Operace Dunaj – to byl krycí název pro invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Mezi polskými tanky, které vyrazily osvobodit souseda, údajně ohroženého kontrarevolucí, je i starý tank „Beruška“. Ten vyjede z kasáren jako poslední, beznadějně zabloudí a k ránu zkolabuje v pohraničním českém zapadákově. Jeho obyvatelé neskrývají odpor k okupantům. Když však obě strany zjistí, že se staly obětí situace a že jsou schopny se lidsky dohodnout, začnou mezi aktéry vznikat nejrůznější vztahy. Je třeba opravit tank, pochlubit se českou knedlíkovou kuchyní a možná se i zamilovat... „Nezajímá mne ideologie, ale historie z pohledu člověka. Je to film o porozumění,“ prohlásil debutující Jacek Głomb, který svou tragikomedii natočil podle vlastní divadelní inscenace, uvedené v roce 2006 v polské Lehnici. Tu s okupací Československa spojují historická fakta: operovalo odtud sovětské velení invaze a byli sem převezeni zatčení čeští politici, spjatí s pražským jarem. (MFF Karlovy Vary)

ZHODNOTITEL

Opera Dunaj se možná snaží hrát trochu na notu Pelíšků, a možná by to ani nebylo špatné, ale už v úvodu se divák přesvědčí, že to asi nebude kdovíjak super filmařina. Přestože se to dalo, něco mi tam chybělo. Možná děj. ()

Simir79

Nalákat lidi na hvězdné obsazení a pustit jim takovou volovinu... fůůůj, podvod... chci peníze za lístky zpět. :-) ()

brasek odpad!

Ak to má byť komédia, tak jednoznačne odpad. Proste poľský čaj, káva a arašidy chutia rovnako... na blivajz a rovnakú príchuť má z časti aj tento film. Možno zábavné v Polsku... Najlepšia scéna asi tie vyprážané ručníky, pousmial som sa na malý moment. ()

rigby

Naprosto zbytečný nudný film. Nápad dobrý, jeho zpracování velmi špatné, utopené v pivě českých hospodských povalečů s plochámi charaktery. Bod dávám jen kvůli tomu, že film byl natáčen v Českém ráji, v kulisách města Sobotky a pod Troskami. Ale ani to ho nezachrání. ()

Schneeman

První půlka filmu je horší než drátem do oka, druhá lehce koukatelná, ale taktéž o ničem. Téma srpna 68 jde natočit daleko lépe. Toto je pouze paskvil. Takže jen jedna hvězda za "bojovou" scénu tanků. ()

rytir1

Tak jsem se těšil na pěkný sobotní večer s dobrou komedií, což téma najetého tanku do hospody a typických českých záškodníků mohlo být tak krásně využito. Ačkoli se to ale dalo dokoukat, po shlédnutí jsem byl notně zklamán. Pominu-li, že snad v našich filmech už nemáme jiné herce než dokola Holubová,Dušek,Budař,Issová apod., pak nechápu jak toto může někdo natáčet jako komedii. Jediná Marta Issová byla snad trochu vtipnou, jinak bída, opět jen české vyžívání se v tématu roku 1968 dokola, jako bychom už ani neměli o čem jiném točit. ()

NORDEN

Film ktorý mal potenciál byť omnoho lepší. Verím že na tému rok 68 sa dá natočiť kvalitná dráma, a aj dobrá komédia (Pelíšky sú v tomto omnoho lepšie). Chvíľami som mal z niektorých scén pocit ako keby som pozeral nejaký Kusturicov film (kapela hrajúca na odchádzajúcom tanku, "pohrebná" hostina) A ak to má byť rodinná komédia, tak niektoré scény si v tom filme mohli odpustiť. ()

RedBoryyys odpad!

chtěl jsem dát aspoň jednu hvězdničku za ty pěkné tanky,nebo aspoň za trochu úsměvnou chvilku s Hrušínským,ale i to jsem si nakonec rozmyslel... ()

Gray67

Kam se poděla sedmá(polská) rota v českém podání. Jeden rozdíl tu ale je : české herecké obsazení je kvalitnější! Děj filmu se musí brát s velkou rezervou! ()

SZYslak odpad!

Otevřu televizu, tam režiser Menzes v kurvadivnych kulisach. Nova pušťa Hospodu II., řikam si. Ale ne, to jen Jacek a Zbigňew natočili ňaky divny film. ()

Apeiron71 odpad!

Další nevtipná a trapná komedie.Filmaři jako by neznali jiné téma než druhou světovou válku a okupaci 1968.Je to už omleté a neoriginální.Z filmu je silně cítit přepis z divadelní hry a to hlavně díky velmi málo lokacím,kdy převážná část děje je situována do hospody.Ani takoví herci jako Hrušínský,Polívka,Dušek,Holubová tento blábol nezachránili... ()

e-pilot odpad!

Nechce se mi ani věřit, že takoví slušní herci vůbec nečtou scénáře a role berou jen proto, aby měli na dovolenou u moře. Děs a běs. ()

Kyblik78

Trošku zvlášta, ale vcelku podarená komédia. Väčšiu časť scén hrajú poliaci a sú aj vtipnejší. Žiadnu logiku alebo odkaz vo filme nehladajte. Záverečné scény s rusmi a zabitie dievčiny sú trošku mimo. Ale dá sa. ()

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží