Árijský pár

Couple, The

Drama / Válečný

Velká Británie / USA, 2004, 114 min

• grizly007

Tyhle filmy mám rád a nevadí mi ani televizní zpracování ale tohle je naprostá sračka. A spíše pohádka než film. Dvěma posluhujícím žiďákům kteří se do onoho osudného dne vydávají za árijce hrozí smrt ale mají štěstí pomáhá jim totiž bohatá židovská rodina a pak taky kdejaký němec jednající na příkaz Himmlera. A tak se hlavní dvojka celkem v pohodě protluče nejen k bohatství ale i k vytouženému útěku. Několik němců to sice stojí život ale co se dá dělat židi musí přežít. No jako nezlobte se na mě ale tohle je patvar jako prase. Himmler je vyobrazen jako hodný strýček u kterého si koupíte svobodu a život, k tomu si jako bonus nechává srát na hlavu celou večeři od tý starý židovky. Poníží Eichmanna při podání ruky atd. Prostě je to spíš taková parodie. Že prej dle skutečný události? ha ha. Když tak čtu ostatní komentáře mám pocit že jsme každej koukal na jinej film.(17.10.2012)

Jsem unešen! Takové emoce ve mne filmy příliš často nevyvolávají a nestalo se mnohokrát, že bych film prožíval tolik, jako právě tento. Árijský pár, to je příběh, u kterého mi mnohdy ztuhl úsměv, u kterého mi občas proběhlo mražení v zádech, u kterého jsem často ani nedutal a jen s napětím sledoval, jak se bude příběh dále vyvíjet a co se bude dít. Ten nátlak, ten útok na psychiku, to prostě bylo něco zvláštního. A dost tomu pomáhaly i napínavé scény, kdy například mají manželé Krauzenbergovi podepsat smlouvy, ve kterých darují svůj majetek nacistickému Německo. Při této scéně se příliš nemluvilo, ale o to více byla tísnivá. A takových scén tam bylo více. Ale ve zkratce tento film pojednává o tom, že židovští manželé Krauzenbergovi darují svůj majetek nacistům a oni za to je ani nikoho z jejich rodiny nepošlou do plynové komory, ale umožní jim emigrovat do Švýcarska a odtud do Palestiny. Ale nikdo netuší, že jejich dva zaměstanci, mladý pár, který se vydává za árijce, jsou ve skutečnosti Židé, a že tomuto páru půjde po odjezdu Krauzenbergových o život. Povede se jim utéci, nebo je nacisté zabijí? Opravdu napínavý příběh, který má vše, co požaduji od kvalitního filmu. Je zde napětí, atmosféra, velice silný příběh, emoce, film vůbec nenudí a naopak uteče velmi rychle, že mi bylo po skončení líto, že už je konec. A samozřejmě zde nechybějí ani vynikající herecké výkony všech zúčastněných herců. Prostě tenhle malý milý film je sice možná nenápadný, ale je to opravdu do slova a do písmene bomba! A musím se přiznat, že na konci jsem se rozbrečel a slzy nešly zastavit. Prostě jsem brečel a brečel, slzy tekly a já brečel dál a dál. Na rovinu musím říci, že tak intenzivně, jako na konci tohoto filmu, jsem opravdu u žádného jiného filmu nebrečel. Jistě, sem tam u nějakého filmu jsem si už trošku pobrečel, ale v takovéhle míře se mi to stalo poprvé. Těžko říci, čím to bylo, asi tím, že najednou ta tísnivá atmosféra filmu pominula a napětí se změnilo v optimismus. Prostě jsem brečel tak, jako dosud nikdy u žádného filmu. Ten pláč bych přirovnal k mému pláči na dědově pohřbu. A jestliže ve mne dokáže nějaký film vyvolat takové emoce, tak je jasné, že nemohu hodnotit jinak. Takže se není o čem bavit, je to za pět hvězdiček.(24.11.2008)

Landau v hlavnej roli vyzerá ako náš nebohý Jozef Kroner. Himmler je tu upravený dosť nedôveryhodne. Príbeh je fikciou, ktorá sa nikdy nemohla stať. Pochybujem, že by druhý muž tretej ríše vyjednával s nejakými Židmi, tam sa to konfiškovalo jedna radosť bez problémov. Debata pri večeri takisto nepravdepodobná a tento človek by si nenechal páčiť reči, ktoré tam viedla stará Židovka. So skutočnosťou to nemá nič spoločné, je to len vymyslený príbeh na pozadí historických udalostí. Vyzdvihol by som ale hudbu, ktorá tu vyčnieva nad samotným filmom.(7.12.2016)

• mira007

Film do mozaiky námětu holocaustu s motivem bohatých Židů, kteří se mohli v Maďarsku vykoupit z transportu do koncentráků a zajistit si emigraci ( trochu to připomíná Modlitbu za Kateřinu Horowitzovou ). Hodnocení u mne jako fandy a znalce tématu sráží jednak nerealističnost ( nevěřím, že Himmler v roce 44 jednal s jakoukoliv židovskou famílií plus do toho Eichman ) a určitá nažehlenost, který z toho dělá spíš tv film.(15.6.2019)

Milujem dramy odohravajuce sa pocas nacistickej masinerie, ked zidia nemali na ruziach ustlane. Pribeh nebol nejako moc extra zaujimavy, ale jeho postupnym rozvazovanim za cenu prezit nacisticke peklo za hranice Nemecka smerom do Svajciarska malo nieco do seba. Aj ked to obcas na mna niekedy posobilo zbytocne ukecanymi a zdlhavymi dialogmi, ktore to len zbytocne rozsirovali do vacsich podrobnosti, comu to len uskodilo z mojho pohladu. Nebolo to stale, ale boli take chvile, ze mi to aj trosicka vadilo pri plynuti filmu smerom dopredu. Bolo vidiet, ze je to asi televizny film, kde nemecka agresia zas tak nebola vidiet v tomto filme. Film je skor urceny na jedno pozretie, pretoze uz by som sa k nemu asi nevratil, lebo zas to nebolo take okuzlujuce, ze by som z toho bol na sracky:)(6.1.2012)