Kapitoly ze života slavného dramatika, které inspirovaly jeho tvorbu,... nebo naopak. Historický životopisný snímek Moliere je volně inspirován divadelními hrami Měšťák šlechticem (1670) a Tartuffe (1664) Jeana-Baptiste Poquelina zvaného Moliere. Čtyři nominace na francouzské výroční Césary sice neproměnil, ale na MFF v Moskvě 2007 získal Diváckou cenu a Fabrice Luchini Stříbrného sv. Jiří.
V roce 1644 je Molierovi (Romain Duris) teprve dvaadvacet let. Topí se v dluzích, pronásledují ho exekutoři, ale tvrdošíjně inscenuje tragédie, přestože se mu v nich ani trochu nedaří. Jednoho dne, poté co je uvězněn netrpělivými věřiteli, zmizí neznámo kam... Zámožný Jourdain (Fabrice Luchini) mu totiž nabídne, že za něj dluhy zaplatí, ale na oplátku musí Moliere využít veškerý svůj um a pomoci mu získat srdce jedné ovdovělé markýzy. Moliere přijímá a v převlečení za kněze se ocitá v Jourdainově paláci (natáčelo se na zámku a v parku Vaux-le-Vicomte) a snaží se svého hostitele naučit hereckému umění... (Česká televize)

_aandyy_

Umělecky výborný film se zajímavým humorem... Možná mi tam ale něco chybělo, proto to není na plný počet hvězdiček... A taky nevím, jestli to toužím vidět víckrát, každopádně oceňuji skvělé herecké výkony, krásné zpracování i vtip. ()

zuzka236

Mávala som taký dojem, že samotní Francúzi nevedia točiť dobré filmy, aspoň pre mňa poväčšinou nemali až také grády, pokiaľ sa na ich tvorbe nepodieľali aj iné krajiny (USA, či GB), ale po tomto malom skvoste som bola milo prekvapená, ako komédia síce neexcovala a ja som sa neváľala od smiechu na zemi, ale celkový dojem bol príjemný. Krásne historické interiéry a exteriéry dodávali akúsi eleganciu tejto francúzskej komédií. Pre niekoho len priemerný film, pre mňa - dalo by sa kľudne povedať - blažený zážitok. ()

1mArc0

Pri európskych historických alebo životopisný je známe, že je silný surový realizmus (tak, ako to bolo-bieda, chudoba, choroby, hladomor a špina). Tento ma tú odľahčenú stránku, celkovo dramaticko - komediálne pojatí film (že by to urobili schválne) s hravou hudbou a farebne rozmanitým hereckým obsadením, kde sa pri tom človek skvele baví o spoznávaní jedného z najväčších dramatikov Francúzska. /75%/ ()

makakus

Hezká ukázka té věčné anglicko - francouzské žabomyší války. Angličané mají Shakespeara - my máme Moliera. Oni mají film o Shakespearovi, my budeme mít film o Molierovi. Až doposud vše v pořádku, ale ouha - my ten film o Molierovi okopírujeme přesně podle toho filmu o Shakespearovi. Osudy hlavního hrdiny se tedy v lehce humorné nadsázce a rozpustilém stylu vyprávění přímo prolínají s příběhem nejslavnějšího mistrova díla. Jenže dvakrát nevstoupíš do jedné řeky, takže Moliere je jen odvar ze Zamilovaného Shakespeara, a to po všech stránkách. Přesto dobře koukatelné, až na některá místa se divák nenudí. Nicméně vedle "nejdražšího francouzského filmu všech dob" (Mesrine) další z důkazů, že Francouzům ty filmy už nejdou zdaleka tak skvěle jako v šedesátých letech. ()

MirkaP

Váhám mezi 3 a 4, k úplné spokojenosti mi něco chybělo, ale sama dost dobře nevím co. Kostýmy a lokace úžasné, z herců mě nejvíc nadchl F. Luchini v roli pana Jourdaina, svým obličejem dokáže věrohodně vyjádřit jakékoliv emoce. ()

DePompon

Výborne zvládnutý historický film na motívy života najslávnejšieho francúzskeho dvorného komika Moliera. Každá postava má svoj zmysel, film nenudí a naopak, tak, ako rozosmeje, dokáže i dojať. Hlavný predstaviteľ Romain Duris je charizmatický a na zoznam mojich nesplniteľných želaní som si jednoznačne pripísala barokovú divadelnú hru v podaní originálneho Jean-Baptiste Poquelina. Oceňujem nápaditú žánrovú líniu filmu, ktorá evokuje Molierove hry a to platí aj o milom divadelnom konci spred záverečných titulkov. Nedocenený počin, len toľko. P.S. Ach, opäť tá láska.. :) ()

spotczek

Opravdu vtipné! Nejen humor ve filmu, ale i zdejší nízké hodnocení. To se většina směje jenom prvoplánovým vtipům s lechtivou tematikou?! Aby to neskončilo jako na učňáku, když se automechanici dívali na Cimrmany (bez úvodní přednášky!) a rozpačitě se rozhlíželi: "To má bejt jako vtipný?!" V tomto francouzském filmu se odlehčenou formou a přes narážky na Moliérovu skutečnou hru Tartuffe snaží tvůrci upoutat pozornost na tohoto klasicistního tvůrce, poklad světové kultury. A je jedno, že se odkazují k podobnému filmu o Shakespearovi (oceňuji, že to dělají otevřeně). V dnešní masové kultuře účel světí prostředky (ostatně už tu všechno někdy bylo). V Tartuffovi Moliére odkrýval přetvářku a naši neschopnost bránit se či jen odhalit manipulaci. Nezdá se vám to zase aktuální?! Považuji za příznačné, že kritika lidské hlouposti a zaslepenosti je ostřejší a výstižnější, pokud je vedena formou satiry než způsobem vážnějším. Ve filmu Jourdain prozřel, zmoudřel (ve skutečnosti blbec zůstane blbcem), v Moliérových hrách většinou také všechno dobře dopadne. Já bych ocenila to, že se tvůrcům podařilo najít hlavní znaky i typické finesy Moliérovy tvorby a zapracovali je do ryze nového dílka (byť původní přístup k tématu není originální). Za Moliérových časů se více cenily tragédie, ale kdo dnes hraje Corneille či Racina? My zase vyzdvihujeme originalitu, ale kolik z nás ji dokáže odlišit od obyčejné ubohé snahy šokovat? Stejně jako filmový Moliére (nikoliv ten reálný) i my nakonec zjistíme, že hrát si na to, co nejsme, ničí opravdovost, hloubku i skutečnou hodnotu. ()

JimJam

Film má nezaslouženě nízké hodnocení. Zobrazení doby je povedené a zápletka umně vystavěná. Romain Duris podává pro mě zatím nejlepší výkon a chválit Fabrice Luchiniho by bylo nošením dříví do lesa (dokáže působit směšně, odpudivě, tragicky i důstojně a nikdy nepřehrává). Scéna, kdy Moliére s Jourdainem předvádí koně, je nezapomenutelná. Narozdíl od Zamilovaného Shakespeare nabídl Moliére k podobné zápletce a stylu zpracování lepší herce a navíc vypovídá i o povaze Moliérovy tvorby jako takové. ()

siki37

krásne! príbeh o Moliérovi ma upútal, už po pár minútach som sa preniesol v čase do súvekého Francúzska. Interiéry, zámok a hlavne kostýmy boli bezchybné. inteligentná komédia, kritika pokrytectva pomocou humoru ma dobre pobavila. konečne film, korý dokázal skĺbiť biografické fakty zo života jedného z najväčších francúzskych dramatikov s klasickým príbehom romantickej lásky. vrelo odporúčam tento film. ()

Chuckiecz

Tenhle film mne uchvátil díky skvělé hudbě a nádherné výpravě. Mám rád historické filmy. Také nelze než pochválit skvělý český dabing. ()

fabienne223

Příběh je dost slabý a zcela předvídatelný. Nejdřív jsem se nechtěla dodívat, ale posléze mě do děje vtáhly herecké výkony a to v první řadě Fabrice Luchini jako rozporuplný Jourdain. To, co zpočátku vypadalo jako pouhá karikatura, získavalo v průběhu filmu rysy skutečného, byť vymyšleného lidského příběhu, navíc nápaditě spojeného s Molierovou pozdější tvorbou. ()

BEZHLAVY

Protože zbožňuji francouzskou filmovou tvorbu, neudělám ani v tomto případě výjimku a hodnotím snímek velmi pozitivně--lehounká komedie v moliérovském stylu, herecké role mě v prvních minutách nijak neuchvátily, ale s postupem děje jsem si je oblíbil a nakonec jsem byl z nich nadšen a smutnil, že už je konec filmu! Vyzdvihl bych také nádherné kostýmy a interiéry, nemluvě o venkovním prostředí:) ()

pepito25

Romain Duris a Fabrice Luchini - dvaja páni, ktorým role sadli ako zadok na šerbel. Humor, čo sa nerehoce, no kútiky úst vyháňa až pod uši. Mladý Jean Baptiste Poquelin, v ktorom zreje Moliere žijúci dodnes. Životný príbeh trochu pritiahnutý za vlasy, presne tak ako sa to v skutočnosti stáva. Nádherné prostredie, farby, kostýmy, hudba. ()

aneken

Milá fraška s tragickými prvky. Velmi slušné herecké výkony, Film jsem si užil víc, než jsem sám čekal...;) ()