Rebelka

Neskrotná

Brave

Animovaný / Fantasy / Akční / Dobrodružný / Komedie

USA, 2012, 90 min

Stylová pohádka, která se po vizuální stránce povedla nejlépe jak mohla. 3D všemu dodá ještě hezčí pohled. Emoce fungují a hudba je od začátku výborná. Každý rok vychází pár animovaných snímků a tento patří mezi ty nejlepší. Mohla být trošku lepší zápletka, protože občas nudila, ale pro mladé diváky potěšující. Jde o pohádku, tudíž bych to tak měl brát.. 8/10 = 85%(25.8.2012)

Musím předeslat, že Brave jsem viděl v originálním znění bez titulků v kině plném malých capartů, a jelikož se ve filmu silně hraje na velice výrazný skotský přízvuk, jsem si skoro jistý, že mi uteklo pár vtipů. To ale na mém výsledném dojmu nic nemění, za poslední dva měsíce jsem viděl dvě pixarovky (předtím výtečné Toy Story 3), a ač je ta první diváky hodnocená mnohem příznivěji, Brave se mi líbilo zrovna tak. Příběh je již celkem dobře prozkoumaný mnohými filmy (matka a dcera si zkrátka nerozumějí a nějaký ten menší či větší dějový zvrat je přivede k rozumu), to ale vůbec nevadí, navzdory jednoduchosti a relativní klišovitosti dokáže vyvolat bez problémů celou škálu emocí (očividně i včetně nefalšovaného dětského strachu, soudě podle zděšených výdechů předpubertálních návštěvníků kina) a onen zvrat je tentokrát pro mě přímo lahůdkový. Veskrze Brave není nikterak originální, ale je narvaná gagy a převážně i sympatickými postavami, zahřeje u srdce a je to skutečná vizuální orgie. Zbývá už tak dodat jen dvě věci. Zaprvé, být dívkou, chci mít vlasy jako Merida. Zadruhé, rád obětuji nemalý peníz pro toho, kdo mi sežene vyřezávané suvenýry čaro... mhmm... řezbářky(31.8.2012)

// Distribútor: Buena Vista // Počet premietajúcich kín v USA: 4164 // Otvárací Víkend USA: $66,323,594 // Štúdio Pixar sa konečne rozhodlo dosadiť ženu ako hlavnú postavu a myslím si, že tento krok bol veľmi vydarený a prospešný. Tak veľmi sa mi filmu Brave páčil, že mu jednoducho nemôžem nič vytknúť a ak by som mal na oplátku niečo pochváliť, tak určite nádherný soundtrack a dokonalú animáciu.(13.11.2012)

Zklamáni bylo Ice Age 4, taky epileptický Madagaskar, pohádky na, které sází celé lidstvo, ehm. A ti to tak pojebou! No nezkrotná Rebelka ve mně vzbudila nostalgickou vzpomínku na kino s dřevenými sedačkami a prošedivělými potahy, kde jediná klima byli otevřené dveře a já v útlém veku sledoval na starém prošedivělém poměrně obrovském (na tu dobu) plátně lvího krále, či nějakého toho mravence. Celá škola za ručičky svorně v řadě za menší poplatek ještě v červeném obležení jsme sledovali klasiky dnešní promrdané animace, boží pocit ty časy. 7/10 vy úchyloveéé a mi se Rebelka jako hodně líbila aby jste věděli i když to byla ptákovina.(31.8.2012)

• Zíza

Pohádka pro děti... nu, proč ne, podařená. Ale já jsem si ji pustila v takové té chvíli, kdy je člověk příjemně unavený a nechce vidět nic drastické, ani nic "hlubokého". Proto jsem sáhla po Rebelce, myslela jsem si, že pro takovou chvíli bude perfektní. No ona by asi byla, ale mě její příběh nesedl - očekávala jsem přece jen krapet něco jiného. Sem tam jsem se zasmála, ale jinak jsem se nudila. Dívala jsem se na dvě etapy - po 50 minutách jsem to vypnula a raději si šla číst. Ráno jsem tomu dala další šanci, ale i tak mě poučování o tom, jak je mamka, rodina, důležitá nebralo. Přece jen o tohle být poučovaná být nemusím (zřejmě tady je důvod, proč se mi to z větší části nelíbilo - nemám v oblibě právě ty příběhy, kdy si hlavní hrdina/ka přeje, aby bylo něco jinak jen proto, že se pro tuto chvíli porafali). I přestože dávám nízké hodnocení, určitě bych doporučila ke zhlédnutí. A hrdinka vážně měla super vlasy.(5.5.2013)

• - V říjnu 2010 studio oznámilo, že stahuje z režisérského postu Brendu Chapman a nahrazuje ji Markem Andrewsem. V závěrečných titulcích byly jako režiséři uvedeni oba. (Andrew78)

• - Brave se stal prvním filmem, jež využíval nový audio systém zvaný Dolby Atmos. Tento nový systém využívá 64 samostatných reproduktorů a 128 audio kanálů. (HellFire)

• - Pro film bylo vytvořeno 111 394 storyboardů. Pro film Toy Story 3: Příběh hraček (2010) jich bylo pro srovnání vytvořeno 92 000, pro film Auta 2 (2011) pak 80 000. (Andrew78)