Operace Dunaj – to byl krycí název pro invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968. Mezi polskými tanky, které vyrazily osvobodit souseda, údajně ohroženého kontrarevolucí, je i starý tank „Beruška“. Ten vyjede z kasáren jako poslední, beznadějně zabloudí a k ránu zkolabuje v pohraničním českém zapadákově. Jeho obyvatelé neskrývají odpor k okupantům. Když však obě strany zjistí, že se staly obětí situace a že jsou schopny se lidsky dohodnout, začnou mezi aktéry vznikat nejrůznější vztahy. Je třeba opravit tank, pochlubit se českou knedlíkovou kuchyní a možná se i zamilovat... „Nezajímá mne ideologie, ale historie z pohledu člověka. Je to film o porozumění,“ prohlásil debutující Jacek Głomb, který svou tragikomedii natočil podle vlastní divadelní inscenace, uvedené v roce 2006 v polské Lehnici. Tu s okupací Československa spojují historická fakta: operovalo odtud sovětské velení invaze a byli sem převezeni zatčení čeští politici, spjatí s pražským jarem. (MFF Karlovy Vary)

HonzaBez

Možná je 50 let od srpnové okupace už dost dlouhá doba na to, aby se na tyto tragické chvíle dalo nahlížet s nadhledem a třeba i v lehce komediálním duchu. Komediálních filmů z doby druhé světové války se též pár najde (viz třeba skvělá česká poválečná komedie Nikdo nic neví). Ale ona není komedie jako komedie. Tahle má podobu filmů typu Kameňák či Babovřesky. Tedy děs, bída a utrpení.... Nápad to možná nemusel být úplně špatný, střet polských herců (okupačních vojáků) s (malým) českým člověkem.... Ale to ztvárnění bylo otřesné, plné různě se pitvořících českých herců (škoda že i takových jako Bolek Polévka) a plné vulgarit od všech zúčastněných aktérů. Ještě štěstí, že jsem to neviděl na Nově coby připomínku srpnového výročí. To bych asi vážně dal odpad. ()

farmnf odpad!

Kdo byl v tomto filmu nejtrapnější? Fšichni. Něco tak blbého jsem již dlouho neshlédl a styděl jsem se, že jsem slovan. To už se mi kurva dlouho nestalo. Ten Menzel, to musí být taky pěkný hovado, když za prachy hraje v takový píčovině! ()

Mrkvič

Polská produkce se známými českými herci. Jejich žádné extra výkony jsme neviděl, protože jsem vydržel "pouze" do první reklamy, ale nic moc bych nečekal. Dramatická hudba, jakoby šlo o nějaký velkofilm nebo scény z parodie. Trapnej humor a asi pod dohledem pana Menzela rádoby intelektuálně hospodské pindy. Fakt otřesný. Po třech letech jsem na film opět narazil a docela to šlo. Za české obsazení můžu říct, že nebylo špatné a mělo své světlejší chvilky. Ale i za polskou stranu by se nějaká pozitiva našla. ()

Master19

Já jsem si říkal, jestli je to vůbec možné, to co vidím... Skoro jsem si myslel, že poláci nastříhali do nějakého svého vojenského kameňáku pár scének z českých filmů a seriálů a hotovo. Ale ono to je myšleno jako věc nová. Inu, nehrozí tu, že by nějaký z herců předvedl neotřelou polohu či snad aspoň záblesk civilnosti. To už ti "Rebelové" naťukávají téma okupace lépe... ()

vyfuk

Film je historický, tím mě zaujal. Velice mě zklamalo sposta nadávek a sexu. Taky je celekm nemožné, aby bůhví kolik starej tank porazil nový ruský tank, a je taky nemožné aby se Rusáci zastrašilitím že na ně spadne stožár..... ()

standsiller odpad!

Od obsadenia, ktoré bolo do filmu vtesnané som čakal omnoho viac. Čo však pomôžu herci, keď tu zlyhal iný faktor? Až na pár úsmevných momentov tento film nevypovedá o ničom. Niekto prišiel, ostal, zavadzal a do všetkého hrala jazyková bariéra a situovanie ku koncu známych 60-tych rokov. Pravdy sa človek v tomto filme nedočká. Ospravedlňuje to jedine titulovanie "komédia" ale tá dráma, ktorá sa tomu pripisuje tiež. Nerozumiem prečo. Len tam pichli niekoho kto príde o život aby človeka na chvíľu odpútal od "uvoľnenej atmosféry" . Pričom z tohto celého pri troche šťastie mohol vzniknúť zaujímavý snímok v štýle " Pelíšky" . ()

Eraserhead odpad!

Hodnocení "odpadem" se u mě vyskytuje dost zřídka. Nyní s hrůzou zjišťuji, že posledních pět "odpadů" jsem přiklepl české kinematografii. Navíc u filmu s "pelíškovským" obsazením se nechce věřit, že něco takového může nastat. Bohužel může. Jediný, kdo letos dokázal do české komedie dostat vtip, byl Robert Sedláček v Mužích v říji. Vše ostatní (včetně Dunaje) je jen těžká nuda (2 Bobule) až trapnost (Ulovit miliardáře). ()

Alt.64

Tak já vám nevím jestli se tohle povedlo nebo ne. Jsem z toho rozpačitý. Jako částečně (dost) absurdní film možná ano, jako tragikomické vylíčení vztahu okupantů a okupovaných ne. Trochu mě iritoval pan Menzel a obecně to česko - polské herecké neherectví. Asi nejsem naladěn na polskou vlnu. ()

Imrwere odpad!

Nuda, nuda, nuda. Nedělo se nic, co by mě přimělo sledovat děj. Spíš jsem vymejělel vedlejší aktivity abych se otravou nesežral. Výkony herců, jako jsou Menzel, Polívkaa Holubová opět nezklamaly, ale ani to tentokrát bohužel nestačilo. ()

mira007

Reflexe na srpnovou okupaci 68 v podobě česko-polské komedie (? - já se ani jednou nezasmál) , umělecké vyjádření hadr. Sorry, tak tohle mne opravdu minulo. Jedna hvězda za obsazení. ()

marquillo

ak bol učel filmu rozosmiať diváka, tak bol v mojom prípade tento účel naplnený- dosť pomohol aj fakt, že rozumiem polsky (aj česky samozrejme:P) ()

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží