Legenda Emöke (TV film)

Drama / Romantický

Česko, 1998, 64 min

Čtyři hvězdičky jsou samozřejmě v rámci televizních inscenací, u nichž je blbost kritizovat výpravu, kameru a jiné technické aspekty. Dějově a mylšenkově to má cosi do sebe, no nejvíce pozornosti na sebe strhavají herci (byť jsou notně okoukaní). Preiss vytáhl ze skříně obnošený kabát odměřeného intelktuála a i přes ošuntělost mu doclea sluší, stejně jako Ingrind Timkové ta deprimovanost. A Míra Donutilů, to je prosím odporný slizoun na zabití (myšleno jako pochvala :-)).(1.11.2007)

• igi B.

Není "Š" jako "Š" a i ta >svobodná devadesátá< mohla v principech a umělecké invenci tuzemské (nejen) filmové a televizní tvorby >totalitním šedesátým< už jen paty lízat. Bohužel... :-( . . . Poutavý námět se vskutku zoufalým zpracováním... Tak ještě že si ten V. Š. troufl (!) a >distributor< rovnou >ocenil< (?) . . . Co si nepochválíš sám, že... :-/ . . . Stádečko pak se už jen přidalo... Jedna hvězdička s donucením. Donutil s opruzením ("mistr" byl tenkrát na vrcholu své estrádní kariéry, tak co by si nezačudlil v nějakým tom umění...) . . . Škoda slov. - - - - - (poprvé viděno premiérově a s očekáváním kdysi v ČT, znovu a s nechutí nahlédnuto 25.3.2008 na ČT1, komentář zde jako pátý - 25.3.2008)(25.3.2008)

Zajimavy, svym zpusobem neobvykly pribeh z lazni se skvelym hereckym obsazenim.Hvezdy jsem dati chtel tri, avsak v zaverecne scene ve vlaku, rekneme v poslednich 10 minutach do filmu vsoupil Jan Kehar, za nej davam o hvezdu navic.Mozna jsem se nedival pozorne a jeho drivejsi pritomnost ve filmu prehlednul,ale zde ve vlaku jsem ho poznal.Neda se zapomenout jak si mne vodil pri Hanspaulske fotbalove lize a ja jak ho neubranil.(18.6.2008)

Mezi českými TV filmy naprostá špička. Zručně převedená adaptace Škovereckého románu na TV obrazovky s kvalitními hereckými výkony všech zúčastněných. Bohužel ale daleko více než by bylo zdrávo a na úkor příběhu lidem utkví v paměti Miroslav Donutil v roli povrchního učitele... Nic proti panu Donutilovi, zahrál skvělý part, ale hlavní myšlenka Škvoreckého knížky zůstává tak trochu v ústraní. Inu, skutečně není lehké převézt Škvoreckého na plátno, což potvrzuje i toto zpracování, ale i přesto musím zvednout jednoznačně palec nahoru.(14.9.2008)

Při adaptaci románu se vždycky nabízí srovnání s knihou. Já jsem si LE přečetl jako hodně mladý, takže její "kultovnost" v době vydání, zmiňovanou v textu distributora, mohu potvrdit. Tenkrát na mě zapůsobila opravdu hodně.... Tenhle televizní film sice tu poetiku trošku postrádá, ale Viktor Preiss to celé svým výkonem zase zvedá do vysokého nadprůměru.(24.10.2004)