Z americké vojenské základny na Filipínách vyjíždí armádní konvoj. Za volantem jednoho z náklaďáků sedí nemluvný nováček Joe Armstrong (Michael Dudikoff), který vstoupil do služby, aby po jakési potyčce nemusel do vězení. Konvoj je přepaden povstalci a jediný Joe, když uvidí, jak jeden z útočníků udeřil dceru velitele základny cestující s konvojem, se postaví útočníkům na odpor. Kapitulující vojáci následují jeho příkladu a povstalce přemohou, vzápětí jsou ale povražděni skupinou ninjů vedených zabijákem Černou hvězdou, pracujícím pro místního boháče Ortegu. Unikne jim pouze Joe ovládající bojové umění ninjů a dívka, které následný útěk džunglí sblíží. Po návratu na základnu se ale Joe stává podezřelým ze spolupráce s útočníky, pro Ortegu se svým dalším pátráním po skutečných pachatelích stává nepohodlným a tak se jej rozhodne zbavit.

Jeden z dnes už klasických ninja filmů společnosti Menahema Golana a Yorama Globuse CANNON (dále např. NINJA PŘICHÁZÍ, NINJOVA POMSTA, NINJOVA NADVLÁDA), který se dočkal dalších čtyř volných pokračování. CANNON se v 80. letech zaměřoval na produkci levných béčkových titulů s Charlesem Bronsonem (PŘÁNÍ SMRTI III, IV), Chuckem Norrisem (MISSING IN ACTION II, III), Jeanem-Claudem Van Dammem (KRVAVÝ SPORT, KICKBOXER) či Davidem Bradleym, který Dudikoffa nahradil v dalších dílech AMERICKÉHO NINJI. Před kamerou ve své průlomové roli nová krev CANNONu po Sho Kosugim Michael Dudikoff, za kamerou veterán Sam Firstenberg (NINJOVA POMSTA, NINJOVA NADVLÁDA, CYBORG COP, AMERICKÝ SAMURAJ, DELTA FORCE III). (choze)

Enšpígl

Tak tady funguje nostalgie jak mamut. Vzpomínám na ty časy, kdy tyhle akční bé frky byli doslova šlágrem piratských VHS. Osobně trošku nechápu, proč se Míša Dudikoff vytratil s akčního povědomý. Nemyslím si, že by na tom byl akčně hůř než jeho známější kolegové JCVD nebo třeba Dolph Lundgren, jestli nebyl tak ambiciozní a vytrvalej při pobíhání za producentama a nebo jeho agent stál za hovno, těžko říct. Mrzí mě, že si na něj Sly nevzpoměl při castingu na svůj projekt "rádoby 80léta" Postradatelní, protože ať to je jak chce, Míša je akční iknou akce 80.let a právě tady první díl Americkýho nindžáka je kultovní zážitost dávno zašlých časů. Prostý děj, ještě prostější dialogy, ale na druhou stranu dobrý souboje a sympatický nádech naivity a jednoduchosti. ()

Radyo

Asi bych měl varovat před všemi filmy, které začínají slovem "Americký" a mají označení "akční". Ne, že by to snad byly úplné propadáky, ale vesměs jsou tak jednoduchoučké a slabomyslné, že i dítě z mateřské školky by už po 5 minutách filmu dokázalo odhadnout, jak to skončí. Michael Dudikoff coby akční hrdina vypadá docela toporně. ()

Gemini

Filmová klasika mého dětství. Poměrně originální hrdina, efektní bojové scény, ninjové na každém kroku, příjemná hudba....ale co si budeme nalhávat - je to béčko. Sice s efektními, ale před divákem se zdravýma očima nemožně trapnými souboji. Ale who gives a damn? Tenkrát na kazetě s německým dabingem přes který kdosi vyblil jednohlasý český překlad to bylo NĚCO! ()

novoten

Ačkoli dnes Michaela Dudikoffa považuji za naprosté herecké dřevo, tak první díl z téhle nesmyslné série jsem měl v dětství upřímně rád a považoval jsem ho za vydařený akční film. Dnes mi v hlavě zůstali už jen ninjové, trénující po skupinkách bojová umění a mající barevně odlišené úbory, což je trochu málo. ()

Superpero

Poctivá "osmdesátka" se vším všudy. Michael Dudikoff opravdu hraje jak pornoherec a když měl kýbl na hlavě tak mě fakt rozesmál. Ze začátku jsou akční scény založeny na tom že je všude plno vojáků ale nestřílej aby je mohl Dudikoff zmlátit. Později přichází na řadu ninja bitky, které v dnešní době působí fakt uboze a směšně. Nejlepší je ale hlavní ninja záporák kterej má snad víc funkcí než Bobba Fett. For example: plamenomet, minisamopal, mizení a dokonce i laser!!!!!!!! Jenže tím laserem bohužel zničí jen ňákej květináč. Prostě skvělá zábava pro fanoušky akčních béček, mezi které se hrdě počítám. ()

• Michael Dudikoff pred začatím filmovania neovládal bojové umenie. (Stefan_M)
  • Režisér Sam Firstenberg v jednom z interview uviedol, že Americký Ninja je jedným z jeho dvoch najobľúbenejších filmov (ten druhý je Breakin' 2: Electric Boogaloo), ktoré režíroval - kvôli naivite, skutočnému priateľstvu, láske a mladíckym ideálom, ktoré film obsahuje. (Stefan_M)