Kanadská noc (TV film)

Česko, 2008, 87 min

Syn emigrantů do Kanady z osmdesátých let úzkostlivě dodržuje zvyky tamních indiánů a v Česku mu to věří a jdou mu na ruku. Já jsem mu to moc nevěřil. Příběh mi připadal přitažený za vlasy a tvůrci až moc tlačili na pilu dojemnosti. Viktor Preiss zde ale opět ukázal, že je jednoznačně jedním z našich nejlepších herců současnosti.(13.3.2017)

Námět je zajímavý. Ztráta syna, pocit viny.. Ale zpracování zbytečně moc tlačí na pilu. Emoce ve filmu člověk pozná nebo si je dokáže představit. Není potřeba diváka až tak moc vodit za ručičku. Některé scény byly opravdu zbytečné (kupříkladu noční můry).Herecké výkony poměrně slušné. A ještě jedna výtka.. není nic horšího než když se Čech snaží mluvit česky s "anglickým" přízvukem.(24.3.2013)

Na vnímání tohoto snímku nejspíše měl také vliv náhlý odchod mého pejska do nebe. Smutný, depresivní film, ve kterém jsou však záblesky porozumění, naděje a znovunalezení radosti. V tu chvíli jsem s rodiči a hlavní postavou v podání Filipa Cíle velmi cítila, neboť jejich smutek, prázdnotu a bolest ze ztráty pociťuji i já. Dáša Veškrnová zahrála na výbornou a její postavu jsem jí v nejvyšší míře uvěřila. Její ztrápený a prázdný obličej na mě působil velmi přirozeně. Především mě také okouzlil již výše zmiňovaný Filip Cíl, jehož tvář mi neustále připadala povědomá a já v ní na okamžik spatřila jisté rysy Jaromíra Hanzlíka. Jeho, charizmaticky, tajemně a introvertně na mě působící vzhled mi dokonale seděl do uzavřené postavy, jíž ztvárnil. Poměrně silný zážitek a na poměry současných TV filmů více než výborné.(4.10.2010)

• quixote

Násilně sestavená a málo pravděpodobná story, která zřejmě vznikla jen proto, aby ústřední pár mohl projevit své nadstandartní herecké kvality. Jejich výkony jsou nakonec opravdu tím, co drží tento blábol vypočítaný na efekt nad vodou, i když ta "mrazivá autenticita" působí navzdory jejich snaze strojeně a křečovitě. Na spoustu diváků to jistě zapůsobí, zvláště na ty, kteří se rádi nechají citově vydírat a díly z tohoto ranku.(17.8.2010)

Jedno klišé za druhým. Hudba napovídala divákovi, kdy má být dojatý, kdy smutný. Ale já mhouřím všechny oči co mám. Vznikl podobně kvalitní snímek na nějaké jiné televizi? Byl někdo, komu by se návrat Dagmar Havlové zdál vyloženě trapný? Myslí si někdo, že Viktor Preiss umí zahrát špatně? S šistým svědomím dávám ****.(15.12.2008)

• - Tvůrci oslovili Dagmar Havlovou a měli štěstí jelikož to bylo v době, kdy uvažovala o návratu k herectví. Námět se jí líbil, takže různé verze scénáře už režisér Zdeněk Zelenka s Hankou Cielovou psal přímo pro ní. (cariada)

• - Návrat Veroniky Kánské na filmové plátno po 17letech. (M.B)