Hříšníci a svatí

Sinners & Saints

Sám proti gangom

Akční / Krimi / Thriller

USA, 2010, 104 min

Je to veľmi dobrý akčný krimi film. Má dosť dobrý príbeh o drsnom detektívovi, ktorý spolu so svojim novým partnerom dostane za úlohu vyšetriť sériu záhadných vrážd a čoskoro si uvedomujú, že stoja proti mimoriadne nebezpečnej skupine profesionálov. A navyše za svoje nekompromisné metódy má aj sám problémy s nadriadenými. So spracovaním som veľmi spokojný, síce o nejaké zvraty alebo výraznejšie prekvapenia tu vôbec nejde a navyše páchatelia sú známi už čoskoro, takže ani kriminálna línia nie je až tak výrazná, ale s tým nemám najmenší problém. Už od začiatku som cítil, že toto bude film pre mňa, za čo môže aj perfektná prezentácia hlavnej postavy v úvodnej policajnej akcii, celá zápletka je podaná výborne, takže sa je stále na čo pozerať, záporáci si rozhodne vedia získať rešpekt, ich surový spôsob mučenia sa teda často nevidí a celkovo je tu plno výborných situácií a prvkov, že si ani nemám na čo sťažovať. A poteší aj vydarený záver. Akcie je tu pomerne dosť a je skvelá. Tvoria ju hlavne prestrelky, ktoré sú perfektne natočené, s dostatočným počtom zabitých, sú surové, nekompromisné a práve až na ten vyšší počet zabitých aj úplne realistické po vizuálnej, ale aj technickej stránke. Je to doslova ukážkový film, kde postavy používajú zbrane prirodzene, menia zásobníky po vystrieľaní reálneho množstva munície a ani zásobníkov nemá nikto nereálny počet, po minutí pár zásobníkov samopalu prichádza na rad pištoľ. A navyše je tu priam úchvatná prehliadka zbraní, takže priaznivci ručných zbraní si tu rozhodne prídu na svoje. Jediný menší zápor je pomerne stereotypné prostredie ich odohrávania, väčšinou to je len nejaký opustený rodinný dom s priľahlým okolím, ale všetky klady to zatienia. A okrem prestreliek poteší aj jeden vydarený súboj proti skupine protivníkov, ktorý tiež pôsobí realisticky. Ani nedokážem vybrať tú najlepšiu, všetka akcia je prvotriedna. S hereckým obsadením som veľmi spokojný, Johnny Strong bol pre mňa neznámy, ale svoju úlohu zahral perfektne, nechýba mu charizma, v akcii je úplne prirodzený a mám slabosť pre postavy stvárňujúce mužov zákona, ktorí aj tak nikoho nezadržia, ale zločincov radšej strieľajú a bez náznaku emócií dávajú poslednú guľku ešte aj ťažko zraneným a bezbranným zločincom. A k tomu ešte mnoho slušných hercov vo vedľajších úlohách ako Tom Berenger alebo Sean Patrick Flanery a výborní záporáci, či už Costas Mandylor ako ich vedúci, ale aj radoví. Réžia a technická stránka sú v rámci svojej kategórie skutočne vynikajúce, samozrejme vidno, že sa nejedná o žiadny vysokorozpočtový film, ale to mi vôbec neprekáža, má to správnu surovú atmosféru, slušný vizuál a prvotriedne zvládnutú akciu, takže si nemám na čo sťažovať. Pôvodne som vôbec nevedel, čo od takéhoto filmu môžem očakávať, ale som mimoriadne spokojný, zaujímavý príbeh, perfektný hlavný hrdina, výborní protivníci a k tomu jedny z najlepších prestreliek, aké som v americkej produkcii vôbec videl. Výborný akčný film, ktorý ma aj po niekoľkých pozretiach ani trochu neomrzel. 82%(24.7.2011)

Akční béčko jako vystřižené z osmdesátek, jen v moderní áčkové stylizaci. Obsadit Johnnyho Stronga (ani není ve zdejší databázi) do hlavní role byl asi geniální ekonomický tah - přitáhneme k tomuhle filmu fanoušky kapely Operator a ještě dostaneme soundtrack zdarma. Komu záleží na tom, že je to herec na baterky? Všechny dialogy jsou retardované, naštěstí to dokáže vyvážit správně naturalistická akce.(22.6.2011)

Čistá náhoda mi priplietla pod nohy tento film a charizmu Johnnyho Stronga. Veľmi výdatný akčňák, ktorého modré podsvietenie si neviem celkom vysvetliť. Ale šlo sa v zabehnutých koľajách starých akčných krimošiek avšak v modernom šate. Ak od filmu zakaždým nečakáš, že Ťa duševne obohatí, tento Ťa podľa mňa k spokojnosti pobaví. A ako som spomínal. Ten Johnny je fakt dosť hviezdny materiál. Pre zaujímavosť do svojich filmov sám skladá hudbu.(19.9.2016)

Pokud od tohoto snímku čekáte něco jiného než akci, běžte rovnou hledat jinam. Kdo ale čekal parádní a brutální akční nářez, má před sebou film, který obsahuje vše důležité - charismatického hlavního hrdinu (Johnny Strong), hromadu střelby, nějaký ten výbuch, plno mrtvých záporáků, sem tam vtipnou hlášku a happyend na konec. Jediné, co mě mrzí, je, že skvělá Jolene Blalock tu má jen nepříliš šťastnou mini roli a stejně tak i Kim Coates :( Nicméně abych to shrnul - pokud máte rádi akční snímky, Sinners and Saints vás rozhodně nezklame.(27.2.2012)

Velké překvapení z řad filmů s nálepkou "B"! Ano, tento béčkový filmek společně s béčkovými herci nedopadl vůbec béčkově! Naopak se mi stal krásným akčním zážitkem, při kterém si člověk zavzpomíná na starý dobrý akční klasiky z 90tek! Přestřelky, bitky, krev, pomsta, sympaťák v hlavní roli... Jak píšu. Žrout "old school" se vrátí v čase a pošmákne si! Johnny Strong palec nahoru! 75 %(31.1.2018)

• - Bar, do kterého jdou Sean Riley (Johnny Strong) a Colin (Sean Patrick Flanery), se jmenuje Boondock Saint, což odkazuje je originální název filmu Pokrevní bratři (1999), kde právě Sean Patrick Flanery ztvárnil jednu z postav. (Lumberjack)

• - Alternatívnym názvom tohto filmu je Bad Cop. (MikaelSVK)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo v meste New Orleans. Časť natáčania však prebiehala aj v Los Angeles. (MikaelSVK)