Úplné zatmění

• Česko Totální zatmění (více)

Pařížský básník Paul Verlaine vede spokojený manželský život v domě rodičů své ženy až do chvíle, kdy do Paříže pozve nadaného básníka Arthura Rimbauda. Ten se hned příjezdu ukáže jako arogantní šestnáctiletý rebel, což však Verlaina na rozdíl od jeho rodiny okouzlí. Intezivní přátelství bohémských básníků se velmi brzy přerodí ve vášnivý milostný poměr. Verlaine se není schopen rozhodnout mezi mladíkem Rimbaudem a svou ženou Mathildou, což ústí v čím dál vyhrocenější konflikty, výbuchy násilí a pokorných omluv, opouštění a navrácení se... Kontroverzní umělecký film režisérky Agnieszky Hollandové výrazněji nereflektuje uměleckou tvorbu dvojice prokletých básníků a spíše s mrazivou pečlivostí otevřeně mapuje vývoj jejich sebedestruktivního milostného vztahu. (oficiální text distributora)

Astinas

Jeden z nejlepších filmů s DiCapriem v hlavní roli vůbec,už tak mladý dokázal,že je opravdový herec.Spolu s Davidem tvoří zajímavou dvojici,které tak nějak nevěříte,to co tam "vyvádí" ale zároveň si to přejete dělat taky(scéna kdy vyplazují jazyky na Mathildu ve vlaku je nechutně skvělá),když si člověk uvědomí,že takhle"šíleli" jedni z největších básníků celé Francie...Není moc,jak se k tomu vyjádřit,to je prostě druh filmu,který musíte vnímat a pronikat do jeho emocí,slova jsou málo. ()

Arcipes

Zvláštní a nepřístupné. Možná je to zapříčiněno těmi pohnutými osudy básníků, možná ne. Každopádně silně zapůsobily především výkony Vy-víte-koho-a-jsou-dva a neméně pak režisérčina precizní práce s dramatickou situací. 4/5 ()

jolly.rose

Kdo si zaslouží Pan herec s velkým "P" je bezesporu úžasný Leo. Přesvědčuje mě stále víc a víc, že není role, kterou by nezvládl. Považuji ho za jednoho z nej... v dnešním filmovém světě i v dokumentu 11. hodina. Mrzí mě, že po Titaniku jsem nějak opomíjela jeho filmy, což jsem v poslední době dohnala a byla a jsem mile překvapena od jeho prvotin až do nynějška. Prokleté básníky jsem se samozřejmě na střední učila, ale jen tak letem světem, hlavně nám nikdo neřekl, že k sobě měli "tak blízko". Film byl skvělý a opět jsem byla překvapená, nejen tím, že se v jejich případě jednalo o homosexualitu, ale i samotnou ryzostí filmu . ()

kubilov

Fascinující příběh dvou prokletých francouzských básníků z těžkého konce 19. století. Mladý rebel a bohém v tom pravém slova smyslu, Arthur Rimbaud, byla role pro jednadvacetiletého Lea DiCapria jako ušitá, a tak to i dopadlo. Na druhou stranu o Davidu Thewlisovi jsem měl docela pochybnosti, protože postava vnitřně rozděleného a ztraceného Paula Verlaina není z těch jednoduchých, ale i on se ukázal ve velmi dobrém světle. Navíc i Agnieszka Holland vše umně ukočírovala a komplikovaný vztah plný vášně i různých rozkolů zrežírovala na výbornou. ()

Gallienus odpad!

Tento film nám pouštěli na střední během hodin češtiny snad do omrzení a já ho začal nesnášet. Prokletí (dekadentní) básníci Rimbaud a Verlaine dva obojetníci co si rádi propichovali své zadky. Po dost dlouhou dobu jsem měl pak k oběma hlavním představitelům docela averzi. Pro někoho je film možná oslava lidské přirozenosti a tvůrčí mysli- pro mě je to odpad. ()

JosefTomas

Zodpovědně uchopené bohémství, které se v ruku v ruce opírá o hlavní představitele a dokáže ke dvěma básníkům utvořit pomíjivý vztah. Jak pohrdání, tak soucit. Díky tomu film může zaujímat i nyní, neboť takto různě rozpoložené charaktery by jinde pohledal a to i přesto, že příběh dvou básníků příběhové nemá moc čím zaujmout. ()

Marg

Brilantní výkon Leonarda Di Capria! Zajímavý námět, díky kterému budete v knihovně možná hledat něco od "prokletých" básníků. Nebo si dáte Absint. Každopádně poutavý příběh. ()

Tinaa

Film o dvou prokletých básnících (Rimbaud, Verlaine). Ač jsem se divila, tak je dobře, že tam hrál Dicaprio, pěkně mu to sedlo a u žádné scény jsem nepochybovala, hlavně v tak mladém věku při homosexuálním styku aj. Absolutně nejvtipnější scéna, kterých tam bylo zřídka byla ta, jak Verlain (Thewlis) nakonec přestoupil do jiného vlaku, aby i přesto utekl s Rimbaudem a jak vlak odjíždí a Verlainova žena kouká z okna a ta Rimbaudova grimasa, k nezaplacení ... "já to říkal" :D... bezva ()

raider.minoo

Pokřivený mladík Rimbaud (vynikající DiCaprio) objevuje "temnou" stránku dosud konvenčního Verlaina (neméně dobrý Thewlis), a jejich osudový vztah je vede k zatracení. Přesto si však myslím, že by film o dvou významných básnicích měl obsahovat něco víc než jen pár zarecitovaných veršů, proto jdu s hodnocením dolů. ()

whampingwillow

Herecký koncert. Právě tento film mě kdysi přivedl k Davidu Thewlisovi. Jeho Verlaine byl nechutný, slabý, syrový a zároveň inteligentní, lehce teatrální a zamilovaný. DiCapriův Rimbaud byl dětinský, vychytralý, divný a neukotvený. Oba dva herci dokázali prostě skvěle vystihnout své postavy. Nejzajímavější scény: Probodnutí ruky a soudní kontrola sodomity. ()

nikkittka

Nádherné,poetické,okouzlující nahlédnutí do života prokletých básníků,které dokazuje,že Titanic měl na kariéru Leonarda DiCapria opravdu vliv spíše neblahý.Úplné zatmění je jedním z jeho nejlepších filmů,který můžu vidět kolikrát chci a jen těžko se mi někdy omrzí. ()

PamelaJJK

Bravo. Další z řady filmů, který mě dostal. Leonardo DiCaprio zde je fantastický. V roli Rimbauda byl tak odporný, vyčůraný a opovrženíhodný, že jsem od prvních vteřin, kdy vstoupil na scénu, měl nutkavou potřebu ho proplesknout. Prostě fracek, fracek, fracek, ale geniální. Taktéž David Thewlis v roli Verlaina byl skvělý a taky na pěst. Oba pánové táhnou celý film a je to v podstatě koncert pro ně dva. Ostatní jsou jen do počtu. Skvěle zachycená doba a prostředí. Agnieszka Holland je prostě geniální. Plný počet (a i ten je málo). ()

LucyViv

Podle mě je to skvěle udělaný film, reálný, plný hlubokých myšlenek i šílenství obou básníků. Co se týče herců, DiCaprio je jako vždy bezchybný a stejně tak Thewlis, kterému jeho šílenství opravdu věříte, stejně jako zoufalství a lásku. 4 hvězdičky za to, že se chvílemi trošku ztrácíte a že je děj navázaný příliš těžkopádně - neplyne tak jak bych si představovala na všech 5 hvězdiček. Jeden z těch filmů, co se vám zdají skvělé, jen pokud na to zrovna máte náladu. ()

badmotherfucker

Film popisující známý vztah dvou prokletých básníků je sestaven z vybraných zásadních scén jejich společného soužití. Od první Rimbaudovi návštěvy Paříže a setkání s Verlainem, přes společný exil v Belgii a posléze Londýně až po hořký konec Rimbaudova žití. Herecké výkony obou představitelů jsou na vysoké úrovni. Thewilsův Verlain je portrétem věčně tápajícího rozervaného básníka, který se klátí jako pověstné stéblo trávy ve větru a svými vratkými životními postoji ničí i to málo co dokázal v životě vybudovat. Vyčerpává tak nejen svou manželku, Rimbauda, ale nakonec i samotného diváka, který s ním v závěru nemůže cítit žádný soucit ani empatii, pouze odpor. I jeho konverze ke křesťanství je filmem Hollandové zpochybněna, když puzen vrozenou smyslností navštěvuje Rimbauda a žádá ho o návrat. Zde je na místě otázka koho považovat v jejich vztahu za manipulátora. Pochybuji, že by jím mohlo být šestnáctiletý mladík, kterým Rimbaud v té době byl. Silných scén je více, ovšem nalézáme několik hluchých až hysterických míst příliš zkratkovitých a neobjasněných. Přesto rozhodně stojí za shlédnutí. ()

Keen.lady

Není jednoduché mít rád film, ve kterém vám nikdo není sympatický, nikomu nefandíte. Navíc spíš než o popsání života šlo o bizarní telenovelu, kde se naivní Mathilda s perverzním Arthurem tahá o senilního Paula. Když člověk porovná verše těchto básníků a film, jde poznat, že snímek ani zdaleka nezachycuje jejich podstatu a to, čím byli - prokletými bohémy. Takhle jsou to jen dva blbečci, kteří neví, co by roupama vyvedli, aby někoho naštvali, ale hloubku to žádnou nemá. Povrchní záležitost. Alespoň že herecké obsazení za něco stálo, jinak vážně nic světoborného. Znovu už ne. ()

J.Mayen

Vyborny film, skvele obsazeni, chapu, ze nebude vonet kazdymu,ale mne prislo, ze snad ani nikoho jineho nez Capria a Thwilise obsadit neslo. Film jsem videl shodou okolnosti 2 roky nez jsem maturoval z literatury a hadejte jakou otazku jsem si vytahnul, ani Proklete basniky. Tady nemuzu hodnotit jinak. ()

holka218

Tento typ filmů mám opravdu ráda a ani tento mě nezklamal. Ve škole jsme zrovna brali prokleté básníky, tak jsem se rozhodla, že na film kouknu. Příběh je zajímavý a není nijak natahovaný. David Thewlis mě nikdy nijak nezaujal, ale tady je skvělý. I přes to ho překonal skvělý DiCaprio. To jak zahrál Rimbauda je prostě neskutečné. Působil na mě jako arogantní panovačný spratek a to je vlastně dobře. Podle mě mu obecně tyto role sedí. Četla jsem komentáře, že film je skoro pornografie. Mně osobně to přijde vcelku normální. Nijak přehnané. Ale i tak celkem obdivuji, že oba dva do rolí šli. Za poslední dobu je Úplné zatmění jeden z nejlepších filmů co jsem viděla. ()

hrumsrt

Jako mladší jsem věřil, že za větví Prokletých básníků budou tací, kteří psali o něčem drsném, o něčem cool, za co je ale nemohli tehdy pochopit. O to smutnější bylo pak zjištění, že tomu tak není a spíše to byli lidé, kterým tehdejší společnost nedovolila být sebou samým.. Úplné zatmění je příběh o jednom osudovém setkání v rámci téhle literární odnože. Postarší Paul Verlaine se vzhlédne v mladém dravém Arthurovi Rimbaudovi a společně poznávají slasti a zákoutí bohémských životů. Ale jak brzy poznají jsou dokonalým protějškem jeden pro druhého nejen v rámci profesní obce... No, nebavilo mě to. A nevím jestli na mě povinná projekce kdysi ve škole nezanechala nějaké následky, jelikož nuda může zabíjet.. Co na to, že jde možná o herecký koncert tehdy ještě začínajícího Lea, když dnes si na jeho Rimbauda málo kdo vzpomene. Nemám tu jeho postavu rád, takový nevybouřený fracek, kterému není nic svaté a musí být po jeho. Možná to totiž vypadá, že ostatním postavám pomáhá odemykat sebe sama, ale copak o to někdo stál? Taková ponurá hovadina, která na historickém podnose servíruje leckdy čiré divácké utrpení.. Aspoň, že je o tomhle dneska ticho. 35% ()