Největší pecivál na světě

Popolvár najväčší na svete

Pohádka

Československo / Západní Německo, 1982, 82 min

• MM_Ramone

Toto filmové spracovanie známej slovenskej rozprávky ma mňa nikdy neurobilo dobrý dojem. Vidí sa mi to akési strohé a chladné. Marek Ťapák sa ako predstaviteľ titulnej, hlavnej mužskej postavy vôbec nehodí. Avšak keď som si všimol, že tento snímok režíroval jeho otec, tak mi bolo hneď jasné ako sa ku tejto úlohe dostal. Rodinkárstvo a protekcia tu vždy fungovali. "Popolvár najväčší na svete" má viacero nedostatkov, ale tým najmarkatnejším je práve obsadenie Mareka Ťapáka do hlavnej úlohy. **(1.1.2013)

Jeden s najkrajších klenotov z našich rozprávok, tak ako ten prekrásny zafír, ktorý našla princezná Lásky Kvet na začiatku. s obyčajného Popolvára sa sa stáva vďaka jeho odvahe a čistému srdcu jeden z najznámejších bohatierov na široko-ďaleko.(23.12.2011)

Asi môže znova za modré čísla pri slovenskej rozprávke aj český dabing, napríklad predabovanie takého pána Krónera je vždy zločinom proti ľudskosti a v Bruseli by s tým mali niečo robiť. Krásna Skopálová, zlaté vajce, zelené oči Zemetrasa, ukecaný Króner, mohutný hlas Vlada Mullera, to sú kultové momenty mojej mladosti, na ktoré sa nedá zabudnúť. Ja nemám so socialisticko-kapitalistickou "družbou" medzi štúdiom Koliba a štúdiami v Mníchove žiaden problém pri ich spolupráci na rozprávkach z 80tych rokov. Naši českí bratia, pozrite si ich na budúce Vianoce v pôvodnom znení a hodnoťte ich až potom!(1.1.2013)

Tři princové, tři koňové, tři ohlávky, tři jeskyně = tři hvězdičky. Námět Petera Glocka splňuje požadavky tradičního pohádkového příběhu, ovšem zpracování (střih, menší prostor pro princeznu) mi připadalo nedůsledné. Zajímavý symbol hada v podobě drahých kamenů.(3.2.2013)

Tak máme tu čas Vianočný a televźie opäť vyrukovali s nestarnúcimi klasikami. Rozprávka o Popolvárovi klasikou nepochybne je. Však kto už sa rád nezasníva, že i s outsidera sa stane kraľ? Kto sa rád nepozrie, že dobro zvíťazí nad zlom. Kto sa rád nezasníva, že zachráni svoju princeznú, či bude zachránená svojim princom v lesklej zbroji? Rozprávka zo starých dobrých čias a výborný Marek Ťapák.(24.12.2010)

• - Marek Ťapák je v titulkoch filmu uvedený pod pseudonymom Martin Marek. (corona)

• - Natáčelo se také v Terchové, na Spišském hradě, v Štefanové a Tiesňanech. (M.B)

• - Film bol natáčaný v Mariánke, Pernštejne, Branči, Bodíkoch, Studienke, Zvolene, Domici, Bernolákove a na Orave. (dyfur)