Cinka Panna

Slovensko / Maďarsko / Česko, 2008, 122 min

• sta

tak tohle byla desiva zalezitost(13.1.2009)

• mysiak

• corona

Výborný historický námet (konečne niekto prišiel na to že na Slovensku nežila len Alžbeta), ktorý sa utopil v príšernom Rapošovom pátose a klišé.(6.1.2010)

• tron

„Tebe naozaj nehovoria panna pre nič za nič.“ Leto 2007, jedno z tisícok trenčianskych námestí. Ja, Ryža a Marcel Tífling z Hrádku (krátko po tom, čo vďaka mne úspešne zabočil do jednosmerky a zinkasoval 500-korunovú pokutu od stojacej policajnej hliadky). Mesto plné sporo oblečených dievčat a tribúna, z ktorej divákom na plecia sadá country Honzu Nedvěda „tvoje prsty jsou jak lístky růže, které otrhal jsem, chtěl bych znát, jestli opravdu máš mě ráda.“. Nad tribúnou transparent „VOĽTE ANO“ a pod ním desiatky ľudí, ktorým podáva ruku veľký muž v obleku so šedo-hnedými vlasmi, dvakrát veľkými, ako jeho hlava. Ľudia mu podávajú ruku a keď odíde, pýtajú sa, kto to bol. Bol to Dušan Rapoš. Okolo tribúny na horskom bicykli medzitým robil enté kolečko Ibrahim Maiga v šľapkách (hviezda Rapošovej kamiónovej FONTÁNY PRE ZUZANU 2) a ak ho aj niekto z divákov hanblivo pristavil, uvedomil si, že to bola chyba, lebo starý dobrý Ibi zabudol už aj tú štipku slovenčiny, ktorú kedysi ovládal. No a pravdaže Pavol Rusko, takpovediac Páv. Slnko sa mu odráža od dominantnej plešiny alfa samca (touto nálepkov sa expert na "svoje medvedíky" nikdy nehanbil, skôr naopak). Ešte sa usmieva, rozdáva samolepky, perá a podpisy, lebo netuší, že jeho strana ANO po voľbách nedostane nielenže do koalície, ale ani do opozície a nakoniec definitívne "zmizne" z politického slovenského neba. Pokiaľ by ste aj VY mali podobný zážitok, zrejme by ste si k Dušanovi Rapošovi (ktorého FONTÁNU PRE ZUZANU 3 som kedysi nepochopiteľne hodnotil až na 20% a dodnes sa ich bojím vziať späť) tiež vypestovali zvláštny vzťah. Tiež by ste nemali chuť "objektívne" hodnotiť jeho filmy (so štedrým finančným prispením Ministerstva kultúry SR, ktoré evidentne vôbec nevie, čo robí alebo v ňom pracujú samí šialenci, bez urážky). Aj by som pri CINKE PANNE povedal čosi o „zaseknutí sa v predchádzajúcich desaťročiach“. Vyjadril by som sa na margo trápnych hercov (VŠETCI, od Martina Hubu a Zuzany Kronerovej cez Jozefa Vajdu „hrozne vtipne“ obsadeného do úlohy rómskeho vajdu, končiac u bizarného kováča Martina Dejdara – naozaj bol tento človek hviezda?). Tŕpol by som pri „bojových" a „masových" scénach. Kritizoval „historické kostýmy“ a „scenár“ (od desivých citácií z TISÍCROČNEJ VČELY po neuveriteľné cameo Juraja Jánošíka, s ktorým tvorcovia SKUTOČNE oslovili vtedy ešte žijúceho Michala Dočolomanského). Ale prečo by som to robil? Honzo, Pavol, Dušan, Ibrahim, ideme spolu a nech to má švih! „Táborák nad osadou když večer plápolá, mládí mé z neznáma na mě tiše zavolá, lásko má už nemohu ti sladce říct vím to vím, že nevrátíš se víc.“(8.2.2010)

• Flego

Vlastne ani neviem prečo dávam až jednu hviezdičku. V tejto chvíli mi to pripadá ako dobrý nápad...(16.1.2010)

• - Natáčalo sa v lokalitách Červený Kameň, Národný park Muránska planina, Suché doly, Malé Karpaty, Moravský kras a Arcibiskupský palác Kroměříž. (Raccoon.city)

• - v záverečnej scéne, ako ide Cinka do sály v zámku (nakrúcané v Kroměříži) prechádza okolo portrétov Františka Jozefa a jeho manželky Alžbety (Sissi). Avšak oni žili až o viac ako storočie neskôr, ako je datovaný dej filmu. (01Zuzana10)

• - V poslednej scéne sú po stenách obvešané elektrické lustre. (EvrinTess)