Tsunami

해운대

Haeundae: The Deadly Tsunami

Tidal Wave

Drama / Katastrofický

Jižní Korea, 2009, 103 min (Director's cut: 129 min)

Áno, kórejci vedia. Ale vedia to oveľa, oveľa lepšie ako to ukázali v tomto katastrofickom filme. Triky celkom fajn, ale mnohé scény mi išli poriadne na nervy. Boli naťahované a nasilu tlačené až na hranu nevkusu. Tradične uplakané, spomalené zábery a ako obvykle reprezentatívna vzorka všemožných postáv. Nebyť krásnej Ji-won Ha, tak dávam o hviezdu menej. Slabé tri hviezdy a súčasné hodnotenie 50% presne vystihuje kvalitu filmu i moje hodnotenie. 50%.(8.3.2015)

Je to dosť dobrý katastrofjcký film z kórejskej produkcie. Má zaujímavý príbeh o množstve ľudí žijúcich pri pobreží, blízko ktorého v poslednej dobe dochádza k častým zemetrasenaim, čo má za následok potopenie jedného ostrova a následnú prílivovú vlnu. Spracovanie síce ešte mohlo byť aj lepšie, ale aj takto som spokojný. Film používa hlavne typické žánrové postupy, pričom sa inšpiruje samozrejme hlavne americkou tvorbou. Pripomenul mi hlavne film Rozpútané peklo a to tým, že turistické stredisko má práve možnosť získať mnohých sponzorov a preto nie sú rady vedca, ktorú na blížiacu sa katastrofu upozorńujú brané vážne. Veľkým a častým problémom podobných filmov je to, že obsahujú len jednu katastrofickú scénu a zvyšok filmu moc nezaujme. Tento film má tiež prakticky len jednu takúto scénu, ale našťastie ma zaujal aj zvyšok filmu. Ešte úvod ma sklamal, postavy na mńa pôsobili dosť negatívne a film teda dobrý dojem na mńa neurobil, ale postupne sa stále film vylepšuje a aj postavy začnú byť normálnejšie, ale je ich tu dosť, takže nie všetky aj majú dosť priestoru, hlavne postava vedca by si ho podľa mńa zaslúžila. Samotná katastrofa je určite vrcholom filmu, ani jej nemám čo vytknúť, efekty sú výborné, tsunami vyzerá reálne a ani dobré nápady tu nechýbajú. A našťastie film zostane byť dobrý aj po nej, hlavne časť na moste s tankerom je veľmi zaujímavá. Film celkom dobre funguje aj ako komédia, viaceré situácie sú dosť vtipné, ale zase po stránke emócií ma moc nezaujal, ku žiadnej postave som si nedokázal vypracovať nejaký vzťah. Nájde sa tu aj niekoľko nelogičností, ale to mi v tomto žánri moc neprekáža. Tohto filmu som sa kvôli tomuto celkovému hodnoteniu dosť obával, ved´ kórejské filmy sú väčšinou hodnotené veľmi dobre a tento len priemerne. Zo začiatku to ešte tak aj vyzeralo, ale potom som už bol dosť spokojný. Katastrofické filmy moc nevyhľadávam, ale tento sa mi páčil. Objektívna kvalita filmu- 65%, film sa páči mne na 75%.(16.2.2010)

Haeundae je katastrofický film o velké přílivové vlně. Je to mnohem lepší než německé filmy na toto témá, ale o něco horší než třeba Den poté. Viděl jsem tu kratší verzi, takže nevím, jestli v té delší byly další dobré záběry. Ale tato verze mi stačí k tomu, abych napsal, že se na to dá koukat. Nejvíce se mi líbil faktor, že to není americké a tím pádem atmosféra filmu je úplně jinde. A je dobrá, na konci velice emotivní. Tvůrci se tu také namazlí s hlavními hrdiny, protože jich hodně zemře. Zase rozdíl oproti Hollywoodu. Digitální efekty jsou sice na horší úrovni, ale pořád koukatelné. Takže celkově, pokud jsem dal Dnu poté 4*, zde dávám 3*, ale ty jsou silné.(1.6.2010)

• May

K memu velkemu prekvapeni je Haeundae lepsi, nez jsem cekala. Ale i presto, ze je lepsi nez byla veskera ma ocekavani, je to stale dost spatny film. Reziserova historie oplzlych teenage komedii se tu bohuzel podepsala vice nez by bylo snesitelne. Nekolik strhujicich okamziku, ktere je ovsem mozno videt v jakemkoliv USA katastrofickem filmu, naprosto nedokaze vynahradit znechuceni z veskereho predchoziho i nasledujiciho deje, ktere pripomina stupidni parodii na bezne lidske chovani.(14.8.2009)

• neoBlast

Měl jsem v plánu napsat, že ve srovnání s televizní katastrofickou produkcí Německa, kterou nás pravidelně zásobuje nejmenovaná tuzemská televize, je Haeundae skvostem. Bohužel musím říci, že si jsou rovni. Po nekonečné padesátiminutové (!) expozici se konečně dočkám vytoužené přírodní zkázy, no ani zde se neexceluje, CG je vysloveně tragické a k postavám nemám vztah, ani po tak natáhnutém úvodu. Vytoužený slibovaný humor a nadsázka se nakonec také nedostavují, žánrové povinnosti splněny napůl (patos, proslovy, loučení). Emmerich může mít radost, protože v Asii mu konkurence skutečně nevyrostla. 35 %(19.2.2010)