poster

Mladí rebelové

 • Norsko

  Mannen som elsket Yngve

 • anglický

  Man Who Loved Ynge, The

 • český

  Muž, který miloval Yngveho

  (festivalový název)

Komedie / Drama / Hudební / Romantický

Norsko, 2008, 99 min

Předloha:

Tore Renberg (kniha)

Scénář:

Tore Renberg

Kamera:

Trond Høines

Producenti:

Brede Hovland
(další profese)
 • Stanislaus
  ***

  Mladí rebelové byl film s obrovským potenciálem, který ale podle mého názoru podřimoval kdesi v povzdálí, a proto film vypadá ve výsledku tak, jak vypadá. Neříkám, že by šlo o nějaký průšvih, ale prostě se z toho dalo vytřískat o dost víc. S hlavním hrdinou jsem se tak nějak nedokázal ztotožnit, respektive jsem občas nechápal, proč se vůbec tak hloupě chová - samozřejmě rozumím jeho duševnímu chaosu, ale jeho vypořádávání se s ním už tolik ne. Nejsem zrovna fanouškem hudby, která zněla napříč celým filmem, ale ani odpůrcem, takže jsem byl nakonec vůči hudební stránce filmu vcelku lhostejný. No, a samotný příběh se začal vyvíjet dost slibně, slibně i vygradoval, ale ten konec to prostě zabil. Nejednoznačná zakončení filmů jsou občas fajn, ale tohle snad ani nemělo konec. Zkrátka na první pohled zpracováním skromný, ale tématem ambiciózní film, který u mě propadl zejména kvůli hlavní postavě a nedořečené pointě.(7.6.2013)

 • Very_kuul
  ****

  Ďalší dôkaz toho, že Severania dokážu hocijakú tému spracovať kukatelne bez nájazdov do klíše a trapností. Prijemný film o dospievajúcich čo majú kapelu a chcú niečo znamenať. Všetko sa zdá byť fajn. Jarve má super a peknú babu a je spokojný..Lenže do triedy príde nový študent, ktorý mu tak trošku rozhádže život..(21.2.2010)

 • dormouse
  ****

  Končí osmdesátá léta v Evropě a začíná cosi revolučního. Revoluční změny se dějí i v životě Jarleho. Vzdor, punková kapela, první dívka, první tráva...a ještě něco zcela nového a nečekaného. Nový žák, tak zcela jiný, než je Jarleho svět, ale ta jinost je při tom tak lákavá a svůdná. Sotva Jarle navázal svůj první milostný vztah s Kristinou, už aby pochyboval o své sexuální orientaci. Ale všechny otázky se jednou zodpoví a po krásné době sedmnácti let zbyde jen sladkobolná vzpomínka.(18.2.2010)

 • Aluska88
  ****

  Přemýšlím, kdy naposled jsem ve filmu pocítila stejné sympatie ke všem hlavním postavám, jejichž charaktery jsou bravurně vytvořeny. O což se předně zasloužilo herecké obsazení. To je naprosto výborné a společně svou přirozeností a uvolněností vytváří základní stavební kámen tohoto filmu. Zrzavý Rolf Kristian Larsen jako "lídr" kapely, Arthur Berning jako opravdový kámoš s moudrými hláškami po ruce, krásná, sympatická a chápavá Ida Elise Broch a Ole Christoffer Ertvåg jako hodný, možná zvláštní a citlivý kluk. K tomu typická atmosféra chladného severu a dynamická a podmanivá hudební stránka. Je to film o přátelství, o lásce, o vznikajících citech, o touze po nich a zároveň strachu z nich. O chybách, které ze strachu a kvůli nim děláme, o výčitkách a o uvědomění si, kam až nás to vše může zahnat. Film netlačí na pilu, v ničem nepřehrává, neměla jsem dojem, že je scénář vykonstruovaný, že se postavy chovají strojeně či nepřirozeně. Vše je zcela přirozené, opravdové a laskavé. Na severu zřejmě většina tvůrců nemá ani ponětí, že existuje něco jako "klišé, patos či vyumělkovanost.":) To je jeden z důvodů, proč je jejich filmová tvorba tak skutečná a uvěřitelná, lidská, samotářská a melancholická. Severské podnebí dokáže čistit a chladit duši, stejně jako ji dokáže rozdrásat a roztrhat. Mimochodem, ta chemie a pohledy mezi Jarlem a Yngvem jsou doslova odzbrojující:) Hezký a výstižný komentář podal uživatel Dudek.(2.8.2011)

 • Lynn
  *****

  Skandinávská kinematografie nikdy nezklame, to je fakt nad slunce jasný snad každému filmovému fandovi :-) A tahle netypická komedie pro teenagery z norské provenience to jen a jen potvrzuje. Úžasně napsané postavy, s bravurou zahrané, výborný příběh o nelehké cestě k nalezení sebe sama podaný sice v odlehčenějším tónu, ale s trochu hořkosladkým melancholickým koncem. Postava Ingveho mě hlavně v první půlce svým pojetím dostávala do kolen - zpomalené záběry evokující svlékací a zírací pohledy :-) Film, který by určitě zabodoval i v běžné distribuci.(12.7.2008)

 • - Film získal v roce 2008 na Dnech norského filmu cenu pro nejlepší norský snímek. Na svém kontě má také 4 ceny akademie Amanda. (morgos)

 • - Natáčení probíhalo ve Stavangeru. (Cheeker)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace