Národní reprezentace (festivalový název)

• Jižní Korea

Jump Broadly

(neoficiální název)

Drama / Sportovní / Komedie

Jižní Korea, 2009, 146 min

Filmy ze sportovního prostředí sice nejsou moje kafe, ale Korejci mě dokážou vtáhnout do děje tak, že se ze mě rázem stává sportovní fanynka číslo jedna. Take off se nejdřív tváří jen jako milá komedie, ale postupem času se dostává do hloubky rodinných problémů všech hrdinů. Takže kromě toho, že jsem se řehtala, jsem byla občas i lehce dojatá. Jak už jsem naznačila, nebylo vůbec těžké zažrat se do děje a začít klukům fandit. Hlavně ke konci to bylo dost napínavý. Hezký film, 4*(1.9.2014)

Korejci tímto filmem oslavili desáté výročí nečekaného úspěšného výsledku v týmových skocích na lyžích na OH v Naganu 1998, takže Take Off nepřekvapivě obsahuje většinu sportovních klišé, neodmyslitelné komediální vsuvky, soupeření s Američany (i když jejich skokani na lyžích v reálu nestáli za moc) a ve finále koňskou dávku patosu a tlaku na národní cítění. A přestože situace ve druhém kole naganského turnaje patří spíše do kategorie sci-fi a scénáristi by za ni zasloužili pár korejských facek, olympijské skokanské zápoléní ve filmu vypadá autenticky a je vyšperkované nadprůměrným vizuálem a působivou hudbou. Tréninková část trochu trpí humornými scénkami, ale tyje z neobvyklých tréninkových metod neobvyklého sportu v pro něj neobvyklém prostředí. 7-8/10(2.1.2010)

Skoky na lyžích jsou z mého pohledu ten nejvznešenější sport a tenhle film je na něj skvělou reklamou. Když jsem byl před několika měsíci v USA, tak téměř nikdo nevěděl, co to je za sport, takže si umí,m představit že to stejně tak nikdo nevěděl v Korei. Možná že byl film až příliš ovlivněn Amerikou, ale v tomto případě mi to vůbec nevadí. Ten sport miluju, a Gukga daepyo taky! Shlédnuto v posledních minutách roku 2010.(31.12.2010)

Časté srovnávání s americkými Kokosy na sněhu je oprávněné, co se týče hlavního tématu – sportovního týmu, jehož členy jsou nesportovci a jejichž cílem je zvítězit ve sportu, který pro jejich zemi není typický. Zpracování je ale odlišné. Zatímco americký film se řadí mezi takřka čistokrevné komedie a soustředí se jen na sport, v korejském podání hraje sport hlavní linii, kolem které se odehrává příběh členů týmu. A jak je pro Jižní Koreu obvyklé, film nezapadá do jednoho žánru a obsahuje prvky drama i milé komedie, vžene slzy do očí i rozesměje, a na sport samozřejmě také dojde. To vše působí naprosto přirozeně a alespoň mě to bavilo. Má drobné mouchy, jako je občas trochu násilnější tlačení na pilu, ale na mě to působilo, takže proč ne :).(19.11.2010)

V první půlce je to díky "asi měl být jakože vtipný" trenérovi místy až nevkusné. V druhé půlce je to zase uslzené a bující patosem jako nic široko daleko. Navíc ten násilně nacpaný rozkol s týmem USA... Škoda takovou trapnost vůbec zmiňovat. Proč tedy ve výsledku tak kladné hodnocení? Inu, mám zásadní slabost pro skoky na lyžích a chtě nechtě musím uznat, že ty tu jsou servírovány natolik lahůdkově a velkolepě, že si o imaxovské plátno říkají více než co jiného.(3.1.2010)

• - Spoiler: Ve filmu to není uvedeno, ale na zimních olympijských hrách v Salt Lake City 2002 se korejský skokanský tým umístnil na osmém místě. Jedná se o jeho dosavadní nejlepší umístnění na olympiádě. Mimo to získal korejský tým šest medailí na zimních universiádách a na Asijských hrách. Naposledy v roce 2011. (Jirka_Šč)

• - Ve snímku, pracujícím se skutečnými historickými reáliemi, vztahujícími se k původnímu korejskému národnímu týmu lyžařských skokanů, se vůbec poprvé střetl otec Yong-geon Kim (Codename: Jackal (2012), Born To Sing (2013)) se synem Jeong-woo Ha (The Unforgiven (2005), The Client (2011)). (Conspi)