Nebe, peklo… zem

Nebo, peklo... zem

Heaven, Hell... Earth

Slovensko, 2009, 95 min

• Anderton

Tak neviem, či film neohodnotiť vyššie, keďže sa mi relatívne páčil a som Slovák. Lenže ja sa nikdy nedokážem zmieriť so scenáristickou barličkou, akou je nepravdepodobná náhoda. No a v Nebi je ich teda požehnane. Vlastne sa vyskytnú vždy, keď začne dej stagnovať. Nie je to len problémom tohoto slovenského filmu, ale skôr problémom našej kinematografie všeobecne. Nemám však problém s autenticitou, i keď je značne pochybná, lenže myslím si, že zahraničné filmy vnímame autentickejšie iba vďaka tomu, že tamojšie prostredie nepoznáme. Klára sa chová často z mužského pohľadu nelogicky, ale to je pre nás mužov logické, pretože je žena. A zaujímalo by ma, čo bolo na tom lekárovi tak neodolateľné, že ho chcela každá do postele. Všetkým mojim známym ženám by pripadal extrémne slizký. Záver vyšumí bohužiaľ do stratena bez ohľadu nato, čo chcela režisérka povedať.(24.7.2014)

Ak niečo stojí za pochvalu, tak určite výkon Z. Konócz a fakt dobrá a príjemne melodická hudba. Zvlášť ma zaujal jeden hudobný motív na piáno, kto videl film, určite vie, ktorý myslím, pretože zaznie viackrát. Príbeh skôr priemerný, pre dnešné časy typický - o vzťahoch. Osobne mám týchto česko-slovenských filmoch o vzťahoch až po krk, ale občas sa to dá podať prijateľne a to je tento prípad. Keď som o filme počul prvýkrát, hovorím si, čo tam ten J. Korn chce. Po filme mu však dlžím ospravedlnenie. Zahral to celkom slušne a toho španielskeho teploša som mu zbaštil. Spomínanú skladbu som na youtube nenašiel, škoda. 60%.(20.8.2014)

fíha, vôbec nie také zlé, ako mi to bolo prezentované, je to taký veľmi jednoduchý a priamočiary ženský film, nekoná sa žiadne veľké umenie ani príliš hlboké posolstvá, občas príde nejaká barlička, ktorá možno pôvodne bola vybudovaná v scenárovej zložke precízne, ale ťažké a ťažkopádne slovenské podmienky a dlhá doba od scenára k vzniku filmu (tento scenár začala Laura Siváková písať už na škole, vyhrala s ním súťaž Cena Tibora Vichtu) spolu s produkčnými faktormi sa mohli podpísať pod to, že nie všetko šlo hladko, ale na slovenské pomery a debut to pokladám ako dobrú vec.(16.9.2009)

• Ten Druhy

Nechcem spoilerovať, ale keď si to rozmením na drobné, ukáže sa hodnota. Klára má priateľa staršieho ako jej otec, ktorý má frajerku mladšiu než ona. Klárina matka čaká dieťa... To sú teda bizarné, neprirodzené a na slovenské pomery určite absurdné vzťahy. V rodine sa môžu vyskytnúť jednotlivo, ale v takejto divokej kombinácii? Filmy, v ktorých spí každý s každým sú pre mňa málo dôveryhodné. Herci môžu hrať najlepšie ako vedia, no s telenovelistického základu sa veľa vyťažiť nedá.(21.7.2014)

„Nejlepší věci zažiješ, když se nebudeš bát.“ Docela mě těšila málomluvnost celého snímku. Když totiž v některých scénách hlavní hrdinové pronášejí nejrůznější dialogy, mnohdy to tahá za uši. Příběh, ve kterém se talentovaná baletka Klára najde, je tak trochu postavený na vodě a nejednou sklouzává ke karikatuře. Je poslepovaný ze smolných momentů hlavní hrdinky, chybí mu nosný děj, což je škoda, protože náběh na něco víc tam určitě byl. Přesto je snímek jedním z nejpříjemnějších filmových překvapení našich (mnohdy na zajímavé tituly vzduchoprázdných) východních sousedů. Potěší nejen Zuzana Kanócz a pár režijních nápadů, ale i třeba minimalistická hudba, která dokazuje, že se dá vystačit i s jedním nebo dvěma motivy. Tahle půldruhá hodinka nikomu neublíží..(2.10.2010)

• - Distribučný slogan k filmu znel: "Môžeš sa utopiť, alebo vyplávať". (Zdroj: skcinema.sk) (Raccoon.city)

• - Scény pod vodou se ze začátku natáčely v jezeře, ale po nepřízni počasí se musely scény dotáčet v bazéně. (zdeny99)

• - Porota najstaršieho festivalu nezávislých filmov v texaskom Houstone udelila snímke v apríli 2010 ocenenie Golden REMI Award v kategórii Pôvodná dráma, čo je druhé najvyššie ocenenie v kategórii hraných filmov. (Flego)