Režisér Paolo Sorrentino natočil portrét výjimečného muže, který stál čtyřicet let v čele Itálie – Giulia Andreottiho. Andreotti byl v poválečném období sedmkrát italským premiérem a v mezidobí aktivním členem (většinou ministrem) křesťanskodemokratických vlád. Film stylizovaným, kvazi-dokumentárním a výtvarně vytříbeným jazykem popisuje obrovskou moc, která se postupně koncentrovala v Andreottiho rukou. Odehrává se v roce 1991, kdy se Andreotti – ročník 1919 – stal doživotním členem italského parlamentu, takzvaným „senatore a vita". V tomtéž roce začíná v Palermu největší moderní proces s mafií a provázanost Cosa Nostry a bývalého premiéra je čím dál zřetelnější. Film se retrospektivně dotýká dalších sporných míst v Andreottiho politické minulosti: vraždy svědků a nepohodlných novinářů, křivá svědectví, únosy... Těžko věřit, že za tím vším stojí tento muž s vizáží úředníčka, konvenční, praktikující katolík, chladný v osobních vztazích. Snímku dominují jeho typické brýle a odstávající uši (film si vysloužil nominaci na Oscara za nejlepší masky). Herec Toni Servillo si dokonale osvojil Andreottiho studenokrevný plazí výraz, za nímž se schovají všechny emoce... Italové si zvykli šedou eminenci své politické scény nazývat různě: Moloch, Sfinga, Belzebub, Starý lišák...Přezdívku „Božský" mu poprvé přiřkl nezávislý novinář Mino Pecorelli. Za podíl na vraždě tohoto novináře byl třiaosmdesátiletý Andreotti v r. 2002 odsouzen ke 24 letům odnětí svobody. Nejvyšší soud však později konstatoval, že celý případ se odehrál v 70. letech, a je tudíž promlčený. Andreotti zemřel nepotrestán v roce 2013. Suverénně natočený snímek svým originálním výtvarným pojetím, přesvědčivým soundtrackem a dokonalým ztvárněním hlavní postavy získal cenu poroty na festivalu v Cannes v r. 2008 a řadu dalších ocenění. (Česká televize)

fandadofilmu

Toniho Servilla jsem v tom přestrojení na první pohled ani nepoznal. Film je dokonalý, ale hrozivý. Ta obrovská moc, která je svěřována politikům, je největší současné nebezpečí pro celou planetu. A přitom dobře víme, jací lidé do politiky vstupují... ()

Kizov

Vynikající portrét ikony italských křesťanských demokratů. A hlavně neotřelá reflexe doby, která je pro Itálii podobně temná jako pro nás období bolševické zvůle. Dynamika filmu je fascinující a přestože Giuliu Andreottimu je dneska přes devadesát, film o něm je v dobrém slova smyslu moderní. Skvělý výkon Toniho Servilla nepotřebuje dalších komentářů. Italská politika (a její zákulisí) a vlastně politika obecně je zde odkrýváná v celé své kontroverznosti. Andreottiho teze, že Alcide DeGasperi chodil do kostela promlouvat s Bohem, kdežto on chodit rozmlouvat s kněžími, protože ti na rozdíl od Boha jsou voliči, mluví za vše. A ještě jedno je třeba zmínit - hudbu. Fascinující mix od Sibelia, přes Vivaldiho, hlavního autora hudby k filmu Teho Tearda až k drtivému konci německých Trio a jejich hitu Da, da, da... Prostě z mého pohledu výborný film. ()

Sutiman

"Malé neresti ma nelákajú..." Film o politikovi, o ktorom som doteraz vôbec nepočul, natočený tak dokonale, že by som ho išiel voliť hneď zajtra. V záplave neznámych mien som sa samozrejme strácal, ale čo na tom, keď dôležité bolo iba jedno z nich - Andreotti. ()

curfew77

Pro mě osobně zklamání - na můj vkus trochu přespříliš "italsky" přepjaté, plné okázalých kameramanských gest a exteriérových exhibicí, za kterými se úplně vytratil příběh. Andreottiho si ještě trochu pamatuju z televizních zpráv a jako vyšinutý robot na mě nepůsobil, Servillův herecký projev ano. Nepřehledné, přelidněné, špatně stravitelné... například s duelem FROST/NIXON se dle mého soudu vůbec nemůže rovnat. 40 %. ()

JohnnyBoy

Filmů u kterých otevírám hubu úžasem už.... no prostě už nejsou. Tohle je výjimka. Nebudu popisovat proč. Prostě jsem na to čuměl s hubou otevřenou. ()

gicous

Nastudujte si fakta o Andreottim, o jeho skandálech, o době kdy byl v politice. Potom si pustťe tento film a nepochybně to pro Vás bude zážitek. Já jsem opomněl studium a rovnou jsem se podíval. Výsledek? Ztratil jsem se hned na začátku. Obrovské množství jmen a informací bez předešlých vodítek nebo nějakého úvodu. Ztráta orientace a bezmocnost byla logickým následkem. Sorrentino natočil ultimátní politický snímek pro znalce. Znovu se jedná o obrazově a hudebně neskonale kvalitní dílo, kterému dominuje střih a kamera. Kromě toho, musím poznamenat, že jde o film chladný jako kostka ledu - žádné překvapení. Společný rys všech Sorrentinových filmů. Doufám, že se pán umělec někdy nerozhodne natočit film o lásce. To bych asi nedal. 5/10 ()

kubilov

Film jen pro velmi poučeného diváka, protože tomu, který se v italské politice konce období první republiky příliš či vůbec neorientuje, nedá nic zadarmo. Začátek 90. let a VII. vláda Giulia Andreottiho je totiž fascinující součást moderních italských dějin. Výkon Toniho Servilla a scenáristicko-režijní perfekcionismus Paola Sorrentina tradičně jedinečné. ()

LuckyK

Další novodobý italský film zajímavý jen jako dokument, ale s absencí nosného příběhu a pointy. I jako autobiografická freska by to bylo velmi zlomkovité. Velmi přesná je karikatura moci a mocných. ()

HrrrOch

Skvělý politický thriller, formálně vytříbený, člověk by ani nečekal, že se dá z tématu politiky vykřesat tak zábavný a energický mafiánský příběh, který osciluje někde mezi Kmotrem a kvalitním akčním filmem. Jen těch informací je už možná tolik, že se v tom neitalský divák topí. Chápu, že všechny ty kauzy jsou v Itálii určitě hodně profláknuté, ale aby se v nich aspoň základně orientoval i cizokrajný divák, to dá fůru práce. ()

blondboss

Na to, akými cenami je tento snímok ovenčený a vzhľadom aj na recenzie, som dosť sklamaný a asi som čakal trošku viac. Servillovi sa nedá prakticky nič vyčítať a zahral to bravúrne, avšak celkovo poňatie a réžia filmu bola taká akási neotesaná s minimom emócií a charakter hlavnej postavy vykreslený až moc profesorsky bez štipky nápadu. Videl som už omnoho viac lepších snímkov v danom žánri, preto u mňa len priemerné hodnotenie. 55 % ()

gezper

Sexy progresivním stylem natočená politicko-mafiánská pasáž života sedminásobného italského premiéra, vhodně podtrhnuto rockovou i klasickou hudbou. Těch jmen a propojení je neskutečná záplava, ale i jen z toho co sem pobral (jsouc pekelně unaven), je to skvělé + "no řeknu ti Radime, až takhle někdy bude klid, víš, že bych si to s chutí poslech znova!" [90%] ()

david666

Bez znalosti italských reálií té doby zbytečně ztracené 2 hodiny. Absolutně jsem nevěděl o čem je řeč. Servillo byl ale dobrý. ()

BoKo_CzT

Ti amo Paolo! Ďalší skvelý Sorrentinov film nás prenesie do dlhotrvajúcej politickej éry Giulia Andreottiho, čo je pre mňa ako milovníka politických trilerov prvý dôvod pre udelenie plného počtu hviezd. Ostatné dôvody je snáď škoda vymenúvať, no pre úplnosť to zhrniem do jednoduchého tvrdenia. Sorrentino je génius réžie, podmanivého vizuálu, remeselne bezchybných filmov a najmä je skvelý rozprávač a scenárista. Vyzdvihnúť treba skvelý herecký výkon Toniho Servilla a jeho vysokú charizmu. Servillo je u Sorrentina zárukou podobnej hereckej kvality, ako Christoph Waltz u Tarantina. Samotný dej filmu je mimoriadne zaujímavý a pre ľudí nad 30 rokov, ktorí sa môžu ešte prehlásiť za pamätníkov Andreottiho éry, bude myslím aj prehľadný. Dotýka sa samozrejme známych káuz, ako je únos a vražda Alda Mora, či významné súdne výpovede "zamestnancov" Cosa Nostra typu Tommaso Buscetta, ktoré svojho času plnili stránky printových médií. Každopádne po vzhliadnutí Servillovho podania si meno Giulio Andreotti už určite zapamätajú aj mladší. Päť hviezd pre pánov Sorrentina a Servilla! A ešte zaujímavosť: Andreotti sa tohto filmu dožil, keďže zomrel v roku 2013. ()

brasek

Prepnem program na snímok Il divo a nechápem... zo začiatku som mal pocit, že pozerám nejaký konšpiračný film, potom to prerástlo do nejakého dokumentu, potom nám režisér ukazuje kto je kto... neskôr tancovali a výjavy príbehu boli skôr podobenstvom ako reálnym príbehom. Znechutene vypínam televízny prijímač. ()

Birter

První hodina hraje na notu temného thrilleru, který hází jednu ironickou hlášku za druhou (pro mě stejně největší ironií bylo, že mě během sledování strašně bolela hlava) a kde Sorrentino exhibuje svůj nadnesený styl natáčení. Ve druhé hodině, kdy se vyloží karty na stůl (a to ještě velmi hektickým způsobem, kdy jsem musel několikrát přetáčet) se z Il Divo stane boj o a v Andreottim a vlastně film doveze do jasné škatulky v divákově mozku s nadpisem ''zajímavý film''. ()

PTuranyi

Úžasná spektakulárna show talianskej politiky, v ktorej víre je Andreotti nehybným stredom. Nehybným, mĺkvym a tajomným. Napriek tomu, že sa tu veľa hovorí (po taliansky!), slovo je dokonale vyvážené vizuálne skvelými časťami bez slov. Perfektná produkcia, strih, kamera, výborné herecké výkony tvoria celok na konci, ktorého neviete o Andreottim omnoho viac ako na začiatku, ale bude to skvelý zážitok. ()

Co chystá Paolo Sorrentino?

Co chystá Paolo Sorrentino?

07.09.2016

V současnosti nejopěvovanější italský režisér nezahálí. Loni nám nadělil Mládí, letos vytasí minisérii The Young Pope (ohlasy z Cannes jsou náramně spokojené) a už nyní chystá svůj další film. O co… (více)

OSCAR 2010 - výsledky

OSCAR 2010 - výsledky