Vítejte v KLDR!

• USA Welcome to North Korea!
všechny plakáty

Jedna z českých cestovních kanceláří nabízí ve svém katalogu „cestu do neznáma“ - poznávací zájezd do Severní Koreje. V roce 2008 to bylo podruhé od roku 1989, kdy do KLDR vstoupila obyčejná česká turistická skupina. Každý z turistů musel přistoupit na fakt, že bude po dobu zájezdu omezena jeho svoboda – nikdo ze skupiny například nemůže „neorganizovaně“ opustit hotel nebo dokonce oslovit nějakého „obyčejného“ Korejce. Kdo a proč se vydá na dovolenou do země, která je hrozbou pro bezpečnost celého světa? Turisté z České republiky, kteří se rozhodli utratit cca šedesát tisíc korun za šest dní dovolené v KLDR, odevzdají už v Pekingu mobilní telefony, do země je zakázáno vozit také přístroje GPS nebo „závadné“ tiskoviny. V průběhu cesty se turisté několikrát klání sochám Drahého vůdce, poslouchají výklady o americkém imperialistickém zlu a s notnou dávkou ironie se obdivují monumentální stalinistické architektuře. Místní vládní turistická kancelář nechá turisty nahlédnout na předem určená místa v hlavním městě Pchjongjangu, v přilehlých oblastech a doveze je dokonce na jednu z nejstřeženějších hranic světa mezi Severní a Jižní Koreou. Ačkoliv (anebo právě proto), že je o české turisty postaráno jako o vládní delegaci, někteří přijímají tyto „atrakce“ rozpačitě a s pochybnostmi o vlastní morální zodpovědnosti. Čeští turisté a spolu s nimi filmový štáb se stávají součástí propracovaného systému, který turisty potřebuje pro svou vlastní propagaci. Severokorejská současnost navíc nápadně připomíná českou minulost. Je pro české cestovatele tento zájezd vzpomínkou na mládí prožité v komunismu, adrenalinovým zážitkem nebo jen neobvyklým způsobem utrácení peněz? Jak se člověk z demokratické země vyrovná s nařízeními a restrikcemi totalitního systému? (oficiální text distributora)

DocBrown

Zatimco Korejci se snazi ukazat to nejlepsi, tak Cesi tam vyvezli ty nejvetsi burany, co po vesnicich sehnali. Predevsim ten s kotletami se tam musel nominovat Nejvetsim blbem vesnice. Z Koree neuvidite nic, co by nebylo na fotkach na netu. ()

Roman Albach

Vítejte v KLDR je vlastně obyčejné video ze zájezdu. Takových jsem já natočil už hromadu. Za to se nedá Lindě Jablonské gratulovat. Záběry, co pořídila, nejsou z pohledu vedení KLDR nijak závadné, takže neudělala ani nic odvážného, před čím by člověk mohl smeknout. Přesto ten dokument je svým způsobem cenný a je dobře, že se dostal mezi diváky. Severokorejci předvádí turistům ze Západu na každém kroku divadlo, propracované, dotažené do konce. Smutné, až depresivní je, že ti lidé ani neví, v čem vlastně žijí. Oni můžou skutečně milovat Kim-Ir Sena a jeho syna. Oni věří tomu, že jinde je to ještě horší. A to je šílený. Změna zevnitř se tady čekat nedá. A z venku to nepřijde. Po zhlédnutí jsem měl pocit lítosti a marnosti. ()

SirSez

Z některých "proslovů" zúčastněných by člověk plakal nad naivitou... O KLDR se z filmu dozvíme, jak krásně lze maskovat a trochu se i zalíbit oku cizímu. Čeští komunisté mají " žijící ideál svého přesvědčení " jak smutné... ()

Rewsy

Věta: "Konečně svoboda!", když dorazili do Číny, mě nakrkla takovým způsobem, že se mi celý dokument znechutil. Je rozhodně zajímavé vidět, jak to v KLDR chodí, ale jak je již zmíněno, působí to jako homevideo z netradiční dovolené. ()

Junglista

2 důvody, proč tenhle dokument komentuju: 1) nemůžu spát 2) zdechnul (tady se slušný slovo použít nedá) "drahý vůdce"... tenhle dokument už sem viděl hned jak se u nás objevil, protože o tenhle skanzen stalinismu se zajímám delší dobu a dneska sem si to zopakoval. Po přečtení pár komentářů, který se vzácně shodujou co se týče obsahu, se ten můj příliš lišit nebude, ale neodpustim si vlastní slova. A nyní k jádru. Vítejte v KLDR je kombinací záběrů viděných ve většině ostatních dokumentů (celkem pochopitelně) s ukázkou totálního buranismu zúčastněných. --- tuto větu o moravácích si sám zcenzuruju --- . Ovšem co předváděla zubejda s iq bublajícího bahna, to je moc i na pomocnou školu... "Čekám, že to tu bude strašný... jé, ono je tu vlastně docela hezky, sem asi emigruju... takovou hrůzu sem nečekala..." Plus ten její captain obvious s nutností komentovat každou blbost jen proto, aby na sebe upoutal pozornost. To teda byla dvojka. Díky tomu ztrácí dokument na atraktivitě a to tak, že velmi. Mně v podstatě nic novýho nepřines, ale oceňuju, že se tu o tohle u nás někdo pokusil, i když trošku nešťastnou formou. Kdo o KLDR ví málo nebo nic, určitě mu to dá informací (profiltrovanejch propagandou samozřejmě) dost. Bohužel strojenost všech záběrů (viz "kolony" v Pchjongjangu, zasvěcení vědí) dost mlátí do očí, ale to neni chyba autorky. ()

Paity

Sice dokument nepřinesl nic objevného, nebo něco, co jsme nevěděli, ale i tak bylo dobré podívat se na území Severní Koreje očima kamery. I tak to stačí na to, abyste z toho měli skličující pocit. ()

dormouse

Jako filmový dokument to moc velkou váhu nemá. Ale jako zážitek ano. Člověk, který v totalitě vyrůstal, si dokáže představit, jaká hrůza se za tím vším skrývá. A je smutné, že někteří turisté se účastnili zájezdu z "nostalgie", jak sami říkají. Připomenout si staré dobré časy. Z toho vážně běhá mráz po zádech. ()

Disease

Jako tip, kam nejet na dovolenou to funguje. Vzhledem k omezením tam asi vic informaci byt nemohlo. Více však film vypovídá o účastnících zájezdu. Zejména reakce naivní mladé paní na potěmkinovské vesničky mě pobavily. ()

Sairina

Dokument o hlouposti některých českých turistů. Chudáků místních lidí se vyptavají na otázky, u nichž je jasné, že na ně nemůžou odpovědět. Celý mi to připadlo jako "Já se radši nepokloním nějaké soše a je mi jedno, že za to zavřou chudáka průvodce do vězení, protože já jsem tu na dovolený!" ()

Teabag

A já tomu ty čtyři hvězdy dám. I když souhlasím s mnohými místními komentáři, že se jedná spíš o dokument o české omezenosti než o KLDR. Ta je ve filmu jen takovou kulisou pro to opravdové dění. A funguje to. Protože pokaždé, když jsem se zasmál nějaké oduševnělé hlášce účastníků zájezdu (a že to občas byly výroky hodné pozornosti kronikářů), tak mi ten severokorejský kontext zmrazil úsměv na rtech. Pokud se ale opravdu chcete něco dozvědět o Severní Korei, tak doporučuju raději Noord-Korea: Een dag uit het leven. ()

ClimbVibe

Jestli je na tomto dokumentu něco pozitivního, pak přenesení pocitu "prázdna" z ulic města. Ostatní ale nestojí za řeč. Dokumentaristi se nepokusí nic zásadního získat ani ukázat. "Šokující fakta" si přečteme jen v popiscích. Celé to prostě působí jako normální turistický zájezd někam na dovču (včetně té party lidí). Doporučuju si radši přečíst skvělý komiks Guy Delisle: Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje. ()

prezdivaka

Měl bych asi dát o hodně lepší hodnocení, ale zdráhám se hodnotit film podle žánru či zaměření. Tady se hodně věcí nepovedlo a film je jen poměrně bezobsažné sdělení. Nebylo zde nic, co by mě aspoň trochu nadchlo. ()

Marys

LFŠ 2009: Pekné pozeranie, čo sa týka dokumentárnej tvorby, sem-tam úsmevné, inokedy nie, každopádne sa každý, kto si tento dokument pozrie naučí veľa informácii o tejto malej krajine a dá mu to podnet k zamysleniu. ()

Wienczaa

Zajímavý námět pro dokumentární film. Z hlediska zpracování je sice vidět že tvůrci měli omezené možnosti, nicméně možná i díky tomuto faktu má tento film svou unikátní pochmurnou atmosféru. Drsné jsou uzávěrky chodníků kolem turistů policejními příslušníky KLDR, nebo na hotelu polepené podlahy stránkami ze školních sešitů. Dále např. apokalypticky prázdná deseti-proudová silnice. Doporučuji všem, je to trochu jiný cestopisný dokument, než na které jsme zvyklí. Toto je dáno samozřejmě vlastní destinací. ()

Santino7

Čo sa týka informačného hľadiska, tak tento dokument má prakticky skoro nulový prínos. Žiaľ. O krajine ako takej sa toho dozvedáme ozaj len minimum, vlastne takmer nič, a miesto toho sa to po celý čas zameriava skôr na českých turistov, ktorí sa daného výletu zúčastnili - a poviem vám, nájdu sa tam všelijaké indivíduá. Nápad síce za pozornosť stojí, čiastočne by sa ho dalo označiť aj za odvážny, avšak samotný výsledok je z môjho pohľadu značne rozpačitý. Bodíky dávam viacmenej len za nápad + za pár (dosť málo) záberov na krajinu a architektúru, ktorá sa miestami až nápadite podobá tej "našej" spred ´89. Inak ale nič moc. 2/5 ()

mira007

Jednoduchý dokument točený z pohledu českých turistů, kteří navštíví KLDR a vlastně toho moc vidět nemohou, takže vypovídající je více o té zemi to, co nemohou vidět než to co je vidět. Kdyby tady komunisti byli dodneška, tak to tady máme asi stejný. ()

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!