Americký ninja

• slovenský

Americký nindža

Akční / Dobrodružný

USA, 1985, 95 min

Na Amerického bojovníka (jak byl film tehdy známý v Evropě - to proto, že pojem ninja evropanům tehdy nic neříkal) jsem se podíval po dlouhé době. Pamatuji si ho o něco lépe, jak je nejspíš asi logické, že jako dítěti se mi tenhle druh filmů bude zdát o několik řádů lepší. Na druhou stranu, i dnes dokážu ocenit jeho akčnost, nadsázku, nadchnutí se pro výjimečné situace vyžadující nadlidské úsilí okořeněné pro diváka takřka neznámými východními prvky. Trošku se mi nezdálo, že po poměrně seriózně vystavěném ději se v poslední třetině, nebo v posledních patnácti minutách, film trochu nelogicky lehce zvrhne v obrovská jatka, kde se nehledí, co bude následovat po filmu, tedy, že všechny ty vojáky, řidiče tanků a obsluhovače bazuk čeká vojenský soud. Že se vše vlastně mohlo vyřešit úplně jinak, méně dramaticky. Ale pak by to nebyla taková zábava, samozřejmě. Čili dávám hodnocení přesně mezi třema a čtyřma hvězdičkama. Na rozdíl od tohoto (kde jsem si pár scén z dětství zapamatoval) si další díly nepamatuju ani trochu, takže kdo ví, jak se mi budou líbit, jestli vůbec.(22.8.2015)

• Radyo

Asi bych měl varovat před všemi filmy, které začínají slovem "Americký" a mají označení "akční". Ne, že by to snad byly úplné propadáky, ale vesměs jsou tak jednoduchoučké a slabomyslné, že i dítě z mateřské školky by už po 5 minutách filmu dokázalo odhadnout, jak to skončí. Michael Dudikoff coby akční hrdina vypadá docela toporně.(19.7.2002)

Dudikoffa moc nemusím, ale Americký ninja je jeden z mých nejlepších filmových zážitků z dob mého dětství. Jsem rád, že si ho i dnes mohu pořádně vychutnat, i když to možná ztracením dětské fantazie trochu ztratilo to kouzlo. Akce není zas nejhorší, film má dobrý příběh a takový Steve James ve filmu pěkně vynikl.(26.3.2014)

Těžko říct jestli je lepší Pomsta nebo tento film. Každopádně má zajímavý příběh, vtipné scény a dobrou vojenskou hudbu. První akčňák, který jsem kdy viděl (tehdy dabováno Alfrédem Strejčkem pro muže a ženským hlasem). Ani dnes jim nepohrdnu...Dudikoff není velký herec, ale to po něm ani nemůžeme chtít. Sluší mu role "chasníků", kteří raději pohrdavě kouknou než řeknou a své schopnosti nedemonstrují není-li to nutné. Z veliké nostalgie dávám 5*, jinak objektivně samozřejmě 3*, max. 3,5*.(6.12.2006)

• kingik

Já, až se budu cítit ohrožen, si jedině najmu Michaela Dudikoffa, ne Van Damma, ale Dudikoffa, protože jedině on se svými nepřesvědčivými karatistickými otočkami a kopanci dokáže spolehlivě ochránit, dokonce se vyhne kulkám efektním kotrmelcem, aniž by si ušpinil záda. Příběh sympatického armádního šoféra Joea Armstronga, který zachrání dceru velitele základny před útokem ninjů, kteří vyrábějí a pašují drogy, je dost naivní. Ostatně chtít po režisérovi Samu Firstenbergovi dobře zvládnutou akci v inteligentním balení je téměř nemožné, ale i tak je tento film pro někoho kultovní záležitostí. Z Firstenbergovi režie přímo číší zapálení pro akční film, proto se mu dá odpustit občasný stín kamery v záběru nebo jiné technické nedokonalosti, ale ona ta naivita postupně tak nějak tolik nebaví jako dřív a kouzlo filmu se nenávratně vytratilo. Dneska už prostě tento akční film neobstojí. Snaha ovšem byla.(8.12.2009)

• - Několik hudebních motivů bylo použito z filmu Enter the Ninja (1981), produkovaným taktéž společností Cannon Films. (TomikZlesa)

• - Když Joe (Michael Dudikoff) opouští základnu skokem na motorce, je jasně vidět, že na stroji sedí kaskadér, nikoliv Dudikoff. (Raziel811)

• - Ve filmu si ve vojenské ubytovně můžete všimnout vzácného plakátu z roku 1984 rockové kapely KISS. Podle tehdejších zákonů byly tváře členů kapely zakryty. (TomikZlesa)