Vítejte v KLDR!

• USA Welcome to North Korea!
všechny plakáty

Jedna z českých cestovních kanceláří nabízí ve svém katalogu „cestu do neznáma“ - poznávací zájezd do Severní Koreje. V roce 2008 to bylo podruhé od roku 1989, kdy do KLDR vstoupila obyčejná česká turistická skupina. Každý z turistů musel přistoupit na fakt, že bude po dobu zájezdu omezena jeho svoboda – nikdo ze skupiny například nemůže „neorganizovaně“ opustit hotel nebo dokonce oslovit nějakého „obyčejného“ Korejce. Kdo a proč se vydá na dovolenou do země, která je hrozbou pro bezpečnost celého světa? Turisté z České republiky, kteří se rozhodli utratit cca šedesát tisíc korun za šest dní dovolené v KLDR, odevzdají už v Pekingu mobilní telefony, do země je zakázáno vozit také přístroje GPS nebo „závadné“ tiskoviny. V průběhu cesty se turisté několikrát klání sochám Drahého vůdce, poslouchají výklady o americkém imperialistickém zlu a s notnou dávkou ironie se obdivují monumentální stalinistické architektuře. Místní vládní turistická kancelář nechá turisty nahlédnout na předem určená místa v hlavním městě Pchjongjangu, v přilehlých oblastech a doveze je dokonce na jednu z nejstřeženějších hranic světa mezi Severní a Jižní Koreou. Ačkoliv (anebo právě proto), že je o české turisty postaráno jako o vládní delegaci, někteří přijímají tyto „atrakce“ rozpačitě a s pochybnostmi o vlastní morální zodpovědnosti. Čeští turisté a spolu s nimi filmový štáb se stávají součástí propracovaného systému, který turisty potřebuje pro svou vlastní propagaci. Severokorejská současnost navíc nápadně připomíná českou minulost. Je pro české cestovatele tento zájezd vzpomínkou na mládí prožité v komunismu, adrenalinovým zážitkem nebo jen neobvyklým způsobem utrácení peněz? Jak se člověk z demokratické země vyrovná s nařízeními a restrikcemi totalitního systému? (oficiální text distributora)

Brejlil

Výlet do KLDR není pro slabé povahy. Jel-li tam některý z účastníků "zavzpomínat" na staré časy, asi s hrůzou zjistil, že Československo např. za Husáka bylo přeci jen mnohem "uživatelsky přívětivější" zemí. Turisté vidí jen co jim režim dovolí, a ten jim dovolí opravdu málo. Obyčejné lidi před vámi vyhánějí z chodníků (asi každý turista z Čech umí korejsky, ale co kdyby), a pocit paranoie je velice silný. Režisérka neměla jinou možnost, než natáčet takovým polopartyzánským stylem, a z toho co získá sestříhat tvar, který jakžtakž drží pohromadě. Někteří účastníci se baví, jiní předvádějí, někteří jen nevěřícně vrtí hlavou. Absurdita působí směšně, ale mně mrazí, když si představím, že tahle země vyvíjí rakety dlouhého doletu, snaží se o jaderné zbraně a neustále chřestí zbraněmi. Tohle vám ovšem film nesdělí. ()

bidja

Musím říct že mě tyhle dokumenty berou. Ne, že by mě připadaly úplně dokonale provedený, ale už jen ten nápad, realizace a samozřejmě i ukázka toho prostředí. Jako podtón zrcadlo naší společnosti v podobě absolventů poznávacího okrohu. Ty krásné teatrální výstupy cizokrajného spoluobčana, rádoby hrdinství jiných. Ta fobie, ten stihoman. Myslím, že režíserka zaslouží pochvalu, že to vše přenesla na oči diváka. ()

Domec

Ja si narozdil od nekterych tady myslim, ze tento dokument poukaze mnohem vic nez jen jak uz bylo receno ,, zabery, ktere jsou bezne k nalezeni,, a rozhodne to neni jen film o tom aby jsme si vzpomneli jak to bylo u nas, to se neda vubec srozvnavat! Me osobne se dokument hodne libil, uplne me mrazilo v zadech pri zaberech z ulic nebo poli a nazory turistu tomu jeste pridaly. A odsuzovat ho jen kvuli tomu, ze to je jen vzpominka co se tu delo za komunismu nebo, ze se reziserka snazi ukazat jak je tezke/lehke natocit film jsou nazory ponekud mimo. ()

TheGunner

Cesta do minulosti...KLDR je velká neznámá, tenhle dokument je ukázkou falešnosti...Ale nikdo nemohl čekat, že by jim ukázali bez cenzury, jak to tam ve skutečnosti vypadá... ()

waits

Nechci být ošklivý, ale tenhle dokument nebyl o KLDR, o kterém jsme se nedozvěděli nic nového nebo zajímavého, ale o Češích (Moravanech? nechci nikoho urazit:)). Nesourodá skupinka ve mě několikrát vzbudila pocit údivu ("No tak já jsem tady nežil, nic o něm nevím, lidi, tady mají Kim Ir Sena rádi, tak proč bych se mu nepoklonil") nebo trapnosti (chichotání, ráobyhrdinský pochod před sochou Vůdce a pak kolektivní poklona, závěrečný zpěv Internacionály v baru, doražené zpěvem If you are happy, say OK průvodkyně a turistů..) Ač bych si s žádným soudruhem nesednul k jednomu stolu, musím se smířit se smutným faktem, že vycepovaní soudruzi vojáci, průvodci a dělníci působili dospěleji a snesitelněji než silně buransky působící turisti. Tahle parta, co přivezla režimu trochu těch cenných deviz zanechala venku skutečně pokleslý dojem. Nejlépe to popsal Radek99: "Bodří Moravané se chovají jako poslušné turistické stádo a tady je paralela dokumentu Vítejte v KLDR! nejsilnější - stádnost je nejlepší cestou, jak ovládnout masy a nastolit systém potlačující demokratické principy a náš národ ji má stále ještě v krvi a pod kůží."" A já dodám: A ještě se u toho nechají točit a souhlasí s promítáním, panenko Marja! ()

RomeroIsGod

Z tohohle dokumentu se sice nedozvíme nic, co bychom o životě v KLDR už nevěděli, ale je zajímavý sledovat reakce účastníků zájezdu. Od prostejch čecháčků, přes chytřejší čecháčky po revolučního komunistu, kterej se z toho docela vyléčí. Vůbec né špatný. 75% ()

amfetamin

V rámci možností zajímavý dokument, ale autorka měla jet s trochu inteligentnějšími lidmi. Možná za to může finální střih, ale z některých to každopádně udělalo pořádné primitivy. Viz hlášky typu 'čekala jsem, že to tady bude horší' Nehledě na ten morální rozpor, kdy chci ukázat, jak špatný je ten režim a proto zaplatím za zájezd 60 tisíc, který přijdou do severokorejskýho rozpočtu a ze kterýho milovaná průvodkyně Kim, kvůli který se na konci dokonce brečí, neuvidí ani 1 won. Nebejt těch neandrtálců co se zájezdu zúčastnili, možná by to mělo lepší výpovědní hodnotu. Každopádně, to co nám bylo ukázáno stejně není nic nového pod sluncem a především to není pravá Severní Korea. Ta se skrývá přesně v těch uličkách, kam vás armáda nepustí. Btw. Kimčongílii a Kimirsenii bych si domů nevzala ani zadarmo, natož za to platit 5 euro nebo kolik vlastně. ()

rerabinka

Přijde mi jako obscénní způsob turistiky podporující polititický a ekonomický systém KLDR a vzhledem k tomu, že se podíváte jen na předem vybraná místa, jako velice zkreslené oproti skutečné realitě a mnohem méně vypovídající než Příběhy z Jodoku, kde můžete nepřímo nahlédnout do novodobých koncentračních táborů, o kterých vypráví věznění. ()

bolan

Spíš takový pokus o dokumentární film, než skutečný dokument co drží pohromadě. Chápu podmínky za jakých to vznikalo a je super, že se na to můžeme z pohodlí domova koukat - díky za to ! Trochu jsem doufala, že se s kamerou dostanou i tam, kam se ofic. nesmí, ale i tak na mě dejchla monumentální socialistická tíseň. ()

Illy

Já to viděl před dvěma lety a v půlce dnešního sledování si na to vzpomněl. To vypovídá něco buď o obsahu filmu, nebo mém mozku. A jelikož už skoro nehulim, je jesné kde hledat viníka. 50% ()

Furmi

Unikátny pohľad do krajiny do ktorej sa len tak nahliadnuť nedá. Propaganda vyvíjaná dokonca ešte aj na turistov ma neprekvapila no zapôsobila svojou réžijou. Severná Kórea a jej bizardnosti ma stále fascinovali aj fascinujú čiže pre mňa super dokument ktorému vytýkam len málo čo. 78% ()

Horak

Atraktivní téma, ale slabé zpracování, chápu omezené možnosti, ale buď to chtělo lepší turistickou skupinu nebo lepší střih. ()

Sista

Dojmy, pocity, názory, dohady - to je hlavní náplň celého dokumentu. Proniknout za vytyčenou zónu turistického pozlátka je v současné chvíli vyloučené, nebo možné jen za cenu nezměrného rizika a tak vidíme koláž pustých silnic a rozestavěných monstrhotelů, všudypřítomnou stráž, apatii domorodců a křečovité úsměvy místních průvodců, to vše zhusta komentované českou výpravou. Pozornost na sebe strhává hlavně svérázný Francouz a jeho družka, kteří se rozhodně nebojí patosu a dále parta postarších pánů z Moravy, u nichž jsem si občas říkala, jestli Kim Čong-ilovo impérium vlastně neobdivují..Takže celkově rozporuplné pocity, ale určitě stojí za to tenhle dokument vidět, už kvůli nedostatku jakýchkoliv materiálů o téhle tajemné zemi. ()

trepka

z tohohle filmu mám opravdu mrazení v zádech? pokud je tohle vzorek naší populace, pak jsme na tom hodně špatně. Zejména, pokud jediný člověk, co dá najevo vyhraněnější názor evidentně není odtud. Měli to hezky nacvičené. Proboha. ()

Saur.us

Vítejte v KLDR, světě betonu, prázdných ulic, přetvářky a strachu. A také vítejte při sledování domácího videa, aneb jak jsme se jeli do KLDR ztrapnit a ukázat, jak strašný slivovicí posílení burani vlastně jsme. Samotný dokument je totiž víc než na KLDR zaměřená na účastníky zájezdu a jejich, mnohdy debilní nebo nemístné, postřehy. Zřejmě to bylo způsobeno také tím, že vláda nedovoluje turistům přílišnou otevřenost v točení nebo fotografování, ale k tomu základu to stačí. Navíc, pokuď máte nějaké povědomí o situaci v KLDR, dojde vám, že to co vidíte, je jenom propaganda a jak to řekl jeden z turistů "my si tady žerem, stěžujem si, že toho je málo a za rohem trhaj trávu aby se najedli". Nadruhou stranu co s tím uděláme? To máme odmítnout večeři a dělat ze sebe nesmyslně hrdiny? Nebo se neuklonit soše Kim Ir Sena, jako to dělá každý návštěvník téhle praštěné země? Kdo chce s vlky býti, musí s nimi výti. Jednou bych se do tohodle muzea totalismu taky rád podíval a přesvedčil se na vlastní kůži. Tak na Kim! ()

gonga

Potřebný dokument, bylo zajímavé sledovat jednotlivé aktéry zájezdu jak se vyrovnávají se severokorejskou realitou. Přišlo mi, že snad jedině cizinec mluvící s přízvukem a jeho přítelkyně dokázali plně nahlédnou perverznost a obludnost toho všeho. Nevím, zda byla skutečně průvodkyně na závěr dojatá, či vyděšená, ale věta pronesená účastníky při přejezdu do Číny : "...konečně svoboda.", ta mi vzala dech. Skoro si říkám, zda nebyla nakašírovaná, protože byla tak absurdní, že až to není možné. ()

HouseMK

Obyčejné dovolenkové video z neobyčejné země. Naprosto chápu, že není jednoduché - pokud vůbec možné - natočit v Severní Koreji klasický dokument, natož dokument skutečně zachycující zdejší realitu. Nicméně naprostá amatérština záběrů a světonázory houfu "malých" českých lidiček nemůžu považovat za dokumentární film. To bych takových dokumentů měl doma plnou skříň VHSes z prázdnin. ()

Honza dAve

Natočit dokument o této zemi je jistě těžké, ne-li nemožné, a bylo to samozřejmě vidět. Tohle je spíš takový road-trip žánr, na kterém je kromě severokorejské propagandy a pravděpodobné reality disgustující zejména to, že většina těch "turistů" se tam nejela podívat ze zvědavosti, touhy nějak pomoci, nebo zjistit alespoň kousíček pravdy, ale užít si to, být "hlídaným nadčlověkem" a tu propagandu sežrat. Ono se to těm lidem líbilo!! Strašný .... . Jako dokument ovšem použitelné (a plánované?) pouze jako odstrašující ukázka lidí mezi námi. ()

Martyr

Nenazval by som to ako "dokument" ale ako seria obrazkov z KLDR, ktoru nejakym cechom dovolili severokorejci natocit. Nic extremne okrem prazdnych ulic a utrapenych tvari severokorejcov skryvajucich sa za prikazanym usmevom neuvidite ale aj tak je zaujimave vidiet, ze na svete su taketo miesta. Prestahovat sa tam na dlhsiu dobu musi byt hardkór jak svina. Na chvilu je to ako prechadzka po muzeu so sprievodcom..a jeho 150 neviditelnymi pomocnikmi. Najsilnejsi moment bol moment vyprevadzania vypryvy "Maruškou", v ktorej ociach bola citit pichlava lutost a smutok. Nakoniec za par sekund to spomenula aj ta zubata pani. Ale pravdepodobne sa vratila do svojho skromneho pribytku ozdobeneho Kimčongíliou, a vydychla si, ze konecne moze zit svoj vysnivany, skromny zivot. Kiiiiimm čoooooonng iiiiilll...naveky a nikdy inak. ()

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!