Im Winter ein Jahr

A Year in Winter

Pred rokom v zime

(festivalový název)

Německo / USA, 2008, 129 min

Asi nejlepsi film v brneske casti festivalu Der Film. Film je zalozen na dvojici Karoline Herfurth a Josef Bierbichler (malir). Malir dostane zakazku od matky (Corinna Harfouch), jejiz syn spachal sebevrazdu, aby nakreslil obraz, jak si syn a dcera (Karoline Herfurth) hraji u piana. Vetsina filmu je zalozena na dialogu malire a sestry. Reziserce se povedl natocit s vybornou atmosferou. Velmi slusna je i kamera.(9.10.2009)

Což o to, nic proti psychologii, ale tady přece žádná psychologie není - když na začátku představíte figurky a poté se jich snažíte figurkovitosti zbavit pomocí ustálených schémátek, zažitých záběrů a průměrné tklivé hudby, zůstanou na konci zase jen figurky. Jestli se film dostal někdy až na dřeň, jednalo se nanejvýš o pár scén, a to ještě toliko u žen. Karoline Herfurth byla nicméně skvělá a její katarzní taneční vystoupení v závěru pro mě film zachránilo. Facit: dojemný a ne úplně blbý film na nedělní večer.(30.5.2012)

• Ephemeris

Kierkegaard aj Heidegger písali, že človek si svoju existenciu naplno uvedomuje len v stavoch úzkosti a žiaľu. Tu je toho trúchlenia a utápania sa v smútku asi až príliš. Maliar maľuje krásne, ale až také peniaze by som za tie jeho obrazy nedala. Esteticky prvotriedne, psychologicky to ale ide trochu mimo.(6.12.2016)

Excelentí solo pro herecký talent slečny Karoline. Jsem moc rád, že jsem objevil další mladou a charismatickou herečkou, která dokáže utáhnout celý film navzdory velmi náročné roli. Psycholická sonda do jedný mladý ženský duše do který se vryla smrt bratra. Caroline Link si ještě prověřím, protože tady předvedla mistrovskou práci jak na poli scénáře, tak na poli režie.(18.8.2017)

Psychologické rodinné drama, které ale v sobě těch dramat obsahuje tolik, že to celé působí strašně neútěšně. Film mi připadal hodně rozmělněný, chyběla tomu nosná dějová linka (smrt bratra a syna se mi nezdála dostatečně dominující). Stopáž přemrštěná, herecký výkon Karoline Herfurth výborný. Některé scény se mi určitě zapíšou do paměti (taneční scéna, poslední dvě minuty, tanec ve sněhu), ale jako celek jen nevýrazný průměr.(11.8.2010)