Nehledě na propagandu, div se světe, když si uvědomíme v jaké době snímek vznikal, značka TATRA patřila k tomu nejlepšímu, co jsme měli a vozy TATRA měly výborný zvuk po celém světě. Nechápu proto ty škarohlídy, co s vaničkou vylévají i dítě. No co, jsou poplatný době. Pohanit a polivat vše co v minulosti bylo, bez ohledu na to, co bylo dobré. Ta Tatrovka si 4* určitě zaslouží.(14.6.2012)

• Big Bear

Trasa dávno předběhla dobu i dnešní seriál Trucky na ledě:-) Z Kopřivnické pomyslné trilogie (Blízke diaľavy (1979) a Kdo hledá zlaté dno (1979) je tahle ,,prvotina" si nejcivilnější. Jasně, je to natočené na zakázku Tatry a zase nám tu cpou bratrsví se soudruhy ze Sojuzu... Ale oproti ostatním nám tu necpou plán, závazky, či chlapské zmoudření při náročné profesi řidiče... Tak o co tu jde:? --- SSSR uzavřelo s NP Tatrou Kopřivnice dvaceti-letý kontrakt na dodávku nákladních vozů T148 na náročnou stavbu ropovodu. Jak však stavba stoupá stále severněji do sibiřských oblastí, nezvládají jinak všeho schopné Tatry náročné klima a mrazy často pod - 50 stupňů. Kopřivnice tedy vyšle čtyř členný tým nejzkušenějších řidičů, kteří se zapojí do výstavby ropovodu a během jízd budou testovat a monitorovat závady na vozech. Zjištěné poznatky pak mají vést k modifikaci T148 jež dostane název Sibiřanka... Příběh je tak trochu podle skutečných událostí, protože modifikovaná verze T148 pro Sibiř skutečně existovala jako verze Arktik. V hlavní roli se nám tu objeví slaďouš drsoň Honza Kanyza, který nám příběh řidičů na trase okoření hned v úvodu tím, že se zamiluje do ruské lékařky jež má Čechy na starost.... Sledujeme tak dvě dějové linie, milostnou romanci a testování vozů... Jednou se to vidět dá, ale vícekrát asi ne. Každopádně za ty akrobacie s Tatrovkou dávám ještě jednu hvězdičku. Celkem tedy za 2. **(8.5.2012)

• honajz

Úžasný blábol. Ještě teď nevěřícně zírám. Pak hned vstanu a jdu si koupit Tatru. Joo, on ten podnik už neexistuje. Tak aspoň modýlek. Tohle je totiž hodinu a půl trvající reklama na Tatru. Včetně P,R,kovského pochlubení se stařičkou Tatrovkou (kampak asi zmizela, co? scenáristi) a jízd do vrchu, s kopce, na vlnitém plechu a tak. A zvládnou nakonec i drsné sibiřské podmínky! Netočit většinu ruský štáb, je to možná i zábavné. Kanyza a Jandák mají dělat komickou dvojku, ale evidentně sami celou dobu nevěří, čemu se to upsali. Ale jinak diialogy jak by je krávě z pr.dele vytáhl, někdy má člověk pocit, že se pár stran scénáře zatoulalo v sibiřském vichru, a tak co, no? Švenky kamerou, střihy, to je amatérismus nejhrubšího zrna. Div, že tenhle film vůbec došel až do závěrečné fáze výroby, že se neztratily kotouče s filmy nebo je nepocintali soudruzi vodkou. Hvězdička za naše herce, kteří pochopili, že hrají v idiotštině, a tak přehrávají, jak jen to jde, aby bylo jasné, že jsou v tom nevinně. Jinak jako vhled na tehdejší postavení člověka je to ale geniální - žádné city, žádné emoce. Plán se prostě musí splnit, a smrt nesmrt, nakonec si soudružsky podáme ruce.(14.7.2011)

Ač se to podle dle hodnocení nezdá, tenhle film měl našlápnuto na solidní drama. Nevadilo, že se odehrává z větší části na Sibiři. Co jsem postrádala byl trochu dotaženější scénář, pevnější vedení herců, úplně bez humoru to nebylo, milostný příběh spíš naznačený, ale neotřelý, dramatická zápletka, která mohla být mnohem víc vygradovaná a podpořená hudbou. Film napsaný na zakázku natočený spíš režiséry druhé kategorie. Z českých to byl Vladimír Zelenka, který má na kontě řadu filmů, ale všechny pouze jako asistent režie nebo pomocný režisér.(9.6.2015)

• Master19

Dost bylo metafor. Tohle je prostě sci-fi z minulosti. V žádném jiném filmu neuvidíte smyk a hodiny s tatrovkou, ani jak skočí, až jí vylétne korba! Samotný příběh by vystačil těžko i na pětiminutovou reportáž do televizních novin, proto se zde nadouvají milostné a jiné pletenice, které (snad tou zimou) nejsou vůbec důvěryhodné. Jako úsměvný obraz té doby je to ovšem hodně zajímavé. Ad 11 jízd na 28 uživatele "woody": těch 28 je samozřejmě kilometrů, protože každá plošina byla od lomu jinak vzdálená. A abyste věděli, tak Arkadij zvládal 13!(4.1.2007)

• - Jan Kanyza si ve filmu zahrál se svou ženou Žofií Veselou. (M.B)