Vítejte v KLDR!

• USA Welcome to North Korea!
všechny plakáty

Jedna z českých cestovních kanceláří nabízí ve svém katalogu „cestu do neznáma“ - poznávací zájezd do Severní Koreje. V roce 2008 to bylo podruhé od roku 1989, kdy do KLDR vstoupila obyčejná česká turistická skupina. Každý z turistů musel přistoupit na fakt, že bude po dobu zájezdu omezena jeho svoboda – nikdo ze skupiny například nemůže „neorganizovaně“ opustit hotel nebo dokonce oslovit nějakého „obyčejného“ Korejce. Kdo a proč se vydá na dovolenou do země, která je hrozbou pro bezpečnost celého světa? Turisté z České republiky, kteří se rozhodli utratit cca šedesát tisíc korun za šest dní dovolené v KLDR, odevzdají už v Pekingu mobilní telefony, do země je zakázáno vozit také přístroje GPS nebo „závadné“ tiskoviny. V průběhu cesty se turisté několikrát klání sochám Drahého vůdce, poslouchají výklady o americkém imperialistickém zlu a s notnou dávkou ironie se obdivují monumentální stalinistické architektuře. Místní vládní turistická kancelář nechá turisty nahlédnout na předem určená místa v hlavním městě Pchjongjangu, v přilehlých oblastech a doveze je dokonce na jednu z nejstřeženějších hranic světa mezi Severní a Jižní Koreou. Ačkoliv (anebo právě proto), že je o české turisty postaráno jako o vládní delegaci, někteří přijímají tyto „atrakce“ rozpačitě a s pochybnostmi o vlastní morální zodpovědnosti. Čeští turisté a spolu s nimi filmový štáb se stávají součástí propracovaného systému, který turisty potřebuje pro svou vlastní propagaci. Severokorejská současnost navíc nápadně připomíná českou minulost. Je pro české cestovatele tento zájezd vzpomínkou na mládí prožité v komunismu, adrenalinovým zážitkem nebo jen neobvyklým způsobem utrácení peněz? Jak se člověk z demokratické země vyrovná s nařízeními a restrikcemi totalitního systému? (oficiální text distributora)

MartinNDL

Naprosto nevypovídající název. Slečna režisérka zcela omylem natočila dokument, který hravě trumfne tématického, leč postiženého bratříčka od Jiřího Vejdělka - Účastníci zájezdu. Totiž ona nezpochybnitelná hodnota Vítejte v KLDR! spočívá v nenapsané druhé části názvu "...vy imbecilní maloměšťáci z Česka". ()

kaposlav

Zaujmavý dokument o ceste skupiny paranoikov do KLDR. Mysleli si, že tam po ulici budú ležať snaď hladujúci ludia ako je to zvykom v kapitalistických krajinách a podobne, a ono KLDR je napokom pekná krajina s príjemnými ludmi. Zábavne bolo, keď už nič tak sa aj pod kobercom hladá:). Ten Francúz bol pekny kretén. No a na konci ak mali pocit, že ta sprievodnika smútila, a že by najradšj išla preč, tak práve naopak jej bolo lúto kamže sa to oni vracaju. Ťažko mi je hodnotiť niečo, čo ma tak moc zaujma a som isto aj zaujatý. ()

Sinn

Očekávání, že se nic moc nedozvím a nic moc neuvidím tento dokument splnil. Chápu, že natočit opravdu zajímavé záběry nešlo, přesto se domnívám, že by šlo vyždímat trošku víc šťávy. Co nechápu jsou záběry z autobusu – všechna ta pravidla, co nám byla servírována během dokumentu, pak trochu ztrácí na síle když vidím, jak snadno mohou být porušována. A na závěr - pánovi, co se tak hrdinsky odmítl poklonit soše Kim Ir-sena, bych ukopla hlavu, to se to machruje, to se to rebeluje, když by hněv padl na nevinnou průvodkyni! ()

WoWoW

Je pravda, že dokument je spíš o zahraničních turistech (v tomto případě českých), než o KLDR. Čekal jsem asi malinko větší autorčinu odvahu. Na druhou stranu taky bych za překročení nějaké hranice, nechtěl zůstal ve špatné části Korejského poloostrova bez pasu. Nebylo to špatné, jen asi příliš naivní. ()

Wladi.mir

Poskytl se mi zajimavý pohled na tuto totalitní zemi. Abych to řekl ve zkratce. Měním pohled na KLDR. Ti lidé jsou tam fakt chudáci. ()

C0r0ner

Dokument osobně nepovažuji za nosný žánr. Zvlášť pokud je dělaný lidmi, kteří ví o filmu tolik jako já, spíš méně. Výprava do KLDR asi může být zajímavá, pokud teda pak člověka pustí zpátky, ale že by se tam dalo natočit něco, co by stálo za shlédnutí? To ani ne. Možná proto, že tam vlastně vůbec nic není. 25% ()

Dannysek4U

Trochu o Koreji, trochu o nas, mene uz o samotnych Korejcich, coz se da ale pochopit vzhledem k tomu, ze samotny zajezd byl od A do Z rezirovan korejskymi urady. Presto vsak snimek neuveritelne sugestivni, a to predevsim kvuli samotne zemi, kterou zobrazuje a kterou nikdo z nas nezna. Snad jen skoda, ze se Linda Jablonska nesnazila o trochu vic rebelie, diky niz by se dostala prave mimo dosah oficialni linie a mohla by nahlednout pod poklicku, a odhalit tak pravou tvar Severni Koreje - jenze jedna vec je o tom plkat takhle na dalku a druha pak konat s vedomim, ze kazdej vas prehmat (umyslnej nebo nahodnej), odnese nekdo uplne jinej, nevinnej, treba vas pruvodce. Kazdopadne pro lidi, ktery tenhle stalinistickej skanzen a dum hruzy fascinuje, je Vitejte v KLDR absolutni nutnost, byt ma k dokonalosti daleko a krom samotneho zobrazeni zeme a z nej plynouci atmosfery nedisponuje temer nicim vyssim. Sama Korea ma ale nastetsi dost sily, aby cely dokument odtahla od zacatku az do konce. (P.S. - Jak tu koukam na ty odpady, muze mi je nekdo vysvetlit? To je nejaka neosvazacka lobby, nebo jakej humus? P.S.S: - pro Krustyho - A tys ho videl?) ()

campix

Taková méně záživná Cestománie. Na české poměry vcelku kvalitní dokument, ale čekal jsem, že nastane nějaký větší rozruch a né že to bude v Severní Korei takovéto v uvozovkách v pohodě. Docela mě dostal konec, když říkali, že jsou konečně ve svobodné zemi a to v Číně a to já si dvakrát nemyslím. Kvalitní ale nijak záživný dokument o zapadlé zemi našeho světa. ()

zette

Myslim si, ze by tento dokument byl daleko hodnotnejsi, kdyby byl o 20 minut kratsi a bez komentaru ucastniku zajezdu. Dobry herecky vykon toho v tom cervenem saku, jak se malem rozplakal, ze on je po veceri v luxusnim hotelu a taamhle nekde lide trpi hladomorem. Nebo hrdinove, kteri se nepoklonili u pamatniku ( proc k tomu pamatniku pak lezli? ) Otazky o ose zla, radarech a zda Korejci vnimaji CR jako sveho nepritele byly tak trapne, ze snad nestoji o komentar... Pokud clovek alespon jednim okem sleduje deni v teto zemi, tento dokument mu nemuze nabidnout nic noveho. Snad jen, ze celosvetova sionisticka media a spol. prehaneji. Pokud se da poridit tolik kvalitnich zaberu pres sklo autobusu za asistence tri pruvodcu a ridice. Zklamalo me treba i to, ze nedali zadny prostor jidlu. Jinak jsem ale rad za par novych obrazku, ktere jsem jeste nevidel. Z architektonickeho hlediska mi prijde Pchjongjang hodne zajimavy. Stale verim, ze tuto zemi jednou uvidim na vlastni oci, jako neorganizovany turista. ()

BoXBe

Vítejte v KLDR po prvním dojmu působí jako trapnější verze Účastníků zájezdu (a nechci tím Vieweghovi křivdit). Při těch jejich plytkých řečech jsem se cítil o to trapněji, že zatímco oni platí za "dovolenou", na které pak největším zážitkem je, že řeší, jestli se mají nebo nemají uklonit před sochou Kim-Ir-Sena, tak v kině Art o dvě zastávky dál běžel film o koncentračních táborech v KLDR. Dnes už nevím, proč jsem byl v jiném kině, ale nechám si to ještě projít hlavou. Třeba slečna Jablonská disponuje režisérským sestřihem.... P.S. Absolutní souhlas se SirGawain..... ()

majo25

Taká zaujímavá krajina, a takýto paskvil o nej natočiť. A to komentovanie turistických prostáčků. Až na koniec to bol nepovedený dokument. A to nehovorím o hroznej kvalite zvuku, ked bolo rozumiet sotva polovičke slov. Hodnotenie: 50% ()

mr.filo

Dokument o chování české výpravy v neběžných situacích (jak často se chodíš klanět soše s obavou o život a jsi sledován na každém kroku) na nepřátelském území. Viděny dvě verze (TV/DVD) a vícekrát se už na tento cestopisně sociologický průzkum nepodívám. BTW: Proč nikdo nechce svrhnout tyranský režim v Severní Koreji? Není tam ropa. ()

Idego

Road movie / reality show o bandě českých šašků, jejichž intelektuální výbava je na úrovni respondentů pouliční žurnalistiky TV Nova. ()

LordSnape

Hodně zajímavý dokument o několika pohledech na Severní Koreju a její hard-komunismus... Škoda, že ho občas kazí debilní připomínky a chování některých účastníků zájezdu. ()

valdstein0

Je to jako koukat se na domácí video z dovolené, na které jste nebyli. Jediné co udržuje Vaši pozornost je atraktivní téma země, o které vlastně nikdo nic neví (a všichni o ní zasvěceně mluví). Bohužel to se po shlédnutí tohoto dokumentu nezmění, protože z pochopitelných důvodů jsme viděli jenom to co soudruzi chtěli, doplněné o komentáře českých Pepíků. A když jeden z účastníků zájezdu jednou odkryje koberec v hotelu s tím, že koukat pod tu slupku je důležitý, je to vlastně jedinkrát, co se pod tu slupku podíváme. Škoda. ()

Blacks

A víte, co je nejhorší? Neviděl jsem, že by se v té zemi někdo usmíval... Námět zajímavý, avšak zpracování mě moc neoslovilo - a hlavně komentáře někteých našich občanů byly dost mimo... ()

Vítejte v KLDR! Zdarma!

Vítejte v KLDR! Zdarma!