Americký ninja

• slovenský

Americký nindža

Akční / Dobrodružný

USA, 1985, 95 min

Na Amerického bojovníka (jak byl film tehdy známý v Evropě - to proto, že pojem ninja evropanům tehdy nic neříkal) jsem se podíval po dlouhé době. Pamatuji si ho o něco lépe, jak je nejspíš asi logické, že jako dítěti se mi tenhle druh filmů bude zdát o několik řádů lepší. Na druhou stranu, i dnes dokážu ocenit jeho akčnost, nadsázku, nadchnutí se pro výjimečné situace vyžadující nadlidské úsilí okořeněné pro diváka takřka neznámými východními prvky. Trošku se mi nezdálo, že po poměrně seriózně vystavěném ději se v poslední třetině, nebo v posledních patnácti minutách, film trochu nelogicky lehce zvrhne v obrovská jatka, kde se nehledí, co bude následovat po filmu, tedy, že všechny ty vojáky, řidiče tanků a obsluhovače bazuk čeká vojenský soud. Že se vše vlastně mohlo vyřešit úplně jinak, méně dramaticky. Ale pak by to nebyla taková zábava, samozřejmě. Čili dávám hodnocení přesně mezi třema a čtyřma hvězdičkama. Na rozdíl od tohoto (kde jsem si pár scén z dětství zapamatoval) si další díly nepamatuju ani trochu, takže kdo ví, jak se mi budou líbit, jestli vůbec.(22.8.2015)

• Fallen_One

Ta"bojová umění" co jsem tam "viděl"...vážně to je akčňák a ne parodie? Pokud tohle mysleli vážně tak musím konstatovat, že MacGyver by to zvládl líp. A tím myslím zahrát to i poradit si s těma ninjákama. A za co tu jednu hvězdičku? Za hlášku co mi připomněla Červeného Trpaslíka, konkrétně Krytona: Narozený v den: Neznámý. Rodiče: Neznámé. Bydliště: Neznámé. Nebo tak nějak, ani za řádné zapamatování mi to nestálo.(9.10.2008)

"DOSTAL SPECIÁLNÍ VÝCVIK!" Neříkám, že jsem se u AMERICKÉHO NINJI nenasmál jako už dlouho ne, ale taky jsem se na to že šlo o 20 let starý film slušně bavil, protože i s odstupem času jde o poctivé akční béčko. Už přepadení vojenského konvoje na začátku filmu, kde Dudikoff vrhaným nářadím vyřídí povstalce a násadou od lopaty odrazí šípy ninjů je perfektní ukázka žánru, nemluvě o jeho tanci s ninjovskou přesilou v temném skladišti, kdy zapichuje meče do protivníků a plynule přitom vytahuje jejich kolegům další meče z pochev, aby je vzápětí použil stejným způsobem. Ještě musím zmínit celkem povedenou hudbu, zčásti zrecyklovanou z jiných cannonovských béček MISSING IN ACTION a INVAZE DO USA (to mi připomíná, že původně měl hrát v AMERICKÉM NINJOVI Chuck Norris a je sakra dobře, že v něm nakonec nehrál). Film je také znám pod svým pracovním názvem AMERICKÝ BOJOVNÍK, který můžete najít v jeho traileru. Fanouškům i odpůrcům reaganovského akčního filmu vřele doporučuji výbornou stránku http://www.ruthlessreviews.com/80actionguide.cfm(9.11.2005)

Ach, ta nostalgie. Poprvé jsem tohoto Ninju viděl v Německu v němčině někdy v mých čtrnácti. Do týdne jsem měl šuriken a vyrobeno takových ninjovských bojových hračiček, že by to nejednomu mistrovi bojových umění zamotalo hlavu, než by přišel na to, k čemu to všemu slouží. Ale ta doba je dávno pryč. Později jsem prozřel a zjistil, že to byla jedna velká béčková habaďůra. Takhle černí ninjové vůbec nefungují. Fňuk. ...Jenom ti modří a zelení s červenými puntíky.(21.10.2005)

• JFL

Dnes člověk jen kroutí hlavou nad tím, že zrovna tahle zoufalost se strašlivě mizernými akčními scénami se svého času mohla stát hitem a opěvovanou klasikou pirátské videodistribuce v Československu. Na druhou stranu důvody jsou nasnadě. Ačkoli se "Americký ninja" tváří tuze vážně a heroicky, svým stylem akce a pojetím nindžucu představuje komiksově naivní báchorku mísící akci, exotiku a pseudo mystiku, ze které budou mít oči navrch hlavy malí kluci. Popularitě filmu i celé sérii výrazně pomohla dobová omezenost trhu - Van Damme tehdy u Cannonů teprve žebral o svůj první film a hongkongské filmy se ještě pár let do video distribuce nejen v Evropě nedostaly. A tak se mohla stát hvězda z hereckého dřeváka s nulovým charismatem Michaela Duddikofa a hit z filmu s tuctovými bojovými sekvencemi, kde střih a kamera zkouší zamaskovat nulovou choreografii či fyzické nedovednosti většiny aktérů. O to smutnější je to bilance pro výtečného Steva Jamese, který svou živelností, charismatem, rozvernou nadsázkou a navíc reálnými dovednostmi přeborníka bojových umění zastiňuje Dudlíkofa v každé své scéně. Jenž protože byl černoch, nedostal v osmedesátkovém Hollywoodu prostor na víc než vedlejší role.(3.9.2015)

• - Vo filmovom traileri sa film pôvodne volal "American Warrior", no tesne pred uvedením do kín bol názov zmenený na "American Ninja". (Stefan_M)

• - Ve filmu si ve vojenské ubytovně můžete všimnout vzácného plakátu z roku 1984 rockové kapely KISS. Podle tehdejších zákonů byly tváře členů kapely zakryty. (TomikZlesa)

• - V jedné ze scén Joe (Michael Dudikoff) opravuje auto a má špinavé ruce. Poté jej vyzve Jackson (Steve James) k boji, po němž má Joe ruce zcela čisté. (Raziel811)