Ondine

• Česko Ondine: Víla z hlubin (více)

Byl jednou jeden rybář a ten vylovil mořskou pannu.  Když irský rybář Syracuse (Colin Farrell) vylovil z moře krásnou mladou ženu (Alicja Bachelda), řekla jen, že se jmenuje Ondine. Příznačné jméno, které znamená „ta, která přichází z moře“. Syracuse jí nabídne přístřeší a ona se usadí nejen v jeho domě, ale postupně i v jeho srdci. Neznámá cizinka vyvolává řadu otázek, ale rybářova malá dcerka Annie (Alison Barry) má okamžitě jasno. Ondine je podle ní vodní víla, kouzelnou mocí obdařená bytost, která vystupuje z vod proto, aby lidem nosila štěstí. Annie věří, že Ondine přišla kvůli ní, aby zachránila její selhávající ledviny. Syracuse sice na pohádky nevěří a zůstává nohama pevně na zemi, ale záhy i on podlehne jejímu kouzlu a je nucen si připustit, že od té doby, co s nimi Ondine přebývá, dějí se zvláštní věci. Mohli by spolu žít šťastně až do smrti, jenže Syracuse na šťastné konce už dávno nevěří. Ať Ondine je či není mořskou pannou, má za sebou temnou minulost, která ji za žádnou cenu nechce pustit na svobodu. Dokáže ji láska Syracuse zachránit, nebo se vrátí do hlubin zapomnění? (oficiální text distributora)

dr.fish

Tak na tohle si může troufnout jen Neil Jordan. Vytáhnout z moře paní, nechat nás pomalu propadnout kouzlu irských národních pohádek atd. Tahá diváka krásně za fusekli...roztomilé, filmařsky perfektní, jen tak dál. ()

campix

Líbezná pohádková romance zasazená do kouzelných exteriérů irského pobřeží. Klasické romantické drama, akorát s nápadem v podobně zajímavě zakomponované irské mytologie. Sympatické hlavní postavy a především chemie mezi ústřední dvojicí dělají z Ondine nadprůměrný kousek. ()

okkac

Kouzelné. Přestože film nezobrazí nic nadpřirozeného, tak až do konce stále nevíte, jestli je nadpřirozený element přítomen či nikoliv. 8/10 ()

bartias

Drsná ale poetická romance stejnou měrou těží z herectví Colina Farrella, který zůstává charismatický i v roli rezignovaného ztroskotance, a z chladného půvabu irské přírody i krajiny. Půvabná Alicja Bachleda skutečně chvílemi působí jako z jiného světa a tím umocňuje celkový dojem povedenosti. ()

tom88

Film vtiahne hneď zo začiatku. Príbeh je zaujímavý a originálny. Prvá polovica ma vcelku ohúrila, no čím ďalej tým viac prestával film baviť a záver nebol podla môjho gusta, nevravím že je zlý. Dráma je to pomalá a zdĺhavá, ale veľmi okúzľujúca. Herci hrali nadpriemerne. Colin Farrell je už fakt vyzretý herec pripravený na ktorúkoľvek dramatickú úlohu hodnú prestížnych ocenení. Škoda záveru a drajvu, ktorý film neskôr strácal. Oko tentokrát neprižmúrim a znižujem hodnotenie na 3*. 70% ()

Radiq

No moc nadšenej z toho nejsu. Od Neila Jordana bych čekal něco lepšiho. Myslim, že každej to skoukává jenom kvuli Colinu Farrellovi. Hej fakt, nějaky selkie, o těch jsem slyšel poprvé, ae omotat kolem toho všechno, to už bylo divny... ()

danliofer

Film mě jako milovníka pohádkových příběhů pohladil po duši... Neila Jordana mohu na všechny způsoby, takže mu tady trochu přisazuju, ale i tak si myslím, že má Ondine svou neopakovatelnou atmosféru a hlavně si mě získala představitelka hlavní role svým naprosto éterickým projevem, až jí tu Selkii člověk skoro uvěřil... ()

vesper001

Sychravá irská romantika s možná opravdovou vodní vílou (Alicja Bachelda mi připomínala Olivii Wilde), kterou kazí nevhodný akční závěr, velké zklamání z pointy a – ano, Colin Farrell. V případě, že tento pán je princezna Tmavovláska, pak myslím, že Rudolf nepřijel... :P ()

Klenotka

Pomalu a příjemně plynoucí příběh s nádechem pohádkové nejistoty. Škoda jen poslední čtvrtiny filmu a konce, který kouzlo předchozích okamžiků stírá a proto mu k dokonalosti něco chybí. ()

Estrellita

Rozhodně nepopírám, že je prostředí velice realistické a příběh ze začátku šikovně balancuje na pokraji fanzatie a reality, že hudba je krásná a hlavní představitelka vodní víly Alicja Bachleda ještě krásnější... Ale mě tenhle film prostě za srdce nechytl. Uspěchaným a tvrdým závěrem nepřipouštějícím žádné další úvahy se ztrácí napětí a příjemný pocit z mystického průběhu, celé to pak působí suše a jednoduše. 50% ()

Woody77

Keď som siahol po filme ONDINE bral som ho trochu s určitou skepsou . Popravde nevedel som si Colina Farella predstaviť ako Írskeho rybára ktorý vyloví morskú pannu. Avšak po 10 minútach sledovania filmu ma to dobehlo a dostalo. Prírodné pobrežné scenérie sú dokonalé a keď som začal vnímať aj hudbu Sigur Rós k dokonalosti pozadia filmu tu už nechýba veľa. Dej filmu plynie v prirodzenom tempe bez rušivých scén. Colin Farell predviedol sympatický herecký výkon ktorý som mu uveril . Dej síce začal trochu dramaticky ,ale potom to bol už klasický príbeh zo života akých sú stovky. Hral otca , ktorý sa musí prebíjať sám ťažkým životom rybára ,kde môže utratiť iba toľko koľko mu dá more a popritom pomáha s výchovou dcéry ,ktorá sa utieka za fantáziou. Chvíľami aj on uverí tomu, že môže mať šťastie v osobnom živote avšak ako sa ukáže šťastiu musí každý výjsť v ústrety. ()

markuc

Nakonec jsem se prece jen dockal, velmi povedeny nezavisly film z Irska. Pro filmy znaleho ma jednu vlastnost, od zacatku vite, jak skonci, ale kupodivu to zde vube nevadi a jakoby filmari pocitali s tim, ze jejich pribeh neni nicim originalni - dohnali to zpracovanim a hereckymi vykony ustredni trojice. ()

st.jim

Pohádky mám rád, tohle jsem ale zas tak moc nežral. Herecké výkony....na jedničku, tam to pro mne ale končí. ()

KanjiVital

Myslím si, že prolinutí fantazijního prvku s reálným prvkem se dalo využít daleko lépe. Film je totiž bohužel, i přes svou potenciální emocionální sílu, velice roztáhlý a místy až nudný. Alespoň atmosféra krásné irské přírody tento film zachraňuje. ()

Javad

Uznávam, že scenáristicky to mohlo byť aj o čosi lepšie, ale to krásne prostredie a Colin + Alicja tento nedostatok vyvažujú. Veľmi dobre sa na to pozerá. ()

marvan

Neporozuměl jsem, z jakého důvodu se Neil Jordan pokusil pohádkový příběh konfrontovat s reálným světem, protože tím přechodem symbolickému příběhu hodně ublížil. Pohádka o mořské víle zpočátku nastolovala pozoruhodné abstraktní úvahy, které jsou v závěru devalvovány lacině doslovnou thrillerovou zápletkou. ()

uiu

Příběh je to sice krásný, ale chyběla mi v něm jediná věc, a to prostor pro fantazii diváka. Na začátku to je tápání, jestli je Ondine skutečně bájná podmořská bytost, která se nešťastně dostala na břeh nebo jen ubohá dívka, která se zapletla se špatnými lidmi a veškeré dohady o její mytologičnosti jsou vlastně jen bujná fantazie nemocné dcerky. Ale asi už v půlce filmu je nám rozřešení naservírováno (a k mému gustu to není zrovna to nejlepší rozřešení) a tím končí veškeré spekulace a snaha vtáhnout diváka do děje. Nicméně dávám čtvrtou hvězdu za nádherné zpracování a Irskou přírodu. ()