Proroctví

Štvrté proroctvo

Proroctvo: Koniec sveta

Drama / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Akční

USA / Velká Británie / Austrálie, 2009, 116 min

Po I, Legend je Proroctví druhým filmem, který pro mě totálně zabil konec (SPOILER - který je tak nějak panspermickomimozemsky-křesťanskointeligentnědesignérský - KONEC SPOILERU). A I, Legend mělo Smithe, kdežto tohle má Nicolase Cage:) Nicméně nač takto lacině urážet, když navíc úplně není proč - Proroctví má velmi dobře budovanou temnou mysteriózní atmosféru a scénárista se s ničím (a s nikým) moc nemazal, což činí některé momenty poněkud překvapivými, a to mají mazlíčci rádi. Nezdráhám se odložit si tu sedmdesátiprocentní hodnocení, ale už se asi znovu nepodívám. 70%(21.5.2012)

• Isherwood

Proyas má řemeslo osedlané naprosto dokonale, ale tohle umění je mu absolutně k ničemu, když kočíruje naprosto triviální scénář, který zápletku vláčí skrze bahno nejlacinějších klišé. Pak se problémem stává i režisér sám, neboť dvě stěžejní scény (mimochodem, nechat je utéct na internet byla zásadní chyba) jakoby vypadly z naprosto jiného filmu, o hororových sekvencích ani nemluvě, protože se to dokonale bije s levným zbytkem, přeplněném pokřivenými rodinnými vztahy a rozvláčnými vědeckými teoriemi. Film dokonalý v jednotlivostech, ale jako celek… zklamání roku. PS: Toho idiota, který tady svého času vyzradil konec, bych nechal zlynčovat.(26.6.2009)

Na Knowing som sa tešil ako malé dieťa, s nastaveným budíčkom na čsfd. Čakal som, čo nám kúzelník Proyas vitiahne z temného klobúku tentokrát. Hehehe, dočkla som sa celkom zaujímavého sci-fi, pri ktorom som však miestami mal pocit, že vidím The Day Whem The Earth Stood Still 2. Posledných 5 megalomanských minút mi však úplne stačilo k filmovej katarzii, a všetko nevydarené som zabudol, odpustil a tešil sa, že existujú šialené mysle, ako má Proyas, a šialení herci, ako Cage, ktorí im v takýchto chorích experimentoch zahrajú :)(28.6.2009)

Alex Proyas je skvělý režisér a i v tomto snímku zvládl vytvořit velmi slušnou atmosféru, která se táhne celým filmem a je zároveň jeho hlavní devízou. Nicolas Cage, který od Obchodníka se smrtí o pořádnou roli nezavadil, hraje slušně a dá se říct, že celý snímek táhne na svých bedrech. Určitě solidní čtyři hvězdičky......(6.5.2009)

Copak konec, ale jmelí! Ne, teď vážně - všichni tady nadávají na konec, ale on ten film má v podstatě 3 konce. Ten první (začátek konce nějakých 30 minut před koncem) stojí za kopanec do režisérova zadku - ¡¡¡ SPOILERY !!! zejména od okamžiku, kdy ufouni odvezou děti, následný přílet lodi a loučení - to je jednak zabití všeho, o co se děj předtím snažil a jednak je to totálně trapné. Následuje druhý konec, kdy se Cage vrací do NY a ten stojí za to - takhle jsem si po celou dobu představovala, že by měl film skončit a byl by to jeden z mála sci-fi poslední doby, který by se mi opravdu líbil... Jenže pak přijde třetí konec - asi minuta totálního slizkého kýče, za který by se nemusel stydět ani Aštan Šeran a film je pohřbený opravdu dokonale. Přitom první hodinka (po kolikáté už?) slibovala výbornou podívanou, ze které mohlo být chytré sci-fi nebo hodně zajímavý horor (chvilky, kdy se tajemné postavy blíží lesem jsou samy o sobě hodně děsivé). Bohužel, těsně po dokoukání uvažuju dokonce jen o 2*, protože z toho konce se mi chce skoro zvracet.(30.8.2009)

• - Film se natáčel v Melbourne, které představovalo Boston. Bostonský podzim je však velmi barevný, a tak výprava s sebou stále nosila pytle s listím, které rozhazovala, aby vylepšila suchou australskou skutečnost. (vendy63)

• - Spoiler: Datum 19. října, které ve filmu figuruje, nebylo vybráno náhodou. Obrázek z Bible, který John (Nicolas Cage) a Diane (Rose Byrne) najdou mezi katastrofickými výstřižky z novin v domě Dianiny matky Lucindy (Lara Robinson), autorky proroctví, a ve kterém Dianina dcera Abby (Lara Robinson) vybarví slunce, patří k Ezechielově 10. kapitole, která „vrcholí“ v 19. verši (10/19, stejně jako americký styl zápisu data 19. 10.) odletem čtyř cherubů: "Cherubové zvedli křídla a před mýma očima se vznesli od země a ta kola s nimi. Zastavili se u vchodu východní brány Hospodinova domu a sláva Boha Izraele byla nad nimi." (milaneg)

• - Škola ve filmu se jmenuje William Dawes Elementary. William Dawes a Paul Reverse v roce 1775 v Bostonu varovali před příchodem britské armády. (TomikZlesa)