Rebelka

Neskrotná

Brave

Animovaný / Fantasy / Akční / Dobrodružný / Komedie

USA, 2012, 90 min

Rebelka je sice možná film dětinský, humor je jednoduchý a místy hloupoučký, ale to ještě neznamená, že to nemusí fungovat. Navíc myslím, že vyčítat dětinskost a jednoduchost u animované pohádky, asi není úplně na místě. Nejdůležitější je, že jsem se bavila od začátku do konce. Rebelka je moc příjemná pohádka, navíc se snažila vybočit z trendu současných moderních animovaných pohádek a pokusila se navrátit ke starým klasikám, to moc oceňuji. Dalšímu zhlédnutí někdy se nebudu bránit.(4.11.2012)

Musím předeslat, že Brave jsem viděl v originálním znění bez titulků v kině plném malých capartů, a jelikož se ve filmu silně hraje na velice výrazný skotský přízvuk, jsem si skoro jistý, že mi uteklo pár vtipů. To ale na mém výsledném dojmu nic nemění, za poslední dva měsíce jsem viděl dvě pixarovky (předtím výtečné Toy Story 3), a ač je ta první diváky hodnocená mnohem příznivěji, Brave se mi líbilo zrovna tak. Příběh je již celkem dobře prozkoumaný mnohými filmy (matka a dcera si zkrátka nerozumějí a nějaký ten menší či větší dějový zvrat je přivede k rozumu), to ale vůbec nevadí, navzdory jednoduchosti a relativní klišovitosti dokáže vyvolat bez problémů celou škálu emocí (očividně i včetně nefalšovaného dětského strachu, soudě podle zděšených výdechů předpubertálních návštěvníků kina) a onen zvrat je tentokrát pro mě přímo lahůdkový. Veskrze Brave není nikterak originální, ale je narvaná gagy a převážně i sympatickými postavami, zahřeje u srdce a je to skutečná vizuální orgie. Zbývá už tak dodat jen dvě věci. Zaprvé, být dívkou, chci mít vlasy jako Merida. Zadruhé, rád obětuji nemalý peníz pro toho, kdo mi sežene vyřezávané suvenýry čaro... mhmm... řezbářky(31.8.2012)

Jech, kdyby mě zajímaly ultraraněné cytečki fňukajících privilegovaných slečinek, které nemají žádné skutečné problémy a potřebují si jen víc rozumět s rodičema, aby z nich nebyly tak děsně nesnesitelné krávy, tak jdu na Tumblr a nekoukám na film. Ale ten zrzavej mop na podlahu chci, o tom žádná. Třetí hvězda za posledních deset minut.(19.8.2014)

Celkem nezáživný děj se světlejšími okamžiky. Samotnou mě překvapilo, že mi v samém závěru ukápla slza, ačkoli si film nedovedl vybudovat silnější pouto k postavám, všechny na mě působily tak nějak plasticky, včetně rebelky, jejíž hlas v podání Kelly Macdonald mi moc nesedl, zněla mi ušišlaně jak Lucinka Vondráčkovic... Jinak jde ale o solidní jednohubku, u které jsem se párkrát i docela pousmála. Nad čím jsem se ale moc nepousmála bylo tentokrát 3D: *** které na mě oproti jiným animákům působilo dost chabě a nezajímavě. Kór u filmu s takovým plakátem bych čekala nějaký ten pěkný efekt apod, ale bída bída... Kvalit takového Tangled nedosahuje ani za mák. Ve filmu se tahle princeznička možná snažila vybočit z řady, v reálu je ale průměrná ve všech směrech. Lepších 60%(15.12.2012)

Sázka na jistotu se tvůrcům vyplatila, nevymýšleli žádný nový svět, ale vzali pěknou pohádku, a i přes pár much jsem po Jak vycvičit draka a Na vlásku viděl jeden z nejlepších animáků. Od Pixaru spolu s Příšerkami možná vůbec nejlepší. Film těží z krásných animací postaviček, které umí vyjadřovat emoce, z humoru, který stojí na jejich současné svérázné mluvě, za kterou by se nemusel stydět ani leckterý slušnější středoškolák, a pak na samotné postavě Rebelky, které mi teď, když se zpětně zamyslím, svým chováním připomíná rozpustilou Rapunzel z Na vlásku. Plus ta medvědice, prostě zábava! Někdy ve dvou třetinách přejde zábava v kýčovitou chvilku, kdy se mají všichni rádi, a pak přes špetku napětí do dojemného konce, kdy leckomu ukápne i slza. Podle mě je to dobré pokoukání pro děti (byť místy trochu děsivé) i dospělé. A dokonce musím uznat, že mě bavil i dabing – král Heřmánek byl parádní a Merida jakbysmet. # 2. zhlédnutí doma v původním znění mě utvrdilo, že je to moc povedený a vtipný animák; a dokonce mi víc seděl v češtině. # [viděno: kino, 3D, dabing] # příběh 7 | hudba 7 | humor 5 | akce 4 | napětí 2 | pustil bych si znovu 8(16.8.2012)

• - Žádný ze záběrů, který byl použit v prvním traileru, nebyl použit ve filmu. (Foox)

• - Film se stal nejdražším snímkem v historii studia Pixar. Rozpočet se vyšplhal na 210 000 000 amerických dolarů, a o 10 000 000 amerických dolarů tak překonal rozpočty snímků Toy Story 3: Příběh hraček (2010) a Auta 2 (2011). (Dlee)

• - „Neskrotná je o tínedžerke trpiacej hľadaním samej seba, ktorá si vytvára vlastný osud,“ prezradil režisér Mark Andrews a ďalej dodal: „Aby som bol konkrétnejší, je o Meridinom zápasení a zmierovaní sa s tým, ako kontrastne ju vidí svet, a ako sa vidí ona sama. Hlavnou témou je byť statočným, nájsť odvahu urobiť niečo. Merida je veľmi nebojácna postava – zlieza útesy, strieľa šípy, bojuje s medveďmi – ale v skutočnosti je najväčšia odvaha tá, ktorá je v srdci.“ (Sufferer)