Chvilkové zatmění

Diminished Capacity

Komedie

USA, 2008, 85 min

Příliš melodramatická komedie nebo příliš divoké melodrama. Matthew Broderick má po ráně do hlavy výpadky paměti a nesnadno přesvědčuje své okolí, že není blázen. Dostane na starost zanedbaného strýce Alana Aldu, který blázen rozhodně je (věří, že ryby píšou poezii) a spolu s ukřičenou ženskou a jejím dítětem všichni jedou na burzu baseballových karet prodat jednu mimořádně vzácnou... Není to žádný velký průšvih, ale film, který je žánrově nevyrovnaný a vhodný spíš pro televizi. Jeho dialogy i mnohé situace jsou nepříjemně často založené na všelijakých "filosofických" analogiích ze světa baseballu, které postavy berou krvavě vážně. Alan Alda je jako jurodivý stařík onoho typu, který dřív hrával Walter Matthau, docela zábavný. Komorní scény, ve kterých vystupuje pouze on a Broderick, patří k nejlepším místům filmu, převažují bohužel ta s hordou otravných napomahačů a jiných věšáků na klišé. 50%(7.4.2010)

• anderson

ČESKÁ DVD PREMIÉRA: VAPET = 10.1.2011 (10.1.2011)(10.1.2011)

• Skleni

Neuveriteľné. Po prezretí obsadenia tohoto filmu som is povedal, že taký film jednoducho musím mať vo svojej zbierke a musím ho aj čo najskorej vidieť. No už po pár minútach ma duch priateľstva medzi Alanom a mňou vyprchal a stratil sa v nelogických až priam banálnych chybách tvorcov. Začiatok prchký. Záver detinský. Matthew akoby naozaj trpel akousi stratou pamäti a scenár len tak odblábosil akoby mu niekto stále našepkával. Príbeh bol zo začiatku pôtavý čo dotváral najmä Alda so svojími hláškami. No aj to sa pomynulo a zostal som sám. Cítil som sa ako vojak v prvej línií. Ale sám. A proti obrovskej armáde kritikov. Stále som túžil vybojovať ako také uznanie tohoto filmu, no nakoniec som to vzdal. proste tento film je mojím druhým obrovským zklamaním po najnovšom Indim. Takže prepáčte všetci milovníci howkye-ho. Toto je sračka. Body dávam fakt iba z ľútosti, ktroú stále prechovávam. 31%(28.5.2009)

Příjemné překvapení. Tenhle film jsem dlouho ignoroval a ani jsem neměl nějakou velkou touhu ho vidět, ale nakonec jsem se podíval a rozhodně nelituji. Film je od prvních chvil velmi zajímavý a jakmile vstoupí na scénu Alan Alda se svou Alzheimerovou chorobou a vzácnou a velice cennou baseballovou kartičkou, tak se film stal ještě zajímavějším a vtipnějším. Tedy alespoň já jsem se bavil, a to bylo, vzhledem k mým absolutně nulovým očekáváním vůči filmu, velice příjemné překvapení. Matthew Broderick s Aldou tenhle film táhnou zajímavým směrem a rozhodně jim tato spolupráce svědčila. Samotný děj filmu byl velmi originální, neotřelý, nápaditý, a závěrečná bitva o záchranu vzácné kartičky už je jenom takovou třešinkou na dortu. Aldovy postavy mi bylo chvílemi velmi líto, protože i přes blázniviny, které jeho postava ve filmu vyváděla, to byl vlastně starý pán, kterého toho v životě už mnoho pěkného nečeká a tak se upíná na kartičku, kterou mu kdysi věnoval jeho děda. Opravdu to občas vypadalo, že mě Alda i rozpláče, to se ale nakonec nestalo. Tahle komedie je zkrátka vyvedená a já nemám důvod to dostatečně neocenit, proto s radostí uděluji zasloužené čtyři hvězdy, tahle komedie si to skutečně zaslouží.(5.5.2010)

• Lou_DeLarge

jedna hvězdička je za ty žabí básně(28.4.2013)