Vítejte v KLDR!

• USA Welcome to North Korea!
všechny plakáty

Jedna z českých cestovních kanceláří nabízí ve svém katalogu „cestu do neznáma“ - poznávací zájezd do Severní Koreje. V roce 2008 to bylo podruhé od roku 1989, kdy do KLDR vstoupila obyčejná česká turistická skupina. Každý z turistů musel přistoupit na fakt, že bude po dobu zájezdu omezena jeho svoboda – nikdo ze skupiny například nemůže „neorganizovaně“ opustit hotel nebo dokonce oslovit nějakého „obyčejného“ Korejce. Kdo a proč se vydá na dovolenou do země, která je hrozbou pro bezpečnost celého světa? Turisté z České republiky, kteří se rozhodli utratit cca šedesát tisíc korun za šest dní dovolené v KLDR, odevzdají už v Pekingu mobilní telefony, do země je zakázáno vozit také přístroje GPS nebo „závadné“ tiskoviny. V průběhu cesty se turisté několikrát klání sochám Drahého vůdce, poslouchají výklady o americkém imperialistickém zlu a s notnou dávkou ironie se obdivují monumentální stalinistické architektuře. Místní vládní turistická kancelář nechá turisty nahlédnout na předem určená místa v hlavním městě Pchjongjangu, v přilehlých oblastech a doveze je dokonce na jednu z nejstřeženějších hranic světa mezi Severní a Jižní Koreou. Ačkoliv (anebo právě proto), že je o české turisty postaráno jako o vládní delegaci, někteří přijímají tyto „atrakce“ rozpačitě a s pochybnostmi o vlastní morální zodpovědnosti. Čeští turisté a spolu s nimi filmový štáb se stávají součástí propracovaného systému, který turisty potřebuje pro svou vlastní propagaci. Severokorejská současnost navíc nápadně připomíná českou minulost. Je pro české cestovatele tento zájezd vzpomínkou na mládí prožité v komunismu, adrenalinovým zážitkem nebo jen neobvyklým způsobem utrácení peněz? Jak se člověk z demokratické země vyrovná s nařízeními a restrikcemi totalitního systému? (oficiální text distributora)

Pořez

"Tady vjíždíme... přes řeku Yalu, do Čínské lidové republiky... Město nevím, jak se jmenuje... Konečně svoboda..." Tak tohle je moc... ()

wincow

Dokument o účastníkoch zájazdu, z ktorých mnohí žili vo svojej KĽDR dávno predtým ako ich lietadlo pristálo v Pchjongjangu. Vtipne poukázať na absurdnosť režimu pri slivovici. Ísť sa pokloniť soche večného kormidelníka a milovaného vodcu. Zmieniť sa o nízkej životnej úrovni. Obdarovať sprievodkyňu odznakmi zo spartakiády. A nakoniec s výdychom "Konečne svoboda!" vojsť do červenej Číny. Atmosféru dotvárajú reči o družbe a spev internacionály v podaní turistov zo slobodnej krajiny. ()

zliteonit

Já jsem dobu komunismu nezažil. Podívat se, ač vzdáleně, do komunistického režimu jak lidé strádají a dobře se mají jen ti vyvolení byl pro mě dobrý zážitek. Drsný svět. ()

bif

Strašná banda křupanů v zajímavém dokumentu. Ovšem dokument není zajímavý po technické stránce ani celkově po tvůrčí, ale ono téma je naštěstí zajímavé samo o sobě a ta atmosféra...chtěl bych se tam podívat někdy... ()

Cheeker

Docela zajímavý dokument, o cesté do KLDR a tom, jak to tam vypadá. Upřímně bych to chtěl docela vidět naživo. ()

Drom

Obrázků z KLDR není nikdy dost, bohužel, tohle není dokument o Severní Korei, ale o bandě čechů, kteří tam jedou na výlet. ()

bobrux

Vcelku podařený cestopis ze země komunistům zaslíbené. Divák jen žasne, kolik moderních technologií mají korejští soudruzi k dispozici. Snad toho moc neprozradím, když zmíním kámen a dokonce bicykl. Na dovolenou bych do tamních krajin asi nejel, ale hodinový výlet z tepla kapitalistického gauče byl poměrně záživný. ()

Stíba

"Příval" informací v tomhle dokumentu neohromí ani člověka, který o KLDR slyšel jen ve zprávách TV NOVA. A obsazenstvo zájezdu, jejich komentáře a názory to je kapitola sama pro sebe. ()

anitae

Domácí video účastníků zájezdu, úplně volné dálnice, papíry ze školního sešitu na podlaze pod kobercem, kladení květin a klanění se, ale hlavně je z toho strašně cítit beznaděj celé země a trochu i tvůrců dokumentu. Čekala jsem trochu víc. ()

alanP

Co všechno se člověk na festivalu o lidských právech nedozví! Kim Jong-il is said to be a huge film buff, owning a collection of more than 20,000 video tapes. His reported favorites are the Friday the 13th, Rambo, James Bond, and Godzilla series, as well as Hong Kong action cinema, and any movie with Elizabeth Taylor. He is the author of the book On the Art of the Cinema. In 1978, on Kim's orders, South Korean film director Shin Sang-ok and his actress wife Choi Eun-hee were kidnapped in order to build a North Korean film industry. In 2006 he was involved in the production of the Juche-based movie Diary of a Girl Student – depicting the life of a girl whose parents are scientists – with a KCNA news report stating that Kim "improved its script and guided its production". ()

Stařena

Myslim si, že je to hodně povedený dokument, který má díky českým turistům odlehčenou atmosféru. KLDR je prostě skanzen komunistické éry. Nejvíc mě dostalo jak se stejně jako turista musíte poklonit před sochou Kim Ir-sena. ()

marusaj

Dokument sešitý na koleně. Neherci, kteří nehrajou nebo hůře - hrají si na to, že hrajou, a přitom působí až trapně. Dialogy bez scénáře jsou někdy dobře opravdové, ale velmi často sklouzávají k patetickým monologům nad zvráceností ať systému nebo zvráceností celého onoho "výletu". Forma tohoto dokumentu je fakt taková nějaká hodně jalová a nevábná. Nicméně o formu zde zas až tak nejde (alespoň mně nešlo). Pro mne byl důležitý obsah a sdělení. Sledujeme střet dvou naprosto odlišných "kultur", střet dvou ideologií, střed demokacie a totální totality, střet optimismu a naprosté deprese.. Nutno dodat, že k tomu střetu vlastně nedochází, neboť naše účastníky zájezdu odděluje od KLDReality nonstop uměle vytvořený neviditelný val dohledu policie a armády a sešněrovanost průvodců. Shrnuto podtrženo na konci filmu.. je to síla. ()

Mitopus

Orwellův 1984 v praxi. Pět hvězdiček, protože jakýkoliv dokument o Severní Koree je svým způsobem perlou. Tenhle sice působí poněkud odlehčenějším dojmem než "Welcome to North Korea" od Petera Tetteroo and Raymonda Feddema, kterým se tvář téhle země povedlo zachytit s autentičtější atmosférou hrůzy, ale přesto i tak na mě z české verze vyzařovala všudypřítomná úzkost a strach. Především co se týče korejců. Milých pracovitých schopných lidí, kteří musí celý život hrát divadlo v roli bratrů a sester s bouchačkou za zády a fízlem ve křoví. Jinak by mě docela zajímalo, jestli těch pár čecháčků, co si kvůli nějakému pseudohrdinství ze zálohy odmítlo ohnout hřbet před sochou Velkého Bratra, přemýšlelo o tom, jak dopadli jejich průvodci... ()

SHA

Wow... Strašně silný dokument... Klanění před vůdcem mi přišlo úplně nejděsivější z celého filmu... ()

ecis

Cakal som nieco necakane, sokujuce, nepoznane, nevidene. Dostal som z 80% len bezne zabery zameriavajuce sa skor na ceskych turistov a ich (ne)inteligentne komentare o KLDR ako samotnu KLDR. Pocin prinasal velky potencial, ktory bol pretaveny v nieco bezne a skor amaterske. P.S: Na zaciatku filmu bolo uvedene pravidlo c.2: Zakaz natacania a fotografovania z hromadnych dopravnych prostriedkov - tak ako to, ze obrovske kvantum zaberov bol prave z nich? ()

sigf07

Hodně zvláštní dokument, který má skutečně silné téma a snad i díky tomu lze odpustit provizorní technické zpracování. Kontrast mezi velkolepými divadelními vystoupeními, monstrózní architekturou a pečlivě udržovanými parky a památníky, které dokáží diváka oslnit, a tím, co člověk o této zemi ví z historie a z médií, je obrovský a stěží představitelný. Tím větší škoda, že si jsou ostatní účastníci zájezdu natáčení vědomi a jsou tím pádem v jednom kuse zděšeni, pobouřeni a jako správní pozéři se snaží vyvozovat závěry. Zbytečně a na škodu projektu, protože názor by si z dokumentu měl vytvořit divák sám. Scéna odjezdu, kdy se diskutuje, jestli by neměli zabalit průvodkyni do deky a zachránit ji, protože ji tady určitě popraví, je už vyloženě fraškou... Těžko uvěřit, že by byl západním turistům přidělen někdo, kdo by nebyl politicky uvědomělý. ()

Candid

Možná je zajímavé vědět, že když si někdo zajede do KLDR na dovolenou, je vše do detailů promyšleno a ani díra v silnici není náhodou (i když těm blbečkům to očividně nedošlo)... ale co z toho? Komu to pomůže? Jde jen o nechutnou hru, na kterou česká výprava bez mrknutí oka přistupuje. Co koho vede k tomu, aby jel na takovou "dovolenou"? Koupit si kytku vyšlechtěnou na počest diktátora? Pak se tím budu v Horní- Dolní chlubit, nebo se tomu budu dokonce smát, jaká je to prča? Jedna slečna je ještě ke všemu dokonce zklamaná, že se nic neděje- asi doufala, že jako jedna z atrakcí bude nějaká ta popravička... Osobně mi takovýhle druh turismu připadá totálně nechutný a amorální. Snad každý z účastníků by měl začít chodit kanálama... Co mi dal dokument především, je ujištění, že lidská blbost vážně nezná hranic. Hodnotit nebudu, ale převažující pocit je znechucení. ()

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!