Tsunami

해운대

Haeundae: The Deadly Tsunami

Tidal Wave

Drama / Katastrofický

Jižní Korea, 2009, 103 min (Director's cut: 129 min)

Je to dosť dobrý katastrofjcký film z kórejskej produkcie. Má zaujímavý príbeh o množstve ľudí žijúcich pri pobreží, blízko ktorého v poslednej dobe dochádza k častým zemetrasenaim, čo má za následok potopenie jedného ostrova a následnú prílivovú vlnu. Spracovanie síce ešte mohlo byť aj lepšie, ale aj takto som spokojný. Film používa hlavne typické žánrové postupy, pričom sa inšpiruje samozrejme hlavne americkou tvorbou. Pripomenul mi hlavne film Rozpútané peklo a to tým, že turistické stredisko má práve možnosť získať mnohých sponzorov a preto nie sú rady vedca, ktorú na blížiacu sa katastrofu upozorńujú brané vážne. Veľkým a častým problémom podobných filmov je to, že obsahujú len jednu katastrofickú scénu a zvyšok filmu moc nezaujme. Tento film má tiež prakticky len jednu takúto scénu, ale našťastie ma zaujal aj zvyšok filmu. Ešte úvod ma sklamal, postavy na mńa pôsobili dosť negatívne a film teda dobrý dojem na mńa neurobil, ale postupne sa stále film vylepšuje a aj postavy začnú byť normálnejšie, ale je ich tu dosť, takže nie všetky aj majú dosť priestoru, hlavne postava vedca by si ho podľa mńa zaslúžila. Samotná katastrofa je určite vrcholom filmu, ani jej nemám čo vytknúť, efekty sú výborné, tsunami vyzerá reálne a ani dobré nápady tu nechýbajú. A našťastie film zostane byť dobrý aj po nej, hlavne časť na moste s tankerom je veľmi zaujímavá. Film celkom dobre funguje aj ako komédia, viaceré situácie sú dosť vtipné, ale zase po stránke emócií ma moc nezaujal, ku žiadnej postave som si nedokázal vypracovať nejaký vzťah. Nájde sa tu aj niekoľko nelogičností, ale to mi v tomto žánri moc neprekáža. Tohto filmu som sa kvôli tomuto celkovému hodnoteniu dosť obával, ved´ kórejské filmy sú väčšinou hodnotené veľmi dobre a tento len priemerne. Zo začiatku to ešte tak aj vyzeralo, ale potom som už bol dosť spokojný. Katastrofické filmy moc nevyhľadávam, ale tento sa mi páčil. Objektívna kvalita filmu- 65%, film sa páči mne na 75%.(16.2.2010)

• O´Neill

Lákadlem mě byl solidní plakát, a celkový námět. Říkal jsem si, nemuselo by to být nejhorší, i když jsem již od začátku čekal mnohem horší fllm než 2012. Kdybych to měl shrnout, tak film naprosto o ničem. Vydržel jsem u něj půl hodiny, a pak jsem řekl, že to zkusím prochapterovat, zda-li se to nerozjede. A nerozjelo. Byla to pořád stejná nuda, jenom se tlachalo, a nic víc. Alespoň efekty by člověk na Japonský film čekal, ale i ty byly velice průměrné.(30.10.2010)

• neoBlast

Měl jsem v plánu napsat, že ve srovnání s televizní katastrofickou produkcí Německa, kterou nás pravidelně zásobuje nejmenovaná tuzemská televize, je Haeundae skvostem. Bohužel musím říci, že si jsou rovni. Po nekonečné padesátiminutové (!) expozici se konečně dočkám vytoužené přírodní zkázy, no ani zde se neexceluje, CG je vysloveně tragické a k postavám nemám vztah, ani po tak natáhnutém úvodu. Vytoužený slibovaný humor a nadsázka se nakonec také nedostavují, žánrové povinnosti splněny napůl (patos, proslovy, loučení). Emmerich může mít radost, protože v Asii mu konkurence skutečně nevyrostla. 35 %(19.2.2010)

Korejcania svoj prvy rydzo katastroficky film vystruzlikali striktne podla sablony daneho zanru, ktoremu kraluje hlavne Holywood. To znamena prva polovica deja predstavenie postav v cistom cierno-bielom spektre, ich vzajomne vztahy a problemy. Druha polovica prinasa zopar minut trikovej smrste (na azijske pomery vcelku slusne) a rozriesenie kazdej vztahovej interakcie. Cele je to samozrejme maznute obrovskym nacionalizmom a patosom. Ovsem, hoc trikovych scen s tsunami je menj ako som cakal, mame tu aj z toho mensieho poctu niekolko vybornych napadov (hlavne cela sekvencia na moste - vidiet to v kine s cistym zvukom bol fakt intenzivny zazitok) a hlavne prva polovica velmi dobre funguje vo vacsine komickych situacii (hlavne za prispenia domaceho publika), (ne)umyselne natiahnutych do pozicie "over the top". Korejci zlvadli svoju premieru v danom zanri uspokojivo. Nekona sa ziaden zazrak, ale rozhodne to nie je ani ziadna prehra. Navyse vidiet film Haeundae priamo na plazi Haeundae s interaktivnym domacim publikom a hereckym ansablom + reziser tiez pridava na celkovom dojme.(10.10.2009)

• May

K memu velkemu prekvapeni je Haeundae lepsi, nez jsem cekala. Ale i presto, ze je lepsi nez byla veskera ma ocekavani, je to stale dost spatny film. Reziserova historie oplzlych teenage komedii se tu bohuzel podepsala vice nez by bylo snesitelne. Nekolik strhujicich okamziku, ktere je ovsem mozno videt v jakemkoliv USA katastrofickem filmu, naprosto nedokaze vynahradit znechuceni z veskereho predchoziho i nasledujiciho deje, ktere pripomina stupidni parodii na bezne lidske chovani.(14.8.2009)