Tak dlouho tě miluji

• Francie Il y a longtemps que je t'aime (více)

Juliette je po patnácti letech propuštěna z vězení. Jediná, kdo na ni čeká, je její mladší sestra, kterou naposledy viděla před svým nástupem do vězení. Léa ji ubytuje v domě, kde žije se svou rodinou. Juliette nemluví o ničem, co se stalo, co bylo ve vězení. Neptá se, proč ji sestra za celou dobu nebyla navštívit, proč jí nepsala. U soudu neřekla Juliette ani jednu větu na svou obhajobu, nic nevysvětlovala. Uzavřela se a mlčky přijala trest za své rozhodnutí, které bylo těžší než vše, co následovalo, než její život. Mezi oběma sestrami je mnohé nevyřčené. Je jen tenká hranice mezi tím, aby se jejich vztah navždy zpřetrhal nebo aby k sobě našly cestu. Z jednoho vězení Juliette vyšla, ale v jiném, je uzavřena navždy. Jak sama říká: "Nejhorším vězením je smrt vlastního dítěte."
Přes všechnu tragičnost je film Tak dlouho tě miluji příběhem o síle žen, o přijetí osudu, a odvaze nést následky vlastního rozhodnutí. Je to film plný emocí a neprolitých slz. Kristin Scott Thomasová a Elsa Zylbersteinová sklidily za své vynikající výkony řadu nominací a cen. (oficiální text distributora)

Mlle

SPOILER. Film je nikoli zrovna neviditelným kalkulem, jak udržet diváka v příběhu až do konce pouhou otázkou: proč zabila? Že matka není jen tak ledajaká vražedkyně, to je zřejmé od prvních minut, jaký byl ale její důvod? A hned z toho máte celovečerní film… Rozuzlení mě zklamalo, čekala jsem pádnější důvod, sázela jsem na těžkou sociopatickou poruchu, kvůli které chlapec ostatním ubližoval, nebo něco podobného… Ale zavraždit dítě kvůli nemoci, která se mu stejně za chvíli stane osudnou? Takový scénář mi nepřipadá domyšlený. Nicméně – za to své hodnocení nedávám (to by asi nebylo ani na jednu hvězdu). Mně bylo ve filmu dobře pro civilní zobrazení všedního života v jedné rodině… Příjemné každodenní plynutí, drobné rozpeře a povahové rozdíly následované pospolitostí zítřejšího dne. S typickým francouzským šarmem a skutečným, lidským vztahem mezi dvěma sestrami, které jsou sobě navzájem oporou. Pravda, vizuálně herečky sestry nepřipomínají ani náhodou, rozdíl mezi nimi je ještě zvýrazněn strašidelně do červena namalovanýma, propadlýma očima Kristin Scott Thomas :) ()

Jíha

--- SPOILERS AHEAD --- Poutavej a zajímavej příběh s množstvím zábavných a působivých situací. Třeba ta, kde se hrdinka přizná opilému zvědavci, že o ní její sestra nikdy dřív nemluvila, protože ona byla patnáct let ve vězení za vraždu svého šestiletého syna a celá veselá společnost si myslí, že je to vtip, skvělý. Bezprostředně následuje rozhovor s mužem, kterého Juliette zajímá a který na základě zkušenosti s výukou ve vězení poznal, jak jsou lidé stejní, takže Juliette nesoudí i když ví, že řekla pravdu. V jiný scéně se Juliettina sestra rozčiluje nad študentem, kterej si špatně vykládá Zločin a trest a povídá mu "Co ty víš o duši vraha, co o ní věděl Dostojevský. I mistrovská díla jsou jenom povrchní extrapolace." Moc chytrý. Něco takového mi přišlo jako hlavní téma filmu, takže jsem vůbec nepochopil co vedlo tvůrce k tomu vyměknutí na závěr. Všem přece byla Juliette sympatická, každej musel vidět, že to není asociální deprivantka, co by vraždila děti jen tak a předpokládal jsem, že když už to udělala, že k tomu měla nějakej dobrej důvod (třeba psychotickou epizodu u jinak zdravýho člověka) a že ten skutek byl sám sobě trestem. A ten důvod mě v podstatě nezajímal. Takže závěrečný odhalení, že šlo o eutanázii a že Juliette o tom před soudem a nikdy potom nemluvila protože "všechno už bylo řečeno" mi přišlo jako trapná zrada na tématu filmu. Bez toho pět hvězdiček, takhle asi 80 %. ()

Fridecka

Nenápadný film s temným tématem vyprávějící o spletitém vztahu dvou sester, které k sobě po dlouhém odloučení hledají cestu. Síla filmu je v dechberoucích oduševnělých a silně emotivních hereckých výkonech obou hereček. Kristin Scott Thomas hraje ženu, která se po patnácti letech vrací z vězení a zapojuje se znovu do života. Přitom jí vydatně pomáhá láska sestry. S napětím děj postupuje k objevení a sdělení bolestné příčiny, která změnila životy obou sester. Mě osobně film velmi zasáhl, místy až k slzám, protože bolest a utrpení bylo tak hmatatelné a navíc zřetelně doživotní, že vězení se stalo paradoxně snesitelným a možná i osvobozujícím. Ikdyž se film zabývá velmi mezním řešením bolestné situace, přesto předává mnoho sdělení a velmi citlivě se zabývá momenty a emočními stavy v souvislosti se smrtí vlastního dítěte. ()

Helmut02

Tak tedy z tohohle mám poněkud rozpačité pocity. Na jednu stranu velmi dobré herecké výkony a skvěle podané téma začleňování se do společnosti. Na druhou stranu je to ale docela dlouhé (asi by klidně stačila hodina a půl), kvůli pomalému tempu dosti roztahané a film se neuvěřitelně táhne. Chvílemi to bylo výborné, (především pak ke konci) ale chvílemi jsem se dost nudil (a těch bohužel převažovalo). Asi bych se na tom měl podívat ještě jednou s tím, že vím co čekat a pak bych mohl ocenit víc. Přeci jenom je to o fous náročnější film, než třeba nějaký Emmerich :-) ()

Gabretta

Poslední dobou jsem měla možnost vidět několik filmů, v nichž Kristin Scott Thomas vystupovala a líbila se mi v nich natolik, že právě ona mě přivedla i k tomuto filmu. Film zcela naplnil mé očekávání. Nebylo to příliš ukecané, jen pozvolna se odkrývala příčina odsouzení a hloubka hlavní postavy. Kristin Scott Thomas podala brilantní výkon! ()

Bird_house

Výtečný herecký výkon v podání Kristin Scott Thomas..!! Film plný emocí a předsudků.. Jen tomu něco chybí.. Navíc je film poměrně dlouhý a nemá takový spád, jaký si zaslouží.. Proto tedy * * * * ()

Ygnor

Už dlouho jsem nedal plný počet filmu, který by si tohle maximum zasloužil. Vyzdvihuji nejen hlavní představitelky, kterým patří trůn, ale i všechny malé (velké) vedlejší role, včetně dvou šikmookých dětí. Nenásilný, ale přitom úplný ponor do lidské duše. Děkuji. ()

tranquill

"Noc je tvůj jediný nepřítel. Když zahalí svět svým temným pláštěm a ty přestaneš rozlišovat mezi psem a vlkem, pak věz, že je pozdě..." Výborné, závěr hodně emotivní. Připomíná mi to snímky španělských tvůrců, jen oni mívají divočejší pointy... ()

sehe

Krásny film pre všetkých citlivých ľudí.Francúzska psychologická dráma o žene,ktorá sa snaží vyrovnať so svojou minulosťou a po 15 ročnom väzení za vraždu svojho 6 ročného syna i vrátiť do života a rodiny.Pravdou je,že keď sa odhalilo,že Juliette bola lekárkou,dá sa ľahko predpokladať,že tá vražda vlastného dieťata bola vlastne eutanáziou.Kristin Scott Thomas zahrala rolu matky a sestry obdivuhodne.Milujem ta tak dlho je film nabitý emóciami. ()

rottik-cb

Nádhera. Film, který ve vás bude dlouho doznívat a díky kterému si i hodně uvědomíte. Velkou (i když ne jedinou) zásluhu na tom má Kristin Scott Thomas, excelentní jako vždycky. Obdivuji ji už od Anglického pacienta, v každé své roli ukáže něco trochu jiného. Zde je uhrančivá už od prvního záběru. V úvodu záměrně ošklivá, sešlá, ke konci bez přehánění nádherná. Dokonce mi u ní ani nevadilo, že kouřila jednu od druhé. Další skvělou herečkou je její filmová sestra, Elsa Zylberstein, s kukučem vyplašeného kachněte. Sestry se ze začátku sbližují, neví co říct a jak. Rovnováha je příliš křehká… Žádná postava není navíc, dialogy vybroušené, nuda opravdu nehrozí. To spíš slzy… Akorát ta- víte jaká- věc s policejním kapitánem na konci mi přišla taková nedořešená a trochu bezdůvodná. Jinak 5 hvězd bez debat. PS Uživatel Boblig: Fakt oduševnělý spoilerový komentář :| ()

karlee

Velmi dobře natočený film, ovšem některé postavy jsou až příliš románové (učitel Michel, konec konců i komisař se svým Orinokem). K tématu smrti dítěte mám navíc vrozenou nedůvěru. Přesto to stačí na čyři hvězdy, hlavně díky hereckému ztvárnění členů rodiny: nemluvící děda i vietnamské dcerky jsou výborní. ()

jafuska

další francouzský film, ačkoliv je nemám ráda, tenhle se docela povedl, ale nemuselo to být tak dlouhé, první půlka se hrozně vlekla, žádné drama se nekonalo, žádné emoce, ale ke konci už to bylo daleko lepší, odpuštění, vysvětlení co se vlastně stalo, nalezení sama sebe když je člověk prouštěn z vězení a nalezení své důstojnosti pomci bližních, ()

J.McClane

Perfektní film, perfektní lokace...Důvod proč filmy sledovat. Jak se říká...Američané mají fromu, často nemají obsah...Rusové mají obsah, často nemají formu...Francouzi mají fromu i obsah.... ()

nula87

Povedené, úsporné psychologické drama, které šetří přepjatými scénami, s vynikající Kristin v hlavní roli. 75% ()

DJ Kritik

Jednoduché, dramatické a veľmi chytľavé. Celú dobu človek vie, že je tu nejaké tajomstvo, ale aké..... Výborne vložené napätie, kde výraz hlavnej predstaviteľky umocňuje pocit tajomna. Hrala vôbec v nejakom zlom filme? ... .. ... .... ... ... .. ... Vtiahnutie do deja: ***** Napätie: **** Dramatičnosť: **** ()

Sharleen

Ako filmový príbeh plynul, tak som začala tušiť, prečo sa hlavná hrdinka rozhodla, ako sa rozhodla..pre smrť, ktorá mala byť vykúpením. Kristin Scott Thomas zase raz ukázala, aká je skvelá herečka, verila som jej každý pohľad, každú emóciu v jej tvári. Napriek tomu, akú vizáž jej tu maskéri zvolili, vyzerala tradične pekne..pre mňa mala vždy v sebe to osobné kúzlo a charizmu idúcu naprieč tradičnému ponímaniu krásy. Film mal okrem komornej atmosféry aj veľmi dobre zvolený soundtrack, ktorý, kde bolo treba emócie pridával, inde zase pekne skľudnil. ()