Krásky a tajemství – tak přece začínají všechny filmy noir. Dánský sebereflexivní thriller. Základem postmoderního a sebereflexivního thrilleru dánského režiséra Oleho Bornedala je otázka, jaké jsou osudy postav mimo to, co nám z nich film ukáže, a jak si k figurám automaticky dosazujeme příběhy na základě diváckých či čtenářských zkušeností.
Během dopravní nehody potká forenzní fotograf Jonas tajuplnou Julii. Když ji posléze navštíví v nemocnici a je jejími příbuznými považovaný za jejího přítele Sebastiana, začne se propadat do víru lží a fikcí, který sám přiživuje. Jelikož o Sebastianovi nic neví a dívka trpí ztrátou paměti a následkem šoku i dočasnou ztrátou zraku, vezme na sebe Jonas identitu, kterou si sám vymodeluje na základě svých nenaplněných snů. Paralelní fiktivní život se pro něho stává únikem před každodenní prací, usedlým rodinným životem i porouchaným autem. Jenže Sebastianova realita je zásadně odlišná od toho, co si Jonas vybájil, a začne ho záhy dohánět.
Důmyslný scénář reflektuje principy noirových krimi příběhů. Ty také ve svém základu často stojí na vypravěči, jenž svému okolí a druhým postavám přiřazuje domnělé příběhy, které jsou postupně konfrontovány s realitou.
Scenárista a režisér Ole Bornedal snímkem Pouze další love story potvrdil své kvality jednoho z nejoriginálnějších tvůrců současnosti, kteří ve svých filmech reflektují a dekonstruují narativní principy klasických žánrů. Mezinárodně na sebe upozornil již v roce 1994 filmem Noční hlídač, který o tři roky později přepracoval pro americký trh do filmu Hlídač mrtvých. Z jeho dalších snímků získal nadšené ohlasy především moderní morytát Zbav nás od zlého z roku 2009. (Česká televize)

Trailer

RomanHyde

Když zde napíšu, že Dánové umí, nebude to nic nového pod sluncem. Zde opět potvrzují velké filmařské kvality své malé zemičky. Rozjezd snímku je naprosto vynikající a připravuje nás na velké finále.. mezi tím, se ovšem film vyklidňuje takovým klasickým klidem před bouří, v podstatě opravdu love story a vlastně i zapomeneme, že sledujeme thriller. Ten se však ke konci opěř probudí k životu. Tohle činí snímek vyjímečným.. střídají se v něm "motivy" a hezky si s dívákem pohraje. Technická stránka snímku, zejména úvodní sekvence se "zadní projekcí" jsou úžasné. Scény nehody, snové scény, herecké výkony, to vše je na špičkové úrovni. Tak trochu jiná love story je opravdu jiná.. je prostě severská a myslím, že nám velmi blízká. Doporučuji ! ()

dormouse

Film začíná jako psychologické drama, pak se převtělí do kriminálního příběhu, aby skončil na bouřlivých vlnách psychothrilleru. Kupodivu tato zdánlivá nevyhraněnost stylu není na škodu filmu. Herecké výkony skvělé. Úžasné scény, kdy dva kriminalisté diskutují v pitevně nad nevábnými těly mrtvol a v pozadí pracovník pitevny usilovně piluje lebku či mohutnými kleštěmi otevírá dutinu hrudní. A jen tak na okraj: není divu, že v Dánsku vznikají těžká dramata plná incestních vztahů, když rodiče nechají 7 leté sourozence opačného pohlaví spát v jedné postýlce ve vzájemném obětí. Leda by to byl režisérův záměr zasadit sémě nesouladu do atmosféry rodinné pohody-jakby říkal: hle hle, čeho všeho se můžeme v budoucnu nadít. ()

mat.ilda

Parádní dramatický základ v úvodu na sebe začal zbytečně vršit absurdní prvky krimi a thrilleru, což mně spolu s podivně naroubovaným Sebastianem a ujetým chováním osob z okolí Juliiny rodiny i nemocničního personálu dost narušilo hranici uvěřitelnosti. Vše, mimo sebe, tak musel zachraňovat Jonas se svou krizí středního věku a skvělá kamera, která mně v kombinaci s hudbou připravila několik slušných zážitků. P.S. Taky jste čekali, že Jonas každou chvíli spustí: "Když se u nás chlapi poperou... "? :-) ()

noctambule

Perfektní začátek, který mě ihned vtáhl do děje. Hlavní hrdina touží být od mala fotografem, chce fotit krásy světa, místo toho fotí mrtvoly. Ukázka toho, jak se sny sráží s realitou:-) Temná severská atmosféra, místy brutální, absurdní, tragikomická. Škoda, že ten závěr to zabil, doslova. Název film plně vystihuje. ()

jhrasko

Fenomenálny prológ + hodne skvelých autorských a vizuálnych nápadov nakombinovaných (ALE) s takým scenáristickým polotovarom, ktorý by som si nekúpil ani za 49Kč, ani v romantickej edícii za 99Kč. Verím na krízu stredného veku, neverím ale na nesúdnosť vo chvíľach, v ktorých rozum volá po záchrane a po červenej na semafóre. ()