Úplné zatmění

• Česko Totální zatmění (více)

Pařížský básník Paul Verlaine vede spokojený manželský život v domě rodičů své ženy až do chvíle, kdy do Paříže pozve nadaného básníka Arthura Rimbauda. Ten se hned příjezdu ukáže jako arogantní šestnáctiletý rebel, což však Verlaina na rozdíl od jeho rodiny okouzlí. Intezivní přátelství bohémských básníků se velmi brzy přerodí ve vášnivý milostný poměr. Verlaine se není schopen rozhodnout mezi mladíkem Rimbaudem a svou ženou Mathildou, což ústí v čím dál vyhrocenější konflikty, výbuchy násilí a pokorných omluv, opouštění a navrácení se... Kontroverzní umělecký film režisérky Agnieszky Hollandové výrazněji nereflektuje uměleckou tvorbu dvojice prokletých básníků a spíše s mrazivou pečlivostí otevřeně mapuje vývoj jejich sebedestruktivního milostného vztahu. (oficiální text distributora)

Daumatin

Prečo až také hodnotenie? Neviem čím tento film učaroval ostatným, že sa nachádza v červených číslach, ale pre mňa je to nechutný homosexuálny film v ktorom nakladá DiCaprio toho intelektuálneho básnika do riti. Tento kontroverzný "umelecký" film vyniká iba samotným Leom, ktorý dokáže zahrať všetko a tým to aj končí. Film som videl s anglickými titulkami, no prišiel som iba o debilné a trápne dialógy. Na druhý deň ani nebude vedieť, že ste sa nato dívali a rýchlo na to zabudnete. ()

Rathe

O prokletých básnících jsem poprvé slyšel ve školních lavicích na střední škole. A vždycky mě docela zaujal homosexuální vztah v té době. A film přesně na to poukázal. Homosexuální vztah zde brali jako sodomie. I tak film nádherně vykreslil mladého rebela Verlaina a poněkud staršího Paula. Leonardo byl v roli homosexuálního mladíčka velmi přesvědčivý a věřím, že jeho sarkasmus donutil spoustu diváků zapomenout na sprostého DiCapria a zapamatovat si ho raději jako hvězdu Titanicu. DiCaprio mi velmi připomněl Doriana Graye od Oscara Wilda. ()

kyzi

Herecké podání ohromující, ne každý chlap má na to ztvárnit přesvědčivě homosexuální roli. Na mě téma trochu těžké a postavy "zkažené", ale jinak myslím, že stojí za shlédnutí. ()

pantokrator

Mnoho umělců mělo a má abnormální schopnost být odpornými hovady. Pokud se k tomu přidá buzerantismus, má z toho jeden na bedrech kruté dilema - zda obdivovat géniovo dílo, nebo zda ho nechat ke svému potěšení zaživa čtvrtit. DiCaprio i Thewlis si tady střihli tak odporný tvory, že bych je s chutí umlátil. Výborné! ()

cyglos

Některé filmy o umělcích nevyžadují jediný tah štětcem /Andrej Rublev/, jedinou notu /Smrt v Benátkách/, jediný verš /Úplné zatmění. I tak se může jednat o silné příběhy. Pokud je tento film pro někoho kontroverzní, tak se vrací do doby tribunálu v Bruselu. Filmu je řada let, a neubírá mu to nic na síle. Vůbec nepostrádám poezii. Tu nahradila hudba, výprava i kamera. Polohy Rimbauda od sladkých pohledů k nenávisti vyvolávající odpor k provokatérskému hajzlíkovi jsou hrou, kterou s Verlainem hraje celou dobu. Silné vztahy mají silné emoce, které mohou jít až za hranu, opuštění manželky i zázemí, krutost. Promýšlet, nakolik jsou události pravdivé je šťouráním, které nic neřeší. Nemám jedinou výčitku za pět hvězd. ()