Rebelka

Brave

Animovaný / Fantasy / Akční / Dobrodružný / Komedie

USA, 2012, 90 min

• Radko

Neskrotné rebelky, riešiteľky svárov a záchrankyne krajiny áno - ale len z panovníckeho rodu. Poddaných zastupuje ujačaná slúžka, natvrdlý strážca a členovia družín, ktorí bez frflania nasledujú príkazy vodcu. Iste, je tam aj emancipačná línia (prináležiaca rodine koruny), len neviem, či dnes nie je trochu pasé. Vlastne - možno je výsostne moderná: nezabudnime na ženské práva panovníkov! Rebéliu a chrabrú odvahu strčíme tiež medzi korunované hlavy aby náhodou neostala od útleho detstva na ulici. Kinematografia zameraná na najširšie cieľové publikum je plná podobných propagácií moci v snahe o udržanie si pozícií. Samozrejme, že sa do toho napchá kopec odkazov na iné filmy a pár progresívnych ideí spolu s paródiu súčasnosti aby sa filmoví vedátori mali nad čím vzrušovať a prispeli tak na základe chvály podružných prkotín, z veľkej časti doceneným len nimi samými, k vysokým hodnoteniam. Ostatní pohodlne prežujú posolstvo hlavné - zabaviť sa a zarebelovať si odmietnutím rodiny (pretože moc už dnes nepotrebuje pracovný kapitál - je navyše). Vláda nech dovládne, pretože vnútorní rebeli v nej spoločenský marazmus vyriešia.(8.3.2013)

Au, neříkal Disney, že nechá mágům z tajného bratrstva Pixaru zcela volnou ruku? Protože tady to už tak nevypadá. A rozhodně to není změna k lepšímu. Ještě trochu více stmelování a všechna ta fantazie a cit pro vyprávění dětského a přitom tak dospělého příběhu navždy zanikne. Tady to naštěstí ještě stále není tak vidět, a už jen za postavu Meridy musí být hvězda navíc. Už dlouho jsem neviděl tak skvěle vytvořenou postavu, jak vzhledově (ty Vlasy!!!), tak povahově. A vizuál čerpající ze Skotska je taktéž stále daleko před všemi ostatními protivníky. To a ta atmosféra hvozdů a temných zřícenin zcela překrývá ty infantilní postavičky, slabou zápletku (nebo alespoň motiv), přílišné tlačení na rodinné hodnoty a písničky. A věřím, že u jedné scény děti asi museli pěkně vřískat :)) To oceňuji(9.9.2012)

Po rozprávkach cielených pre najmenších ako sú Toy story, Hľadá sa Nemo a podobne uzrel svetlo sveta animák pre staršie deti, ktoré sa čo raz častejšie dostávajú do konfliktov s rodičmi, obdobie inak nazývané pubertálne. Už to nebolo len o pekných a milých postavičkách, figúrkach a zvieratkách, ktoré zažívajú priateľské a dobrodružné príbehy plné zábavy a občasného nepríjemného zakopnutia. Merida – brave ukázala statočnosť svojho srdca, keď svoju chybu napravila a bez strachu sa vrhala do každej nebezpečnej situácie. Animácia postáv a zvierat bola úchvatná a aj občasný humor pôsobil veľmi dobre, no najviac na mňa zapôsobilo vtiahnutie historických koreňov, ktoré aplikovali príbeh mimo detského sveta, takže hradby, rinčanie mečov a každý súboj obrovského medveďa stál za to a tak dávam 80%.(21.11.2012)

Už dávno ma žiadny animák nenadchol, Rebelka to celkom neočakávane zmenila (podobného rázu je Ako si vycvičiť draka, ale Rebelka víťazí). Pustila som ju v telke a od prvého momentu som zostala ako hypnotizovaná sa dívať až do konca :-) Neviem či to majú na svedomí ohnivé vlasy Meridy alebo krásna animácia, ale som jednoducho očarená. Milý príbeh, dobrý český dabing, hudba, postavy, vydarené gagy... všetko spolu to namiešalo koktejl, ktorý mi dokonale sadol.(13.5.2013)

Stylová pohádka, která se po vizuální stránce povedla nejlépe jak mohla. 3D všemu dodá ještě hezčí pohled. Emoce fungují a hudba je od začátku výborná. Každý rok vychází pár animovaných snímků a tento patří mezi ty nejlepší. Mohla být trošku lepší zápletka, protože občas nudila, ale pro mladé diváky potěšující. Jde o pohádku, tudíž bych to tak měl brát.. 8/10 = 85%(25.8.2012)

• - Pro film bylo vytvořeno 111 394 storyboardů. Pro film Toy Story 3: Příběh hraček (2010) jich bylo pro srovnání vytvořeno 92 000, pro film Auta 2 (2011) pak 80 000. (Andrew78)

• - Během produkce byly jako předloha filmu použity také fotografie české jezdkyně a členky České barokní společnosti Johany Spáčilové z lukostřelby na koni, které byly původně určeny coby předloha pro počítačovou hru. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - Žádný ze záběrů, který byl použit v prvním traileru, nebyl použit ve filmu. (Foox)