Rebelka

Neskrotná

Brave

Animovaný / Fantasy / Akční / Dobrodružný / Komedie

USA, 2012, 90 min

,,JSOU TACÍ, KTEŘÍ ŘÍKAJÍ, ŽE OSUD JE NĚCO, NAD ČÍM NEMÁME KONTROLU. ŽE OSUD NENÍ NÁŠ VLASTNÍ. ALE JÁ VÍM SVÉ.…..“ /// Princezna rebelka, Robin Hood v sukni (ne debile, nedává chudejm, jen umí střílet…) co nezakládá punkovou kapelu, ale nechává začarovat a pak zase vodčarovat mámu. Pohádka o lásce parchanta k mamince je bez úchylnejch písniček, ničím nezdržuje a jen vypráví a baví. Dítko se bavilo, žena slzu uronila … a já bych řek, že to asi stačí nejen dětem, ale i mě. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Holka se nám chystá zdrhnout z baráku. Žádnej ze všech tří princů ji není dost dobrej. 2.) Mám rád animáky, jen ty písničky mě kapku serou! 3.) Furt přermejšlím, kdo všechno by mohl bejt mámou Johna Josepha Lydona. 4.) Thx za titule ,,Sagittario“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ *(4.11.2012)

Au, neříkal Disney, že nechá mágům z tajného bratrstva Pixaru zcela volnou ruku? Protože tady to už tak nevypadá. A rozhodně to není změna k lepšímu. Ještě trochu více stmelování a všechna ta fantazie a cit pro vyprávění dětského a přitom tak dospělého příběhu navždy zanikne. Tady to naštěstí ještě stále není tak vidět, a už jen za postavu Meridy musí být hvězda navíc. Už dlouho jsem neviděl tak skvěle vytvořenou postavu, jak vzhledově (ty Vlasy!!!), tak povahově. A vizuál čerpající ze Skotska je taktéž stále daleko před všemi ostatními protivníky. To a ta atmosféra hvozdů a temných zřícenin zcela překrývá ty infantilní postavičky, slabou zápletku (nebo alespoň motiv), přílišné tlačení na rodinné hodnoty a písničky. A věřím, že u jedné scény děti asi museli pěkně vřískat :)) To oceňuji(9.9.2012)

Celkem nezáživný děj se světlejšími okamžiky. Samotnou mě překvapilo, že mi v samém závěru ukápla slza, ačkoli si film nedovedl vybudovat silnější pouto k postavám, všechny na mě působily tak nějak plasticky, včetně rebelky, jejíž hlas v podání Kelly Macdonald mi moc nesedl, zněla mi ušišlaně jak Lucinka Vondráčkovic... Jinak jde ale o solidní jednohubku, u které jsem se párkrát i docela pousmála. Nad čím jsem se ale moc nepousmála bylo tentokrát 3D: *** které na mě oproti jiným animákům působilo dost chabě a nezajímavě. Kór u filmu s takovým plakátem bych čekala nějaký ten pěkný efekt apod, ale bída bída... Kvalit takového Tangled nedosahuje ani za mák. Ve filmu se tahle princeznička možná snažila vybočit z řady, v reálu je ale průměrná ve všech směrech. Lepších 60%(15.12.2012)

Rebelka u mě neprohrává kvůli disneyovským klišé, spoustě z nich se úspěšně vyhýbá. Prohrává díky překotnosti. Pohybu, sdělení, prožitku. Pixar u mě vždy bodoval i díky klidu hraného filmu, bohužel, osmdesátiletá slapsticková tradice hollywoodských animáků se zásadou "vždy se musí všechno neustále hýbat, jinak to není animovaný film", tentokrát Rebelku a Pixar pohltila také.(28.11.2012)

Scenár je hrozný. Pixar mal v tomto prípade ozaj - vzhľadom na svoje renomé a takmer 190 miliónový rozpočet - lepšie zapracovať na scenári. Chcem dať 80%, ale ak mám byť úprimný, nemôžem. Som ale rád, že Neskrotná vznikla - určite je to lepšie, ako Autá 18. Som vďačný za peknú rozprávku s niekoľkými vtipnými, dojemnými a strhujúcimi scénami. Ale 80% nedám.(10.2.2017)

• - O projektu bylo původně uvažováno jako o seriálu. (Beckett51)

• - V pořadí třináctý celovečerní film studia Pixar. (Vlk17)

• - Merida osloví matku slovem „mami“ celkově 48x. (Mydlivoj)