Vítejte v KLDR!

• USA Welcome to North Korea!
všechny plakáty

Jedna z českých cestovních kanceláří nabízí ve svém katalogu „cestu do neznáma“ - poznávací zájezd do Severní Koreje. V roce 2008 to bylo podruhé od roku 1989, kdy do KLDR vstoupila obyčejná česká turistická skupina. Každý z turistů musel přistoupit na fakt, že bude po dobu zájezdu omezena jeho svoboda – nikdo ze skupiny například nemůže „neorganizovaně“ opustit hotel nebo dokonce oslovit nějakého „obyčejného“ Korejce. Kdo a proč se vydá na dovolenou do země, která je hrozbou pro bezpečnost celého světa? Turisté z České republiky, kteří se rozhodli utratit cca šedesát tisíc korun za šest dní dovolené v KLDR, odevzdají už v Pekingu mobilní telefony, do země je zakázáno vozit také přístroje GPS nebo „závadné“ tiskoviny. V průběhu cesty se turisté několikrát klání sochám Drahého vůdce, poslouchají výklady o americkém imperialistickém zlu a s notnou dávkou ironie se obdivují monumentální stalinistické architektuře. Místní vládní turistická kancelář nechá turisty nahlédnout na předem určená místa v hlavním městě Pchjongjangu, v přilehlých oblastech a doveze je dokonce na jednu z nejstřeženějších hranic světa mezi Severní a Jižní Koreou. Ačkoliv (anebo právě proto), že je o české turisty postaráno jako o vládní delegaci, někteří přijímají tyto „atrakce“ rozpačitě a s pochybnostmi o vlastní morální zodpovědnosti. Čeští turisté a spolu s nimi filmový štáb se stávají součástí propracovaného systému, který turisty potřebuje pro svou vlastní propagaci. Severokorejská současnost navíc nápadně připomíná českou minulost. Je pro české cestovatele tento zájezd vzpomínkou na mládí prožité v komunismu, adrenalinovým zážitkem nebo jen neobvyklým způsobem utrácení peněz? Jak se člověk z demokratické země vyrovná s nařízeními a restrikcemi totalitního systému? (oficiální text distributora)

Marator

Už jen díky tomu, že jsem mohl nakouknout do lidově demokratické BUBLINY (snad) na naší planetě, plné propagandy, monumentálních památníků, dálnic po které během závěrečných titulků projela 3 auta, jednoho televzního kanálu, mrazivně dokonale zpívajících pionýrů, dopravního policisty marně čekajíce na kolaps na křižovatce, smutných lidi, veselých českých turistů, ale jen díky slivovici, hodnotím tento dokument nejvyšší možnou hodnotou. Ale musím přiznat, že to na své lidi umí a dokaží je ochranit od svobody:-( Ještě teď si zpívám závěrečnou písničku oslavující velkého vůdce a tatíčka Kim-Čong-Ila. Brrrrrrrrrrrrrrr... ()

RobbieM@N

Režisérka v těžké pozici nacházející se. Těžko mohla poskytnout více záběrů, ale jako informativní a Severní Koreu-přibližující zdroj je to výborný dokument. Jeden z cestujících poznamenal velice dobře, že oni se cpou jako prasata a přitom o kilometr dál lidé umírají hlady. ()

Hank

Hledání senzace tam kde není, naprostá ztráta času při sledování něčeho co není ani dokument ani cestopis, prostě nic...amatérské domácí video. ()

Boulderman

Perverzní a úchylní Kimové z šílené země, která patří naštěstí do pravěku a já doufám, že to i tam brzy padne a komunistická trapárna bude jen tragikomickou kapitolou v učebnicích pro naše děti. Nejde ani tak o to, zda jsme viděli kldr nebo turisty. Ono by tam z té země stejně asi ani víc vidět nešlo. Dovedete si představit, kdyby to i u nás vydrželo? Chudáci lidi, v komunismu jsou chudí všichni. Nevím, zda si to turisté uvědomili, ale i oni přispěli k budování šťastných zítřků v kimově říši. turisti vozí peníze a za ty se staví ploty. Přeji všem diktátorům pomalou, ale brzkou smrt, a všem lidem pod útlakem sílu a odvahu. ()

petite fille

toto nepovažujem veľmi za dokument, o Severnej Kórey, skôr dokument o turistoch na zájazde. zábery, ktoré by vystihovali atmosféru v KĽDR sú častokrát bezcitne prerušené komentármi cestovateľov, niektorých má divák pri sledovaní chuť doslova nakopať do zadku (hlavne toho pána, ktorému je všetko trápne). neviem posúdiť nakoľko má toto nejakú reálnu výpovednú hodnotu, ale dokiaľ sa k tomu "fundovane" vyjadruje chlapík, čo sa pri návrate najviac teší na McDonald's, nemôžem to celé brať nejako vážne. hoci ten humor tam asi chcel pôsobiť ako odľahčujúci prvok. v každom prípade je to viac svedectvo o kultúre, ktorá tento film natočila, než o kultúre, ktorá je v ňom zobrazovaná. ()

oasismanik

Pre mňa osobne bol najzaujímavejší ten kráty rozhovor so študentami /alebo čo to vlastne bolo/. Tá ich zvedavosť v tvárach, že aspoň na chvíľu pocítia niečo nové, niečo, čo im je zakazované, to, že jediná téma, ktorú môžu preberať s cudzincom /no prakticky nemôžu ani to/ je počasie, ale aj za to sú radi, pretože o zvyšku sveta nevedia absolútne nič. Toto ukázalo všetko...najlepší komentár: Arbiter ()

Ferenzo

Docela objektivní dokument, objektivní v tom, že režisérka do toho nijak nezasahuje, pokud teda nejsou účastníci jen najati. Docela jsem čuměl, jak tam je prázdno. Tam asi fakt vládne totální totalita. Takže do KLDR na dovolenou fakt ne. Ale dávám 70%. ()

Stejšn

Křupani z ČR, s panděrama a fuseklema v sandálech, přijeli machrovat do Koreje. Ať už je ta země jaká chce, tak tahle výprava, která tam furt akorát chlastá a hrdinně zpívá pokoutně internacionálu, to tam fakt nevytrhla. ()

Felisr

Mě by nejvíce zajímalo, kde že je těch 3 miliony obyvatel města? To někde dřou do úmoru za misku obilí nebo sedí doma, protože jít nemají kam, pro co ani za co? Přidáno později: Vše posléze zodpověděla kniha Útěk z tábora 14. Čirý šok. ()

iz67

Dokomument dokonalý v tom, jak to zabírá partu naprosto stupidních českých turistů, kteří dělají všechno, aby korejský komouse udelali supr hepy. Fuj tajxl ()

ostravak30

Každý dokument, který poodhalí byť jen kousíček z pečlivě střežených tajemství KLDR je ceněný. Ačkoli je otázka, zda vlastně dokument něco odhalil. Dovolil nám ale nahlédnout do této země. Krom její kultury a přírody i infrastruktury. Je zde viděno v reálu ale i to, co vlastně notoricky dobře známe. Slavná přísně střežená hranice, sochy a plakáty vůdců či vášnivou moderátorku v televizi. A také co všechno musí zkousnout nebo absolvovat člověk, toužící tuto zemi navštívit. Asi se nepodaří každému kameramanovi natáčet v Severní Koreji, tedy veškerá kritika se bortí sama o sobě již těmito důvody. Autorka totiž může být ráda, že natočila alespoň toliko a přitom se mi přece jen místy tajil dech, byť křičet děti hlady kousek od hotelu, jak tvrdí jeden z účastníků, že je slyšet, jsem nezaslechl. ()

x_ander

Poměrně syrový pohled na severní Koreu. Měl jsem tu čest se účastnit předpremiéry filmu, takže jsem při besedě s režisérkou Lindou Jablonskou a dalšími získal i spoustu dalších informací ve filmu neuvedených, a musím říct, že jsem nevěřil, že někde na světě ještě existuje komunismus v takto tvrdé formě. Technicky je film natočen velmi (pod)průměrně, avšak na tom nejsou až tak vinni filmaři, jako spíš zákaz v Koreji používat jakékoliv profesionální kamery. Je tedy z podivem, že i přes tyto zákazy pořídili spoustu kvalitního materiálu. Takto dokument stojí opravdu jen na svém námětu a na celkové atmosféře, ale to mu bohatě stačí. ()

SirGawain

Více než jako dokument o poměrech v Severní Koreji mi to přišlo jako dokument o skupine hloupych ceskych turistu s extremne spatnou schopnosti pozorovani... ()

xSxEx

Jo zajimave zajimave ... diky tomuto dokumentu uz vim, ze nemuze NIKDY byt celosvetovy MIR a o jednu hvezdicku min davat, protoze sem rozumnel, tak 2 lidem dohromady... dalsi zajezd by jim bodl u Logopedika. ()

MORION

z dokumentov ktore som o kldr videl asi najslabsi s najmensou vypovednou hodnotou o skutocnom zivote (to si za ciel mozno ani nekladol), no stale zaujimavy aj z pohladu "bezneho" turistu ()

pOne

I přes hluchost (v kontextu k tématu až tupost) některých home video pasáží účastníků zájezdu dávám čtyři hvězdičky. Protože ta mrazivá zajímavost v dokumentu zachycena byla, navíc podkreslena hudbou jako vystřiženou z Putování tučňáků (tedy filmem z nejmrazivějších :) ). ()

Kazisvet III.

Dvě hvězdy za příblížení toho, jak to vypadá v socialistickém ráji. Zrůdnost totalitních režimů je zde nádherně vidět - moc postavená na absolutním všudypřítomném strachu. Kdyby nebylo stupidních komentů a dialogů mezi "účastníky zájezdu", či naprosto zbytečnými rádoby hrdinskými projevy "odporu", dal bych více. ()

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!