GP 506

The Guard Post

The Guard Post

Thriller / Horor / Mysteriózní / Válečný

Jižní Korea, 2008, 120 min

Jedna bonusová hviezdička za Chačaturjanovu valčíkovú Masquerade :-) a pekné snímanie vrátane pokusov o lateral tracking ;-).. Klasická zápletka so skupinkou v ohrození života v bunkroch - bludiskách, na území, kde len vrany,čo vyleteli zo zákruty, zavítajú - v bunkroch pohraničného pásma medzi Kórejskou republikou a Kórejskou ľudovo-demokratickou republikou. Jeden by bol aj ochotný prijať recykláciu situácie, nakoľko za normálnych okolností poskytuje možnosť na vytvorenie krásne klaustrofobickej a paranoidnej atmosféry. Toto ale nie sú normálne okolnosti. G. P. 506 je zbytočne naťahované a nevyužíva potenciál látky. Predsa len, je istá hranica, kedy aspoň pre mňa, tajnostkárstvo prestáva byť napínavé a zvedavosť sa pretaví v miernu nudu. Navyše, označenie "horor"?? Ani raz ma nemyklo :-P. Fakt, slabší priemer.(21.6.2008)

Pustá základna + plno mrtvol a ještě více nezodpovězených otázek = GP506. Film se nejdříve tváří jako horor - scéna se psy mi trochu připomněla "The Thing", ale postupně vykrystalizuje v něco úplně jiného. Technicky dobře zvládnuté, vizuální stránka temného prostředí bunkru působí věrohodně. Akce a krve je také dostatek, to podporuje především hororovou stránku věci. Stopáž je však delší než by musela být, díky flashbackům je děj vlastně zdvojen a až zbytečně natahován. Postupně vám film předhodí části skládanky, nakonec máte celý obraz před sebou a žádné překvapení se bohužel nekoná. (5/10)(26.6.2008)

Zvláštní film, mám rád horory o uzavřeném prostředí kde je skupina lidí, zde to jsou vojáci a panuje zde agresivní virus, který je nutí se navzájem vraždit. Film má dokonce i vysoký rozpočet, perfektní gore scény, fajn akci, super masky, ale prostě dvou hodinová stopáž filmu škodí, našlo se zde pár hluchých míst, napětí jsem zde také velmi postrádal, takže kvůli tempu jsem si film moc neužíval, což je škoda, po formální stránce velice slušná záležitost. 60%(8.3.2015)

Hlavný seržant Noh z "CID" oddelenia, prichádza v doprovode kolegov do jednej z tajných vojenských základní, aby vyšetril niekoľko násobnú brutálnu vraždu 19 vojakov. Celkový stav v pohotovosti bol 21 vojakov, pričom jednému z nich sa podarilo prežiť, ktorý sa vzhľadom k situácii stáva podozrivým číslo 1, 21 prvý je doposiaľ nezvestný. Nakoľko je väčšina dôkazov, či už účelovo alebo nie, na príkaz nadriadených zničená, neostáva vyšetrovateľovi Noh nič iné, ako postupne čítať osobné denníky rôznych vojakov. Podarí za mu tak rozlúštiť tragédiu, ktorá postihla tamojšiu vojenskú základňu? Bohužiaľ, neubehne dlhá doba a bude musieť riešiť omnoho závažnejší problém. Chcel som serióznu zombie drámu, dostal som serióznu zombie drámu. Človek by ale povedal, že v tej 120 minútovej škále dostane viac, ako len pekné masky či skutočne zriedka kedy vložené, aj keď výborne spracované gore zábery. Film ma vďaka príbehu nalákal ako za mlada pouličný cukrár na cukrovú vatu, no čakal som omnoho viac. Akcie je z môjho pohľadu málo. Tá stopáž je skrátka prepísknutá a uberá na pozornosti diváka - 55%(24.9.2015)

Provazce deště bičují bunkr uvnitř demilitarizovaného pásma. Vojenská jednotka vniká do temných chodeb za svitu baterek na samopalech. A kdesi dál tiše prýští na podlahu krev z mrtvých těl... Ano, napjatě očekáváný horror od režiséra R-Pointu je konečně tady. Nadějný kousek, v který jsem doufal, že vleje trochu životodárné tekutiny do žil umdlevajícího korejského horroru. A režisér Kong Su-chang nezklamal. Stejně jako v případě předchozího mysteriózního dílka zůstal svůj, jeho film se v rámci žánru vymezuje, není dopředu čitelný, což je při rozplétání záhady, co se na vojenské základně vlastně stalo, jeho výhoda. GP506 není čistý horror, balancuje na pomezí tohoto žánru a mysteriózního dramatu. Staví na napětí z neznáma, vyhrocených situacích a nechronologickém vyprávění. I přes pár nepravděpodobností se jedná o solidní nadprůměr. Pokud budou mít nové korejské horrory podobnou úroveň, zlobit se ani trochu nebudu. 7/10(21.6.2008)