Národní reprezentace (festivalový název)

• Jižní Korea

Jump Broadly

(neoficiální název)

Drama / Sportovní / Komedie

Jižní Korea, 2009, 146 min

Kokosy na sněhu po Korejsku. Vtipný film z prostředí skoků na lyžích s příjemnými herci a hudbou. Závody jsou udělané tak, že při jejich sledování, člověk těm klukům z Koreje začne fandit :) Sem tam, je nějaká ostřejší prupovídka vůči Američanům nebo Japoncům ale i to je vtipné. Jinak se jedná o druhý komerčně nejúspěšnější Korejský film za rok 2009.(10.1.2010)

V první půlce je to díky "asi měl být jakože vtipný" trenérovi místy až nevkusné. V druhé půlce je to zase uslzené a bující patosem jako nic široko daleko. Navíc ten násilně nacpaný rozkol s týmem USA... Škoda takovou trapnost vůbec zmiňovat. Proč tedy ve výsledku tak kladné hodnocení? Inu, mám zásadní slabost pro skoky na lyžích a chtě nechtě musím uznat, že ty tu jsou servírovány natolik lahůdkově a velkolepě, že si o imaxovské plátno říkají více než co jiného.(3.1.2010)

Filmy ze sportovního prostředí sice nejsou moje kafe, ale Korejci mě dokážou vtáhnout do děje tak, že se ze mě rázem stává sportovní fanynka číslo jedna. Take off se nejdřív tváří jen jako milá komedie, ale postupem času se dostává do hloubky rodinných problémů všech hrdinů. Takže kromě toho, že jsem se řehtala, jsem byla občas i lehce dojatá. Jak už jsem naznačila, nebylo vůbec těžké zažrat se do děje a začít klukům fandit. Hlavně ke konci to bylo dost napínavý. Hezký film, 4*(1.9.2014)

Časté srovnávání s americkými Kokosy na sněhu je oprávněné, co se týče hlavního tématu – sportovního týmu, jehož členy jsou nesportovci a jejichž cílem je zvítězit ve sportu, který pro jejich zemi není typický. Zpracování je ale odlišné. Zatímco americký film se řadí mezi takřka čistokrevné komedie a soustředí se jen na sport, v korejském podání hraje sport hlavní linii, kolem které se odehrává příběh členů týmu. A jak je pro Jižní Koreu obvyklé, film nezapadá do jednoho žánru a obsahuje prvky drama i milé komedie, vžene slzy do očí i rozesměje, a na sport samozřejmě také dojde. To vše působí naprosto přirozeně a alespoň mě to bavilo. Má drobné mouchy, jako je občas trochu násilnější tlačení na pilu, ale na mě to působilo, takže proč ne :).(19.11.2010)

Sportovní film o korejském týmu skokanů na lyžích (který nemá dodnes víc, než pět členů). Jen tři hvězdičky, protože mi lezla na nervy občasná hysterie, občasná uřvanost, občasná pasivita a občasné nereálného chování zúčastněných. Škoda. Trochu scénáristicky ubrat by to chtělo. Takové As One se mi líbilo mnohem víc (mělo taky víc z čeho těžit).(25.11.2015)

• - Spoiler: Ve filmu to není uvedeno, ale na zimních olympijských hrách v Salt Lake City 2002 se korejský skokanský tým umístnil na osmém místě. Jedná se o jeho dosavadní nejlepší umístnění na olympiádě. Mimo to získal korejský tým šest medailí na zimních universiádách a na Asijských hrách. Naposledy v roce 2011. (Jirka_Šč)

• - Ve snímku, pracujícím se skutečnými historickými reáliemi, vztahujícími se k původnímu korejskému národnímu týmu lyžařských skokanů, se vůbec poprvé střetl otec Yong-geon Kim (Codename: Jackal (2012), Born To Sing (2013)) se synem Jeong-woo Ha (The Unforgiven (2005), The Client (2011)). (Conspi)