Kanadská noc (TV film)

Česko, 2008, 87 min

Žádná sláva. Režisér Zelenka se pokusil o těžkou psychologii, ale je to spíš z prstu vycucaná psychologie. Snad jen herecký výkony byly celkem na úrovni, hlavně Dagmar Havlová mě příjemně překvapila. Ale jinak je film celkově dost bídnej, čekal sem že po velmi povedené Hodině klavíru Zelenka zase překvapí. Nepřekvapil.(18.12.2008)

Rozhodně to mělo něco do sebe, bylo tu znázorněný docela problematický téma... člověk by řekl, že se to nemůže stát. Nemluvě o tom, že Havlová to tady hraje naprosto skvěle... Také velmi pochopitelné a nevyhnutelné řešení, které to celkově podtrhlo. Celé to působilo opravdu dojemně, úzkostlivě a velmi rozpačitě a emocí tu bylo ažaž. Skvěle je tu ukázáno, jak ta psychika člověka změní. Nedovedu si představit, že bych byla v podobné situaci. Konec byl smutný a symbolicky pojatý. Moc se mi to líbilo :)(15.12.2008)

Film o ztrátě syna, o velké bolesti a hledání východisek ze situace. Jasně že takové téma je těžké uchopit, aby film neútočil na emoce diváka, ale pro mne to bylo přeci jen přes míru. Už od začátku filmu mi bylo dopředu jasné, kudy se bude příběh ubírat. Žádné překvapení se tedy nekonalo, vše bylo už v začátku naznačené. Nejhorší na celém filmu snad byll hudební podkres na úrovni americké telenovely. I hrdinové a prostředí bylo podané po západním stylu, jen těžko jsem se dokázala s hrdiny ztotožnit. To, proč jsem u filmu vydržela do konce byla zvědavost na Dagmar. A ta mne opravdu nenechala odejít až do konce. Škoda její mnohaleté prodlevy, přišli jsme o mnoho rolí, zraje jako víno...(10.12.2009)

• alambert

Když jsem pročítal komentáře některých uživatelů nespokojených s nižším hodnocením filmu, byl jsem zvědavý, o co tu vlastně jde. Měl sem v plánu, jak tu budu kritizovat čsfďáky, kteří hodnotí pod 60%, za povrchnost a nepochopení. Bohužel ani já tomuto filmu hodnocení zrovna nezvednu. Příběh o, dle mého názoru, lehce retardovaném dospívajícím chlapci, běhajícím po zahradě s lukem a šípem a hrajícím si na indiány, nezaujal ani mě. Zevrubná pointa filmu mě napadla velmi brzo, takže jsem se nedočkal ani dějového překvapení. Co se týče hereckých výkonů, ani z těch nejsem ve většině případů nijak nadšen, dokonce v případě obou chlapců jsem naopak spíš otráven-oba jak z jiného světa. Další nedostatek vidím ve skutečně ohrané symbolice, typu krkavec za oknem. Doufal jsem, že to už nikdy nikde neuvidím. Na závěr mi dovolte žertovnou otázku: Že to ale měl po ruce šikovnou hadici co? ;-)(4.10.2010)

O komunismu lze říci mnohé, ale jedna věc z té doby je určitě nesporná: kvalita předlistopadových scénářů byla řádově, určitě výrazně, vyšší než dnes. Ke smůle České televize je přitom potřeba dodat, že bez ohledu na tuto poměrně bezohlednou konstataci je Cielové výtvor jednoznačně v polistopadové televizní scénáristice to lepší tím spíš, že narazil na vynikající Zelenkovu režii i poměrně závažné a v každém případě zajímavé téma. Jako často ani tady herci neměli co hrát a vlastně ani zkazit. Veškrnová jen potvrdila, že patří k našim špičkovým dramatickým umělkyním a zaujala i tím, jak alespoň navenek snadno se dokázala přehrát do rolí žen pokročilejšího středního věku. Jedno je jisté: do zlatého fondu naší národní dramatické tvorby se toto dílo nezařadí.(14.12.2008)

• - Návrat Veroniky Kánské na filmové plátno po 17letech. (M.B)

• - Tvůrci oslovili Dagmar Havlovou a měli štěstí jelikož to bylo v době, kdy uvažovala o návratu k herectví. Námět se jí líbil, takže různé verze scénáře už režisér Zdeněk Zelenka s Hankou Cielovou psal přímo pro ní. (cariada)