Operace Dunaj – to byl krycí název pro invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Mezi polskými tanky, které vyrazily osvobodit souseda, údajně ohroženého kontrarevolucí, je i starý tank „Beruška“. Ten vyjede z kasáren jako poslední, beznadějně zabloudí a k ránu zkolabuje v pohraničním českém zapadákově. Jeho obyvatelé neskrývají odpor k okupantům. Když však obě strany zjistí, že se staly obětí situace a že jsou schopny se lidsky dohodnout, začnou mezi aktéry vznikat nejrůznější vztahy. Je třeba opravit tank, pochlubit se českou knedlíkovou kuchyní a možná se i zamilovat... „Nezajímá mne ideologie, ale historie z pohledu člověka. Je to film o porozumění,“ prohlásil debutující Jacek Głomb, který svou tragikomedii natočil podle vlastní divadelní inscenace, uvedené v roce 2006 v polské Lehnici. Tu s okupací Československa spojují historická fakta: operovalo odtud sovětské velení invaze a byli sem převezeni zatčení čeští politici, spjatí s pražským jarem. (MFF Karlovy Vary)

mskarabeus

Lehká nenáročná komedie na nedělní odpoledne, žádná sláva ale zkouknout se to dá, rozhodně lepší než kdejaká americká kravina. ()

rentier

Souhlas s pozitivními komentáři. Mě se to také líbilo, politiku jsem neřešil a jen se bavil CZ filmem, který hereckými výkony netahá za nervy a funguje. Poslední plavky či Bitva na svatebním poli, to jsou pro mě odpadní filmy! Při odchodu z kina po Mužích v říji jsem si tenkrát povzdechl, jestli vůbec někdy uvidím něco nového a přitom příjemného jako naše starší filmy. A stalo se! Dejte mu šanci a bavte se... ()

Trillian odpad!

nechapu ani v nejmensim, proc se do teto slataniny nechalo obsadit tolik vynikajicich ceskych hercu. v prubehu celeho filmu jsem neustale bojovala s myslenkou, ze se seberu a jdu... spatne i jako fraska. ()

brutalbagr

Hodnocení filmu 27% se mi první půlhodinu filmu zdálo jako příliš přísné. Druhé dvě třetiny filmu mne však přesvědčilo, že je nadhodnocené. Téma okupace v osmašedesátém je poměrně citlivé, z principu ovšem nemám nic proti tragikomedii na tuto dobu - vzpomeňme třeba na dokonalé Pelíšky. V Operaci Dunaj ovšem můžeme vidět naprosto nereálně vykreslenou náladu, vztahy i postavy. Češi se během půldne zpřátelí se svými polskými okupanty, ti pro změnu zase další den zaútočí svým čtvrt století starým a takřka nepojízdným tankem na moderní sovětský stroj, který bez výstřelu ustoupí. Na závěr - snad aby se ve filmu projevila ona tragikomičnost - zemře postava a to tak, že divák nechápe jak, proč, co se stalo. Prostě někdo musel umřít, scénáři bylo třeba dodat hořkosti. Ve výsledku ovšem člověku nezůstane v duši chuť hořkosladká tragikomediální, ale jakási vágně nakyslá; měl-li být snímek jakousi neformální omluvou za okupaci, pak se autorům jejich záměr nezdařil. Dávám filmu hodnocení 15% za několik málo povedených žertíků a za snahu. ()

goldvise

Já jsem jsem měl záchvaty smíchu. :-) Druhá světová válka je inspirací pro spoustu filmů, které jsou co do reality mimo mísu, ale pobaví a potěší. Tutaj tamo to samo! ()

JARDAHONDA odpad!

Film, který v polské režii nepředvedl nic světoborného.. Nudu střídá šed´ a stereotyp. Zkrátka nevtipná komedie = 0% ()

coolglitterk odpad!

Kravina obřích rozměrů, postavená na lehkomyslném scénáři, nudná až k zblbnutí. To má být jako komedie? Nezasmála jsem se ani jednou, spíš mi bylo k pláči, jak někdo může takovou blbinu vymyslet. ()

GlaDOS odpad!

Viděl jsem. Bohužel. Někdo si zřejmě myslel, že dialogy nesympatického manželského páru, který vyrazil tank hledat budou vtipné. Vlastně ne, byly hloupé a trapné. Po zhlédnutí mám pocit, že poláci jsou národ sprosťáků, co umí jen nadávat. Nikdo z osádky tanku mi nepřirostl k srdci. Těch pár českých herců to nezachrání, protože se nemají šanci vůbec projevit. Pobavil mě opravdu jen vtip s ručníky. A pak pár klasických klišé. Ne, Operace Dunaj se mi hnusila. ()

BEZHLAVY

Film pouze pro ty, kteří umějí polsky, nebo žijí v těsném pohraničí s Polskem, kde se hovoří lašským nářečím, ty polské hlášky nemaj chybu:)) Kdo nechápe význam jejich slov nebo nezná jejich humor, hodnotí špatně, jinak velmi hezky vystižená mentalita obou národů :)) ()

wendlik

Nenáročný, oddychový film. Drama bych do žánru tedy nedal, nic takového od filmu nečekat, ale na odreagování jako kulisa v pozadí dostačující. ()

Pucmeloud odpad!

Nevěřícně jsem na to zíral asi půl hodiny...déle se nedalo. Zvláštní je, že Menzel si jako herec dokáže vybrat role té nejubožejší kategorie. Zvláštní úchylka od takového režiséra. ()

mirika39 odpad!

Tak ako všetko poľské, slabé, nekvalitné, úbohé. Premrhala som 104 minút zo svojho života a pozerala som to až do konca, v nádeji, že keď boli na začiatku sem-tam vtipné pasáže, začne sa snáď niečo diať. Sklamanie nad sklamanie, nedialo sa nič zaujímavé, a ja som išla spať rozčúlená, že som si to pozrela celé. Čo sa týka skvelých českých komediálnych hercov, je to ako ruská ruleta - buď je film perfektný, alebo totálny prepadák. Nabudúce radšej najskôr pozriem hodnotenie predtým, než si pustím podobnú sprostosť. ()

PORTER44 odpad!

Tolik dobrých herců a v takové slátanině z doby okupace Rusáky v 68,nevím jestli to měla být parodie nebo co,pro mě ztráta času. ()

Ziral odpad!

Nemohu pochopit jak si Poláci mohou dovolit takto zesměšit tragické dny našeho národa ! Taková slátanina nemá obdoby, divím se našim jinak vynikajícím hecům, že se nechali vtáhnout do takového neomluvitelného propadáku o kterém museli všichni předem vědět jak dopadne, nebo nás diváky mají také už za trouby, kteří spolknou vše ?? Jak by asi Poláci reagovali, kdyby jsme my zsměšňovali jejich Varšavské povstání ()

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží