Cinka Panna

Trailer

Najslávnejšia cigánska primáška Cinka Panna žila a tvorila v 18. storočí na pomedzí dvoch svetov: šľachty, ktorej hrávala a cigánskej komunity, v ktorej prežila svoj súkromný život. V spoločenstve, ktoré má svoje vlastné pravidlá bytia. V duchu tradície bola predaná do manželstva. Túžbou mladej ženy je uspieť v tradične mužskej profesii. Stať sa prvou primáškou. Cieľ si však vyžaduje obete. Historický, výpravný, príbeh zachytáva všeobecne platnú tému: boj o uznanie a miesto vo svete. Pripomína, že doba a kostýmy sa menia, ale ľudské problémy ostávajú... A práve tie robia príbeh filmu nadčasovým. (oficiální text distributora)

Trailer

Fingon

70% Přestože Cinka Panna má sem tam hluchá místa, závěrečná půlhodina už odsýpá celkem v pohodě. Co se použití bluescreenu (nebo že by greenscreenu?;-) týče, tam si nejsem moc jistý - je to hodně poznat, na straně druhé se tato technologie v (česko)slovenských filmech příliš neužívá, nebo si alespoň žádný takový film nevybavuji. Výhradu bych měl snad jen k tomu Jánošíkovi, co se tu dvakrát mihnul... ()

tron

„Tebe naozaj nehovoria panna pre nič za nič.“ Leto 2007, námestie v Trenčíne. Ja, Riža a Marcel Tífling z Hrádku (krátko po tom, čo vďaka mne úspešne zabočil do jednosmerky a zinkasoval 500-korunovú pokutu od polišov). Mesto plné sporo oblečených dievčat a tribúna, z ktorej sa ozývajú country pecky Honzu Nedvěda „tvoje prsty jsou jak lístky růže, které otrhal jsem, chtěl bych znát, jestli opravdu máš mě ráda.“. Nad tribúnou transparent „VOĽTE ANO“ a pod ním desiatky ľudí. Podáva im ruku veľký muž v obleku s KU*VA OBROVSKÝMI šedo-hnedými vlasmi. Sú dvakrát také veľké, ako jeho hlava. Vážne, nevymýšľam si. Ľudia mu podávajú ruku a keď odíde, pýtajú sa, kto to bol. Bol to Dušan Rapoš. Okolo tribúny na horskom bicykli medzitým robil miliónte kolečko Ibi Maiga v šľapkách (hviezda Rapošovej kamiónovej FONTÁNY PRE ZUZANU 2) a ak ho aj niekto z divákov hanblivo pristavil, uvedomil si, že to bola chyba, lebo stará dobrá čierna bača fakt nevie moc dobre po slovensky. No a pravdaže tam bol aj Pavol Rusk, šéf strany. Slnko sa mu odráža od dominantnej plešiny alfa samca (touto nálepkou sa expert na "svoje medvedíky" nikdy netajil, skôr naopak). Ešte sa usmieva, rozdáva samolepky, perá a podpisy. Netuší, že ANO po voľbách nedostane nielenže do koalície, ale ani do opozície a nakoniec definitívne zmizne z politického slovenského neba, ako každá rýchlokvasená strana. Pokiaľ by ste aj VY mali podobný zážitok, zrejme by ste si k Rapošovi tiež vypestovali zvláštny vzťah. Ak do TOHTO idú MOJE peniaze z MOJICH daní od Ministerstva kultúry, potom je to zvrátené a choré, prteože Rapoš nakrúca čisté sračky. Aj by som pri CINKE PANNE povedal čosi o „zaseknutí sa v predchádzajúcich desaťročiach“. Vyjadril by som sa na margo trápnych hercov (VŠETCI, od Martina Hubu a Zuzany Kronerovej cez Jozefa Vajdu „hrozne vtipne“ obsadeného do úlohy rómskeho vajdu (wtf???), končiac u bizarného kováča Martina Dejdara (???). Tŕpol by som pri „bojových" a „masových" scénach. Kritizoval „historické kostýmy“ a „scenár“ (od desivých citácií z TISÍCROČNEJ VČELY po neuveriteľné cameo Juraja Jánošíka, s ktorým tvorcovia SKUTOČNE oslovili vtedy ešte žijúceho Michala Dočolomanského, ale ten vďakabohu odmietol). Ale prečo by som to robil? Honzo, Pavol, Dušan, Ibrahim, ideme spolu a nech to má švih! „Táborák nad osadou když večer plápolá, mládí mé z neznáma na mě tiše zavolá, lásko má už nemohu ti sladce říct vím to vím, že nevrátíš se víc.“ ()

ROBOTER

Tož já nevím. Jánošík už byl tehdy 20 let pod kytkama. Rokokové paruky měly naopak přijít až za 20 let. Panstvo by se s cikány určitě tak bratříčkovalo - navíc jim ještě před pár lety Leopold stavěl na hranicích šibenice a cikánským dětem nechal řezat nosy. Některé scény mi svým ztvárněním přišly asi jako vsuvka Support Lesbiens v Máji. Navíc to herecké obsazení cikánských postav bylo taky hodně mimo. Ale Anna Gurji (s krásným "arabsky" vykrouženým obličejem) byla moc pěkná a kamera sem tam taky. ()

Slarque

Za ty dvě hodiny se vlastně nic nestalo. A jestli stalo, tak to bylo podáno tak, že mi to bylo naprosto fuk. Ta Gruzínka v hlavní roli vypadala k nakousnutí, ale sekvence, ve které přestala platit druhá polovina názvu, je tak neuvěřitelně kýčovitá, že jsem se jí prostě musel smát. Horší už snad byly jen ty neustále se opakující cválající koně (na chvíli doplnění i párem čápů). Zlatý Zdeněk Troška! Jedna hvězdička prostě proto, že jsem viděl ještě horší filmy. :( ()

Z0oMb3E

Hmm historický film o cigánskej babe, ktorej zakážu hrať, obťažujú ju, no ona sa aj tak presadí. Gumové scény bez šipky akcie, stupídne niekdy až otravné dialógy. Dobové obleky by sa aj dali zniesť, ale to je na kvalitný historický film trochu málo. Anna Gurji vyzerá, ale iba vyzerá, na obrazovke celkom dobre, no ostatní (ne)cigáni alá Krónerová natretá striebrenkou na tvári vyvolávali až úsmev, no neviem či to bol prvotný zámer. Odpad nedám, i keď som to nedopozeral, ale 1* je až-až. ()

• V poslednej scéne sú po stenách obvešané elektrické lustre. (EvrinTess)
  • Natáčalo sa v lokalitách Červený Kameň, Národný park Muránska planina, Suché doly, Malé Karpaty, Moravský kras a Arcibiskupský palác Kroměříž. (Raccoon.city)
  • Na filme produkčne spolupracovala česká a slovenská televízia i maďarská spoločnosť Focusfilm Kft. (Raccoon.city)