Cinka Panna

Slovensko / Maďarsko / Česko, 2008, 122 min

Pekny pribeh, zaujimave a doteraz malo zobrazovane historicke pozadie kruckych povstani, neokukana velmi pekna hlavna predstavitelka, krasne exteriery, farby, hudba. Vybavujem si obrazky z dnesnych chatrci a previeva sa mi nostalgia za starymi casmi. No a co, ze je to len iluzia ? Som filmu vdacna za neobvykly pohlad na kocovny cigansky zivot. Naozaj nerozumiem tak vyrazne zlym hodnoteniam. O co ide? Averzia k ciganom ? Predsudky k p.Raposovi ? Je fakt, ze mu prilis nefandim, za slusny film povazujem jeho Utekajme, uz ide! - ale toto predsa vobec nebolo zle. Najprv sa mi do filmu nechcelo vdaka zlym hodnoteniam tu. Ale nelutujem, nenudila som sa a prijemne smutne to bolo.(6.1.2014)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $87,331║ Anna Gurji je sympatická na pohľad ale to je tak všetko na pozitívach ale herecky ako ostatný zúčastnení nemá čo ponúknuť, miestami čistá trapošina bez kúska lepšieho deja, zbytočný a prázdny film. /5%/(26.4.2009)

• vegetol.mp

Málokdy viděná kombinace stupidity a nevkusu, na níž je nejděsivější to, že produkce dostala prachy z fondů Eurimages. Proč proboha? Že by zabralo angažované romské téma? Na tom filmu je špatně skoro všechno. Mimořádně debilní scénář, těžkopádná režie i vesměs ne příliš dobře hrající herci. Ok, chápu, že točit filmy není to samé jako dělat v Panasonicu na pásu. Jen by mě ale zajímalo, co by udělali se zaměstnancem, kdyby dodal výrobek v takové kvalitě, jako Rapoš tenhle zázrak. Největší průser z celého filmu jsou ovšem naprosto děsivé zadní projekce, které jsou asi tak o dvě třídy horší, než ve filmech s Oldřichem Novým. A pak je tu ještě příšerně kýčovitá a asexuální erotická scéna, která vypadá, jako by ji nějaký videoamatér sestříhal doma na počítači. A už jsem se zmínil otravné staré cikánce, co furt něco mumlá a v hubě má fajfku jak Pepek Námořník? Takhle bych mohl pokračovat donekonečna. Až ty patlalové v Bruselu budou chtít zas na něco dát prachy, nejlíp udělaj, když je daj Robertovi Rosenbergů. Ten si na natáčení přitáhne nějaký holky, co uměj vzít za práci a né bandu rádoby herců, kteří ani neumí mluvit a musí jim dělat postsynchrony.(30.4.2009)

• Slarque

Za ty dvě hodiny se vlastně nic nestalo. A jestli stalo, tak to bylo podáno tak, že mi to bylo naprosto fuk. Ta Gruzínka v hlavní roli vypadala k nakousnutí, ale sekvence, ve které přestala platit druhá polovina názvu, je tak neuvěřitelně kýčovitá, že jsem se jí prostě musel smát. Horší už snad byly jen ty neustále se opakující cválající koně (na chvíli doplnění i párem čápů). Zlatý Zdeněk Troška! Jedna hvězdička prostě proto, že jsem viděl ještě horší filmy. :((16.8.2012)

• Smok

Šišmárja Dušan, takto sa to predsa nerobí! To svetu nestačia tri fontány plné kalnej vody, ktorých reprízami nás televízie obťažujú už desaťročia a ich soundtracky si prespevujú aj moji starí rodičia? To mala byť konkurencia tomuto skvostu? Že som to ja blbec nevypol už po úvodných gýčovitých spomalených záberoch na kone utekajúce cez vodu, ktoré mali byť zrejme metaforou na nespútanosť a slobodu rómskeho etnika. Ó aké poetické. To by som ale prišiel o také skvosty ako predabovaná mladá nádej slovenského herectva Vanesska Šarkozyová (víťazka už ani neviemakej realityshow), herci nehuslisti, ktorí ledva ťahali slák po husliach, ale do uší mi zneli hotové árie, Zuzana Kronerová nakrémovaná do bronzova, odveci Jánošík sediaci sám v krčme a všetci rómovia rozprávajúci írečitou a spisovnou stredoslovenskou slovenčinou bez prízvuku. Mať tak doma nejaké husle tak po dvoch hodinách ( na strižňu nezostalo?) tejto martýrie by som s nimi spravil to, čo robia s gitarami rockeri na konci koncertu. Z cimbálu mám opuchnutú hlavu ešte teraz, proste Dušo - ďakujem za nesmierne kvalitnú drámu a prínos do zlatého fondu slovenskej kinematografie. Nezabúdaj, že najväčší géniovia boli väčšinou vo svojej dobe zaznávaní, takže možno raz...(26.6.2009)

• - Natáčalo sa v lokalitách Červený Kameň, Národný park Muránska planina, Suché doly, Malé Karpaty, Moravský kras a Arcibiskupský palác Kroměříž. (Raccoon.city)

• - v záverečnej scéne, ako ide Cinka do sály v zámku (nakrúcané v Kroměříži) prechádza okolo portrétov Františka Jozefa a jeho manželky Alžbety (Sissi). Avšak oni žili až o viac ako storočie neskôr, ako je datovaný dej filmu. (01Zuzana10)

• - Na filme produkčne spolupracovala česká a slovenská televízia i maďarská spoločnosť Focusfilm Kft. (Raccoon.city)