Proroctví

Štvrté proroctvo

Proroctvo: Koniec sveta

Drama / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Akční

USA / Velká Británie / Austrálie, 2009, 116 min

Teď si tak trošku zauvažuji. Proroctví odvozeno od slova PROROK. V běžné řeči považuji proroka za člověka schopného vidět a předvídat budoucnost. Tento člověk prorokuje čili vyslovuje proroctví. Vidím v tom nadpřirozeno. S touto myšlenkou jsem do kina kráčela a počítala jsem s tím :) Tudíž se pro mě tenhle sci-fi snímek stal vydařeným :) Skvělá atmosféra, která mi svírala žaludek, skvělé efekty a Cage ukázal, že ještě nepatří do starého železa :) A ten konec?? SPOILER vadilo mi jen ta závěrečné 5-ti minutové hopsání v obilí :)(22.8.2009)

Opravdu dokonalá atmosféra při které mrazí v zádech. A katastrofické události jsou dechberoucí. Proyas výborně prostudoval katastrofické filmy a ví, jak mají správně vypadat, aby divák byl přikován v křesle s pootovřenou pusou. Nicolas Cage má ve filmu své dobré i špatné herecké chvilky. A to mě právě rušilo. Jako by se občas vracel z natáčení Ghost Ridera :) Ještě, že se tohoto tématu ujmul Alex, jinak by to byl nejspíš další Nicolasův propadák v herecké kariéře. Zato Chandler Canterbury začíná dobývat Hollywood. Jeho role je sice malá a tichá, jenže právě to jí dává skvělý nádech. A poslední půlhodina filmu je tak zvláštní, že oni nebudu pro jistotu psát, abych někomu nezkazil dojem.(21.6.2009)

Po I, Legend je Proroctví druhým filmem, který pro mě totálně zabil konec (SPOILER - který je tak nějak panspermickomimozemsky-křesťanskointeligentnědesignérský - KONEC SPOILERU). A I, Legend mělo Smithe, kdežto tohle má Nicolase Cage:) Nicméně nač takto lacině urážet, když navíc úplně není proč - Proroctví má velmi dobře budovanou temnou mysteriózní atmosféru a scénárista se s ničím (a s nikým) moc nemazal, což činí některé momenty poněkud překvapivými, a to mají mazlíčci rádi. Nezdráhám se odložit si tu sedmdesátiprocentní hodnocení, ale už se asi znovu nepodívám. 70%(21.5.2012)

Ako v štyroch krokoch zistíme, že Alex Proyas je výborný režisér, ktorému by všetci hollywoodski producenti mali kľačať pri nohách a prosiť ho, aby pre nich niečo natočil: 1, zoženieme si scenár, ktorý nie práve originálne mieša motívy (rozumej klišé) z rôznych slávnych, ale aj menej známych a neveľmi úspešných filmov (len z posledného obdobia Temné proroctvo, Sunshine, Stalo sa, Deň, keď sa zastavila Zem...), sú v ňom logické diery a aj zopár wtf momentov... 2, obsadíme do hlavnej úlohy herca, ktorý posral všetko, na čo v uplynulých troch rokoch siahol... 3, dáme mu mizerných 50 miliónov dolárov, za ktoré trebárs Shyamalan nakrútil akurát tak vietor v korunách stromov... 4, necháme ho to všetko natočiť a budeme si zlomyseľne mädliť ruky v očakávaní, aký shit z toho vylezie. A potom už len vyjavene zízame na ten výborne natočený, atmosférický, v prvej polovici tajomný a čoraz napínavejší (miestami takmer hororový), v druhej už doslova strhujúci film, ktorý z toho Proyas vykresal. Má to neuveriteľný spád, má to mimoriadne pôsobivé "katastrofické" scény a veľa "WOW!" scén a impozantných obrazov, naznačujúcich, že Proyas všetky prachy, ktoré mal na triky, dobre investoval do posledného centu. Najviac však poteší, že je to po troch či štyroch rokoch prvý film s Cageom, ktorého najväčšou slabinou nie je samotný Cage. Práve naopak - podáva tu veľmi solídny výkon a okrem záverečného treštenia očí na (...) ani na chvíľu nevypadne z role a nevyruší diváka nejakou svojou béčkovou grimasou. Celkovo je Knowing veľmi divácky, mimoriadne zábavný film, za ktorý by sa nehanbil ani Spielberg a v Shyamalanovej filmografii by sa vynímal ako triumfálny comeback.(23.3.2009)

Těžko soudit, s jakými ambicemi šel před pár lety tenhle snímek na trh, ale jméno Alexe Proyase dávalo tušit, že by to nemusel být žádný velký průšvih. A taky že né - a to i přes účast Nicolase Cage, jehož kariéra se v posledních cca 15 letech potkává s kvalitní produkcí zhruba každé 3 roky. Proyas si ve filmech "s pochmurnem" tak nějak libuje a vůbec to není na škodu. I tady je atmosféra dána podobně "temně", i přes hojnou porci slunečních paprsků. ;-) Leckterý hororový tvůrce by za podobný náboj ve svém snímku dal všechno, Proyas ani netočí horor, ale stejně u jeho filmu diváka mrazí. Samozřejmě, mouchy se najdou (ostatně ty se najdou vždy na všem, když je někdo chce hledat), ale i občasné drobné nelogičnosti či "divácké násilnosti" člověk autorům odpustí, pokud se celkový výsledek dá konzumovat - a to se tedy Proroctví dá, a s velkou chutí, byť lidstvo jako druh v něm stojí na pokraji propasti...(24.9.2012)

• - Film se natáčel v Melbourne, které představovalo Boston. Bostonský podzim je však velmi barevný, a tak výprava s sebou stále nosila pytle s listím, které rozhazovala, aby vylepšila suchou australskou skutečnost. (vendy63)

• - Nápad s časovou kapsulou Alexa Proyasa priťahoval z celého filmu najviac. Tvrdil, že sa mu to vždy zdalo byť originálne a futuristické. (Greenpeacak)

• - Natočiť celý film trvalo tri mesiace, teda polovicu doby potrebnej na natočenie ďalšieho Proyasovho filmu Ja, robot (2004). Režisér tvrdí, že za efektívne a rýchle natáčanie vďačí hlavne používaniu digitálnych technológií. (r3plicator)