Operace Dunaj – to byl krycí název pro invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Mezi polskými tanky, které vyrazily osvobodit souseda, údajně ohroženého kontrarevolucí, je i starý tank „Beruška“. Ten vyjede z kasáren jako poslední, beznadějně zabloudí a k ránu zkolabuje v pohraničním českém zapadákově. Jeho obyvatelé neskrývají odpor k okupantům. Když však obě strany zjistí, že se staly obětí situace a že jsou schopny se lidsky dohodnout, začnou mezi aktéry vznikat nejrůznější vztahy. Je třeba opravit tank, pochlubit se českou knedlíkovou kuchyní a možná se i zamilovat... „Nezajímá mne ideologie, ale historie z pohledu člověka. Je to film o porozumění,“ prohlásil debutující Jacek Głomb, který svou tragikomedii natočil podle vlastní divadelní inscenace, uvedené v roce 2006 v polské Lehnici. Tu s okupací Československa spojují historická fakta: operovalo odtud sovětské velení invaze a byli sem převezeni zatčení čeští politici, spjatí s pražským jarem. (MFF Karlovy Vary)

Leksland

Pořád jsem leštil televizi, pže pořád jsem tam měl nějaký hovna na štěstí po 104 min. se to vyčistilo...Katastrofa!! ()

ANTYCHRYST odpad!

Dlouho jsem odolával tomuto filmu a říkal si přece to nemůže bejt tak špatný dle hodnocení tady... ALE ono to je ještě horší.. taková dobrá parta skvělejch herců, která se propůjčila tomutu shit filmu. Toto je čistá zoufalost a filmová ostuda. Fůůůůůůj. 5 % ()

DadysGirl

Skvěle obsazený průměr, který dojíždí na naši nezaujatost polskými pasážemi... Česká povaha vykreslená s drsnou přesností, až z toho trochu mrazí... Kdyby to nechali na Menzlovi, vytřískali by z toho jistě víc... ()

karlee

Nic moc, ale viděl jsem už horší průšvihy. Jen vůbec nechápu, proč se střídal dabing s titulky a proč na konci hrála balkánská dechovka. ()

Stejšn

Nemůžu hodnotit, protože jsem to ještě neviděl, ale přesto si jeden komentář neodpustím: včera byla ve zprávách TV nova (spoluproducent filmu) dvouminutová ukázka, která podle komentátorky "skvěle vystihuje charakter filmu". V těch stodvaceti vteřinách (kde převážně hraje jen hudba) ovšem stačilo zaznít "hajzlové", "debile" a "posere". Děkuji, nechci. EDIT: teď koukám - na nově byl ten trailer, co je tady ve videích. ()

mig21

Veselá historka z neveselé doby. Je fajn, když se na tragické okamžiky českého národa můžeme podívat trochu veselejší optikou. Mám dojem, že s Rusy (Sověty) by to nefungovalo, ale Poláci jsou v pohodě. Jen figurkovitý manželský vojenský pár bych asi vynechal... ()

kabul

Vôbec sa mi nezdajú tie kritizujúce konetára a hodnotenia ktorých je tu spústa. Zato, že to nenatočil "slávny" holywood tak to musí byť nutne odpad? Ja to hodnotím objektývne. Nieje to 100%, dokonca ani 80%, ale tých mojich 60 si to zaslúži. Uznávam, že pri lepsích finančných možnostiach by sa z toho dalo vyťažiť viac, ale ja môžem túto snímku s pokojným svedomím zaradiť do toho lepšiech, čo s našej produkcie vzišlo. ()

B.Jay

Dle mého názoru docela zdařilá freska, která vykresluje dobu pro náš národ ne zrovna veselou. Umět udělat si srandu ze sebe samých se cení. Nechápu místní hodnocení. Všemožné parafráze a recese na doby mnohem mladší berete, ale když se píchne do vosího hnízda, tak je oheň na střeše, že. Není to film roku, jen jiný pohled na srpnové dny. Ale proč hodnotím jak hodnotím: Sebeironie, seberecese...jak jsem psal výše - toho si cením. ()

Fajt odpad!

Ani komedie, ani tragedie ani dokument, prostě a jednoduše, výplod chorého mozku totálně znevažující osudný rok 1968 - pro Novu typické, včetně našich rozhoďnožek a neuvěřitelného množství sprostých slov ! ()

Pitryx

A mně se to líbilo. Místy jsem se i hlasitě chechtal. A vícekrát. Což je u mne pro hodnocení komedií hlavní kritérium. ()

Bratr

Okolnosti projekce: 1. Letní kino v Karlíně v neuvěřitelně charizmatické zahradě se secesním altánem a kioskem 2. krásná přítelkyně a taška plná dobrot na vedlejší židli 3. čtyři piva zakoupená ve výše zmíněném kiosku 4. vstupné 25,- Kč _ Dojmy z projekce: Nejednou jsem se zamál (velmi upřímně) a spousta scének byla podle mého velmi pěkně zahrána. Velice romantickou postavou byl Jiří Menzel, který mě takovou tou elegantní bodrostí úplně okouzlil. Moc se mi líbilo takové to polsko české spojení, protože jsem podobných koprodukčních filmů mnoho neviděl. Pointa filmu byla na druhou stranu velmi slabá, některé postavy zbytečné, myšlenka mi tak nějak v hlavě do druhého dne zpitomněla a hlavně!! - vývoj všech postav se naprosto nelogicky a bez sebemenšího důvodu otočí o sto osmdesát stupňů (no fuj). Když k závěrečnému hodnocení připočtu velmi pozitivní okolnosti projekce, odráží se film z hlubokého podprůměru na hezkých ***. ()

Prubner

Není to úplně špatné. Dialogy jsou dobře napsané, místy dokonce skoro vtipné, herci (i polští) nemají slabé místo a režisér je docela zručný - kdyby dostal do ruky lepší scénář, vypadalo by to lépe. První polovina filmu docela šlape, ale pak se začnou ve scénáři dít kraviny (např. Hrušínského pohřeb) a film padá dolů. Ale víc mi vadil ten hřebejkovský smířlivý postoj ve stylu "Co jsme si, to jsme si". Ten by měl mít své hranice, přece jen kamarádíčkovat se s okupanty, i když jsou to v soukromí hodní chlapíci, to mi nepřipadá dvakrát v pořádku. ()

tsatsiki

Tento film je velice nudný. sledoval jsem ho, když to běželo na nově, ale z velkých očekávání, zbyla jen nuda. Film je zbytečně zdlouhavý a chyběl tomu nějáký větší spád. Jedinné sympatické výkony na tomto filmu jsou naši herci, jinak poláci totální nuda. Dokonce je mi líto našich herců, že v této trapárně hráli.30%. ()

honzic

Film je příliš slátanina, evidentně nevhodně navržený scénář, dialogy a herci, celkově to neladí ani nezapadá a není to ani veselé ani smutné a už vůbec ne humorné, je to nuda a nic na tom nezmění ani plejáda současných českých herců. Hodnocení: 30 % ()

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží