Tsunami

해운대

Haeundae: The Deadly Tsunami

Tidal Wave

Drama / Katastrofický

Jižní Korea, 2009, 103 min (Director's cut: 129 min)

Haeundae je katastrofický film o velké přílivové vlně. Je to mnohem lepší než německé filmy na toto témá, ale o něco horší než třeba Den poté. Viděl jsem tu kratší verzi, takže nevím, jestli v té delší byly další dobré záběry. Ale tato verze mi stačí k tomu, abych napsal, že se na to dá koukat. Nejvíce se mi líbil faktor, že to není americké a tím pádem atmosféra filmu je úplně jinde. A je dobrá, na konci velice emotivní. Tvůrci se tu také namazlí s hlavními hrdiny, protože jich hodně zemře. Zase rozdíl oproti Hollywoodu. Digitální efekty jsou sice na horší úrovni, ale pořád koukatelné. Takže celkově, pokud jsem dal Dnu poté 4*, zde dávám 3*, ale ty jsou silné.(1.6.2010)

Bohužel jsem to sledovala s českým dabingem a ten mi občas trhal uši, takže to zcela vynechám z hodnocení! Takový ten typický humor pro Yun Je Gyunovy filmy bych tady úplně odstranila, vůbec se mi sem nehodil, ale zase z věty: "Pojďte rychle ven, asi tu praskla voda.", z té nemůžu ještě teď :-D :-D :-D :-D :-D :-D :-D Yun Je Gyun sází na své ověřené tváře (y). Ha Ji Won byla jako vždy super a samozřejmě i další. Co film nabízí? Napětí, dojetí, akci, humor, ... Chvilku jsem zvažovala i čtyři hvězdičky, ale nakonec zůstanu u zlaté střední cesty :-D(20.12.2013)

Porovnaním s 2012 máte pocit, že pri takmer rovnakej stopáži ste od Emmericha videli o tri katastrofické filmy viacej. Haeundae je dobrý špatný film: zdramatizovanie sa blíži príliš dlho a v príliš bojácnych náznakoch, a celú túto dobu sme nútení sledovať bandu nezaujímavých postáv, obklopenú nie príliš vtipným humorom (nesmial som nielen ja, ticho bolo celé kino). Všetko sa to ale odohráva v atraktívnom prostredí reálneho kórejského mesta Haeundae so slávnou (VEĽKOU) plážou lemovanou (skoro)mrakodrapmi a je to pekne veľkofilmovo nasnímané. S príchodom tsunami pekla potešia roztomilé efekty v dôkladne koncipovaných záberoch a príjemne prekvapí i zopár neohraných scenáristických nápadov (tanker opretý o most), ale všetko nadšenie tu pochovávajú nehorázne prepálené sentimentálne scény lúčenia sa a nariekania milovaných s milovanými a nad milovanými, pri ktorých i ten najhollywoodskejší patos pôsobí ako chladná bergmanovská úvaha. Finálne dojmy sú ale pozitívne - Kórejci sú technicky zdatní a poznajú pravidlá katastrofickej filmovej zábavy, tak ju tvoria - dá sa niečo podobné prehlásiť o filmároch z našej (zaprdenej) strednej Európy?(7.12.2009)

Klasika s katastrofickým scénářem, ale tak trochu jinak. Celé mi to přišlo jakoby více z nadhledu, více humoru, sic takového černého, ale mnohdy dosti absurdního. Jakoby si to samo dělalo srandu z jiných katastrofických filmů, přičemž se drží zažitých věcí. Oproti mnoha podobným filmům se mi zde líbil mix vícero věcí a taky větší kreativita ve scénáři. Trikově to nijak zvlášť neoslní, přesto je na co koukat. Není to americké, tudíž není polovina filmu o vysvětlování něčeho a spíše má divák potíž vše pobrat, což je fajn. Ale i tak nudnou předehru s osudy lidí, které katastrofa postihhne si zde i tak odbyli na výbornou, bohužel. Z počátku jsem měl trochu potíž vyznat se v postavách, ale to se u ásijských filmů stává. Herecky to na mě působilo obtojně. Finální scény, které bušili na diváka vlnami emocí byly fajn, docela to ušlo ale hlavně to tvůrci prostřídavali absurdní komedií s mostem, lodí s kontejnery a i to po tom. Mnoho věcí naprosto nemožných, ale vidím to jako že to bylo schválně, ten film je dle mě tak udělán záměrně. Docela jsem si to užil, je to lepší než mnohé TV katastrofické filmy ze západní produkce 6/10(13.4.2012)

Katastrofickej film, kterej se zarytě drží tradíčního scénáře a nenechá se téměř ničim odklonit od už předem vyšlapaný cestičky, ale ono to nakonec ani nevadí, dokonce si troufám říct, že je to dobře natočený a i když se na samotnou katastrofu čeká asi hodinu, tak to vůbec nenudí, protože je co řešit a nejedná se jen o bohapustý představení postav, nicméně samotná katastrofa je už bohužel horší, nejenže triky nejsou vždy úplně košér, ale jaksi děj začíná ujíždět na šílenejch nesmyslech, utápí se v trochu stupidním a naivním hrdinsvím postav a některý scény s tsunami jsou bohužel ustřihnutý, aspoň teda v normální verzi, ale je možný, že Director's cut je našlapanej daleko víc. No, aspoň, že ta Ji-won Ha tu je(12.2.2010)