Americký ninja

Americký nindža

Akční / Dobrodružný

USA, 1985, 95 min

• lskala

Nedávno jsme doma s kamarádama popíjeli a sledovali kvaldu na MS ve fotbale. Když fotbal skončil, přepnuli jsme na báječnou TV Nova a ta nezklamala. :-) Akorát začínal "Émerický nindža"! Takhle jsem se dlouho nenasmál. Škoda, že to nebyl záměr, páč kdyby točili komedii, tak je to za jasný 5*. :-D Nevím, jestli to bylo tím pivem, ale na konci 80 let to vypadalo uplně jinak. Tehdy to byl po Krvavým sportu druhej nejslavnější akčňák. 15% - 1*(3.12.2009)

Tak tady funguje nostalgie jak mamut. Vzpomínám na ty časy, kdy tyhle akční bé frky byli doslova šlágrem piratských VHS. Osobně trošku nechápu, proč se Míša Dudikoff vytratil s akčního povědomý. Nemyslím si, že by na tom byl akčně hůř než jeho známější kolegové JCVD nebo třeba Dolph Lundgren, jestli nebyl tak ambiciozní a vytrvalej při pobíhání za producentama a nebo jeho agent stál za hovno, těžko říct. Mrzí mě, že si na něj Sly nevzpoměl při castingu na svůj projekt "rádoby 80léta" Postradatelní, protože ať to je jak chce, Míša je akční iknou akce 80.let a právě tady první díl Americkýho nindžáka je kultovní zážitost dávno zašlých časů. Prostý děj, ještě prostější dialogy, ale na druhou stranu dobrý souboje a sympatický nádech naivity a jednoduchosti.(11.1.2012)

Pro mě velkolepá klasická zábava. Steve James byl pro mě tím nejlepším hercem,který dokázal svoji postavu zahrát. Pěkné souboje,Fistenberogovi ninja filmy jsou skvělý,není to nostalgie,spíše dobře udělané béčko. Techniky a zbraně tu dostaly prostor,dobrá hudba. Co více,tohle byl začátek dobré série.(16.5.2006)

To ešte točil Dudikoff akčné béčka, na ktoré sa dalo pozerať. Aspoň v prípade akcie je toto béčko plne porovnateľné s van dammeovkami, lungrenovky či seagalovkami. Príbeh ala stratené decko s ninja výcvikom síce už týchto kvalít nedosahuje, ale ani neurazí. Ešte potešia šmrcovná bruneta, Steve James ako čierny Rambo a komicky seržant ala sused Trevor zo seriálu Alf - "ja som bol sežant, ešte ked ste vy neboli na svete" - no nie je to závideniahodná vojenská kariéra? Nostagia u mňa nehrozí - videl som to prvýkrát.(19.7.2016)

• JFL

Dnes člověk jen kroutí hlavou nad tím, že zrovna tahle zoufalost se strašlivě mizernými akčními scénami se svého času mohla stát hitem a opěvovanou klasikou pirátské videodistribuce v Československu. Na druhou stranu důvody jsou nasnadě. Ačkoli se "Americký ninja" tváří tuze vážně a heroicky, svým stylem akce a pojetím nindžucu představuje komiksově naivní báchorku mísící akci, exotiku a pseudo mystiku, ze které budou mít oči navrch hlavy malí kluci. Popularitě filmu i celé sérii výrazně pomohla dobová omezenost trhu - Van Damme tehdy u Cannonů teprve žebral o svůj první film a hongkongské filmy se ještě pár let do video distribuce nejen v Evropě nedostaly. A tak se mohla stát hvězda z hereckého dřeváka s nulovým charismatem Michaela Duddikofa a hit z filmu s tuctovými bojovými sekvencemi, kde střih a kamera zkouší zamaskovat nulovou choreografii či fyzické nedovednosti většiny aktérů. O to smutnější je to bilance pro výtečného Steva Jamese, který svou živelností, charismatem, rozvernou nadsázkou a navíc reálnými dovednostmi přeborníka bojových umění zastiňuje Dudlíkofa v každé své scéně. Jenž protože byl černoch, nedostal v osmedesátkovém Hollywoodu prostor na víc než vedlejší role.(3.9.2015)

• - Vo filmovom traileri sa film pôvodne volal "American Warrior", no tesne pred uvedením do kín bol názov zmenený na "American Ninja". (Stefan_M)

• - Ačkoliv se Joe (Michael Dudikoff) ve filmu objevuje od samotného začátku, poprvé promluví až ve 14 minutě. (Žralok)

• - V jedné ze scén Joe (Michael Dudikoff) opravuje auto a má špinavé ruce. Poté jej vyzve Jackson (Steve James) k boji, po němž má Joe ruce zcela čisté. (Raziel811)