Největší pecivál na světě

• slovenský

Popolvár najväčší na svete

Pohádka

Československo / Západní Německo, 1982, 82 min

Zemetras bol otrasný :) Ale pre mňa je to jedna z najkrajších československých rozprávok. No veď teraz je Marek Ťapák už len "nabručený" kusisko chlapa a tu, ako Popolvár - hnusná tvár mal predsa len niečo do seba ;) Jožko Kroner tiež nesklamal a Vlado Müller hádam ani zle hrať nevie. No a pozrieť sa na Vlada Černého bez pneumatiky okolo pása (a bez otrasnej reklamy na AXA) je čosi neuveriteľné. Super! :)(24.12.2006)

• Petike

Škoda-preškoda pomerne dobrej výpravy, Joža Kronera a Vlada Müllera... lebo zvyšok je klišé nad klišé a gýč nad gýče, navyše s nie príliš presvedčivými hereckými výkonmi (Sjúz Skopálová, I am looking at you). "Láskykvet" je neuveriteľne blbé meno aj pre princeznú z rozprávky. Zemetras je (prekvapujúco) vcelku originálnym, hoci nechcene komickým záporákom. Nanešťastie, výraz "nechcene komická" celkom dobre opisuje celú túto rozprávku. Záver filmu onej nechcenej vtipnosti nasadzuje korunu. Nepomáha mu ani fakt, že je asi najantiklimaktickejší, aký som kedy videl vo filmovej rozprávke domácej produkcie. Skrátka, keď to nejde, tak to nejde. P.S. Súhlasím s názorom jedného tunajšieho komentáru, že "Čo s tým vajcom ?! Čo s tým vajcom ?!" má potenciál úžasného filmového mému. :-D //// Zaujímavé komentáre: baruss, Angelino, Prubner(2.1.2016)

Zatímco příběh podle klasické šablony - princezna unesená zloduchem, který měl nesrovnalosti už s otcem princezny (kvůli její matce), králův nejlepší přítel, tři princové, měď, stříbro, zlato (proč ne hliník, cín, platina, když jsme u prvků z položky kovy?), král který pochybuje o svém nejmladším, princ - nejmladší syn - pohrdaný chcípák (princ na peci na obrazovce v tom paláci vypadá opravdu divně, už proto, že v královských síních byly spíš krby než pece, moudrý rádce šašek, byl dobrý, zpracování příběh zabíjelo asi tak od páté minuty. Začala bych od toho šaška. Tak ten mi vadil. Šašek nemusí být jen veselý, ledaskde máme šaška spíš vážného až pochmurného (třeba v Devátém srdci), ale tenhle mi byl proti srsti. U princů, kteří se podle pohádkové logiky měli neosvědčit, jsem byla ráda, že aspoň jeden byl vizuálně přijatelný. Připadá mi patologické, jak je soucit princezen neustále vystavován předhazováním chovanců Jedličkova ústavu. Navíc, ani pohádkový svět není takhle černobílý, v knihách a původních vyprávěních určitě ne. Hrdinný hrdina filmových pohádek je vždycky urostlý jak jedle, zábavný, vtipný, chytrý, statečný, zbabělec se vyznačuje vizuálem kahaua nosatého a neschopností mluvit. Princezna je krásná, jak mají princezny být. Princezna, která má ráda kameny je mi blízká, gemologie je fascinující obor. Nebyla bych celá, kdybych neřešila, co zajatá v jeskyni jedla a kam chodila na záchod (a jak to, že měla ty závojovité bílé šaty pořád tak čisté, když neměla kabelku, v níž by s sebou nosila láhev Perwolu). Souboj na konci pohádky byl zbytečný a přes detailní záběry do tváře vyděšené princezny se z toho drama vykřesat nepodařilo. O čem pohádka je, jsme viděli, abychom si ten hezký příběh užili, chtělo by to natočit znovu a lépe. Aby mě někdo nepodezíral, že jsem kritická proto, že jsem to viděla se zde vzpomínaným a zřejmě pekelným českým dabingem. Viděla jsem původní znění. Nemluvě o tom, že moje výhrady se vztahují k věcem, které by v pohádce zůstaly, i kdyby postavám místo řeči šly od pusy komiksové bubliny.(10.10.2015)

V podstate klasika, ktorá je však tradične slovensky chladná. Pomáha výprava a herecké obsadenie (rovnako slušné ako to bolo v prípade SOĽ NAD ZLATO či PÁVIEHO PIERKA). Slovenská klasika...(7.1.2009)

Asi môže znova za modré čísla pri slovenskej rozprávke aj český dabing, napríklad predabovanie takého pána Krónera je vždy zločinom proti ľudskosti a v Bruseli by s tým mali niečo robiť. Krásna Skopálová, zlaté vajce, zelené oči Zemetrasa, ukecaný Króner, mohutný hlas Vlada Mullera, to sú kultové momenty mojej mladosti, na ktoré sa nedá zabudnúť. Ja nemám so socialisticko-kapitalistickou "družbou" medzi štúdiom Koliba a štúdiami v Mníchove žiaden problém pri ich spolupráci na rozprávkach z 80tych rokov. Naši českí bratia, pozrite si ich na budúce Vianoce v pôvodnom znení a hodnoťte ich až potom!(1.1.2013)

• - Marek Ťapák je v titulkoch filmu uvedený pod pseudonymom Martin Marek. (corona)

• - Film bol natáčaný v Mariánke, Pernštejne, Branči, Bodíkoch, Studienke, Zvolene, Domici, Bernolákove a na Orave. (dyfur)

• - Natáčelo se také v Terchové, na Spišském hradě, v Štefanové a Tiesňanech. (M.B)