V tmavej noci sa nad drevenou kolískou s práve narodeným chlapčaťom skláňajú tri sudičky. Každá z nich mu želá čosi iné - ale všetky spolu sa zhodnú, že keď dospeje, stane sa vládcom krajiny. On, syn chudobného uhliara žijúceho hlboko v lesoch. Len čo sa to dozvie kráľ, prikáže dieťa zabiť. (oficiální text distributora)

Iwelin

V porovnaní s československou mierne psychadelickou klasikou Plavčík a Vratko ide v tomto prípade iba o chladný a rozťahaný pokus o spracovanie dobre známeho námetu. Plávko okrem toho, že sa nechá zhodiť z útesu a následne sa polonahý a doráňaný tacká vyľudnenou krajinou, neurobí dokopy za celý čas vlastne nič hrdinské. Ďalší zahraničný predstaviteľ vo vedľajšej mužskej roli je prehnane dramatický a ukričaný, takže vo výsledku pôsobí rovnako necharizmaticky. Komparz dotvára bezduchú statickosť filmu a celkový dojem vrcholí vďaka pseudo hlbokým prehovorom jednotlivých postáv. Hviezdičku dávam za výkon koňa, ktorého v jednej scéne nahnali do rozbúreného mora, kde sa chudák kvalitne dobúchal o skaly. ()

Anderton

Nebyť tých zopár dementných monológov ako z telenovely, ktoré nám prezrádzajú myšlienkové pochody postáv a záverečnej scény na lúke, bol by som spokojnejší. Pávie pierko nie je nijako zvlášť výpravná rozprávka, na Soľ nad zlato v žiadnom smere nemá, avšak má svoju kúzelnú atmosféru, vďaka ktorej sa stala vianočnou klasikou. I keď iba v druhom slede. Dočolomanský môže kľudne hrať aj záporné postavy, najmä, ak sa poučia. No a do Vejmělkovej sme boli kedysi na základke všetci platonicky zaľúbení (myslím ľudí nad 30), takže dokážeme pochopiť aj mladíka, usilujúceho sa o ňu aj napriek tomu, že ho nemiluje...Opakovačka po 15 rokoch a ďalšia bude už asi len s deckami... ()

Autogram

Už úvodné sudičky a myšlienkovo popletený kráľ nesľubovali bohvieaký zážitok. Netuším, ako dokážu deti stráviť toľko filozofovania v rozprávke, mňa to teda mimoriadne uspávalo a nudilo. Kráľ túžiaci po synovi a hlboko sklamaný svojou dcérou, ktorá vyrástla do neuveriteľnej krásy Vejmělkovej, kráľovná s neurčitým citovým rozpoložením a dvaja súperiaci synovia rybára v príbehu, kde sa skoro nič nedeje, ale snaží sa to diváka morálne poučiť. Rozprávku som dokonca zachytil nadabovanú do češtiny a zmena hlasu neprospela ani Dočolomanskému ani Vášáryovej, hoci tá sa vo filme objavuje málo. Zážitok veľmi slabý, a keď som to možno videl ako dieťa, tak sa nečudujem, že si to vôbec nepamätám. ()

Bilky

Ťažko filozofický príbeh. Rozpravkové boli len kulisy, ale tvorcovia to poňali ako antickú tragédiu na motívy Plavčík & Vratko alias Tri zlaté vlasy a.i. Hudba len prehlbovala depku z celkovo ponurého deja a nebyť excelentných hercov tak to zabalím po 20-tich minútach. Predabovanie českých hercov mi tiež rezalo uši, ale uznávam že je to o zvyku. 62% ()

quixote

Po léta pozapomenutý koprodukční film, teprve v roce 2009 opatřený českým dabingem (který je daleko horší než původní slovenské znění). Pohádka s filozofickým přesahem určená spíše pro dospělé a starší děti, kterým nedostatek vnější akčnosti bohatě vynahradí krásný, málem shakespearovský text dramatika Josefa Topola, který si pro něj vypůjčil několik motivů z Erbenových pohádek. Absolutorium si rozhodně zaslouží spojení hudby (V.Godár, C.Débussy) a slova místy připomínající melodram, rafinovaně zvolené, mimořádně fotogenické exteriéry (Středohoří, Kost, Zvíkov, Most…) v různých ročních obdobích a opravdu dechberoucí kostýmy J.Jelínka (evidentně inspirované ilustracemi v pohádkových knížkách z konce 19.století) a vůbec celá – a důsledně dodržovaná! – „gotická“ stylizace. Královský pár je dokonalý, E.Vejmělková jako princezna je krása sama. Pohádka zase trochu jinak, dle komentářů tady uvedených ale určitě ne pro každého… ()

• Záběry u řeky a chaloupky se natáčeli u přívozu ve vesnici Nadryby ležící u Plzně. (ČSFD)
  • Natáčelo se na hradě Pernštejn a Zvíkov. (Cucina_Rc)