rodinné rozepře. Ovšem zatímco ve Velké zemi má jednání postav logiku, v tomto filmu jsem nad jednáním hlavních protagonistů nevěřícně kroutila hlavou. A ke všemu předvídatelný konec... ()

Reklama

kkarx 

všechny recenze uživatele

Ohromné překvapení, ne moc známý western, přesto jeden z těch nejlepších 50. let, na kterém jeho stáří není vůbec znát. Jak po herecké tak i po technické stránce se jedná o naprostou špičku. Dva bratři rozdílných povah, zatímco starší se se chce usadit, mladší touží po tom být pistolníkem jako býval dříve jeho starší bratr. Film výrazně předběhl svou dobu. Dialogy působí autenticky, umíraní je hnusné a bolestivé, takové westerny se začaly točit až koncem 60. a začátkem 70. let, dokonalá kamera je pak třešničkou na dortu. ()

MartinezZ 

všechny recenze uživatele

Průměrný neznámý western o obyvatelích městečka, co už vědí, že stojí za to mít mír a klid bez střelby a zabíjení, až na jedno mladé trdlo, co hloupě tasí při sebemenší příležitosti. Tím nadělá spoustu nepříjemností sobě, svým blízkým, obyvatelům města i nově příchozím. ~~~ Skoro-budoucí bratrovu ženušku měl velký bratr vyhnat nebo alespoň ztvrda zapojit do dění kolem sebe, klučinu zfackovat jak psa a sebrat zbraň a taky zapojit, ať maká a nemá čas na blbosti. Velký bratr mu byl "otcem i matkou", ale ani jedno mu nevyšlo. Dost předvídatelné už od prvního nadšení nad svatbou a prvních střeleckých kreací. ()

KarKulA 

všechny recenze uživatele

Tendle film je rozhodně zajímavý svým hereckým obsazením a střetem dvou odlišných hereckých stylů. V roli staršího bratra se tu objevuje herec klasické Holywoodské zlaté éry Robert Taylor, který hraje roli vyrovnaného a životem ostříleného expistolníka s grácíí a charizamtem sobě vlastním - na druhou stranu lze i z této postavy zejména v závěru cítit hroznou lidskost a zoufalství. Oproti tomu John Cassavetes se svým živelné expresivním hereckým projevem dovádí postavu afektovaného fracka Tonyho k takové dokonalosti, že po jeho 10ti minutách na scéně máte chuť mu doslova zakroutit krkem - vypadá při tom ale věrohodně a rozhodně nepřehrává. Postavu Tonyho docela dobře vystihne památná věta která zazní z úst bratra Steva ze začátku filmu: "The boy has a problem." Do už beztak neveselého příběhu přispívá i melancholická postava Joan Blake, ve které sice tajemně krásná Juliet London nedostala příliš prostoru, ale rozhodně se vryje pod kůži. Vše pak už jenom dovrší příjezd tragické figurky unijního veterána Claye Ellisona a jeho rodiny (Claye si zahrál výborně Royal Dano), který chce v údolí nárokovat své právo na půdu a odstartuje slet nešťastných událostí. Přestože se na první pohled jedná o docela běžnou westernovou zápletku, má v sobě příběh docela originální a překvapivé momenty. Podle mě se jedná o hodně zajímavé drama s velmi dobrými hereckými výkony, nádhernou krajinou a pochmurným kouzlem které ještě podtrhuje zajímavá hudba. Podle mě opravdu dobrej film, ke kterému se kdykoliv ráda vrátím. ()

Galerie (24)

Reklama

Reklama