Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Zážitky továrního řidiče n. p. Tatra při náročných zatěžkávacích zkouškách nákladních automobilů typu Tatra 148 v extrémně tvrdých klimatických podmínkách při stavbě ropovodu v oblasti Nižněvartovska. Schematický příběh, jehož obdoby se na přelomu 70. a 80. let objevovaly ve všech kinematografiích spřátelených v RVHP. Roli Karlovy matky (Jarmila Smejkalová) začala hrát herečka Slávka Budínová, ale odstoupila od ní. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (29)

woody odpad!

všechny recenze uživatele

"Tatra nezná bratra!" Zapomeňte na Švorcky na traktorech nebo na proradné faráře někde v Šumavě. Parta hrdiných kopřiváků se vydává za Ural, aby přesvědčila nevěřící sovětské přátele o výkonosti Tatra 148, zvanéž to Sibiřanka! Je zde neskutečný ometák Kanyza, který neustále svádí nádhernou sestřičku Ritu. A jen tak mimochodem zvládne 11 jízd na 28 (čeho, to nevím). Dále je tu prdelnahrnec Jandák jako komická vložka pořadu. A hnusný záporák Arkadij! Namyšlený floutek a bývalý manžel Rity. Hláška střídá hlášku "Tak jim tedy řekněte, ať nám přidělají mrazuvzdorné hadice!" pronáší s tváří pokerové hráče Kanyza, zatímco venku řádí tuhá sibiřská metelice. Film naprosto, ale naprosto postrádá spád. Jedinou akcí je napínavá honička dvou náklaďáků upřestřed sibiřské planiny, kteří se honí za sanitkou sestřičky Rity, načež je zastaví policisti a vyhubují jim, že neplní kvóty... Štáb byl, až na naši českou hereckou účast, ruský - a vyhrabaný asi někde ze sklepa Mosfilmu. Všichni museli být permanentně ožralí nebo šílení. Od těch dvou režisérů, přes scénáristy až po osvětlovače, kteří si hrají se světýlky a pozadí dramatické scény je chvíli modré, chvilku rudé... Interesantní zážitek... A neskutečná bejkárna. ()

troufalka 

všechny recenze uživatele

Ač se to podle dle hodnocení nezdá, tenhle film měl našlápnuto na solidní drama. Nevadilo, že se odehrává z větší části na Sibiři. Co jsem postrádala byl trochu dotaženější scénář, pevnější vedení herců, úplně bez humoru to nebylo, milostný příběh spíš naznačený, ale neotřelý, dramatická zápletka, která mohla být mnohem víc vygradovaná a podpořená hudbou. Film napsaný na zakázku natočený spíš režiséry druhé kategorie. Z českých to byl Vladimír Zelenka, který má na kontě řadu filmů, ale všechny pouze jako asistent režie nebo pomocný režisér. ()

Reklama

honajz 

všechny recenze uživatele

Úžasný blábol. Ještě teď nevěřícně zírám. Pak hned vstanu a jdu si koupit Tatru. Joo, on ten podnik už neexistuje. Tak aspoň modýlek. Tohle je totiž hodinu a půl trvající reklama na Tatru. Včetně P,R,kovského pochlubení se stařičkou Tatrovkou (kampak asi zmizela, co? scenáristi) a jízd do vrchu, s kopce, na vlnitém plechu a tak. A zvládnou nakonec i drsné sibiřské podmínky! Netočit většinu ruský štáb, je to možná i zábavné. Kanyza a Jandák mají dělat komickou dvojku, ale evidentně sami celou dobu nevěří, čemu se to upsali. Ale jinak diialogy jak by je krávě z pr.dele vytáhl, někdy má člověk pocit, že se pár stran scénáře zatoulalo v sibiřském vichru, a tak co, no? Švenky kamerou, střihy, to je amatérismus nejhrubšího zrna. Div, že tenhle film vůbec došel až do závěrečné fáze výroby, že se neztratily kotouče s filmy nebo je nepocintali soudruzi vodkou. Hvězdička za naše herce, kteří pochopili, že hrají v idiotštině, a tak přehrávají, jak jen to jde, aby bylo jasné, že jsou v tom nevinně. Jinak jako vhled na tehdejší postavení člověka je to ale geniální - žádné city, žádné emoce. Plán se prostě musí splnit, a smrt nesmrt, nakonec si soudružsky podáme ruce. ()

dobytek 

všechny recenze uživatele

Parta soudruhů z ČSSR v čele s Kanyzou se vydá přesvědčit soudruhy ze SSSR, že Tatra 148 je minimálně stejně dobrej stroj jako KrAZ 256. Kdyby se o tom natočil dokument, ve kterym by se divák dozvěděl třeba nějaký technický informace, určitě bych se na to podíval. Jenže tady sledujete akorát Kanyzu, jak balí nějakou místní doktorku a jejímu bejvalýmu se to vůbec nelíbí a na pozadí toho sem tam pár záběrů na náklaďáky v akci. Pro toho, kdo by se chtěl pokochat akorát pohledem na tu starou techniku, by se z toho dal udělat sestřih tak na 15-20 minut. Zbytek je naprosto o ničem. Jinak si vzpomínám, že Jandák v nějakym pořadu vyprávěl veselý historky z natáčení tohoto filmu a řikal, že tam akorát v jednom kuse chlastali a že tam nějak rozbil záchod nebo co. To mohli rovnou natočit vožralýho Jandáka a byla by to asi větší zábava. Takhle dávám 2 hvězdičky - jedna za Tatru 148 a druhá za KrAZ 256. P.S. Většina herců, co je tady uvedenejch, ve filmu vůbec nehraje. Pouze nadabovali ruský herce... ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Trasa dávno předběhla dobu i dnešní seriál Trucky na ledě:-) Z Kopřivnické pomyslné trilogie (Blízke diaľavy (1979) a Kdo hledá zlaté dno (1979) je tahle ,,prvotina" si nejcivilnější. Jasně, je to natočené na zakázku Tatry a zase nám tu cpou bratrsví se soudruhy ze Sojuzu... Ale oproti ostatním nám tu necpou plán, závazky, či chlapské zmoudření při náročné profesi řidiče... Tak o co tu jde:? --- SSSR uzavřelo s NP Tatrou Kopřivnice dvaceti-letý kontrakt na dodávku nákladních vozů T148 na náročnou stavbu ropovodu. Jak však stavba stoupá stále severněji do sibiřských oblastí, nezvládají jinak všeho schopné Tatry náročné klima a mrazy často pod - 50 stupňů. Kopřivnice tedy vyšle čtyř členný tým nejzkušenějších řidičů, kteří se zapojí do výstavby ropovodu a během jízd budou testovat a monitorovat závady na vozech. Zjištěné poznatky pak mají vést k modifikaci T148 jež dostane název Sibiřanka... Příběh je tak trochu podle skutečných událostí, protože modifikovaná verze T148 pro Sibiř skutečně existovala jako verze Arktik. V hlavní roli se nám tu objeví slaďouš drsoň Honza Kanyza, který nám příběh řidičů na trase okoření hned v úvodu tím, že se zamiluje do ruské lékařky jež má Čechy na starost.... Sledujeme tak dvě dějové linie, milostnou romanci a testování vozů... Jednou se to vidět dá, ale vícekrát asi ne. Každopádně za ty akrobacie s Tatrovkou dávám ještě jednu hvězdičku. Celkem tedy za 2. ** ()

Galerie (3)

Zajímavosti (1)

  • Jan Kanyza si ve filmu zahrál se svou ženou Žofií Veselou. (M.B)

Reklama

Reklama