Árijský pár

Couple, The

Drama / Válečný

Velká Británie / USA, 2004, 114 min

• grizly007

Tyhle filmy mám rád a nevadí mi ani televizní zpracování ale tohle je naprostá sračka. A spíše pohádka než film. Dvěma posluhujícím žiďákům kteří se do onoho osudného dne vydávají za árijce hrozí smrt ale mají štěstí pomáhá jim totiž bohatá židovská rodina a pak taky kdejaký němec jednající na příkaz Himmlera. A tak se hlavní dvojka celkem v pohodě protluče nejen k bohatství ale i k vytouženému útěku. Několik němců to sice stojí život ale co se dá dělat židi musí přežít. No jako nezlobte se na mě ale tohle je patvar jako prase. Himmler je vyobrazen jako hodný strýček u kterého si koupíte svobodu a život, k tomu si jako bonus nechává srát na hlavu celou večeři od tý starý židovky. Poníží Eichmanna při podání ruky atd. Prostě je to spíš taková parodie. Že prej dle skutečný události? ha ha. Když tak čtu ostatní komentáře mám pocit že jsme každej koukal na jinej film.(17.10.2012)

Zaujímavý film, i keď s horkou príchuťou. Scéna ako sa vojak zastrelí pri vykopanom hrobe mi prišla trochu nezmyselná, samotný árijský pár sa chvíľami správal tak nepresvedčivo, že by ho museli odhaliť minimálne v polovici filmu. Na druhej strane úloha Krauzenberga sa mi páčila. Bohatí židia (aspoň niektorí) mali možnosť zachrániť si peniazmi a majetkom život - svoj i svojich blízkych - na tom sa mi nezdá v takých podmienkach nič nemorálneho. Táto smutná skutočnosť podtrhuje však osobnú tragiku tých, ktorí také šťastie nemali oveľa viac. 60%.(11.10.2009)

Co napsat k takovému filmu? Díváte se, po zádech vám běhá mráz, hrdlo se vám svírá úzkostí a nejraději byste na celý svět křičeli: "PROČ?!" V mysli se vám střídá záplava naděje s šílenou beznadějí a pak film skončí a vy nevíte, který z těch pocitů převládl a napadá vás, jestli vůbec ještě může existovat dobro, když se lidé mohli dopustit něčeho tak odporného. I za 1000 let se budou lidé dívat zpátky a pokládat si ty samé otázky. Ale ani za 1000 let na ně nebudou znát odpověď. Nejvýstižnějším komentářem jsou slova Rachel: "Nezapomeneme. Nikdy."(23.1.2008)

Ač tento film nepatří mezi "velké" a komplexně popisující utrpení Židů během 2 světové války, jedná se jen o jeden příběh na pozadí skutečných událostí, kdy si neobyčejně bohatí Židé mohli koupit svoji svobodu za veškerý svůj majetek, přesto se jedná o celkem napínavou podívanou s několika zvraty v ději. Film dokáže zaujmout a i trochu osvětlit události té doby, což není zase tak málo.(3.3.2011)

Landau v hlavnej roli vyzerá ako náš nebohý Jozef Kroner. Himmler je tu upravený dosť nedôveryhodne. Príbeh je fikciou, ktorá sa nikdy nemohla stať. Pochybujem, že by druhý muž tretej ríše vyjednával s nejakými Židmi, tam sa to konfiškovalo jedna radosť bez problémov. Debata pri večeri takisto nepravdepodobná a tento človek by si nenechal páčiť reči, ktoré tam viedla stará Židovka. So skutočnosťou to nemá nič spoločné, je to len vymyslený príbeh na pozadí historických udalostí. Vyzdvihol by som ale hudbu, ktorá tu vyčnieva nad samotným filmom.(7.12.2016)