Rebelka

Neskrotná

• Austrálie

Animovaný / Fantasy / Akční / Dobrodružný / Komedie

USA, 2012, 90 min

Rebelka u mě neprohrává kvůli disneyovským klišé, spoustě z nich se úspěšně vyhýbá. Prohrává díky překotnosti. Pohybu, sdělení, prožitku. Pixar u mě vždy bodoval i díky klidu hraného filmu, bohužel, osmdesátiletá slapsticková tradice hollywoodských animáků se zásadou "vždy se musí všechno neustále hýbat, jinak to není animovaný film", tentokrát Rebelku a Pixar pohltila také.(28.11.2012)

Scenár je hrozný. Pixar mal v tomto prípade ozaj - vzhľadom na svoje renomé a takmer 190 miliónový rozpočet - lepšie zapracovať na scenári. Chcem dať 80%, ale ak mám byť úprimný, nemôžem. Som ale rád, že Neskrotná vznikla - určite je to lepšie, ako Autá 18. Som vďačný za peknú rozprávku s niekoľkými vtipnými, dojemnými a strhujúcimi scénami. Ale 80% nedám.(10.2.2017)

Rebelka je, stejně jako ostatní Pixarovské počiny, technicky dokonalá a nápaditá v detailech a stejně jako Disneyovské filmy patřičně uhlazená a předvidatelná. Už neposouvá žádné hranice, nevymýšlí nové světy, ale i to v tomhle případě stačí na nadprůměr v dnešním animovaném filmu. Vedlejší postavy a dětské vtípky nejsou trapné, narozdíl od takového Turba a na (moje oblíbené) keltské fantasy prostředí vypiplanané do nejmenšího detailu je prostě radost pohledět. Navíc hlavní hrdinka je sympaťačka až na půdu a film ani na vteřinu neztratí spád.(10.12.2013)

Celkem nezáživný děj se světlejšími okamžiky. Samotnou mě překvapilo, že mi v samém závěru ukápla slza, ačkoli si film nedovedl vybudovat silnější pouto k postavám, všechny na mě působily tak nějak plasticky, včetně rebelky, jejíž hlas v podání Kelly Macdonald mi moc nesedl, zněla mi ušišlaně jak Lucinka Vondráčkovic... Jinak jde ale o solidní jednohubku, u které jsem se párkrát i docela pousmála. Nad čím jsem se ale moc nepousmála bylo tentokrát 3D: *** které na mě oproti jiným animákům působilo dost chabě a nezajímavě. Kór u filmu s takovým plakátem bych čekala nějaký ten pěkný efekt apod, ale bída bída... Kvalit takového Tangled nedosahuje ani za mák. Ve filmu se tahle princeznička možná snažila vybočit z řady, v reálu je ale průměrná ve všech směrech. Lepších 60%(15.12.2012)

Úroveň a kvalita animácie, akú v súčasnosti dosiahli PIXARovci je neúnosná. "Hej, Joe, na čom teraz pracuješ?" "Ále, animujem jeden prameň vlasov hlavnej hrdinky v animáku. Solídna prácička na jeden rok..." Inak ale na PIXARovský štandard zvláštne umiernené (humor aj akcia), realistické a zvláštne zameranie na cieľovú skupinu - tínedžeri...?(23.9.2014)

• - Film Neskrotná je v poradí treťou spoluprácou herečiek Kelly Macdonald a Emmy Thompson. (Priso)

• - Šachy v Meridině pokoji jsou slavné Lewisovy šachy, nalezené ve skotsku roku 1831. (HellFire)

• - Pixar venoval tento film Stevovi Jobsovi, ktorý patril medzi zakladateľov štúdia a hral v ňom významnú rolu. Vo filme si na Jobsa tvorcovia spomínajú veselo a svojsky – jedna z postáv nesie meno lord Macintosh a náhodná nie je ani scéna, keď sa princezná „napcháva“ jablkom vo chvíli jej veľkolepého príchodu medzi pytačov. (Sufferer)