Mazarinův drahokam (TV film)

The Memoirs of Sherlock Holmes: The Mazarin Stone

Mazarinov drahokam

Krimi / Drama / Mysteriózní

Velká Británie, 1994, 51 min

Peter Hammond

Komentáře uživatelů k TV filmu (8)

Jeremy Brett se kvůli svému zdravotnímu stavu nemohl zúčastnit natáčení, takže za něj musel zaskočit jeho seriálový bratr Charles Gray. No jako experiment je to možná zajímavé, ale jako regulérní díl výjimečného seriálu to neobstojí. Zaprvé jsme ochuzeni o mistrovství hlavního představitele (Charles Gray je sice dobrej děda, ale na Bretta prostě nemá - na druhou stranu pořád lepší tato varianta než kdyby se pokusili násilně nahradit Sherlocka nějakým jiným hercem), zadruhé jsou zde poměrně podivně a nepřesvědčivě smontovány dohromady dvě velmi slabé povídky, které spolu jinak nijak nesouvisejí a zatřetí jsem se teda moc nebavil. Několik scén opravdu stálo za to - úvodní psychedelie s Sherlockovým odjezdem a závěrečné zúčtování. Představitelé záporáků byli taky docela dobrý. No ale vcelku je toto velmi průměrný díl.(22.12.2010)

Asi nejhorší díl Sherlocka Holmese. Totiž, krása tohoto seriálu spočívá hlavně na dvou faktorech - brilantně vykreslené atmosféře Anglie přelomu 19. a 20. století a na hereckém mistrovství charakterního Jeremy Bretta jako Sherlocka Holmese. A právě ten druhý faktor v tomto případě selhává. Sherlock na začátku odjíždí kamsi na rekreaci a případ za něj musí řešit jeho bratr. Úplně jiný případ (v knize se jmenuje Tři Garridebové) řeší Watson a nakonec se to všechno podivně propojí a nakonec se objeví Sherlock, aby řekl jednu větu.. Nevím, tenhle díl jsem moc nepobral. Brett si vzal dovolenou nebo co?(2.1.2009)

Nezapomenutelná dvojice Holmes - Watson ( Brett - Hardwicke)!!! A jejich zběsilé a zajímavé příběhy! 5.série - 75%(12.1.2015)

Tak tohle je opravdu slabota a podle mě zbytečný díl. Nic by se nestalo, kdyby nevznikl. Jeremy Brett tam je asi minutu a čtvrt a na zbytek se mi velmi těžko koukalo. Navíc zde scénáristé spojli dvě povídky - Mazarinův drahokam a Dva Garidebbové, asi dvě vůbec nejslabší povídky. A tento filmový díl je také nejslabší. Zpracování stojí leda tak za prd a navíc dvě přeřvávající se babky jsou vcelku trapné. Ale na druhou stranu i tady lze najít několik plusů - skvěle obsazené záporáky a výborné finále. Charles Gray je taky v pohodě, to už jsem taky párkrát psal. No a super byl také úvod, kde Sherlock dostává nejvíce prostoru. Chudák vypadá na konci hůř než na začátku... Ano, je to asi ta největší seriálová zbytečnost, ale aspoň je to mírně nadprůměrné. 60%.(9.2.2012)

Když v epizodě chybí samotný Sherlock Holmes, tak to nikdy nemůže být nadprůměrný zážitek.(5.9.2016)

Cimr: Ne, byl na tom špatně zdravotně. Nicméně je pravda, že tento díl opravdu zklamal. :/(8.4.2012)

Ďaľšia epizóda (podobne ako Zlatý škripec), ktorú mi pán režisér Peter Hammond úplne pokazil svojimi, podľa neho na tú dobu asi modernými postupmi natáčania. Kamera sa pozerá na posatvy z čudného uhla, úplna absencia Sherlocka Holmesa a Mycroft Holmes sa chová miestami úplne inak ako sme na to boli zvyknutý v predchádzajúcich častiach. Záverečný vizuálny efekt zobrazenia diamantu ako v slovenskéj rozprávke zo 70. rokov to celé úplne pochoval.(5.9.2011)

Kdyby Granada tento díl SH nenatočila, vůbec nic by se nestalo. Scénaristi popustili uzdu své fantazii, výsledkem je podivný guláš dvou různých případů, z nichž mají souvislost s původní předlohou snad jen jména. Bretta/Holmese, který na tom v té době nebyl moc dobře, poslali fikaně na dovolenou mimo Londýn. Opravdu mohli mít větší soudnost, tato séria je naprosto skvělá, tak proč ji kazit jedním dílem.(10.1.2009)