Proroctví

Proroctvo: Koniec sveta

• Nizozemsko

Drama / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Akční

USA / Velká Británie / Austrálie, 2009, 116 min

Scénář: Ryne Douglas Pearson, Juliet Snowden, Stiles White .. This isn't the end, son. Symbolické, náboženské, tradiční. Vizuálně excelentní s citlivou režií a dobře budovanou atmosférou zejména v počátcích snímku. Bohužel se to později celé zvrtává a mimo dilčích katastrof a samotné vrcholné apokalypsy je nám podsouvána spousta příšerných keců a dalších nevydařených aspektů (přicházející a zase mizející šeptající postavy jsou fakt příšerný prvek), které mi dost připomínaly Dark City s tím, že ten film vůbec nemám rád. Prostě zde pluje několik silných momentů a nápadů v záplavě průměrných až zcela nehodících se. ___ Roland Emmerich už nemá co ničit, poslední Mayský slunovrat se po tomhle ani konat nebude ;-)) Konec knowing s předehrou 7 Symfonie je špičkový, ne zrovna obvyklý - ale za "Noemovu archu" nedík.(22.6.2009)

Po I, Legend je Proroctví druhým filmem, který pro mě totálně zabil konec (SPOILER - který je tak nějak panspermickomimozemsky-křesťanskointeligentnědesignérský - KONEC SPOILERU). A I, Legend mělo Smithe, kdežto tohle má Nicolase Cage:) Nicméně nač takto lacině urážet, když navíc úplně není proč - Proroctví má velmi dobře budovanou temnou mysteriózní atmosféru a scénárista se s ničím (a s nikým) moc nemazal, což činí některé momenty poněkud překvapivými, a to mají mazlíčci rádi. Nezdráhám se odložit si tu sedmdesátiprocentní hodnocení, ale už se asi znovu nepodívám. 70%(21.5.2012)

Je to perfektný mysteriózny sci-fi thriller od Alexa Proyasa. Má skvelý príbeh o univerzitnom profesorovi, ktorý sa vďaka slávnosti na škole svojho syna, pri ktorej bola vytiahnutá časová kapsula s obrázkami od žiakov spred päťdesiatich rokov dostane k zvláštnemu záznamu plného čísel, ktorý na prvý pohľad nedáva žiadny zmysel, ale čoskoro si uvedomuje, že predstavuje údaje o katastrofách, ktoré sa už stali, ale aj pár, ktoré ešte len majú nastať. Začne potom pátrať a skutočne si overuje, že údaje sa v ničom nemýlia a keďže si uvedomuje, že to priamo súvisí aj s jeho synom, urobí všetko preto, aby to celé vyriešil. No zisťuje, že celá pravda je ešte desivejšia, než si predstavoval. So spracovaním som mimoriadne spokojný, už úvodná fáza z minulosti pôsobí až prekvapivo dobre, ale následne ide úroveň ešte vyššie. Veľkým plusom je, že na rozdiel od mnohých podobných filmov tu dej pôsobí pomerne originálne a pritom aj dosť nepredvídateľne, pričom je skutočne zaujímavý, samotné pátranie po pravde nesklame ani na okamih a väčšinu času si to udržuje aj tú správnu tajomnosť. Nájde sa tu plno výborných prvkov, hlavne ten samotný papier a katastrofy a poteší aj plno nezabudnuteľných sekvencií, takže toto ma už od samotného začiatku vtiahlo a až do konca nepustilo. A práve ten koniec som teda nečakal, tu majú u mňa tvorcovia veľkú pochvalu, že si dovolili prísť s niečím takto nekompromisným, lepšie to už skutočne skončiť nemohlo. Je síce pravda, že niečo tu pôsobí aj trochu béčkovejšie, než by bolo vhodné, hlavne tie tajomné postavy, ale aj to je stále dostatočne zaujímavo zvládnuté. Takže ma vlastne ani nenapadá, čo by som tu v rámci žánru mohol vytknúť. V tomto prípade určite musím pochváliť aj akciu, síce tu určite nie je prvoradá, ale aj tak film ponúkne tri dlhé katastrofické sekvencie, ktoré sú zaujímavé, perfektne technicky zvládnuté a aj poriadne pôsobivé. Zaujme hlavne skvelá scéna s lietadlom, ktorá je natočená na jeden záber, alebo aj celé finále. S hereckým obsadením som dosť spokojný, Nicolas Cage vo svojej najlepšej úlohe za dlhé roky, konečne je tu zase ten správny sympaťák, ktorému som fandil a film s ľahkosťou ťahal, výborná postava jeho syna a ešte pár veľmi dobrých vedľajších postáv, či už matka s dcérou alebo priateľ hlavného hrdinu. Réžia a technická stránka sú vynikajúce, Alex Proyas tu odviedol skutočne prvotriednu prácu, skvelá vizuálna stránka, perfektná atmosféra, akcia, napätie, toto už nemohlo dopadnúť lepšie. A k tomu ešte aj výborná hudba, hlavne skladba od Beethovena. Takže tu skutočne môžem vytknúť len pár nepodstatných detailov, inak vo svojej kategórii patrí prakticky medzi to najlepšie, čo som vôbec videl a o plnom hodnotení nemusím pochybovať. 86%(24.10.2009)

Bohuzel dost prekombinovany. Film je hlavne mix mezi katastrofickym a hororvym zanrem a to by bylo v poradku. Hororovej tu zastupujou mrazive natoceny sceny a celkove solidni atmosfera a ruzne se objevujici septajici tajemny postavy. Katastrofickej zanr tu zastupujou necekane katastrofy. Tech by tu sice mohlo bejt vic, jsou tu vlastne jen dve + zaver, ale ty dve jsou natoceny paradne, zadna hrdinska kravinka, kdy se lidi na posledni chvily zachrani, tohle pusobi realisticky a drsne, vsichni umiraj, pripadne hori a podobne. Bohuzel je film zaroven rodinny drama, ktery se projevuje obzvlast nakejch prvnich 40 minut filmu a mame tu asi tak tisici variaci na tema fotrik prisel o manzelku a vychovava dite, no a prave tenhle uvod bohuzel neni moc zazivnej a trosku film srazi. No a pak tu je zaverecna pointa, ktera je bohuzel ze soudku "To snad ne, s timhle jdete do prdele." aneb, kdyz dojdou napady, zanr sci-fi to jisti. No k tomu si prictete obstojny, ale ne bezchybny triky a krome vicemene sympatickejch (vcetne deti) hercu tu je jeste Nick Cage, kterej se docela snazi, zadnej velkej vykon to neni, ale hraje obstojne, uces se taky trochu zlepsil, i kdyz to precejen furt spis pripomina nasrano na hlave. Takze celkove zajimavej pribeh s prijemnym koncem (kdyz pominu tu sci-fi slozku), prijemnejma hercema a slusnejma trikama, navic diky Proyasovi s paradni atmosferou a po case zase slusnej film s Cagem.(20.6.2009)

Trikově skvělá sci-fi s perfektními triky, místy slabším scénářem a na závěr s upgradeovaným stromem poznání. Geniální předověď katastrof se naplňuje a starostlivý otec se snaží zachránit syna i svět. Vcelku však nejde o nic nového. Trailer: http://www.csfd.cz/film/236435-proroctvi/videa/(12.4.2011)

• - Film se natáčel v Melbourne, které představovalo Boston. Bostonský podzim je však velmi barevný, a tak výprava s sebou stále nosila pytle s listím, které rozhazovala, aby vylepšila suchou australskou skutečnost. (vendy63)

• - Film měl původně režírovat Richard Kelly. (TomikZlesa)

• - Spoiler: Celá scéna s haváriou lietadla je jeden neprerušený záber. Začína sa objavením lietadla na plátne a trvá presne 130 sekúnd. (r3plicator)