poster

Operace Burma

 • USA

  Objective, Burma!

Válečný / Dobrodružný / Drama

USA, 1945, 142 min

 • Flego
  *****

  Kapitán Nelson ( opať vynikajúci Errol Flynn ) a jeho skupina výsadkárov dostane za úlohu zneškodniť japonskú rádiostanicu v barmskej dźungli. Rozkaz je splnený do bodky, ale to horšie čaká jednotku na ceste spať... Klasický vojnový snímok skúseného režiséra má však v sebe niečo zvláštne. Nejde o žiadny masaker, či divoké prestrelky, aj tak má snímok správne napatie až do konca. K skvelému zážitku prispieva aj skvelá kamera a vynikajúca hudba.(27.3.2015)

 • Wacoslav1
  ****

  Tak ve své pamětnické misi jsem shlédnul první film z Errolem Flynem o kterém jsem zatím tak maximálně slyšel v souvislosti s jakým si pirátem sedmi moří no a musím konstatovat, že tenhle film je vcelku vydařené válečné drama z dobrou atmosférou a velice solidním technickým zpracováním. Není to žádnej mega válečnej spektákl, všeho všudy jsou tu dvě větší akční scény. Je to spíš naháněčka jejíž úvod mi kdo ví proč připomněl predátora hlavně tou scénou kdy vojáci prochází džunglí, okolo řvou zvířata a do toho jede velice atmosférická hudba. Pak jednotka celkem v pohodě splní svůj hlavní úkol, ale to nejhorší na ně čeká až potom. Sice je tu nenahání lovec z vesmíru, ale horda zdivočelých ťamanů kteří jsou v jasné přesile a asi celkově ta podobnost bude jenom čistě náhodná, ale kdo ví jestli se u některých scén z tohoto filmu tvůrci predátora lehce neinspirovali, ale to je pouze můj dojem. Jak jsem uvedl technicky je film na slušný úrovni a ta atmosféra neustálýho ohrožení je tu dobře použitá. Pravda chvilku mi trvalo než jsem se do toho dostal. První půlhodinka je čistě na rozjezd a taky je u mě trochu složitý koukat na takhle starý filmy i z přihlédnutím k faktu, že nikoho z těch herců neznám a tak se mi vlastně na obrazovce producíruje skupina pro mě neznámých ksichtů a já pořádně nemám komu fandit, ale za všechny ty pozitivní aspekty co jsem tu zmínil tomu ty 4* dám i za spokojenost s faktem, že Errola Flyna jsem poznal i jinak než hláškou : Errol Flyn je mrtvej ty kreténe! která zazněla v jednom nejmenovaném céčkovém akčním filmu s Jeffem Wincottem.70%(27.2.2016)

 • Martin741
  *****

  Reziser Raoul Walsh /White Heat, Sedma kavalerie/ natocil vskutku uchvatny film, v ktorom jedna vojenska divizia parasutistov musi celit nielen nepriatelskej dzungli, ale aj militantnym Japoncom zrejme pocas Druhej svetovej vojny. Errol Flynn /Captain Blood 1935, Wellesova Dama ze Sanghaje/ bol sympatak, ktory film dobre tahal a slo aj o kvalitneho herca. Jo, samozrejme ze to bol sympatak, jelikoz nejsem bukvica a zaroven prudko sa tiez distancujem od vsetkych prudkych heterakov. Namiesto akcnych scen sa tuna poctivo buduje taziva atmosfera, hoci 2 akcnejsie sceny sa urcite najdu. Napatie je vybudovane teda fakt genialne a ja som sa len nechal unasat kvalitnou filmarskou jazdou od reziserskeho maga Raoula Walsha. 95 %(16.4.2016)

 • dopitak
  *****

  Pokud se tetelíte strachy, zpoza kterého keře na vás vyskočí Japonec anebo přiletí kulka z letitého samopalu, je vše v pořádku. Obdiv tvůrcům, kteří v roce 1945 dokázali takhle natočit film. Technicky předběhl svou dobu, kamera je skutečně úžasně ostrá, světelnost na výbornou. Přestože film trvá přes dvě hodiny, nudit se nebudete. Tisíckrát napínavější než Private Ryan, a to se ve filmu s ohledem na dobu (rok i okolnosti) prakticky neobjeví krev ani explicitní masakr. Errol Flynn nebyl jen otravný pirát, lučišník a milovník, byl i skvělý kapitán. Japonci sice vypadají trochu jinak, kde ale před koncem války vzít takový kompars, že? Jeden z významných válečných filmů, které rozhodně stojí za to vidět, opravdu se nenechte odradit jeho stářím.(22.12.2013)

 • drankeryth
  *****

  Skvele natoceny vojnovy film a spravne vyvazeny akciou a osudmi putujucich americkych vojakov do cielovej oblasti. Film je uz dost stareho datumu vyroby, ale to mu vobec neubera na napati od nepriatelov, ktory sa prikradaju dzunglou ku americanom, hlavne na tom kopci, kde sa branili amici pred japoncami. Toto je jeden z najlepsich vojnovych filmov, ktore doteraz vysli pre mna.(14.11.2011)

 • - Film byl záhy po premiéře zakázán v Británii. Burmská operace byla téměř výhradně záležitostí britské a australské armády, které v bojích ztratily 71 244 vojáků (mrtvých a zraněných) zatímco film boje vykresloval jako americkou záležitost. Zákaz byl zrušen až na přelomu let 1952 a 1953 - před úvodní titulky byla vložena omluva amerických tvůrců za zkreslení skutečnosti. (.stenley.)

 • - Ve filmu byly použity autentické záběry, natočené americkými válečnými zpravodajci. (Karlos80)

 • - Natáčení exteriérů probíhalo v losangeleském arboretu a botanické zahradě. (Karlos80)