Rebelka

Neskrotná

Brave

Animovaný / Fantasy / Akční / Dobrodružný / Komedie

USA, 2012, 90 min

Celkem nezáživný děj se světlejšími okamžiky. Samotnou mě překvapilo, že mi v samém závěru ukápla slza, ačkoli si film nedovedl vybudovat silnější pouto k postavám, všechny na mě působily tak nějak plasticky, včetně rebelky, jejíž hlas v podání Kelly Macdonald mi moc nesedl, zněla mi ušišlaně jak Lucinka Vondráčkovic... Jinak jde ale o solidní jednohubku, u které jsem se párkrát i docela pousmála. Nad čím jsem se ale moc nepousmála bylo tentokrát 3D: *** které na mě oproti jiným animákům působilo dost chabě a nezajímavě. Kór u filmu s takovým plakátem bych čekala nějaký ten pěkný efekt apod, ale bída bída... Kvalit takového Tangled nedosahuje ani za mák. Ve filmu se tahle princeznička možná snažila vybočit z řady, v reálu je ale průměrná ve všech směrech. Lepších 60%(15.12.2012)

Rozpočet $185miliónovTržby USA $237,282,182Tržby Celosvetovo $554,606,532Tržby za predaj Blu-ray v USA $61,793,913 //počet predaných kusov 3,750,793Tržby za predaj DVD v USA $111,838,180 //počet predaných kusov 6,594,508║ Pixar riadne poľavil, akoby stratili svoju dokonalú nápaditosť a už sa len priklonili k overenej šablónke, ktorú produkoval šéf Pixaru John Lasseter, ide o hit spoločnosti Disney Na Vlásku(podobnosť kôň, princezná, "krutá" matka, či kliatba, troška bije do očí). Je to škoda lebo príbeh to nemalo zlý len akoby sa báli sa s ním ešte troška pohrať aby záver bol pompéznejší, aspoň že je slušná zábavnosť zachovaná, o vydarené gagy tam veru nie je núdza. Animačne ide o samozrejme prvotriednu prácu, za čo sa Pixar nemusí hanbiť ale keď si to tak zoberiem DreamWorks posledné roky svojou animovanou produkciou(Ako si vycvičiť draka, Megamozog, dokonca aj Madagaskar 3, Kocúr v čižmách či Kung Fu Panda 2) rázne prekonáva konkurenční Pixar. /videl v kine 2D verziu: 80%/(15.9.2012)

Ja som s týmto animákom maximálne spokojný a deti boli z neho úplne hotové. Takú malú bojovníčku mám aj doma...Je to krásne farebné, vtipné a dobrodružstvo nemá konca. Navyše je tu moja srdcovka - škótsko-keltský bojovníci i hudobné motívy, kde hrajú prim gajdy a píšťaly. "Pytačky" i nekonečné bitky medzi klanmi ma bavili, do toho tá spomínaná hudba i sudy piva...Malá podobnosť s animákom Na vlásku tu je, no mňa skôr teší, akoby mi vadila. Ako animáku fakt nemám čo vytknúť. 100%.(31.12.2012)

Už v tom necítím Pixar. Řekl bych že se jedná o téměř klasickou Disneyovku. Příběh je určitě temnější, než bych si kdy dokázal připustit. Hodně zamrzely minimálně dva logické kopance, které by v minulosti divák hledal u těchto filmů marně. Hlavní postava mě zrovna nenadchla a jen velice pomalu jsem si k ní hledal cestu. Namísto toho mě královny, proměněné v medvěda, bylo opravdu moc líto. Tady se emoce podařilo vykouzlit.(12.11.2012)

Rebelka je výrazně holčičí film, tedy se nejspíš mužům líbit nebude, protože ho povětšinou nepochopí. Vztahy matek a dcer jsou komplikované a mimo jejich spektrum, to není vada, to je vlastnost. Když vezmu dokonalou krajinu, je skoro až škoda, že jsou ty postavičky tak nakreslené, do víc nakreslené, tedy méně opravdové, krajiny, by se hodily lépe, ale naštěstí v hradních síních se ta disproporce srovná a tak nějak to k sobě patří. Film je netradičním pojetím tisíckrát omletého klišé, když se objevili tři nápadníci pro princeznu, která se nechce vdávat, úplně jsem po představení dvou chovanců Jedličkova ústavu čekala, že buď třetí nebude taky nukleární hovado, nebo že se zjeví nějaký nečekaný čtvrtý Krasoň přeúžasný a půjde to touhle linií. Naštěstí si tuhle prvoplánovost odpustili a nevybalili to na nás ani při druhé možnosti, která se pro tohle nabízela (tahle věta je strašný blábol, ale nechci spoilerovat). Hudba byla úžasná, české texty nerušily, vlastně co se mě týče, hudby tam mohlo být i více. A tvůrci spravedlivě, aby se chlapci a chlapi, kteří se na to přeci jen podívají, jo nenudili, šoupli několik bezva vtípků, třeba celé pánské osazenstvo s holými zadnicemi (jedna žasne, že je vůbec napadlo ty kilty použít tak, jak je použili) a velkou chlastačku v trůnní síni. Možná to byla nápověda, že si k tomu mají vzít medovinu, což by je vůči ženskému světu učinilo vstřícnějšími.(26.1.2014)

• - V říjnu 2010 studio oznámilo, že stahuje z režisérského postu Brendu Chapman a nahrazuje ji Markem Andrewsem. V závěrečných titulcích byly jako režiséři uvedeni oba. (Andrew78)

• - V čarodějčině chatrči lze také spatřit auto Pizza Planet, které se objevuje téměř v každém filmu Pixaru. (HellFire)

• - Patrick Doyle je v pořadí čtvrtým skladatelem, který pracoval pro studio Pixar. Předchozími byli Randy Newman, Thomas Newman a Michael Giacchino. Doyle byl najat kvůli své skotské národnosti, neboť film se bude odehrávat ve starém Skotsku. (Vlk17)