Ať vejde ten pravý

• Švédsko Låt den rätte komma in (více)
Ukázka z filmu

Outsiderský hrdina filmu, dvanáctiletý Oskar, žije na švédském sídlišti. Zde se setkává se stejně starou dívkou Eli, která se právě přistěhovala. Záhadná Eli ho svým podivným chováním přitahuje. Obě samotářské děti se sblíží. Jejich přátelství čeká osudová zkouška. Oskar totiž zjistil, že tajemná Eli je upírka... (oficiální text distributora)

ImNotThere

K hollywoodským upířím blockbusterům začínám cítit odpor, k hysterickým fanynkám obzvlášť, nebo to bude spíše alergická reakce, protože kudla se mi v kapse otvírá při každém nadrženém skřeku a do pěsti dostávám tiky, jakmile hledím na 'sebekrásnější' bledej ksicht. Takže... skandinávská kinematografie, nejlépe tedy dramata, patří od tohoto momentu k mým oblíbeným. Upíří tématika na nás útočí ze všech stran a zřídkakdy narazíme na něco, co stojí za pozornost, aniž by nás to naštvalo nebo nudilo (ne, opravdu nejsem předpojatá, jen nazývám věci pravými jmény). Konečně přišlo něco originálního, naprosto neznámého, neohraného, na co se jen tak zapomenout nedá, hlavně tedy díky hereckým výkonům dětských představitelů, nad kterými zůstává smrtelníkům rozum stát. Let the Right One In nahlodává veškerá klišé z trochu jiné stránky. Je to trochu úlítlá záležitost s netradičním příběhem, ale budete-li k ní přistupovat s otevřeným srdcem, určitě se zalíbí. ()

Pecival

Tomas Alfredson natočil krásně ponurou, ale místy bohužel trochu nudnou upíří povídačku. Rozjíždí se to opravdu pomalu a lehčí střih by to asi uneslo. Zasazení děje mezi oprýskané, ponuré paneláky upírům jednoznačně svědčí, stejně jako zajímavý věk hlavních představitelů. Nutno zmínit, že mě hodně zaujala představitelka Eli. Škoda některých hluchých míst. Lepší tři. ()

manonfire

No špatné, no. Směšně vážný pokus o romantiku mezi dvěmi caparty, z nichž dívenka měla alespoň zajímavý hlas a dospělejší oči, ale hraní to nebylo a pro změnu chlapec nezvládal roli vůbec. Dospělí herci byli stejně humpoláčtí jako jejich angličtina. K tomu neskutečně rozvláčné pojetí, které sice poskytovalo hafo času na budování atmosféry...ale zůstalo jen u snahy. Drsnější byly snad pouze suše zabijačkové scény s kanystrem. Takhle ne. 20% ()

zahron

Pojetí filmu mimo mísu zvanou "liga americkej vampoušů" mě překvapivě šokovalo - je zajímavé jak velkým rozpětím lze pojmout upíra. Někdy bych sice ubral scény na zasněžené švédské borovice abych nemusel při sledování zesilovat topení no ale zima a napětí už k tomuhle snímku asi patří a vždy patřit budou. ()

ZkuKol

To je tak švédské, až je to dobré!!! Po skandinávsku chladné, syrové a surové, se skvělým nápadem, myšlenkou, scénářem a hlavně v dokonalém provedení. Celé zasazení do určité doby (ano nechci moc prozrazovat), spousta historických a pokulturních odkazů, jež nejsou klipovitě vtloukány do hlavy, ale jemně naznačeny (podstrčeny) a tak přirozeně dotvářejí celý obraz. Skvěle zahrané, v minimalistickém provedení vzhledem k žánru. Atmosféra i situování dovedené k dokonalosti. Opravdu musím říct, že mi to takovým pomalým, opatrným a jemným způsobem vyrazilo dech. Celé to vlastně dost striktně dodržuje pravidla žánru, ale zároveň je nápaditě rozvíjí. Terence Malick by tenhle film podle mne ocenil a já rozhodně chválím a doporučuji... 100% ()

fruitbueno

Tady by se měli tvůrci všech Stmívání a Roztmívání a Svítání učit!!!!Pomalu plynoucí atmosféra, škaredá, ale fakt ošklivá šikana, báječná hudba a něco, co se v dnešní době jenom těžko vidí - práce s dětskými herci, která bere dech. Nemám slov, jen žasnu. ()

Thurin

Kdybych si měl vybrat, na co vezmu svoji imaginární dvanáctiletou přítelkyni do kina, tak je to právě tenhle romantický horor. Nádherná mrazivá atmosféra bílého skandinávského sídliště se tu výborně doplňuje s rudou barvou krve. Stejně tak dobře funguje upírská tématika a téma první lásky, které se snoubí v prvních polibcích okořeněných krví. Škoda jen toho klišovitého pozadí dětského otloukánka a rozvedené rodiny, kde otec je fajn, ale pije. Nicméně, jak tu psal již někdo předemnou: za to finále to stojí! ()

Forsberg11

Tu ani vlastne niet veľa čo komentovať. Opäť ako sme zvyknutí, technicky dokonale zvládnutý a atmosferický škandinávsky snímok, ktorý má do upírskej problematiky čo ponúknuť. Pekné, zamrznuté, chladné a herecky a režisérsky parádne. Severania sú v tomto proste majstri a dokazujú že aj detský romantický horor môže byť pútavý a zaujímavý, nie ako napríklad americký Twilight. 70 %! ()

3 AM Code

Skrz nazkrz temna zalezitost, ktere k dokonalosti chybi jen vetsi spad v prostredku filmu. Davat tohle do kategorie "romanticky" mi prijde jako slusnej ulet. SPOILERY: Respektive asi tak romanticky, jako naivni pohled Oskara na svoji budoucnost s Eli. A z te me beha mraz po zadech. Tomas Alfredson a oci Liny Leanderson ale zjevne dokazaly zhypnotizovat nejen Oskara, ale i velkou cast divaku, coz byl vlastne ucel. Jinak je tenhle film dokonalou poctou upirskemu kanonu (netopir, slunce, magie domaciho "prahu"). Kamera a barvy jsou perfektni. Hudebni podkres zamerne minimalisticky. Takze verdikt: nejlepsi filmovou upirinu natocili Svedi. ()

Matts

Jestli ve Varech 2008 neuvidím lepší snímek, přežiju to. Tohle je prostě koncetrované filmové mistrovství. ()

DavidS.

Eli je dvanáct a je jí dvanáct už dlouho. A právě se přestěhovala na jedno zasněžené švédské sídliště... Film o jedné vampírce, krerý není ve své podstatě hororem, ale nesmělým milostným příběhem dvou prepubescentů v pozvolném tempu a minimalistickém provedení. Nečekejte proto děsivou a efektní podívanou, nečekejte strach a úlek v každém stínu, nečekejte novou porci upíří mytologie, protože potom budete pravděpodobně zklamaní... Ale s trochou trpělivosti, zvědavosti a přemýšlivosti se Vám dostane nevšedního atmosferického a kompaktního zážitku. ()

bari68

Vážne nezvyklé prevedenie upírskeho hororu.Keď,ale zoberieme v potaz : ,,Made in Škandinávia,,,vôbec sa komornej atmosféry nečudujem.Z romantickej stránky je porovnanie s Twillightom úplne niekde inde.Láska dospievajúcich puberťákov v americkom filme a nevinnej platonickej lásky detí je plamienok a -požiar.V dotyčnom diele boli ich úlohy zvládnuté bravúrne.Išiel z nich strach aj nežnosť.Bol som napnutý, aj som sa nechal unášať. ()

SkyLukey

Velmi chladný a sugestivní film. Perfektní atmosféra s dokonale zkrocenou řadou klišé. Švédský venkov se mi velmi líbil. Žít bych tam však nechtěl, ale pro natáčení hororu dokonalé. Myslím, že Ať vejde ten pravý udává nové rozměry a nové možnosti v hororovém upírském subžánru a nejen v něm. Největší potlesk si na tomto filmu zaslouží režie a herecké výkony. I přes to, že některé dialogy působily poněkud uměle a nesmělé. Ať vejde ten pravý není žádné těžké sousto do žaludku. Během filmu má divák dostatek času vše perfektně vstřebat. Pomalé, rozvláčné a detailní scény s perfektní podkresovou hudbou divákovi umocní zážitek z atmosféry a poodkryje krásu detailu. Možná mnozí pochopí, proč se říká, že v jednoduchosti je síla/krása. Ať vzpomínám jak vzpomínám, tak Ať vejde ten pravý, není filmu, se kterým by se dal srovnávat. To z filmu dělá něco originálního a nevšedního, že tento film nelze hodnotit jinak, než plným počtem hvězd. Prosím víc takových filmů, a prosím ať Američani neděljí žádné remaky. ()

Michelle75

Má to svoji zvláštní atmosféru a když se vám podaří ponořit hloub do příběhu ,nebudete litovat a vychutnáne si šťavnatý a netradiční filmovo hororový zážitek. Určitě bych měla vynést vynikající úvodní dětské herce, jejichž přátelství a vzajemná pomoc při bytí, je to hlavní ,co v tomhle filmu dává smysl. Něžný horor. ()

martinez.

Vezměme si pár hororů s dětskými záporáky, např. Funny Games USA a Jezero smrti, relativně nové filmy. Zatímco ty mají velkou výpovědní hodnotu, rafinovaně kritizují, upozorňují, kam to až s mládeží může dojít, výborně rozebírají psychiku aspoň jedné strany - mladé násilníky nebo dospělé oběti, a proto si je užijou mladší i starší diváci, tak v Ať vejde ten pravý malé děti trýzní jiné malé děti, a proto by si film nejlépe užili diváci stejné věkové skupiny, té však film bude odepřen kvůli násilí a následovnému ratingu. Film je skoro o ničem, je klišovitý, občas nelogický a výrazně nudí (dvě hodiny jsou moc!), jediné solidní okamžiky přicházejí v závěrečném zúčtování, které se mi opravdu líbilo. Nehledě na to, že se nám v hlavní roli představí nesympatické prasátko, přesně jako ho nazývají jeho filmoví nepřátelé. Oproti tomu, Lina Leandersson je docela sexy, teda až do okamžiku, kdy si na její postavě tvůrci z fyziologického hlediska cronenbergovsky smlsnou. :) ()

jondoe

Tak toto slo uplne mimo mna. Pribeh nie je zly a mam rad upirsku tematiku, ale bohuzial spracovanie tohto filmu sa mi absolutne nepacilo. Film ma svoju osobitu epicku atmosferu, ale je aj dost nudny. Obsahuje par zbytocnych scen, ktore v nom vobec nemuseli byt. Tiez moc nechapem preco tvorcovia zasadili pribeh do osemdesiatch rokov. Mohlo sa odohravat v dnesnej dobe a myslim ze by to filmu iba prospelo, lebo ta retro atmosfera ma tiez iritovala. Dve hviezdicky patria hlavne dvom mladym hlavnym predstavytelom. Hlavne Lina Leandersson sa mi velmi pacila. Tesil som sa na tento film asi az moc a mozno aj preto som tak velmi sklamany z vysledku. Som celkom zvedavy ako sa podari remake. ()

Seti

Jeden z nejzvláštnějších počinů, které jsem v poslední době viděl. Film se primárně soustředí na vztah mezi hlavními hrdiny, což je jeho největší klad, ale paradoxně také jeho největší zápor. Na sídlišti sice narůstá počet záhadných vražd či napadení, ovšem ani na diváka, ani na Oskara s Eli tento fakt vůbec nijak nedoléhá. Žádné policejní vyšetřování, žádná stahující se smyčka a tím pádem ani žádné napětí. Rozvinutější krimi zápletkou by film jistě získal na atraktivitě, ale také by pravděpodbně ztratil svoji zamýšlenou dramatickou koncepci. A vzhledem k tomu, že jde o Švédy, tak se člověk nesmí divit, že drama vítězí na plné čáře. Knihu jsem nečetl, ale jsem zvědav, jak si s tématem poradí Američané. ()

Lisabellla

Mmm ... jediné, co mne napadá, když si vzpomenu na to, co jsem právě viděla, je dokonalý soulad. Je až neuvěřitelné, kolik talentu může být v malém dítěti. Není třeba zlatit zlato stejně jako chválit tento film. Krása v jednoduchosti, síla v přirozenosti a naplnění v atmosféře. Velmi laskavý příběh nelaskavé doby. Vůbec mi nevadilo, že se takové věci nedějí. Já jsem se na necelé dvě hodiny ponořila do úplně jiného světa a je to zásluha T. Alfredsona, K. Hedebranta a L. Leanderssonové. Tohle je pravé filmové umění. Z mála udělat mnoho. A na závěr příjemné mrazení na zádech. Své hvězdičky si zaslouží. ()

Ať vejde ten pravý v seriálové podobě?

Ať vejde ten pravý v seriálové podobě?

17.03.2021

Stanice Showtime se pokusí přinést na televizní obrazovky novou adaptaci knihy „Ať vejde ten pravý“ spisovatele Johna A. Lindqvistda. Showrunnerem a výkonným producentem seriálové verze bude Andrew… (více)

Režisér Sněhuláka hledá vykoupení

01.05.2014

V létě přiběhnou vlkodlaci z Dánska

V létě přiběhnou vlkodlaci z Dánska

25.02.2014

Součástí nedávno ukončeného filmového festivalu v Berlíně je i obchodování s novými filmy, které jsou v různých fázích postprodukce, natáčení, nebo se ještě točit vůbec nezačaly. Jeden z… (více)