Rebelka

Neskrotná

Brave

Animovaný / Fantasy / Akční / Dobrodružný / Komedie

USA, 2012, 90 min

Že by emancipace konečně pronikla i do animáků? Merida představuje zřejmě první disneyovskou hrdinku, jejíž životní spokojenost není vázána na prince ani jinou mužskou postavu. Byť k tomu film zpočátku, kdy se dívčina svéhlavost projevuje zejména „mužským“ chováním, zdánlivě směřuje. V předurčené úloze poslušné holčičky nedokáže naplnit svou touhu po volnosti, vyjadřovanou divokou jízdou na koni. Ženské šaty, v nichž musí mít schované své ohnivé vlasy a které jí brání v pohodlné lukostřelbě, viditelně dusí její pravou povahu. K jejímu zmužštění přispívá absence ženského vzoru, který by mohla následovat. Obklopují ji jenom stereotypizované obrazy ženství (dobrosrdečná služebná, upjatá matka), jejichž role v procesu dívčiny proměny je ale nakonec překvapivě významnější než role mužských nápadníků, kteří jsou (doslova) jen za MacGuffiny. Merida si možná víc rozumí s otcem, ale ten, natrvalo zakletý v minulosti, kdy se (ne)slavně utkal s medvědem, pro ni není výraznou inspirací. Tou se stává matka. Příznačně teprve poté, co je prostřednictvím její metamorfózy ozřejměna skutečná role ženy v patriarchátu – ženy jsou kořistmi, muži lovci. Jenom společnými silami mohou Merida s matkou toto nastavení změnit. Ústřední konflikt sice stejně jako v mnoha mateřských melodramatech vyplývá z dceřina nerespektování matky, jeho řešení se ale většině melodramatickým klišé úspěšně vyhýbá. Emblematická scéna, ve které je Merida kvůli záchraně jednoho z rodičů nucena spojit to, kým by být měla s tím, kým by být chtěla (vyšívání na koni), je poměrně vyzrálá nejenom na animovanou pohádku. Radost z dospělosti přístupu k ženské postavě tlumí infantilita vyprávění. U Pixaru dříve nebylo zvykem, aby se od práce na vývoji postav a prohlubování zápletky neustále odbíhalo k atrakcím. V akci (nebo rovnou akcí) je řešeno téměř vše důležité. Hladká návaznost řetězce akčních scén, důraz na to, ať je stále nač koukat a čím se bavit, neponechává prostor a čas pro trvanlivější emoce. V jistém směru zlomové poznávání dosud výhradně mužského území z ženského úhlu pohledu je tak hlavně rychlou zábavou, jejíž pravá hodnota zaniká pod hromadami akčního a komického blbnutí. 75% Zajímavé komentáře: berg.12, Macejko, MartinezZ, Allia(30.12.2012)

Stylová pohádka, která se po vizuální stránce povedla nejlépe jak mohla. 3D všemu dodá ještě hezčí pohled. Emoce fungují a hudba je od začátku výborná. Každý rok vychází pár animovaných snímků a tento patří mezi ty nejlepší. Mohla být trošku lepší zápletka, protože občas nudila, ale pro mladé diváky potěšující. Jde o pohádku, tudíž bych to tak měl brát.. 8/10 = 85%(25.8.2012)

Jsem překvapený, jak moc se mi to líbilo. Pěkný příběh, perfektní animace, super atmosféra. A nenásilně "výchovné". Možná ne tak nápadité a originální jako předchozí filmy od Pixaru, ale pořád je to velmi příjemný, kvalitní animák. Čekal jsem nudnou variaci na "princezna si má vzít ošklivého prince, ale chce chudého vesničana", dostal jsem dojemnou pohádku o vztahu mezi dcerou a matkou. Za mne spokojenost.(1.12.2012)

První půlka byla dost infantilní, zrzavý trojčata mě vyloženě srali, a prostě mě to vůbec nebavilo. Potom se to ale zvrhne v docela wtf zápletku a poslední půlhodinka je už o level výše. Mytologie konečně začne klapat a ke konci jsem byl docela dojatej. Jinak animace je hezká a ty její vlasy vypadají opravdu jak reálný. Skvělá práce.(25.1.2014)

Rebelka je, stejně jako ostatní Pixarovské počiny, technicky dokonalá a nápaditá v detailech a stejně jako Disneyovské filmy patřičně uhlazená a předvidatelná. Už neposouvá žádné hranice, nevymýšlí nové světy, ale i to v tomhle případě stačí na nadprůměr v dnešním animovaném filmu. Vedlejší postavy a dětské vtípky nejsou trapné, narozdíl od takového Turba a na (moje oblíbené) keltské fantasy prostředí vypiplanané do nejmenšího detailu je prostě radost pohledět. Navíc hlavní hrdinka je sympaťačka až na půdu a film ani na vteřinu neztratí spád.(10.12.2013)

• - Film se stal nejdražším snímkem v historii studia Pixar. Rozpočet se vyšplhal na 210 000 000 amerických dolarů, a o 10 000 000 amerických dolarů tak překonal rozpočty snímků Toy Story 3: Příběh hraček (2010) a Auta 2 (2011). (Dlee)

• - Ústřední píseň filmu „My Spirit Flies“ v českém překladu „Kdy vzlétnu já“ nazpívala Lucie Vondráčková. Ostatní písně, které ve filmu zazní, v českém překladu nazpívala Radka Fišarová. (funhouse)

• - Šachy v Meridině pokoji jsou slavné Lewisovy šachy, nalezené ve skotsku roku 1831. (HellFire)