O bílé paní (TV film)

Pohádka / Komedie

Česko, 2008, 59 min

Po šílené Vánoční pohádce, velice příjemný zážitek. Dobře vedení herci a vtipné dialogy. Sympatické písně, některé zpěvy bohužel až příliš upravované v počítači. Animace je asi schválně lehce naivní, nemá budit dojem dokonalých triků. Martha Issová byla jako hloupoučká kuchtička fajn. Mile mě překvapil Michal Novotný se svým tlustým, přitroublým loupežníkem (málem jsem ho nepoznal). Asistoval mu Pavel Liška, ten byl vtipný, ale svým stejným herectvím už neoslní.(25.12.2008)

• honzic

I přes celkem zajímavé herecké obsazení není tak pohádka moc zdařilá. Molavcová se na tuto roli nehodí a ani Vydra ani Issová herecky nic moc a to teprve zklamáním je Táborský s Liškou. Nevím, co touto pohádkou chtěl autor říci a pro koho byla určena, pro dospělého je moc nudná a trapná a pro děti je zase málo pohádková, spíše je to bláznovina. Hodnocení: 30 %(12.12.2011)

Na levé straně vah byl můj odpor jak k M. Issové, tak i k Molavcové. Na pravé straně vah byl vtip této pohádky, originalita a zajímavě experimentální grafické vychyávky. A jelikož jsem se párkrát upřímně zasmál a Martička zahrála kupodivu docela hezky, váhy se přiklonily k pozitivnímu názoru a výsledný dojem je velice příjemný.(5.6.2009)

Stupňovat v časové posloupnosti fakticky od třetího stupně k prvnímu je z gramatického hlediska sice prazvláštní, ale na druhou stranu - cítíme-li v tom odpovídající kvalitu - to ještě nemusí být ta nejhorší možnost. Molavcové BÍLÁ PANÍ by v předlistopadu snesla ještě o něco ohebnější scénář, na druhu stranu však záměr-námět i režie minimálně odvedly svůj standard a o třídu výš stály i herecké výkony. Standardní pohádka, zachovávající čistotu žánru v postatě bez ztráty pomyslné kytičky, je i v kontextu sváteční vánoční pohádkové původní tvorby spíše výjimkou-bílou vranou v černé ovci nepsaného pravidla ponurých autorských pohádek posledních let. Radost z pohádkové pohádky by měla měla být samozřejmostí - ne povzdechem. Ještě smutnější je, že tento povzdech je vlastně úlevným poděkováním. A tak mi nezbývá než odvolat se na nedávná slova Lucie Vondráčkové, která, jsouc dotázána na svůj názor na polistopadovou pohádkovou českou tvorbu filmovou i televizní, uvedla, že nejdůležitější je, když se každý rok navzdory všemu nové pohádky nejen natáčejí, ale i vysílají. A že kvalita přijde časem. Doufejme.(25.12.2008)

Další ulítlá pohádka časů Vánočních. Ačkoliv by se hra se slovy a významy hodila spíše na divadlo, tak lze konstatovat, že mezi tím, co Televize vyvrhal na ŠV a tím, co jsem viděl dneska je rozdíl - jazykový, herecký i možná nějaký jiný. Moc se v pohádce příliš nestává, že by hlavní vedlejší ženská postava (M. Issová) byla totální přihlouplá naivka, která najde svého zakletého rytíře... Bílá paní J. Molavcové je obskurní madam a malíř Tomino je krajínkář... Až na ty televizní triky a "zpívánky" bezvadná, chytrá podívaná...(25.12.2008)